Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2018-02-27 12:55:08

Odsłonięcie tablicy i poświęcenie "Skweru ks. Paula Sawatzke"

Uroczystość odsłonięcia tablicy i poświęcenie „Skweru ks. Paula Sawatzke" - pierwszego proboszcza parafii Jesionowo, odbyła się 24 lutego 2018 r.,  dokładnie w 73 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Rozpoczęła się na cmentarzu w Jesionowie, gdzie kapłan ten spoczywa. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Adam Polanowski, proboszcz Parafii w Jesionowie wraz z byłym proboszczem ks. kanonikiem Waldemarem Szczurowskim. Wokół mogiły kapłana zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, szkoły, straży  oraz mieszkańcy Jesionowa. Do Jesionowa przyjechał także ostatni żyjący świadek ks. Paula Sawatzke,  Franz von der Heide wraz z Helmutem Nihaus. Nie zabrakło również przedstawicieli mediów, w tym m.in. Radio Szczecin.

 

Kolejnym ważnym punktem uroczystości była  uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla  w Jesionowie, która była sprawowana przez ks. Adama Polanowskiego, ks. kan. Waldemara Szczurowskiego, i ks. Mirosława Staroszczyka, z udziałem pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej  i Publicznej Szkoły Podstawowej Jesionowo. Ponadto ks. kan. Szczurowski w swym kazaniu przybliżył nam historię niezwykłej postać ks. Paula Sawatzke, który zrealizował się w swoimi Powołaniu aż po męczeńską śmierć.

Po Mszy Św. wystąpił ostatni żyjący świadek życia i posługi duszpasterskiej ks. Paula Sawatzke,  Franz von der Heide. Podkreślił, że kapłan ten udzielał mu sakramentów Chrztu i I-szej Komunii Świętej. W swoim wystąpieniu przywrócił wspomnienia o życiu kapłana i jego bohaterskim zachowaniu wobec obrony polskich kobiet przed natarczywością sowieckich żołnierzy. Ks. Sawatzke zginął tragicznie wiosną 1945 r. Wkrótce po zajęciu wsi przez wojska radzieckie został zastrzelony, gdy stanął w obronie godności kobiety i matki napastowanych przez stacjonujących w miejscowości żołnierzy radzieckich. Wiemy również, że ks. Paul opiekował się Polakami, którzy mieszkali w Jego Parafii.  Za swoją postawę kapłańską był więziony trzy miesiące przez gestapo. Ponadto wspomniał również  o wspólnych spotkaniach z  parafianami i przywożonych tu, wraz z  Helmutem Nihaus, w latach 80-tych darach, co było możliwe dzięki dobrej współpracy z   byłym proboszczem ks. kan. Waldemarem Szczurowskim, za co gorąco nasz Gość podziękował. Podziękował również obecnemu proboszczowi ks. Adamowi Polanowskiemu za podjęcie dalszych w tym kierunku  działań, a także  przedstawicielom władz samorządowych za współpracę i poczynione starania, by miejsce poświęcone temu niezwykłemu kapłanowi powstało. Zaproponował aby skwer ks. Paule Sawatzke ten był miejscem przyjaźni polsko-niemieckiej.  We wzajemnym  porozumiewaniu się i tłumaczeniu tekstu pomogła tłumaczka p. Elżbieta Kowalska.

W kolejnym  etapie głos zabrał wójt gminy Mieczysław Mularczyk, który w swym wystąpieniu przypomniał, jakie działania ze strony naszej Gminy podjęto, by to szczególne miejsce powstało. Zaczęło się od konsultacji z mieszkańcami Jesionowa, którzy jednomyślnie zaakceptowali wniosek o powstaniu takiego miejsca ks. Adama Polańskiego i  parafian. Następnie Rada Gminy podjęła  uchwałę wyrażającą zgodę na powstanie „Skweru ks. Paula Sawatzke”. W dalszym etapie powstała koncepcja utworzenia miejsca pamięci i wspólna wraz z ks. Adamem Polanowskim realizacja w ramach projektu pn. „Utworzenie miejsca pamięci ks. Paula Sawatzke na skwerze w Jesionowie wraz z zagospodarowaniem terenu”, dofinansowanego z budżetu gminy. Pan Wójt w swym wystąpieniu podziękował również wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie, w tym w szczególności ks. Adamowi, Pani Sołtys i mieszkańcom Jesionowa.

Głos zabrał również ks. kan. Waldemar Szczurowski, który jako pierwszy w okresie wcześniejszym podjął szereg działań, aby uhonorować męczeńską śmierć pierwszego proboszcza Jesionowa ks. Paula Sawatzke. Wzajemna współpraca zaowocowała dzisiejszą historyczną uroczystością. Wyraził też swe zadowolenie z obecności Franz von der Heide, ostatniego świadka życia tego kapłana.  Podsumowując swe wystąpienie wyraził także swe zadowolenie ze współpracy z ks. Adamem, który podjął się  kontynuowania rozpoczętej w tym zakresie misji, a także Panu Wójtowi i radnym za dobrą współpracę, by miejsce to powstało.

Następnie dokonano uroczystego odsłonięcie tablicy, przecięcia wstęgi  i poświęcenia „Skweru ks. Paula Sawatzke", znajdującego się przy plebani. Ostatnim zaś punktem w programie uroczystości, było spotkanie w świetlicy wiejskiej w Jesionowie, poświęcone wspomnieniom postaci ks. Paula Sawatzke i 73. rocznicy wyzwolenia Jesionowa. Oczywiście nie zabrakło również tradycyjnego tortu. W trakcie wspomnieniowego spotkania można było również obejrzeć prezentację zdjęć z lat wcześniejszych mieszkańców Jesionowa. Wszystko to stworzyło wyjątkową atmosferę, gdzie przy kawie i herbacie oraz pysznym cieście można było wyrazić swoje wspomnienia oraz przywrócić w pamięci miłe chwile z dawnych lat i swoich bliskich.

Ks. Adam Polanowski wraz Panią Sołtys Władysławą Cenarską składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację tego niezwykłego i historycznego wydarzenia, a w szczególności ks. Waldemarowi Szczurowskiemu, wójtowi gminy Mieczysławowi Mularczykowi wraz  z pracownikami, w tym p. Zbigniewowi Gołaszewskiemu, który prowadził prace, przewodniczącemu Rady Gminy Marianowi Świderskiemu wraz z radnymi, w tym w szczególności radnemu Grzegorzowi Paplickiemu, Radzie Sołeckiej, prezesowi OSP Waldemarowi Wiśniewskiemu, strażakom i młodym strażaczkom, dyrektor PSP Jesionowo Iwonie Krakowskiej uczniom,  tłumaczce p. Elżbiecie Kowalskiej oraz wszystkim mieszkańcom Sołectwa Jesionowo, w tym paniom, które upiekły pyszne ciasto i przygotowywały  poczęstunek. Podziękowali także wszystkim tym, którzy pomimo mroźnego dnia wzięli udział w tej pięknej i ważnej dla mieszkańców uroczystości, która z pewnością  na długo pozostanie w ich pamięci.

Anna Garzyńska

>>fotogaleria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona