Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Szlaki turystyczne

Koncepcja tras rowerowych i mapa interaktywna Województwa Zachodniopomorskiego

Szanowni Państwo,

w związku z prowadzonymi pracami projektowymi dotyczącymi „Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego”, na zlecenie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przesyłamy informacje dotyczącą inwentaryzacji dróg rowerowych - stan na dzień 14.05.2015r.

Pod poniższym adresem internetowym:  http://rowery.rbgp.pl/mapa.html  znajdziecie Państwo interaktywną mapę, z naniesionymi wynikami ankiet dotyczących inwentaryzacji dróg rowerowych.

Prosimy o zapoznanie się i ewentualne uwagi. Każdy obiekt na mapie posiada nurem Id - przy zgłaszaniu uwag prosimy o jego podanie. W przypadku uwagi dotyczącej drogi która na mapie nie została wskazana , uprzejmie prosimy o informacje wraz z mapą. W zakładce legenda można zaznaczyć okienko 'fotografie', gdzie pokażą się miniatury zdjęć z części inwentaryzacji fotograficznej.

 


"Polskie Trasy" - aplikacja mobilna po ciekawych regionach północno-zachodniej Polski

 „Polskie Trasy” to aplikacja mobilna po pięciu niezwykle ciekawych regionach północno-zachodniej Polski. Z mobilnym przewodnikiem możemy zwiedzać najciekawsze zakątki Pobrzeża Szczecińskiego, Doliny Prosny, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Drawskiego oraz Pojezierza Wałeckiego – zarówno zabytki, jak i atrakcyjne pod względem przyrodniczym obiekty, w tym te o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Dodatkowo każdy turysta odwiedzający region znajdzie tutaj szeroką bazę gastronomiczną i noclegową, a także dobrze rozwiniętą sieć punktów informacji turystycznej, sklepów, urzędów i banków, dzięki czemu zwiedzanie będzie nie tylko przyjemne, ale i praktyczne.

Dodatkowym atutem aplikacji są trasy turystyczne – piesze, rowerowe, kajakowe, edukacyjne oraz Nordic Walking. Możliwe jest także skorzystanie z nawigacji, a przy miejscach charakterystycznych dla regionu odtwarzane są legendy lub opisy audio. Baza w aplikacji należy do niezwykle rozbudowanych – znajdziemy w niej ponad 1500 obiektów w różnych kategoriach, ponad 4000 km tras tworzących łącznie ok. 200 szlaków oraz ponad 1500 barwnych zdjęć przybliżających obiekty oraz trasy.

http://polskietrasy.pl/

 


Szlaki turystyczne

Szlak „Barlinecki” (ZMY-102c)


Długość: 43.80 km
 

Trasa szlaku: Przelewice - Topolinek - Laskowo - Równo - Niepołcko - Żydowo - Młyn Papiernia - Barlinek - Krzynka - Leśnictwo Okno - Leśnictwo Moczydło - Lipy

Oznakowany kolorem czerwonym

Przelewice – (0,0km) duża wieś, siedziba Urzędu Gminy. Stara osada o zachowanym kształcie typu owalnicy (wymieniona już w 1170 r.). Od 1821 r. rezydencja Marii Malwiny Arndt.  Społeczność zamieszkująca wieś Przelewice to konglomerat ludności napływowej z powojennej akcji przesiedleńczej ludności z wielu stron Polski.  Wieś leży przy drodze powiatowej nr 1778Z łączącej się z drogą wojewódzką nr 122 w kierunku Pyrzyc. Zabytki: kościół z końca XIII w. (przebudowywany, z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą, wyposażenie renesansowe i barokowe), pałac neoklasycystyczny budowany po 1821 r. (aktualnie mieści się w nim Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe), zabudowania folwarczne z dworem z XIX w. Główną atrakcją krajoznawczo-przyrodniczą jest Ogród Dendrologiczny (utworzony w latach 1933 – 38) wraz z odrestaurowanym zabytkowym pałacem – jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów przyrodniczych województwa zachodniopomorskiego, wyspa zieleni i kwiatów z licznymi roślinami egzotycznymi, ogrodem japońskim, kolekcją rododendronów i azalii, Doliną Pięciu Źródeł i Aleją Róż - możliwość zwiedzania indywidualnie i grupowo. Rocznie Ogród odwiedza ponad 60 tys. osób, a w 2000 r. uznany został za najlepiej utrzymany ogród zabytkowy w Polsce. W 2006 r. zakończony został remont zabytkowego XIX wiecznego pałacu, w którym mieści się Botaniczne Centrum Badawczo Wdrożeniowe w Przelewicach. Głównym celem działania BCBW jest prowadzenie badań naukowych nad fauną i florą. Centrum oferuje m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe, powierzchnie wystawiennicze, bazę noclegową, czytelnię z biblioteką, pomieszczenia do badań naukowych oraz inne atrakcje turystyczne w zależności od indywidualnych zgłoszeń.
        
        
 Laskowo -
  (8,40 km) wieś, wymieniona w 1236 r. (własność cystersów z Kołbacza). Kościół wczesnogotycki z końca XIII w. (przebud. w XIX w., drewniana dzwonnica), ruiny pałacu z końca XIX w. (1842 r.), park podworski z 1 połowy XIX w. z pomnikowym drzewostanem (aleja lipowa). Sklep.

 

Przebieg trasy:

Wyruszamy z Przelewic, wsi w której znajduje się Ogród Dendrologiczny z pięknym pałacem. Dalej szlak wiedzie przez Dolinę Płoni i Barlinek do Lip, gdzie znajduje się Leśna Stacja Dydaktyczna Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze odwiedzimy wieś Laskowo, w której znajduje się kościół wczesnogotycki z końca XIII w. (przebudowany w XIX w.) z drewnianą dzwonnicą, ruiny pałacu z drugiego końca XIX w., park podworski z pierwszej połowy XIX w. z pomnikowym drzewostanem (aleja lipowa). We wsi Równo zobaczymy dwór z XIX w. z niewielkim parkiem, ruiny kościoła z XVIII w. W Równie drogą na wschód (w odległości około 300 m) można dojechać do rezerwatu „Skalisty Jar Libberta” (unikatowe skały wapienne, zlepieńce piaskowców, głazy narzutowe).  Kolejna wieś na szlaku to Laskówko. W tej niewielkiej wsi mieści się dwór z XIX w.  W osadzie Niepołcko założonej przez cystersów około 1200 r. znajduje się dwór o konstrukcji tyglowej z XIX w., obok niego park podworski z XIX w. z drzewami pomnikowymi. Odnajdziemy tu również ruiny ryglowego kościoła z XVIII w. Dalej na szlaku znajduje się wieś Żydowo z domami ryglowymi z X1X/XX w. Z Żydowa dojedziemy do Barlinka. W tej miejscowości znajduje się wiele atrakcji i miejsc godnych zobaczenia, m.in. zabytki: fragmenty murów obronnych z XIV w., kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP z XIV/XV w. przebudowany w XIX w. z wieżą z 1852 r. o wys. 52m, zabytkowe domy z XVIII i XIX w. w rynku (jeden o konstrukcji ryglowej), kościół pw. św. Bonifacego z 1923 r. zwany „polskim”, dawny młyn wodny zbudowany w 1733 r., Muzeum Regionalne (w tzw. „Domu Gutenberga” - obudowany w XIX w.).  Z Barlinka kierujemy się do  Leśnictwa Okno  i osady Okno nad jeziorem Okunie (wschodni brzeg). Odnajdziemy tu pomnik przyrody – dąb, a nad jeziorem pole biwakowe. W Leśnictwie Moczydło możemy uzyskać informacje o Rezerwacie "Markowe Błota". Szlak kończy swój bieg we wsi Lipy - kąpielisko nad jeziorem Lubieszewko.

 

Więcej szczegółów na stronie: http://www.pomorskikrajobrazrzeczny.pl/app/index.php/tour/show/id/160


Szlak „Zachodni” (ZMY-103n)



Kolor szlaku: szlak niebieski
Trasa szlaku: Przelewice- Barlinek
Długość: 38,40 km
Nawierzchnia szlaku:

 

 

 

Szlak „Zachodni po opuszczeniu Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego wprowadza turystów na trasę o niewielkim pofałdowaniu przez miejscowości  położone nad jeziorami polodowcowymi  z przeszłością historyczną.

Przelewice – (0,0km) duża wieś, siedziba Urzędu Gminy. Stara osada o zachowanym kształcie typu owalnicy (wymieniona już w 1170 r.). Od 1821 r. rezydencja Marii Malwiny Arndt.  Społeczność zamieszkująca wieś Przelewice to konglomerat ludności napływowej z powojennej akcji przesiedleńczej ludności z wielu stron Polski.  Wieś leży przy drodze powiatowej nr 1778Z łączącej się z drogą wojewódzką nr 122 w kierunku Pyrzyc. Zabytki: kościół z końca XIII w. (przebudowywany, z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą, wyposażenie renesansowe i barokowe), pałac neoklasycystyczny budowany po 1821 r. (aktualnie mieści się w nim Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe), zabudowania folwarczne z dworem z XIX w. Główną atrakcją krajoznawczo-przyrodniczą jest Ogród Dendrologiczny (utworzony w latach 1933 – 38) wraz z odrestaurowanym zabytkowym pałacem – jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów przyrodniczych województwa zachodniopomorskiego, wyspa zieleni i kwiatów z licznymi roślinami egzotycznymi, ogrodem japońskim, kolekcją rododendronów i azalii, Doliną Pięciu Źródeł i Aleją Róż - możliwość zwiedzania indywidualnie i grupowo. Rocznie Ogród odwiedza ponad 60 tys. osób, a w 2000 roku uznany został za najlepiej utrzymany ogród zabytkowy w Polsce. W 2006 r.oku zakończony został remont zabytkowego XIX wiecznego pałacu, w którym mieści się Botaniczne Centrum Badawczo Wdrożeniowe w Przelewicach. Głównym celem działania BCBW jest prowadzenie badań naukowych nad fauną i florą. Centrum oferuje m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe, powierzchnie wystawiennicze, bazę noclegową, czytelnię z biblioteką, pomieszczenia do badań naukowych oraz inne atrakcje turystyczne w zależności od indywidualnych zgłoszeń.

Więcej szczegółów na stronie:  http://www.pomorskikrajobrazrzeczny.pl/app/index.php/tour/show/id/158


Szlak turystyczny (ZP-1106-c)

Kolor szlaku:  czerwony

Trasa szlaku: Przelewice PKS (0,00)- Pyrzyce PKP (14,30 km).
Długość: 14,30 km
Nawierzchnia szlaku:
Początek szlaku wieś Przelewice.  Brzesko – cenne zabytki: Kościół, gdzie mieści się Sanktuarium Maryjne, zbudowany na przełomie XII i XIII w., z ciosanego granitu i nieobrobionych głazów, wolno stojącą wieża z kamienia polnego pochodzi z 1817 r.

Przelewice – (0,0km) duża wieś, siedziba Urzędu Gminy. Stara osada o zachowanym kształcie typu owalnicy (wymieniona już w 1170 r.). Od 1821 r. rezydencja Marii Malwiny Arndt.  Społeczność zamieszkująca wieś Przelewice to konglomerat ludności napływowej z powojennej akcji przesiedleńczej ludności z wielu stron Polski.  Wieś leży przy drodze powiatowej nr 1778Z łączącej się z drogą wojewódzką nr 122 w kierunku Pyrzyc. Zabytki: kościół z końca XIII w. (przebudowywany, z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą, wyposażenie renesansowe i barokowe), pałac neoklasycystyczny budowany po 1821 r. (aktualnie mieści się w nim Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe), zabudowania folwarczne z dworem z XIX w. Główną atrakcją krajoznawczo-przyrodniczą jest Ogród Dendrologiczny (utworzony w latach 1933 – 38) wraz z odrestaurowanym zabytkowym pałacem – jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów przyrodniczych województwa zachodniopomorskiego, wyspa zieleni i kwiatów z licznymi roślinami egzotycznymi, ogrodem japońskim, kolekcją rododendronów i azalii, Doliną Pięciu Źródeł i Aleją Róż - możliwość zwiedzania indywidualnie i grupowo. Rocznie Ogród odwiedza ponad 60 tys. osób, a w 2000 roku uznany został za najlepiej utrzymany ogród zabytkowy w Polsce. W 2006 r.oku zakończony został remont zabytkowego XIX wiecznego pałacu, w którym mieści się Botaniczne Centrum Badawczo Wdrożeniowe w Przelewicach. Głównym celem działania BCBW jest prowadzenie badań naukowych nad fauną i florą. Centrum oferuje m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe, powierzchnie wystawiennicze, bazę noclegową, czytelnię z biblioteką, pomieszczenia do badań naukowych oraz inne atrakcje turystyczne w zależności od indywidualnych zgłoszeń.


 

Szlak turystyczny: Trasa nr 1 - szlak niebieski „Dolina rzeki  Płonia”
Kolor szlaku:  niebieski

Trasa szlaku: Pyrzyce (0,00)-  Przelewice (45,00).
Długość: 45,00km

Nawierzchnia szlaku:
Trasa długości ok.45 km przebiega przez gminę Pyrzyce i Przelewice. Nocleg - Dom pielgrzyma w Brzesku; możliwość przygotowania posiłków. Brzesko(start) - Kosin -Kluki - Oćwieka - Lubiatowo – (droga z płyt jombo)  w kierunku - Żuków - Karsko -  dalej droga asfaltowa w kierunku Przywodzia, po przejechaniu ok. 4 km skręt w lewo  na polną drogę a następnie prowadząc rowery docieramy do miejsca, gdzie znajdują się groby megalityczne z okresu 2500 lat p.n.e. – Przywodzie - Warszyn - Gardziec - Płońsko - Rosiny - Kłodzino - Przelewice - jedziemy znakowanym szlakiem czerwonym  w kierunku - Brzesko (meta) ok. 45,00 km.

Przelewice – (0,0km) duża wieś, siedziba Urzędu Gminy. Stara osada o zachowanym kształcie typu owalnicy (wymieniona już w 1170 r.). Od 1821 r. rezydencja Marii Malwiny Arndt.  Społeczność zamieszkująca wieś Przelewice to konglomerat ludności napływowej z powojennej akcji przesiedleńczej ludności z wielu stron Polski.  Wieś leży przy drodze powiatowej nr 1778Z łączącej się z drogą wojewódzką nr 122 w kierunku Pyrzyc. Zabytki: kościół z końca XIII w. (przebudowywany, z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą, wyposażenie renesansowe i barokowe), pałac neoklasycystyczny budowany po 1821 r. (aktualnie mieści się w nim Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe), zabudowania folwarczne z dworem z XIX w. Główną atrakcją krajoznawczo-przyrodniczą jest Ogród Dendrologiczny (utworzony w latach 1933 – 38) wraz z odrestaurowanym zabytkowym pałacem – jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów przyrodniczych województwa zachodniopomorskiego, wyspa zieleni i kwiatów z licznymi roślinami egzotycznymi, ogrodem japońskim, kolekcją rododendronów i azalii, Doliną Pięciu Źródeł i Aleją Róż - możliwość zwiedzania indywidualnie i grupowo. Rocznie Ogród odwiedza ponad 60 tys. osób, a w 2000 roku uznany został za najlepiej utrzymany ogród zabytkowy w Polsce. W 2006 r.oku zakończony został remont zabytkowego XIX wiecznego pałacu, w którym mieści się Botaniczne Centrum Badawczo Wdrożeniowe w Przelewicach. Głównym celem działania BCBW jest prowadzenie badań naukowych nad fauną i florą. Centrum oferuje m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe, powierzchnie wystawiennicze, bazę noclegową, czytelnię z biblioteką, pomieszczenia do badań naukowych oraz inne atrakcje turystyczne w zależności od indywidualnych zgłoszeń.

 


Trasa Płonia

Płonia - 74,3 km
Źródła Płoni znajdują się obok Barlinka, na terenie Parku Kulturalno-Krajobrazowego „Dolina Płoni”.

 

 

 

 

 

PŁONIA
Źródła Płoni znajdują się obok Barlinka, na terenie Parku Kulturalno-Krajobrazowego „Dolina Płoni”. Zmienia kierunek z północnego na północno – zachodni. Na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej przepływa przez jezioro Płoń, a następnie przez południową część jeziora Miedwie i małe jezioro Żelewko. Dalej pokonuje Puszczę Bukową i Równinę Goleniowską. Jest rzeką czystą, łatwo w jej przezroczystych wodach zobaczyć pływające ryby. Uchodzi do jeziora Dąbie w Szczecinie-Dąbiu.
Do kajakarstwa nadaje się 65 km rzeki Płoni od Niepołcka. Na trasie spływu nie znajdziemy zbyt wiele miejsc do biwakowania, szczególnie dla większych grup. Charakter rzeki nie pozwala też na organizację zbyt dużych spływów. W górnym biegu trzeba zachować ostrożność ze względu na pozostałości młynów. Na przepłynięcie całości należy przeznaczyć sześć dni; bardziej wprawni mogą ten sam dystans pokonać w trzy. Oprócz Morzyczyna i Wierzchlądu nad rzeką nie ma żadnej bazy dla turystów wodnych. Płynąc Płonią należy się zatrzymać w Kołbaczu i obejrzeć zabytkowe budowle cystersów.
Szczególnie godny polecenia jest odcinek „miejski” rzeki, mieszczący się całkowicie w granicach administracyjnych Szczecina (od mostu w Jezierzycach do jazu młyna w Dąbiu). Niestety, w ostatnim okresie całkowicie usunięto zwalone drzewa na terenie miasta, co spowodowało znaczne zmniejszenie atrakcyjności spływów. Szkoda, że ktoś nie zrobił po prostu przecinek w przeszkodach.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.pomorskikrajobrazrzeczny.pl/app/index.php/tour/show/id/266

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona