Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Historia i zakres współpracy

10. Jubileusz partnerskiej współpracy Gmin Przelewice i Woldegk

Rok 2016 jest rokiem jubileuszowym na gruncie współpracy międzynarodowej. 20 maja mija 10-ta rocznica podpisania aktu partnerstwa pomiędzy Gminą Przelewice i Miastem Woldegk.

Z okazji Jubileuszu na zaproszenie Burmistrza Dr. Ernstena Jurgena Lode delegacja przedstawicieli Rady Gminy Przelewice, pracowników urzędu gminy i jego jednostek organizacyjnych oraz OSP, na czele  z Wójtem Gminy Mieczysławem Mularczykiem i Wiceprzewodniczącym RG Marianem Świderskim w dniu 14 maja 2016 r. przebywała w mieście Woldegk.  Tegoroczna wizyta przebiegała zatem w atmosferze podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wspólnych wysiłków obu gmin na gruncie umacniania przyjaznych, dobrych relacji.

Dzięki wzajemnej współpracy obu gmin mogliśmy wspólnie zrealizować wiele ciekawych spotkań, dając możliwość mieszkańcom obu gmin poznać się, lepiej zrozumieć i zaprzyjaźnić. Serdeczne stosunki pomiędzy naszymi mieszkańcami, w tym rozwój współpracy strażaków OSP Przelewice i Woldegk oraz szkół, jak też dobre relacje pomiędzy władzami obu gmin – to nadzieja na dalszy rozwój wzajemnych relacji i projektów partnerskich.

Gospodarze zaprzyjaźnionej gminy  pokazali nam piękne walory miasta Woldegk. Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję odwiedzić dwa zakłady pracy, szkołę i jej zaplecze, salę  gimnastyczną oraz przedszkole. Na uroczystej kolacji Pan Wójt, jak i Pan  Burmistrz  życzyli sobie, by dalsze kontakty i współpraca obfitowała w wiele wspólnych sukcesów w atmosferze przyjaźni, szacunku i odpowiedzialności. Nie zapomnieli również o rozwoju współpracy strażaków z OSP Przelewice i Woldegk oraz młodzieży szkolnej.

Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Była też okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń i debatą  nad przyszłym rozwojem współpracy obu gmin.

Anna Garzyńska

>>fotogaleria


Podsumowań dotychczasowej 10-letniej współpracy  Gmin Przelewice i Woldegk:

Przez 10 lat Gmina Przelewice  wspólnie z Miastem Woldegk  zrealizowała kilka ciekawych projektów i integracyjnych spotkań, a oto niektóre z nich:

  • 2006 r. – podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Przelewicach 20 maja 2006 r. dokonano podpisania aktu o wzajemnym partnerstwie pomiędzy Gminą Przelewice a Miastem Woldegk i dla upamiętnienia tego wydarzenia przy budynku Urzędu Gminy posadzono dąb szypułkowy podarowany przez burmistrza Dr. Ernsta Jürgena Lode; Ponadto w październiku 2006 r. odbył się obóz szkoleniowy  w Woldegk  z udziałem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Przelewice, a ze strony niemieckiej młodych strażaków.  Natomiast podczas rewizyty w Przelewicach odbyły się polsko-niemieckie pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu;
  • w maju 2007r. – podczas  obchodów NIEMIECKICH DNI MŁYNÓW dokonano  odsłonięcia tablicy Gminy Przelewice na wjeździe do Woldegk, a na terenie zieleni w Woldegk posadzono drzewo chusteczkowe z Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, przy którym ustawiona została tablica o treści: „Im szybciej wrócisz, tym serdeczniej Cię powitamy”.  Natomiast przy drodze głównej  na granicy Gmin Pyrzyce i  Przelewice widnieje tablica informacyjna (tzw. witacz) promująca naszą gminę  i Miasto Woldegk;
  • w latach 2010-2012  - Gimnazjum im. OZP wraz  z Regionalną  Szkołą w Woldegk (Niemcy) i szkołą z Trosa  (Szwecja) wspólnie realizowały w ramach Programu Comenius projekt p.n. „Tradycyjne budowle średniowieczne oraz budowle XV - XVII-wieczne jako część europejskiego dziedzictwa kulturowego”;
  • w kwietniu 2013 r. - delegacja niemiecka na czele  z Burmistrzem Miasta Woldegk uczestniczyła w VII Przelewickich Dni Folwarku.  Podczas imprezy gościnnie wystąpił Chór Szkolny z Miasta Woldegk. Dodatkową atrakcją imprezy były przejażdżki kucykiem i pokazy jazdy konnej woltyżerki prezentowane przez  Miasto Woldegk. Warto dodać że w latach  wcześniejszych nasi partnerzy aktywnie uczestniczyli w naszych cyklicznych imprezach tj. Przelewickie Dni Folwarku i Dożynki Gminne;
  • w kwietniu  2014 r. – delegacja niemiecka wraz z Burmistrzem Miasta Woldegk uczestniczyła w VIII Przelewickich Dni Folwarku, a w czerwcu dyrektor szkoły z Woldegk  p. Christian Marg brał udział w uroczystości nadania Gimnazjum imienia Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej;
  • w maju 2014 r.  - uczniowie z SP Kłodzino brali udział we wspólnych warsztatach  z uczniami ze szkoły w Woldegk, które odbyły się w Przelewicach w ramach projektu „Z językiem niemieckim za pan brat”;
  • w maju 2015 r. –  delegacja z Gminy Przelewice złożyła wizytę partnerską w Mieście Woldegk w związku z zaproszeniem przez Burmistrza Dr. Ernstena Jurgena Lode na  Niemieckie Dni Młynów. Rewizyta naszych gości odbyła się podczas VIII Przelewickich Dni Folwarku, w których aktywnie uczestniczyli;
  • w  styczniu 2016 r.  - grupa uczniów z Gimnazjum im. OZP w Przelewicach uczestniczyła w Dniu Otwartym Szkoły w Woldegk;
  • 30 kwietnia 2016 r. - podczas IX Przelewickich Dni Folwarku  gościem  szczególnym był Burmistrz Dr. Ernst Jürgen Lode wraz z delegacją z Miasta Woldegk. Pan Wójt Gminy z okazji Jubileuszu 10-lecia współpracy obu gmin partnerskich, na ręce Pana Burmistrza  przekazał statuetkę wraz z podziękowaniem i upominkiem. Burmistrz Lode odwzajemniając podziękowanie wyraził swe zadowolenie ze wzajemnej współpracy i zaprosił Pana Wójta wraz z przedstawicielami samorządu na uroczyste obchody 10-lecia Jubileuszu współpracy, które odbędą się  14 maja br. w Woldegk.

Wizyta partnerska w Woldegk

25 maja 2015 r. delegacja z Gminy Przelewice złożyła wizytę partnerską w Mieście Woldegk w związku z zaproszeniem przez Burmistrza Dr. Ernstena Jurgena Lode na  Niemieckie Dni Młynów oraz Jubileuszem 10-tej  rocznicy współpracy Gminy Przelewice i Miasta Woldegk. W wizycie udział wzięli:  Mieczysław Mularczyk wójt gminy, Henryk Nawój radny Rady Gminy - prezes O G Z OSP RP, Janusz Wójtowicz sekretarz gminy - komendant gminny Z OSP RP, Przemysław Mrowiński – tłumacz.

Pan Wójt podczas otwarcia uroczystości podziękował za dotychczasową współpracę partnerską Gminy Przelewice i Miasta Woldegk. Wręczył burmistrzowi Lode statuetkę  i symboliczny upominek, życząc dalszej owocnej współpracy i wszelkiej pomyślności. Burmistrz Lode, okazując swą życzliwość i chęć dalszej współpracy, odwzajemnił się życzeniami.

Niemieckie Dni Młynów w Woldegk to okazja do wspólnego świętowania, nawiązywania kontaktów i nowych znajomości, a także do wymiany doświadczeń w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego oraz do prezentacji produktów regionalnych. Impreza tradycyjnie  cieszyła się  dużą frekwencją. Uczestniczyło w niej wiele osób wraz z rodzinami, w tym także spoza Miasta Woldegk. Atrakcją świętowania była wystawa dawnych motocykli, samochodów, ciągników produkowanych w  DDR. Ciekawym doświadczeniem były też loty śmigłowcem.

W trakcie pobytu naszej delegacji w Woldegk odbyło się spotkanie z burmistrzem Lode i zastępcą Conradem, podczas którego dokonano podsumowania dotychczasowej współpracy i dyskutowano nad planem przyszłych wspólnych działań gmin partnerskich, wójt Mularczyk wyraził swe zadowolenie z podejmowanych wspólnie inicjatyw i zapewnił ze swej strony o dalszej współpracy.

W końcowym etapie wizyty Pan Wójt wraz z delegacją odwiedził siedzibę strażaków, gdzie obejrzał ich sprzęt i wyposażenie, a  na zakończenie wspólnie z Prezesem i Komendantem wręczyliśmy  drobne upominki dla wyróżniających się strażaków.

 

>>fotogaleria


"Z językiem niemieckim za pan brat" - warsztaty polsko-niemieckie

W dniach 12.-14.05.2014 r. miały miejsce kolejne warsztaty polsko - niemieckie. Uczestnikami warsztatów byli tym razem uczniowie ze szkół podstawowych w Jesionowie i Żukowie oraz uczniowie z gimnazjum w Ueckermünde. Warsztaty  odbyły się pod hasłem „Sport w moim życiu”.

 

Wybór tematu nie był przypadkowy, gdyż w czerwcu bieżącego roku w gimnazjum w Przelewicach odbędzie się uroczystość nadania szkole imienia „Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej”. Również te spotkanie polskich i niemieckich uczniów zakończyło się pełnym sukcesem.

Ostatnie warsztaty w ramach projektu „Z językiem niemieckim za pan brat”, planowane są w terminie 02.-04.06.2014 r.         

R. Golczyk - Maksymiec

>>fotogaleria

 


Podsumownie projektu Comenius w PG Przelewice

13 czerwca 2012 r. w Publicznym Gimnazjum w Przelewicach miało miejsce zakończenie Projektu Comenius. Projekt pt. „Tradycyjne budowle średniowieczne oraz budowle XV – XVII-wieczne jako część europejskiego dziedzictwa kulturowego”,  realizowany był w latach 2010 – 2012.

Partnerami projektu były szkoły: Regionale Schule mit Grundschule w Woldegk (Niemcy), Tomtaklintskolan w Trosa (Szwecj) i PG Przelewice. Impreza rozpoczęła się w holu szkoły, gdzie Dyrektor Gimnazjum – p. Renata Kozicka powitała przybyłych gości: p. Marka Kibałę - Wójta Gminy, Radnych Rady Gminy Przelewice na czele z Przewodniczącym p. Marianem Świderskim, uczniów i ich rodziców. Podczas dalszej części uczestnicy Projektu zaprezentowali budowle, które zostały wybrane przez PG Przelewice. Następnie zaprezentowali osiągnięte przez okres realizacji Projektu rezulataty, czyli mapę – zgadywankę, karty do gry typu memory, linoryty, obrazy wykonane haftem krzyżykowym, papierowe modele kościołów do sklejania, stronę internetową, krzyżówki. Prezentacja obejmowała również informacje ze spotkań studyjnych pomiędzy uczestnikami projektu pod nazwą „Tygodnie Europejskie”, które odbyły się w Woldegk, Trosa i Przelewicach.

W kolejnej części spotkania uczniowie i nauczyciele zaproszeni zostali do konkurowania o miano „Najbardziej Comeniusowej Klasy”. W salach lekcyjnych przygotowano dziewięć konkurencji: mapę, krzyżówki, wybór hasła propagującego Projekt Comenius, wyszukiwanie szczegółów na zdjęciach ze spotkań studyjnych, zadanie dla wychowawców z wykorzystaniem strony internetowej Projektu, puzzle, memory, test wiedzy o Projekcie i Unii Europejskiej oraz konkurencję „waga-sznurek”. Klasy miały za zadanie zgromadzić jak największą liczbę punktów za poszczególne konkurencje. Po emocjonującej dogrywce pomiędzy klasą Ib i klasą IIa, które zdobyły tę samą liczbę punktów z zadań, tytuł „Najbardziej Comeniusowej Klasy” zdobyła klasa Ib na czele z p. Edytą Kobus. Zwycięzcy otrzymali teczki, bruliony, długopisy i breloczki z logo projektu, a na zakończenie goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Ewelina Urban

 

 


Z wizytą w Woldegk

W dniu 13 czerwca 2011 r. delegacja z gminy Przelewice złożyła wizytę partnerską w Mieście Woldegk w związku z zaproszeniem przez Burmistrza dr Ernstena Jurgena Lode na 18. Niemieckie Dni Młynów. W wizycie udział wzięli: p. Marek Kibała Wójt Gminy, p. Beata Woźniak Radna Rady Gminy, p. Maria Syczewska Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego i p. Andrzej Syczewski  przedsiębiorca, pełniący równocześnie funkcję tłumacza oraz,  na specjalne zaproszenie Dyrektora  Regionalnej Szkoły w Woldegk, p. Renata Kozicka Dyrektor PG Przelewice i p. Natalia Kibała Pedagog PG Przelewice. 

Pan Wójt podczas otwarcia uroczystości podziękował za zaproszenie i dotychczasową owocną współpracę oraz przekazał serdeczne życzenia dla wszystkich, którzy brali udział w tak ważnym dla Miasta Woldegk wydarzeniu.

Niemieckie Dni Młynów w Woldegk to okazja do wspólnego świętowania, nawiązywania kontaktów i nowych znajomości, a także do wymiany doświadczeń w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego oraz do prezentacji produktów regionalnych. Impreza ta w Woldegk, jak zwykle cieszyła się i nadal cieszy dużą frekwencją. Uczestniczyło w niej wiele osób wraz z rodzinami, w tym także spoza Miasta Woldegk. Program artystyczny imprezy był bardzo ciekawy i bogaty, a szczególnym jego punktem był występ Zespołu z Rostoku „Luv & Lee”.

W trakcie pobytu naszej delegacji w Woldegk odbyło się spotkanie z Burmistrzem Lode, podczas którego dokonano podsumowania dotychczasowej partnerskiej współpracy i dyskutowano nad planem przyszłych wspólnych działań gmin partnerskich.

Anna Garzyńska


Historia i zakres współpracy

Akt partnerstwa o współpracy pomiędzy Gminą Przelewice a Miastem Woldegk podpisany został 20 maja 2006 r., a wcześniej tj.  20 marca 2005 r.  podpisano  list intencyjny.  Nawiązanie partnerskiego współpracy obu gmin  służy  wzajemnemu poznawaniu naszych społeczności, wymianie doświadczeń w sferze społecznej, kulturalnej i edukacyjnej. Ma na celu wspieranie i umacnianie wzajemnego porozumienia także poprzez rozwój kontaktów i dobrych relacji oraz więzów przyjaźni między mieszkańcami obu gmin.  Od lat z powodzeniem realizowany jest program wymiany młodzieży. Wzajemna partnerska współpraca daje nowe spojrzenie na wiele trudnych spraw w naszych gminach. Wiele też uczymy się od siebie nawzajem, zarówno w sferze kultur, edukacji, bezpieczeństwa, jak i w innych obszarach współpracy.

W ramach współpracy w zakresie bezpieczeństwa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy OSP Przelewice, a ze strony niemieckiej młodzi strażacy uczestniczyli w obozie szkoleniowym  w Woldegk. W październiku 2006 r. w Przelewicach odbyły się polsko-niemieckie pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Na zakończenie  spotkania gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek.

W maju 2007 r. delegacja z terenu naszej gminy uczestniczyła w  ważnej uroczystości Miasta Woldegk, związanej z obchodami  XIV NIEMIECKICH DNI MŁYNÓW.  Spotkaniu towarzyszyły koncerty polskich grup młodzieżowych oraz wystawy i stoiska regionalne. W trakcie uroczystości dokonano  odsłonięcia tablicy naszej gminy na wjeździe do  Woldegk i w mieście posadzono także drzewo chusteczkowe z Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, przy którym ustawiona została tablica o treści: „Im szybciej wrócisz, tym serdeczniej Cię powitamy”. W trakcie pobytu w Woldegk  można było obejrzeć także park zabytkowy i stary  kościół o zabudowie ryglowej (najstarszy obiekt sakralny o tym charakterze zabudowy na terenie Meklemburgii) oraz ścieżki rowerowe wybudowane na dawnym szlaku kolejowym,  .

W marcu 2009 r. w Woldegk odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli gmin partnerskich. W trakcie spotkania omówiono m.in.: uczestnictwo naszych partnerów w „Przelewickich Dniach Folwarku” oraz dyskutowano nad możliwością realizacji projektów dotyczących wspólnych przedsięwzięć np. w dziedzinie oświaty i kultury.
W listopadzie 2009 r. w Przelewicach odbyło się spotkanie partnerskie przedstawicieli obu gmin. W trakcie spotkania dokonano podsumowania dotychczasowej współpracy i dyskutowano nad planem przyszłych wspólnych działań, w tym m.in. nad aktywnym uczestnictwem w ćwiczeniach strażackich, imprezach sportowych i kulturalno-rozrywkowych organizowanych na terenie obu gmin. Miłym akcentem spotkania było wspólne zdjęcie przy „witaczu” Gminy Przelewice, na którym uwidoczniono także herb Miasta Woldegk.

Oprócz współpracy władz samorządowych obu gmin, organizowane są turnieje sportowe, zawody strażackie  oraz wymiana młodzieży pomiędzy szkołami.

 

 


Współpraca Publicznego Gimnazjum w Przelewicach z Regionale Schule w Woldegk

Współpraca Publicznego Gimnazjum w Przelewicach z Regionale Schule w Woldegk rozpoczęła się w 2008 r. dzięki dobrym kontaktom Gminy Przelewice i Gminy Woldegk. Spotkanie dyrektorów szkół zaowocowało uczestnictwem młodzieży z Przelewic w imprezie z okazji Dnia Dziecka w Woldegk oraz uczestnictwem nauczycieli z Woldegk w koncercie noworocznym w Przelewicach.

W latach 2010-2012 obie szkoły wraz ze szkołą z Trosa ze Szwecji wspólnie realizowały projekt p.n. „Tradycyjne budowle średniowieczne oraz budowle XV - XVII-wieczne jako część europejskiego dziedzictwa kulturowego”  w ramach programu Comenius- Wielostronne Projekty Szkół. Spotkanie koordynatorów projektu odbyło się 28.08.2010 r.
W dniach 02 - 05.10.2010 r. grupa 10 uczniów Publicznego Gimnazjum w Przelewicach wyjechała do Woldegk w Niemczech w ramach projektu. Wspólne warsztaty z uczniami ze szkół z Niemiec i Szwecji. Natomiast 19-22.03 2011 r. odbyło spotkanie projektowe w Przelewicach. Wspólny wyjazd do Szczecina i Poznania, a 06-10.05.2012 r. wspólny wyjazd uczniów z Przelewic i Woldegk do Trosa w Szwecji. Zakończenie projektu.

W dniu 06 czerwca 2014 r. dyrektor szkoły z Woldegk Pan Christian Marg uczestniczył w uroczystości nadania imienia Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej.

W dniach 12-14 maja 2014 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kłodzinie brali udział we wspólnych warsztatach  z uczniami ze szkoły w Woldegk, które odbyły się w Przelewicach w ramach projektu „Z językiem niemieckim za pan brat”.

09 stycznia 2016 r. grupa uczniów z Gimnazjum im. OZP w Przelewicach uczestniczyła w Dniu Otwartym Szkoły w Woldegk.

 
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona