Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2018-11-15 13:35:57

Cmentarz ewangelicki w Jesionowie - przywracanie dziedzictwa

Pierwszy etap prac nad utworzeniem na cmentarzu ewangelickim miejsca pamięci wcześniejszych mieszkańców Jesionowa i okolic oraz powstania tam lapidarium zakończony. Wspólnym zaangażowaniem wielu życzliwych osób, a w szczególności proboszcza ks. Adama Polanowskiego,  sołtys Władysławy Cenarskiej, prezesa OSP Jesionowo Waldemara Wiśniewskiego oraz radnego RG Grzegorza Paplickiego i wójta gminy Mieczysława Mularczyka, udało się miejsce to uporządkować i przywrócić pamięć o tych, którzy tutaj spoczywają. Możemy teraz planować kolejne w tym kierunku działania. Całość cmentarza planujemy obsadzić roślinnością, która w okresie wcześniejszym tu dominowała, by zapobiec zarastaniu przez wysokie trawy. Planujemy też, po pozyskaniu kolejnych środków, teren cmentarza ogrodzić i zamontować bramę.

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków budżetu
Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

Po wojnie, cmentarz ten pozostawiono bez opieki. Przez ponad 70 lat nieczynny cmentarz zarastał krzakami i dziko rosnącą roślinnością. W 2016 r., z inicjatywy miejscowych strażaków, podjęto  próby jego uporządkowania. Stworzono też częściową wizualizację tego miejsca, w oparciu o wspomnienia osób pamiętających stan obiektu po wojnie.

Od września br. grupa nieformalna w osobach: p. Anna Garzyńska, p. Władysława Cenarska i p. Waldemar Wiśniewski rozpoczęła działania objęte projektem pn.  „Cmentarz ewangelicki w Jesionowie – przywracanie dziedzictwa”. Opiekę nad projektem sprawował ks. Adam Polanowski proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Jesionowie. Do współpracy nad odtworzeniem starego i nieczynnego cmentarza ewangelickiego, od samego początku realizacji projektu,  aktywnie włączyli się również radny RG Grzegorz Paplicki i wójt gminy Mieczysław Mularczyk. Kilkakrotnie spotykaliśmy się, by wspólnie ustalić plan działania i sprawną koordynację prac objętych projektem. Było to dla nas nowe wyzwanie, a co istotne - szansa na ocalenie od zapomnienia ważnego dla mieszkańców Jesionowa miejsca. Zależało nam również, aby cmentarz został odrestaurowany do pierwszego listopada. Ponadto w prace nad przywróceniem pamięci ludzi tu pochowanych włączyli się miejscowi rolnicy i strażacy z OSP Jesionowo oraz parafianie z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie wraz z proboszczem ks. Sławomirem Sikorą.

Prace nad uporządkowaniem tego miejsca rozpoczęliśmy od karczowania przez strażaków z OSP Jesionowo, w tym w szczególności prezesa p. Waldemara Wiśniewskiego, p. Mariusza Romeckiego, p. Krzysztofa Kotarskiego i p. Błażeja Idzińskiego oraz p. Andrzeja Zielińskiego i p. Tomasz Szczukowski. Następnie teren wyrównano i uporządkowano przy wykorzystaniu sprzętu gminnego i miejscowych rolników. W pracach tych uczestniczyli m.in.: p. Grzegorz Paplicki, p. Eugeniusz Białkowski, p. Waldemar Paliwoda, p. Mieczysław Bogusz i p. Jan Paplicki.

Kolejne prace porządkowe na cmentarzu zorganizowano 15 września br. Do akcji tej aktywnie włączyli się mieszkańcy Jesionowa wraz z p. Sołtys, Wójtem Gminy i Proboszczem, Prezesem OPS Jesionowo, a także parafianami z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie.  W słoneczny sobotni dzień wspólnie pracowaliśmy, by uporządkować te miejsca, do których nie mógł dotrzeć sprzęt.  Był też grill i słodki poczęstunek, aby uprzyjemnić  pracowicie spędzony dzień.  


Następnym etapem było przetransportowanie 5,5-tonowego kamienia na cmentarz w Jesionowie, by  umieścić na nim tablicę pamiątkową.  W dniu 18 października br. udało się go przewieźć z okolic pól  Kosina. Najpierw Wójt Gminy podjął rozmowy z p. Marią Cabaj z firmy „KARSKO” Sp. z o.o. w Karsku, a później p. Grzegorz Paplicki wspólnie z p. Henrykiem Nawojem przetransportowali OLBRZYMA przy wykorzystaniu transportu p. Grzegorza i dźwigu p. Ryszarda Woźniaka z Żwirowni Krzynka k. Barlinka. W załatwieniu dźwigu pomógł nam p. Nawój.

W czasie, gdy porządkowany był teren cmentarza, trwały prace nad wykonaniem konstrukcji krzyża i jego podstawy. Było to możliwe dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu p. Zbigniewa Paplickiego. W wykonaniu krzyża pomogli p. Karol Boś i p. Dawid Matuszewski oraz p. Bartosz Bogusz. W dniu 30 października, przy wykorzystaniu sprzętu p. Bogusza,  krzyż zamontowaliśmy w centralnym miejscu na cmentarzu.

Cmentarz z dnia na dzień stawał się coraz piękniejszy, a blasku dodały posadzone przez nas drzewka i krzewy, oczywiście przy nadzorze i pod czujnym okiem  p. Teresy Lewandowskiej. W akcję sadzenia roślin  włączyła się również młodzież.

Już widać efekty naszej wspólnej pracy. Zachowały się też kamienne fragmenty nagrobków z tego cmentarza. Wszystkie odzyskane i odnalezione fragmenty umieszczone zostały w nowo tworzonym lapidarium. Czasami tak niewiele trzeba aby wspólnie  zmieniać nasze otoczenie na lepsze. Choć na tym etapie środków nam nie wystarczyło na pełną renowację cmentarza,  z pewnością prace te wpłyną na  poprawę estetyki tego szczególnego miejsca, a w przyszłości zachęcą mieszkańców do dalszych działań w tym kierunku.

Powyższe zadanie dofinansowane było w ramach Programu Społecznik i z budżetu Gminy Przelewice oraz przy wsparciu i zaangażowaniu wielu życzliwych osób. Pani Sołtys wraz z Proboszczem serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym osobom i sponsorom za sprawną akcję utworzenia na cmentarzu ewangelickim miejsca pamięci wcześniejszych mieszkańców Jesionowa i okolic oraz powstania tam lapidarium. Zapraszają do dalszej współpracy i kolejnych tego typu inicjatyw.

Koordynator projektu Anna Garzyńska

>>fotogaleria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona