Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2011-09-09 17:03:54

Masz Głos, Masz Wybór

Akcję Masz Głos, Masz Wybór prowadzą: Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Wspólnym celem jest zwracanie uwagi mieszkańców polskich gmin na działanie ich samorządu i uświadamianie, że każdy ma na nie wpływ.

Akcję rozpoczęliśmy w 2006 r. od zachęcania do udziału w wyborach lokalnych. Współpracujące z nami organizacje pozarządowe z całej Polski aranżowały debaty mieszkańców z kandydatami na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Akcji towarzyszyła kampania w mediach – materiały z kampanii można zobaczyć tutaj.

W latach 2007-2010 pracowaliśmy dalej. Skupiliśmy się wtedy na promowaniu działań, które miały poprawić komunikację między obywatelami i wybranymi już władzami. Organizacje skupione w akcji Masz Głos, Masz Wybór włączyły się także aktywnie w kampanie profrekwencyjne: Zmień kraj, idź na wybory w 2007 roku, Pępek Europy w 2009 roku, natomiast w 2010 r.,  Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj oraz dwie odsłony przed wyborami samorządowymi - „Przyszli radni są tuż obok ciebie! Znasz ich? Przekonaj ich!” oraz „Idź i głosuj świadomie!”.

W 2011 roku zainicjowaliśmy konkurs Super Samorząd. 157 partnerstw lokalnych z całej Polski walczy o ten tytuł. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Na początku września rozpoczął się drugi nabór do siódmej edycji akcji. Naszym celem jest usprawnienie komunikacji między władzą lokalną a mieszkańcami, a także zachęcenie do świadomego i odpowiedzialnego udziału w wyborach parlamentarnych.

W latach 2006-2011 w akcję zaangażowało w sumie się ok. 1200 organizacji i grup nieformalnych. Przeprowadzono ponad 2 700 różnego rodzaju działań, w tym około 900 debat, w których uczestniczyło 39 237 osób. Uczestnicy akcji działali  w sumie na terenie 485 gmin z całej Polski, czyli brali w niej udział organizacje z co piątej polskiej gminy. W wielu miejscowościach były to pierwsze otwarte spotkania przedstawicieli mieszkańców z lokalnymi władzami po odrodzeniu się samorządu w 1990 r.

W warsztatach i spotkaniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów uczestniczyło 980 osób. W ostatnich trzech latach na realizację niektórych zadań można było otrzymać mikrogranty. W sumie przekazaliśmy uczestnikom 189 dotacji.

Te pięć lat pracy w wielu miejscach przyniosły widoczne zmiany w postawach samorządowców i mieszkańców. Widzimy je nawet tam, gdzie pomysł spotykania się i dyskutowania na ważne społecznie tematy, początkowo wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Dzisiaj samorządy chętniej informują o swojej działalności, a obywatele uznają za naturalne prawo zadawanie pytań w kwestiach dotyczących ich interesów.

Źródło: http://www.maszglos.pl/o_akcji.php

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona