Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2011-12-12 15:05:59

Historia Polski w niemieckim Berlinie

10 grudnia 2011 r. był dniem niezwykłym dla uczniów przelewickiego gimnazjum, ich nauczycieli, a także rodziców i emerytowanych nauczycieli szkół z terenu gminy Przelewice. Grupa 49 osób, w tym 30-cioro uczniów gimnazjum, uczestniczyła w wycieczce do Berlina.

Głównym jej punktem było zwiedzenie wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”, będącej pierwszą w dziejach polsko-niemieckich stosunków ekspozycją obrazującą historię ostatniego tysiąclecia naszego sąsiedztwa. W 19 salach Martin-Gropius-Bau prezentowanych jest ok. 700 obiektów historycznych i współczesnych, w tym dzieła malarstwa, rzeźby, starodruki, rękopisy i grafiki oraz dokumenty, obiekty rzemiosła artystycznego, fotografie, materiały filmowe, książki i nagrania muzyczne.

Szczególną atrakcją jest prezentacja monumentalnego dzieła Jana Matejki "Hołd pruski" z Muzeum Narodowego w Krakowie, a także prace Wita Stwosza oraz rękopisy i dokumenty Mikołaja Kopernika, w tym pierwsze wydanie jego głównego dzieła "De Revolutionibus Orbium Coelestium" z 1543 r., księgi z zakresu astronomii i medycyny pochodzące z jego prywatnej biblioteki. Wypożyczone na wystawę eksponaty zostały udostępnione przez ponad 200 muzeów i kolekcji, m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i wielu innych polskich muzeów oraz British Museum w Londynie, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu i Biblioteki Watykańskiej. Jest to więc niebywała okazja w jednym miejscu, nie tak przecież daleko oraz niedrogo (w przypadku młodzieży bilety są darmowe) obejrzeć bezcenne eksponaty dawnej i współczesnej polskiej kultury i sztuki.  Wystawa „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” czynna jest tylko do 9 stycznia 2012 r. Do Berlina niedaleko, a wrażenia niesamowite!

Oprócz w/w wystawy w Berlinie mieliśmy sposobność zwiedzić także muzeum „Topografia terroru” poświęcone aparatowi terroru III Rzeszy. Muzeum znajduje się dokładnie w miejscu, w którym do 1945 r. swoje siedziby miały najbardziej zbrodnicze hitlerowskie instytucje tj. Gestapo, SS i Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Obecnie przygotowywana jest specjalna wystawa poświęcona okupacji hitlerowskiej w Polsce.

Obok muzeum oglądaliśmy pozostałości „muru berlińskiego” oraz „Check Point Charlie” - w okresie zimnej wojny  jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD, a Berlinem Zachodnim. Obowiązkowym punktem programu była też wizyta na Placu Paryskim z monumentalną Bramą Brandenburską oraz przed Reichstagiem – dzisiaj siedzibą Bundestagu, czyli niemieckiego parlamentu.

Był też spacer po Berlinie, zakupy na świątecznym jarmarku i w centrum handlowym oraz przejazd najbardziej ekskluzywnymi berlińskimi ulicami – Friedrichstraße (ulica Fryderyka) oraz Unter den Linden (ulica Lipowa), w pięknych, świątecznych dekoracjach. Wycieczkę zakończyła wizyta w Muzeum Techniki, które nas zauroczyło i wprowadziło w zdumienie swoim ogromem. Zmęczeni i pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Przelewic.

Organizatorem i kierownikiem wycieczki była nauczycielka języka niemieckiego p. Renata Golczyk, a opiekunami gimnazjalnej młodzieży nauczyciele: p. Edyta Kobus, p. Ewelina Urban i p. Dariusz Jałoszyński.

Autor:
Dariusz Jałoszyński

>>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona