Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2011-03-28 23:56:26

Wymiana młodzieży z partnerskich szkół z Polski, Niemiec i Szwecji

Kilka ostatnich dni (20 – 22 marca) było dla uczniów i nauczycieli przelewickiego gimnazjum czasem szczególnym. W ramach projektu „Socrates - Comenius” gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży wraz z opiekunami z niemieckiego Woldegk i szwedzkiego Trosa.

Wizyta gości w Przelewicach to realizacja drugiego już etapu projektu (pierwszym była wizyta młodzieży z gimnazjum przelewickiego i szkoły w Trosa w niemieckim Woldegk w październiku 2010 r.). Pomysłodawcy projektu uznali, że wymiana młodzieży z partnerskich szkół powinna być jego ważną częścią, stąd każda ze szkół zobowiązała się przygotować integracyjne spotkanie u siebie. Trzeci etap i zakończenie projektu odbędzie się w szkole w szwedzkim Trosa w maju 2012 r.

Trzydniowy pobyt w Przelewicach był dla uczniów i ich opiekunów czasem ogromnie pracowitym, niezwykle intensywnym ale przede wszystkim bardzo atrakcyjnym.

Dzień I

Wspólne działania rozpoczęły się w niedzielny poranek wspólnym wyjazdem uczniów na wycieczkę do Szczecina. Już w czasie podróży nawiązały się pierwsze znajomości i przyjaźnie, które krzepły w następnych godzinach i dniach (językiem oficjalnym projektu jest język angielski). Spotkanie z miastem rozpoczęło się od „Podziemnego Szczecina” –Trasa II Wojna Światowa". Uczniowie podzieleni na dwie grupy językowe ( angielską i niemiecką) oprowadzeni zostali przez przewodniczki po schronie przeciwlotniczym, znajdującym się pod centralnym dworcem kolejowym. Szczególne wrażenie wywarła rekonstrukcja życia w schronie podczas nalotów bombowych oraz zniszczenia wojenne Szczecina (zwłaszcza na naszych gościach ze Szwecji, którzy okrucieństw II wojny światowej nigdy nie doświadczyli).

Po bunkrach nadeszła kolej na spacer po mieście „szlakiem książęcym” – Kościół św. Jakuba – Plac Orła Białego – Ulica Farna - Zamek Książąt Pomorskich. Z historią tych miejsc zapoznali uczestników gospodarze wizyty – opiekunowie z przelewickiego gimnazjum – Renata Kozicka, Olga Surma i Dariusz Jałoszyński. Po intensywnym spacerze przyszedł czas na odpoczynek, posiłek i zakupy – wybór padł na centrum handlowe „Galaxy”. W drodze powrotnej odbył się postój w Pyrzycach i spacer wzdłuż średniowiecznych murów, co stanowiło także jeden z elementów polskiej części projektu „Socrates- Comenius”, wraz z ich historyczną prezentacją.

Po przyjeździe do Barlinka zaczęła się część warsztatowa projektu. W pierwszym etapie uczniowie podzieleni na cztery międzynarodowe, polsko – niemiecko – szwedzkie grupy, otrzymali zadanie przetłumaczenia przygotowanych w języku angielskim dialogów na języki ojczyste, zapisania ich na plakatach i przygotowania do prezentacji. W drugim etapie, po wspólnym obiedzie, nastąpiła prezentacja efektów pracy grup w ten sposób, że pary polsko – niemieckie czytały szwedzkie tłumaczenia dialogów, pary szwedzko – polskie tłumaczenia niemieckie, a pary szwedzko – niemieckie tłumaczenia polskie. Wszyscy bawili się świetnie, śmiechom nie było końca, a po prezentacjach to język angielski uznany został powszechnie za łatwiejszy od pozostałych.

Ostatnim punktem niedzielnego programu, kończącym pracowity dzień, było rozstrzygnięcie konkursu na logo projektu. Międzynarodowe jury, złożone z uczniów i opiekunów wszystkich trzech szkół, spośród bardzo wielu ciekawych pomysłów, zdecydowało o wyborze na  logo projektu pracy ucznia ze szkoły w Trosa. Zwycięskie logo staje się tym samym oficjalnym symbolem graficznym projektu.

Dzień II

Poniedziałek, pierwszy dzień wiosny, uczestnicy projektu spędzili w Przelewicach. Rozpoczął się on od zwiedzenia kościoła parafialnego, który wraz z kościołami w Rosinach i Laskowie wybrany został do polskiej części tematu projektu. Szczególne wrażenie zrobił na wszystkich pięknie odrestaurowany barokowy ołtarz. Następnym punktem poniedziałkowego programu była wizyta w Urzędzie Gminy na zaproszenie władz – Wójta Gminy Przelewice Pana Marka Kibały, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Mariana Świderskiego i Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Pani Urszuli Andrzejczak. Przy słodkim poczęstunku uczestnicy wysłuchali informacji o gminie i o funkcjonowaniu placówek oświatowych na terenie gminy. Były też deklaracje wsparcia tego typu przedsięwzięć i życzenia ze strony władz  Gminy, jak najlepszych wrażeń z pobytu w naszej gminie i efektów z wzajemnej wymiany młodzieży, a także dalszej owocnej partnerskiej współpracy w kolejnych projektach.

Po wizycie w Urzędzie obowiązkowy spacer po Ogrodzie Dendrologicznym i zwiedzanie oranżerii. Miejsca te wywarły ogromne wrażenie na zagranicznych gościach. W końcu przyszedł czas na wizytę w gimnazjum. Po obfitym i bardzo smacznym lunchu uczniowie z Niemiec i Szwecji wzięli czynny udział w lekcjach j. niemieckiego, j. angielskiego oraz plastyki. Był również czas na spotkanie ze wszystkimi uczniami i nauczycielami gimnazjum. Na apelu wszyscy mogli zapoznać się z efektami niedzielnych warsztatów językowych – grupy przedstawiły prezentacje swoich plakatów. Zaprezentowane zostało również oficjalnie logo projektu. Po apelu młodzież z Niemiec i Szwecji miała okazję zwiedzić gimnazjum i jego otoczenie. Kolejny pracowity dzień zakończył wyjazd studyjny uczestników do kolejnych obiektów projektu - kościołów w Rosinach i Laskowie.

Dzień III

Ostatni dzień wizyty rozpoczął się wycieczką do Poznania. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała spacerom po starym mieście, po którym oprowadzał wszystkich p. Bogdan Pecuch, który wraz z p. Olgą Surmą i p. Dariuszem Jałoszyńskim pełnili rolę opiekunów. Był jak zawsze czas także na zakupy i posiłek w centrum handlowym „Stary Browar”. W Poznaniu pożegnaliśmy przyjaciół ze Szwecji, którzy odlecieli do Trosa. Pozostali, w późnych godzinach wieczornych, wrócili do Barlinka i Przelewic.

Trzy dni wspólnego przebywania bardzo zbliżyło do siebie nawzajem uczniów z Polski, Niemiec i Szwecji. Mimo początkowego onieśmielenia, bardzo szybko przełamali barierę językową i świetnie bawili się w swoim gronie, wymieniając na koniec adresy, numery telefonów i adresy mailowe. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie – tym razem w szwedzkim Trosa.

Autor: Dariusz Jałoszyński

>>Galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona