Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Zespół folklorystyczny "Jutrzenka" w Przelewicach

Biesiada Rodzinna w Przelewicach

08. czerwca 2013 r. w GCK w Przelewicach odbyła się III Biesiada Rodzinna-Spotkanie z Folklorem.  Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie „Przyjaciół Gminy Przelewice”, LGD Ziemia Pyrzycka pod kierownictwem p. Mariana Sopińskiego i p. Agnieszki Odachowskiej.

Zachowanie regionalnych tradycji ludowych i ich prezentacja szerokiej publiczności to główny cel imprezy, która realizowana była w ramach zadań publicznych ze środków budżetu gminy. Wójt Gminy Marek Kibała dokonał oficjalnego otwarcia Biesiady i przywitał zaproszonych gości. Miłośnicy folkloru mieli okazję wysłuchać zespoły folklorystyczne z miejscowości: Pyrzyce, Dolice, Warnice, Krzemlin, Tetyń i Przelewice. Warto dodać,  iż zespół "Jutrzenka" wystąpił w poszerzonym składzie o osoby uczestniczące w warsztatach integracyjnych. Jego występy były przeplatane twórczością literacką p. Krystyny Nawój, co spotkało się z  uznaniem publiczności, a pieśń pt. "Gdzie jesteś mamo" zdobyła dużą ich aprobatę. Łącznie ok. 110 artystów zaprezentowało różne gatunki muzycznej sztuki ludowej. Po prezentacji wszystkie zespoły otrzymały specjalne podziękowania i pamiątkowe statuetki, które wręczali kierownicy stowarzyszeń. Konferansjerem imprezy był p. Artur Marcinkiewicz. Na zakończenie biesiady odbyła się zabawa taneczna, którą prowadził p. Mieczysław Smółka wraz z zespołem „Biesiada” z Warnicy.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla sponsorów: Restauracji „Magnolia”, „Delicjusz” Kłodzino, p. Mieczysława Pietrzyka, p. Zdzisława Pijewskiego oraz wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób dopomogli w przygotowaniu i organizacji imprezy.

Autor: Marian Sopiński

foto: Agnieszka Odachowska

<<galeria>>

 


III Biesiada Rodzinna - Spotkanie z Folklorem

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Przelewice i Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pyrzycka”

ZAPRASZA NA

III Biesiadę Rodzinną – Spotkanie z Folklorem,  która odbędzie się 8 czerwca 2013 r.
w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach

Program imprezy:

15:00- Otwarcie imprezy

15:20– Występy zespołów folklorystycznych:

  • „Jutrzenka”  Przelewice
  • „Seniorita” Pyrzyce
  • „Biesiada”  Warnice
  • „Pyrzyczanka”  Pyrzyce
  • „Poranek”  Tetyń
  • „Wrzos”  Krzemlin
  • „Złota Jesień” Dolice

19:30– Wspólne biesiadowanie i zabawa ludowa przy  muzyce  na żywo

 

Zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki ludowej!

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu Gminy Przelewice


JUTRZENKA wyróżniona w Międzyzdrojach

W dniach od 28 do 30 września 2012 r. odbyły się w Międzyzdrojach Spotkania Artystyczne Seniorów, z udziałem 37 kapel i zespołów muzycznych z całej Polski. Pomysłodawcą w 2003 r. Festiwalu Artystycznego Seniorów była p. Krystyna Bakun, która opracowała założenia i program imprezy. Od 2004 r. impreza przybrała nazwę Spotkania Artystyczne Seniorów i jest organizowana przez Międzynarodowy Dom Kultury do chwili obecnej.

Z uwagi na dużą liczbę zespołów już od piątku rozpoczęły się przeglądy konkursowe w Amfiteatrze: kapele i zespoły folklorystyczne, a w Sali Teatralnej MDK: chóry i zespoły śpiewacze. Zespoły „Jutrzenka” występował w  Amfiteatrze i w plenerze na promenadzie. „Jutrzenka” już po raz trzeci bierze udział w tej imprezie. Dzięki temu ma możliwość współpracy z innymi profesjonalnymi zespołami folklorystycznymi, co z kolei daje szansę podniesienia poziomu artystycznego i możliwość dalszego rozwoju.

Zespół „Jutrzenka” uzyskał w oczach jurorów uznanie wyrażone przyznaniem wyróżnienia za przedstawioną prezentację pieśni ludowych. Warto dodać, iż mamy reprezentacyjny Zespół, którego występy cieszą się dużym powodzeniem i uznaniem w gminie, regionie i kraju. Pozyskaliśmy zwolenników wśród zespołów z regionów m.in. Śląska i Kujaw. Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy.

Autor: Marian Sopiński

>>galeria<<


Spotkanie Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach

 

W dniach 01-03 września 2010 r. odbyły się w Międzyzdrojach Spotkania Artystyczne Seniorów (SAS), w których udział wzięły zespoły wspomagające swoją działalnością, również Stowarzyszenie LGD „Ziemia Pyrzycka”:

 

 


•    Zespół wokalny „Seniorita” - Pyrzycki Dom Kultury,
•    Zespół śpiewaczy „Wrzos" – PDK,
•    Zespół „Jutrzenka" z Przelewic,
•    Zespół „Złota jesień"- GCI z Dolic,
•    Zespół „Biesiada" z Warnic.

Razem z zespołami na SAS wybrali się również wierni fani ze związku Emerytów i Rencistów z powiatu pyrzyckiego. Przez trzy dni zespoły przedstawiały swoje umiejętności w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, na molo, na deptaku, w parku Chopina, bawiąc się znakomicie i promując swoją gminę. W dniu 03 września br.  Kazimierz Lipiński prezes Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pyrzycka” wspólnie z zespołami oczekiwał na uwagi komisji oceniającej. "Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych zespołów, to wielki sukces uczestniczyć wśród 33 zespołów z całej Polski, a jeszcze większym przywiezienie na konkurs tylu fanów. Nasze zespoły, aczkolwiek nie zajęły pierwszego miejsca, ale wyraźnie widać było ich postęp i umiejętności. Życzymy kolejnych sukcesów i uśmiechu na każdy dzień".

Autor: Agnieszka Odachowska


Działalność Zespół "Jutrzenka"

Aktywność zespołu „Jutrzenka” wyraża się w uczestnictwie w imprezach lokalnych, gminnych i regionalnych, przyczyniając się w ten sposób do promocji gminy w naszym regionie.  Zespół aktywnie uczestniczy w imprezach lokalnych i włącza się w promocję gminy, a także w regionie poprzez krzewienie i promowanie lokalnego folkloru ziemi przelewickiej oraz tradycji ludowej. Uczestniczy w imprezach gminnych, międzygminnych i regionalnych tj. dożynki, przeglądy zespołów ludowych, biesiady i spotkania  z folklorem. W swej działalnoiści są  zaangażowani w kultywowaniu lokalnej tradycji i obyczajów.

Na uwagę zasługuje również fakt uczestnictwa przez zespół w imprezie o zasięgu wojewódzkim pn. „Herbatka Izbowa – Szczecin 2009” wspólnie z kabaretem „Koń Polski”, podczas którego zespół promował lokalny folklor i walory gminy Przelewice;

Dużą popularnością cieszy się także impreza, podczas której promowany jest ludowy folklor pn. „Biesiada Rodzinna  - Spotkanie z Folklorem”. Biesiada została zapisana na stałe do kalendarium imprez gminy.

 

Zespół "Jutrzenka" (2010 r.):


Zespół "Jutrzenka" (1996 r.):


 

Mała "Jutrzenka" (1996 r.):

 


Udział zespołu "Jutrzenka"  i zespołu z Lubiatowa w I Krajowym Przeglądzie Miast Wojewódzkich w Kielcach (1985 r.):


Pierwszy występ zespołu "Jutrzenka" w Lucinie (1984 r.):

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona