Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Malarstwo Jana Wanata

Spotkanie ze sztuką


W dniu 27 czerwca 2007 r. w Pałacu na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach odbyło się otwarcie  wernisażu naszego artysty  Jana Wanata.Wystawa zatytułowana pn. „Przelewice w Malarstwie”  przedstawia prace malarskie Jana Wanata ukazujące ciekawe pejzaże i krajobrazy przyrodnicze naszego Ogrodu Dendrologicznego. Prezentowane dzieła sztuki pozwalają  odkrywać  piękno i różnorodność  natury, która nas otacza, a czego często na co dzień nie dostrzegamy.
Jan Wanat  od dziecka przejawiał zamiłowanie do rysunku i malowania. Edukację szkolną rozpoczął w wieku 6 lat w Szkole Podstawowej w Kłodzinie, a od klasy piątej w Szkole Podstawowej w Przelewicach, a następnie uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.  Swoje pierwsze zamówienie na kopię portretu pędzla Rembrandta otrzymuje jako uczeń klasy piątej w/w Liceum. Od tego momentu zaczyna się jego fascynacja tym holenderskim malarzem i trwa do dziś. Po ukończeniu Liceum w 1982 r. podejmuje pracę i ma w końcu czas na malowanie.

Ponad siedem lat spędza w Londynie, gdzie  nawiązuje kontakty z różnymi pracowniami i  rozwija swoje umiejętności artystyczne. Następnie wynajmuje część pracowni w londyńskiej dzielnicy Chelsea, gdzie wykonuje liczne zamówienia.  W 1999 r. wraca do Polski i żeni się z Ewą, są rodzicami Jasia, który przejawia zdolności plastyczne. Jego prace można zobaczyć w kilku londyńskich galeriach oraz  w Polsce, Białorusi, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Hongkongu, Austrii i Genewie.

Dziś z sentymentem i radością wraca do swych korzeni  uznając to za spłatę długu za wszystko co tutaj od nas otrzymał. Pokochał Szczecin oraz środowisko, w którym wyrósł. Spędza dużo czasu nad jeziorami,  gdzie łowi ryby i obserwuje przyrodę. Bardzo lubi  nasz Ogród i jego stawy oraz różnorodną roślinność, jaka tu występuje.

>>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona