Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2018-06-07 11:54:15

Ostrzeżenie przed zażywaniem dopalaczy

PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W PYRZYCACH 

O S T R Z E G A

     DOPALACZE- TO ŚMIERĆ !!!

Środki zastępcze tzw. dopalacze, to substancje, które w ten sam sposób uzależniają, co narkotyki i mogą być też śmiertelnie niebezpieczne. Skład dopalaczy często nie jest znany nawet samym producentom. Dopalacze zawierają wiele różnych substancji chemicznych, czasami zanieczyszczonych. Często pod tą samą nazwą i opakowaniem kryją się produkty o innym składzie. Może okazać się, że drugie czy kolejne opakowanie zawiera substancję znacznie bardziej toksyczną i w konsekwencji może dojść nawet do śmierci.

Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma  narządu, którego nie mogą uszkodzić. Dopalacze są jedną wielką zagadką, bo nie ma badań, które by wprost pokazały, jak konkretny produkt wpływa na organizm. Dlatego lekarze mają wielkie trudności w diagnozowaniu i leczeniu osób używających dopalaczy. W przypadku, gdy nie ma wiarygodnych informacji o składzie produktu, działania podejmowane przez lekarzy zależą wyłącznie od obserwowanych objawów, które często nie są specyficzne. Może to prowadzić do nieprawidłowej diagnozy i niewłaściwego leczenia

Na opakowaniach dopalaczy często widnieją ostrzeżenia: "Nie do spożycia przez ludzi". Producenci wprowadzają w błąd, zapewniając, że produkty są pochodzenia naturalnego, a to nieprawda. Warto zapamiętać, że „legalne” nie zawsze oznacza nieszkodliwe (np. alkohol). Używanie dopalaczy ma duży wpływ na organizm człowieka powodując w różnym stopniu zmiany psychiczne (np. euforię, zmieniony odbiór rzeczywistości, iluzje, omamy, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (np. wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, pobudzenie).

Zgodnie z art. 52a ustawy z dnia 29.07.2005r o przeciwdziałaniu narkomanii kto wytwarza lub wprowadza do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środek zastępczy lub nową substancję psychoaktywną, podlega karze pieniężnej w wysokości od 20 000 zł do  1 000 000 zł. Karę pieniężną wymierza w drodze decyzji właściwy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona