Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2010-09-20 14:02:09

Dożynki Gminne w Przelewicach

W niedziele 19 września br. w Przelewicach odbyły się Dożynki Gminne, które rozpoczęły się korowodem dożynkowym i prezentacją wieńców. Korowód poprowadził Zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej za rolników i tegoroczne plony, tradycyjnym zwyczajem Starościna Dożynek p. Anna Kalisz i Starosta p. Grzegorz Paplicki przekazali gospodarzowi gminy - Panu Wójtowi chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.  Pan Wójt przekazał chleb do poświęcenia Proboszczowi, prosząc jednocześnie o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej w intencji rolników. 

Msza Święta koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. Romana Dutko Proboszcza Parafii w Przelewicach. We Mszy brali udział: ks. Tadeusz Drewek Proboszcz Parafii w Rosinach i kanonik ks. January Żelawski Proboszcz Parafii w Brzesku, który wygłosił Słowo Boże.

Po Mszy Świętej oficjalnego otwarcia dożynek dokonał gospodarz – Wójt Gminy. Powitał zaproszonych gości, przedstawicieli duchowieństwa i oczywiście licznie zgromadzonych mieszkańców gminy Przelewice i okolic. W swym wystąpieniu podziękował za zakończone żniwa i za cały rok ciężkiej pracy rolnikom i ich rodzinom oraz tym wszystkim organizacjom, instytucjom, które na rzecz wsi polskiej i rolnictwa pracują pomimo różnych przeciwności. Podkreślił, że tegoroczne żniwa dla rolników nie były łatwe, ze względu na wyjątkowo niekorzystną aurę pogodową. Długa i śnieżna zima oraz późna wiosna, a latem susza negatywnie wpłynęły na ilość i jakość zboża, rzepaku i roślin okopowych. Z kolei w okresie żniw nadmierne i gwałtowne opady atmosferyczne w bardzo znacznym zakresie utrudniły zbiór zboża i wykonanie terminowych prac polowych. W związku z powyższym Pan Wójt dwukrotnie wystąpił do Wojewody Zachodniopomorskiego z prośbą o powołanie komisji do oszacowania szkód w produkcji roślinnej. W lipcu wystąpił o powołanie komisji do szacowania strat powstałych w wyniku suszy, a we wrześniu spowodowanych nadmiernymi opadami. Podkreślił także fakt, iż pomimo zebrania przez rolników dużo mniejszych plonów niż w roku poprzednim, rolnicy z terenu naszej gminy nie poddają się i solidaryzują, z tymi którzy najbardziej ucierpieli z powodu tegorocznych powodzi, jakie nawiedziły południową i wschodnią część Polski.

Zainicjowana przez Wójta akcja zbiórki zboża dla powodzian odbyła się z bardzo dużym odzewem ze strony rolników. W dniu 13 września zorganizowano załadunek ok. 21 ton zboża, w tym ziarna siewnego, na rzecz powodzian z Gminy Szczurowa (województwo małopolskie), gdzie pola zalane były w ok. 70%. Odzew rolników był tak duży, że zadeklarowane przez nich zboże przewoźnik nie był w stanie jednorazowo zabrać. Pan Wójt podziękował wszystkim rolnikom, którzy dopomogli w akcji i oddali na ten cel swoje zboża. Podziękował też osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w sprawne przeprowadzenie załadunku zboża, w tym: p. Mieczysławowi  Pietrzykowi i Thomasowi Wehling z Grupy Producentów AGRIPLON Spółka z o.o. w Barnimiu, p. Marianowi  Świderskiemu z Lucina, p. Zdzisławowi Pijewskiemu z Firmy LUB CAL z Lubiatowa, panom. Janowi Maciążkowi, Pawłowi Kocanowskiemu, Janowi Prajzendanc, Edwardowi Prajzendanc, Romanowi Drozdowskiemu z Przelewic, p. Edwardowi Kujawa z Lucina, p. Januszowi Sarleji z Kluk, pani Ewelinie Urban z Lucina oraz  p. Stanisławowi Senczyszyn Prezesowi Firmy „Stabos” Sp. z o.o. w Szczecinie za pomoc w załadunku zboża. Jednocześnie podziękował tym osobom, które zadeklarowały chęć przekazania zboża dla powodzian, w  tym panom:  Bogdanowi Kostrzewskiemu, Bartoszowi Bogusz,  Janowi Paplickiemu i Eugeniuszowi Białkowskiemu  z Jesionowa oraz  p. Wiesławowi Czajce z Rutnicy. Pan Wójt zadeklarował, że będzie czynił starania w zorganizowaniu kolejnego transportu ze zbożem i w zależności od zgłaszanych potrzeb, z innymi płodami rolnymi dla powodzian. W swym przemówieniu podziękował również za pięknie przygotowane wieńce, a także za liczny udział mieszkańców gminy w uroczystości dożynkowej. Życząc wszystkim radosnego i pełnego niezapomnianych wrażeń świętowania ze swej strony zapewnił, że symboliczny bochen chleba będzie dzielił sprawiedliwie tak, by nikomu go nie zabrakło. Następnie Pan Wójt zaprosił proboszczów, starostów dożynek i sołtysów do wspólnego dzielenia się chlebem.

Podczas trwania uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursu na „Najpiękniejszy ogród”. Nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymali: za I miejsce – Państwo Edyta i Tomasz Gajewscy ze Ślazowa, za II miejsce – p. Julita Kupisz z Ukiernicy i za III - p. Jolanta Sokół z Kosina.

W trakcie dożynek odbył się także konkurs wieńców dożynkowych. Komisja pod przewodnictwem p. Wiktora Tołoczko Starosty Pyrzyckiego wyłoniła zwycięzcę najpiękniejszego wieńca tj. ze Sołectwa Przelewice. Drugie miejsce zajął wieniec ze Sołectwa Przywodzie, a trzecie egzekwo: z Lubiatowa i Kosina. Dodatkowo Pan Wójt w asyście p. Agnieszki Odachowskiej Dyrektor LGD „Ziemi Pyrzyckiej” wręczył nagrody zwycięzcom konkursu dziennikarskiego pn. „Moje Sołectwo”, organizowanego przez LGD „Ziemia Pyrzycka” w ramach środków PPWOW, a były to panie: Elżbieta Kurkowiak z Lubiatowa i Krystyna Podgórczyk z Ukiernicy za zajęcie egzekwo I miejsca oraz Elżbieta Kordalewska z Lucina za zajęcie II miejsca.

W części artystycznej uroczystości swój program zaprezentowały młodzież z Publicznego Gimnazjum w Przelewicach pod kierownictwem: p. Sylwii Mularczyk, p. Doroty Zielińskiej i p. Teofilii Guc. Za przygotowaną inscenizację artystyczną otrzymali gromkie brawa. Następnie wystąpiły zespoły: „Złota Jesień” z Dolic, „Wrzos” z Krzemlina, „Pyrzyczanki” z Pyrzyc i „Jutrzenka” z Przelewic. Gwiazdą dożynek był Mr. Tomm. Artysta parodiował  utwory gwiazd światowych i polskich. Utalentowany instrumentalnie i wokalnie komik rozbawił i ożywił zgromadzoną publiczność, która po zakończeniu jego występu domagała się bisu.

Wśród licznych dodatkowych atrakcji podczas tegorocznych dożynek, jak: konkursy, kiermasze, zamki dmuchane dla dzieci, nie zabrakło śpiewu, tańca i dobrej zabawy. Ciekawym punktem programu obchodów dożynkowych były stoiska prezentujące: rośliny ozdobne z Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, rękodzieło ludowe i produkty lokalne tj. miód przelewicki Państwa Ewy i Olgierda Kustosz z Przelewic, pyszne ciasta i pierogi KGW z Ukiernicy oraz Rady Sołeckiej z  Przelewic, potrawy rybne KGW z Kluk, torcik i pasztet z kaczki na słodko p. Krystyny Dembowskiej z Przelewic, pączki i inne smakołyki oraz prace wykonane przez dzieci z kl. „O” PSP Żuków Filia Przywodzie. Z kolei swe ciekawe rękodzieła prezentowali: p. Krystyna Dembowska i p. Dawid Trzepizor oraz wyroby z masy solnej Stowarzyszenia „Bocianie Gniazdo”, obrazy haftu krzyżykowego p. Bożena Jusiuk z Rosin.

Oprócz degustacji potraw lokalnych można było też nieodpłatnie skosztować pysznej grochówki i bigosu, przygotowanych przez p. Zdzisława Stasiaczyka z Przelewic. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też loteria fantowa Przelewickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wyrównajmy szanse”, no i oczywiście losowanie nagrody głównej, ufundowanej przez Wójta Gminy.

Wśród licznych konkursów dla dzieci, zainteresowaniem cieszyły się również: konkurs edukacji ekologicznej GKP w Przelewicach, konkurs kulinarny, który przeprowadziła p. Bożena Fiszer oraz warsztaty plastyczne, które prowadziła utalentowana w dziedzinie artystycznej p. Zenona Pędzisz.  Efektem prac warsztatowych był wspólnie namalowany obraz                     i wyroby rękodzielnicze ze słomy. Była też wystawa wcześniej wykonanych prac warsztatowych, realizowanych przez Fundację „Live Art” w ramach środków PPWOW. Ponadto uczestnicy tegorocznego Święta Plonów mogli skorzystać z porad Terenowego Zespołu Doradców z Pyrzyc, a także Grupy Wsparcia, reprezentowanej przez p. Mieczysława Kalinowskiego. Dożynki zakończyły się dyskoteką w plenerze, podczas której wspaniale się bawiono do późnych godzin nocnych. Konferansjerami dożynek byli Anna Garzyńska i Dariusz Jałoszyński, a o bezpieczeństwo uczestników imprezy zadbali: strażacy z OSP Przelewice i pielęgniarki  z SPZOZ Przelewice - panie Dioniza Ogłoza i Małgorzata Margiel.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, wystawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do właściwej oprawy naszej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci wielu osób.

>>Galeria

Autor: Anna Garzyńska
 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona