Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

KGW Ukiernica

 

25-lecie KGW w Ukiernicy

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Ukiernicy w dn. 9 czerwca 2010 r. odbyła się uroczystość z okazji obchodów 25-lecia istnienia KGW. Panie z tej okazji przygotowały poczęstunek dla uczestników imprezy oraz wystawę swoich prac rękodzielniczych. W uroczystości udział wzięli: Pan Marek Kibała Wójt Gminy, Pani Agnieszka Odachowska Dyrektor LGD „Ziemia Pyrzycka”, Pan Andrzej Marczak Koordynator PPWOW w Dolicach i Pani Anna Garzyńska Koordynator PPWOW w Przelewicach oraz Pan Jan Kasprzak Sołtys Sołectwa i mieszkańcy Ukiernicy.

Na początku uroczystości Pan Wójt, z okazji Jubileuszu 25-lecia istnienia KGW, złożył najserdeczniejsze życzenia i gratulacje oraz wręczył Paniom upominek. Zapewnił jednocześnie, że ze strony Gminy mogą liczyć na wsparcie i pomoc w promocji oraz w dalszej działalności Koła, a także w podejmowanych w tym zakresie przedsięwzięciach.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ukiernicy rozpoczęło działalność w 1975 roku. Wówczas aktywnie działało i organizowało m.in. imprezy okolicznościowe, kursy: gotowania, robót ręcznych, w tym haftu i koronek. Panie uczestniczyły też w pokazach żywienia i wystawach stroików świątecznych. Na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpił zastój w działaniach Koła, co było związane z radykalnymi zmianami politycznymi i gospodarczymi, jakie zaszły w Polsce.  Po 10 latach przerwy w dniu 9 marca br. odbyło się spotkanie inauguracyjne, reaktywujące Koło Gospodyń Wiejskich.

Aktualnie Koło ponownie ożyło, a za główny cel przyjęło sobie podtrzymywanie i kultywowanie tradycji. Panie z KGW mają lokal, w wyremontowanej przez Gminę, świetlicy wiejskiej w Ukiernicy. Dzięki sprzyjającej atmosferze i wspierającym działalność Koła osobom i instytucjom Panie dostrzegają sens swojej działalności.

Obecnie KGW koncentruje swoje działania przede wszystkim na dziedzictwie kulinarnym. Pierwszą z inicjatyw, jakiej w bieżącym roku Panie się podjęły, było przygotowanie i promocja potraw, w tym pierogów "ukiernickich" i słodkich wypieków podczas „III Przelewickich Dni Folwarku”, które odbyły się  24.04.2010 r. na folwarku w Przelewicach. Ponadto w czerwcu br. Koło zgłosiło swój udział w X edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", zgłaszając potrawę pn. „Pierogi ukiernickie”.

Życzymy Panią powodzenia w Konkursie i wytrwałości oraz sukcesów w dalszej pracy!

 

>> Galeria

 

Autor: Anna Garzyńska


Aktywne Panie z Ukiernicy

Koło Gospodyń Wiejskich w Ukiernicy rozpoczęło działalność 9 marca 2010 roku. Była to reaktywacja KGW, istniejącego w latach 70-tych. Wówczas działało prężnie; były organizowane m.in. spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe, kursy różnego rodzaju np. gotowania, haftu. KGW ma swój lokal, w wyremontowanej przez Gminę, świetlicy wiejskiej w Ukiernicy.

Panie aktywnie rozpoczęły swą działalność, przykładowo podczas „III Przelewickich Dni Folwarku” promowały swe wyroby rękodzielnicze, pierogi i pyszne słodkie wypieki.

W dalszych planach na przyszłość zamierzają propagować i podtrzymywać dawne oraz obecne tradycje i kulturę ludową, a także organizować imprezy okolicznościowe, dbać o estetykę wsi, a przede wszystkim w trosce o własne zdrowie aktywnie spędzać czas wolny. Pan Wójt Gminy, wyrażając zadowolenie z tego typu oddolnych inicjatyw zapewnił, że ze strony Gminy Panie otrzymają wsparcie w tego typu przedsięwzięciach.

 

>>Galeria

 

Autor:
Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona