Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2009-01-16 09:48:27

Parasol dla Gminnego Rozwoju

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich, służb zatrudnienia pomocy społecznej, Starosta Pyrzycki, Wójt Gminy Przelewice, lokalni liderzy, eksperci z całego kraju – na początku roku zebrali się w Przelewicach, by porozmawiać o pomysłach na społeczne gospodarowanie na obszarach wiejskich.


14 stycznia 2009 r. konferencją w Ogrodzie Dendrologicznym otwarto „Parasol dla Gminnego Rozwoju”, projekt finansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który  obejmie swoim zasięgiem tereny wiejskie trzech powiatów – pyrzyckiego, choszczeńskiego i stargardzkiego.


Cel, to wsparcie rozwoju ekonomii społecznej, czyli takiej formy działalności gospodarczej, gdzie człowiek, jego praca i rozwój społeczności, są ważniejsze od maksymalizacji zysku. Przede wszystkim to sposób na budzenie ze snu niewielkich miejscowości, wykorzystanie talentów, zdolności i pomysłów mieszkańców oraz tworzenie miejsc pracy w oparciu o niewykorzystywany dotąd potencjał. O co chodzi? O wzajemną pomoc w ramach organizacji pozarządowej, czy spółdzielni socjalnej i o wejście na rynek z takimi produktami i usługami, jakich teraz nie oferują ani przedsiębiorcy, ani państwo.


„Parasol dla Gminnego Rozwoju” z nieco przewrotnym i bardzo znanym skrótem PGR, to wsparcie dla powstających organizacji – pierwsze kroki przy ich tworzeniu i rejestracji  oraz kilka miesięcy darmowych usług księgowego, prawnika i specjalisty w zakresie marketingu, by pod koniec roku nie było już wątpliwości jak działać, by nie zniknąć, nie popaść w zniechęcenie i oczywiście – zarabiać oraz pozyskiwać zewnętrzne środki. To również szkolenia, a także bieżące doradztwo Parasolek w biurach w Przelewicach, Krzęcinie i Dolicach.


To ludzie wiedzą najlepiej, czego potrzeba w ich otoczeniu, gdzie są problemy, ale też kto piecze najlepsze ciasta, kto produkuje najwygodniejsze meble. Ktoś maluje obrazy, inny robi dżemy, wyszywa albo hoduje rzadkie rośliny. Mamy niezwykłych sąsiadów i sami jesteśmy niezwykli. Stąd  trzeba zrobić wszystko, by dzieci i młodzież dorastały w kolorowym, ciekawym świecie oraz aby ludzie nie uciekali do miast, tylko inwestowali w poprawę warunków życia tu gdzie są.
Jak wielu ludzi jest tego świadomych – pokazała bardzo liczna i bardzo zróżnicowana reprezentacja uczestników konferencji. Blisko sto osób z odmiennych środowisk i grupy zawodowe, w tym przede wszystkim mieszkańcy terenów wiejskich powiatów, dla których realizowany jest projekt, mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda realizacja przedsięwzięć ekonomii społecznej w praktyce.


Było oczywiście dobre jedzenie przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń wiejskich z Marianowa. Były ciasta z Koła Gospodyń Wiejskich  z Przelewic i Kłodzina, występ Zespołu Ludowego „Jutrzenka” (z bisem) oraz wystawa rewelacyjnych prac artystów wiejskich. Zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Krzęcina, Morzyczyna i Zieleniewa, Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, krzęciński Środowiskowy Dom Samopomocy, Klub Seniora „Złota Jesień” oraz Gminne Centrum Integracji Społecznej z Dolic. Swoje prace wystawił Pan Wojciech Ukleja z Koła Pszczelarzy w Kolinie, Pan Józef Gołda pokazał rzeźby w drewnie. Powszechny podziw wzbudziły wyszywane obrazy i pergaminy Dawida Trzepizora z Płońska oraz anioły i sztuka  użytkowa z warsztatu Pani Iwony Fesner i Anny Szeląg  z żukowskiego Stowarzyszenia „U Pana Boga za Piecem”.


Biuro Parasola będzie działało w Przelewicach pod numerem 20, w Dworku naprzeciwko Pałacu Ogrodu Dendrologicznego. Dla powiatu pyrzyckiego osobą do kontaktu jest Joanna Pachnowska (nr tel. 516 748 913, e-mail pyrzyce@pgr.org.pl).
Skoro ktoś wie jak, chce tą wiedzę przekazać,  dodatkowo jest w stanie opłacić pomoc księgowego i prawnika, to może warto pomyśleć o zalegalizowaniu i rozszerzeniu hobbystycznej dotąd działalności w ramach stowarzyszenia, fundacji, czy spółdzielni. A może warto otworzyć klub integracji społecznej? Jedno jest pewne: warto spotkać się, porozmawiać oraz ustalić jakie wsparcie byłoby najbardziej przydatne.

Autor:
Joanna Pachnowska

>>galeria<<

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona