Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2020-04-09 11:39:22

Nie wyrzucajmy żywności i innych odpadów do kanalizacji!

Wiele razy zwracaliśmy się z apelami o to aby uważniej przyglądać się temu, co wyrzucamy do toalet. Niestety apele nie odnoszą skutku. Niestety, część z naszych mieszkańców traktuje toalety jak kosze na śmieci i ignoruje kolejne prośby, przyczyniając się w ten sposób do znaczącego wzrostu kosztów utrzymania infrastruktury komunalnej. Chusteczki, ręczniki i tym podobne materiały, w których strukturze zawarto dłuższe włókna mające na celu wzmocnienie produktu nie powinny być wyrzucane do toalety. Ale to nie jedyny problem, gdyż odprowadzane do kanalizacji są także pozostałości po obiedzie, co z kolei przyciąga gryzonie.

Oczyszczalnia ścieków to nie tylko „pachnący" temat, ale też dość skomplikowane urządzenie techniczne. W skład tego urządzenia wchodzą między innymi drogie pompy. To głównie one cierpią z powodu niefrasobliwości naszych mieszkańców.

Wspomniane włókna, jak w domowym mikserze, zamiast ulec zmieleniu nawijają się na osie i utrudniają pracę, a z czasem doprowadzają do awarii lub całkowitego ziszczenia. Zniszczeniu najpierw ulegają łożyskowania i uszczelnienia, a następnie np. w skutek wilgoci dochodzi do zwarć. Koszt każdej z takich pomp to kilka tysięcy złotych. Bywa, że kilka razy w roku trzeba je wymieniać.

Nie ma technicznych możliwości zabezpieczać ich przed ludzką nieodpowiedzialnością.  Pompy więc ulegają awariom. My je, albo jak się uda naprawiamy, albo wymieniamy. Ceny zarówno napraw, jak i nowych pomp z roku na rok rosną.   W konsekwencji - Państwa decyzje o tym, że jeden płatek ręcznika czy chusteczka to nie problem mogą skutkować podwyżkami opłat. No bo nikt przecież Gminie nie dołoży na naprawę pomp.

Zwracam się do Państwa z kolejnym apelem: nie wrzucajmy do toalet tego co do kanalizacji trafiać nie powinno.  Aby uzmysłowić Państwu na czym polega problem proponuję zobaczyć jak wygląda wnętrze uszkodzonej pompy. Prawie nowa, farbę jeszcze widać, a musimy kupić kolejną. Tej się naprawić nie udało. pracowała pod tak dużym obciążeniem, że uległa zniszczeniu w takim stopniu, iż naprawa była niemożliwa.  

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona