Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2017-11-28 13:30:11

Zaproszenie na wystawę

Dnia 24 listopada 2017 r. w Oranżerii Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach otwarto wystawę, podsumowującą projekt Żywe lekcje historii realizowany przez grupę nieformalną Koła Emerytów w Przelewicach oraz Stowarzyszenie „Przelewice dla Przyszłości” w ramach Programu Społecznik ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W otwarciu wzięli udział zaproszeni goście: Olgierd Kustosz – radny sejmiku woj. zachodniopomorskiego, Bartłomiej Królikowski – wicestarosta powiatu pyrzyckiego, Mieczysław Mularczyk – wójt Gminy Przelewice, Zbigniew Kupisz – zastępca wójta, Beata Osińska – dyr. Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, Renata Kozicka – prezes Stowarzyszenia „Przelewice dla Przyszłości”, Magdalena Soska – dyr. Biblioteki Gminnego Centrum Kultury „Ogród Kultury” w Przelewicach, realizatorzy projektu, czyli seniorzy oraz młodzież naszego gimnazjum. Gości powitały: przewodnicząca  Koła Emerytów -  Lucyna Surma oraz prezes Stowarzyszenia - Renata Kozicka.

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia, które udostępnili emeryci oraz przedmioty codziennego użytku z „tamtych lat”. Wszyscy goście otrzymali foldery, w których zawarto wspomnienia seniorów oraz zdjęcia. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przedstawiciel grupy emerytów  pan Zygmunt Szatański prezentował młodzieży, jak posługiwano się kiedyś maglem, do czego służył sierp, jak pracowano na kołowrotku. Warto tu wspomnieć, że pan Zygmunt marzył o tym, żeby podzielić się z młodzieżą swoimi wspomnieniami i dzięki projektowi jego marzenie się spełniło.Duże zainteresowanie budził też sprzęt elektroniczny: telewizory, adaptery, aparaty fotograficzne. Zwiedzający wystawę rozpoznawali na powiększonych zdjęciach siebie, swoich znajomych, członków rodziny. Efektem końcowym projektu są też nośniki cyfrowe w postaci płyt CD, na których nagrane są wspomnienia seniorów oraz zdjęcia. Na stronie internetowej naszej gminy można też zobaczyć zdjęcia udostępnione przez seniorów.

Opinie młodzieży na temat projektu:

  • Miałam okazję wziąć udział w spotkaniach z przelewickimi seniorami w ramach projektu „Żywe lekcje historii” Każde ze spotkań miało inny temat. Zainteresowałam się sposobami spędzania czasu wolnego. Uważam, że mieszkańcy w bardzo ciekawy sposób opowiadali o czasach swojej młodości. Spotkania te były dla nas okazją do przeniesienia się do minionych czasów, a dla seniorów podzielenia się swoimi wspomnieniami.(Magdalena Stawicka, kl. III b)
  • W dniach 05.10, 09.10. 12. 10.2017 roku klasa III b naszego gimnazjum  brała udział w  „żywych lekcjach historii” Były to spotkania międzypokoleniowe  z  naszymi seniorami – świadkami historii. Ich celem było uświadomienie młodzieży, jak kiedyś się żyło, spędzało czas wolny, jak wyglądała nasza miejscowość. Zobaczyliśmy wiele zdjęć i dokumentów z tamtych czasów. Spędziliśmy ciekawie czas i wiele się dowiedzieliśmy.( Olimpia Kustosz kl. III b)
  • Uważam, że warto było wziąć udział w projekcie „Żywe lekcje historii”.  Dowiedziałam się dużo o dawnym życiu mieszkańców Przelewic. Zdałam sobie sprawę z tego, że pomimo wieku mają duży dystans do siebie i poczucie humoru. Z chęcią przeniosłabym się do tamtych czasów, aby zobaczyć wszystko na własne oczy. (Marcelina Łukjaniuk, kl. III b)
  • Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie „Żywe lekcje historii”. Podczas spotkań seniorzy opowiadali o tym, jakie były kiedyś zakłady pracy w Przelewicach, jakimi środkami komunikacji poruszano się w tamtych czasach, jak wyglądały ziemie przelewickie. W czasie spotkań mogliśmy również oglądać zdjęcia i kroniki z tamtych lat. Historie opowiadane były w niezwykle ciekawy sposób. Gdybym miała możliwość to z chęcią uczestniczyłabym w tego typu projektach.(Izabela Zielińska, kl. III b)
  • Brałam udział w projekcie „Żywe lekcje historii” Przez trzy dni spotykaliśmy się z seniorami, którzy przekazali nam swoja wiedzę o dawnych Przelewicach. Opowiadania były niezwykle interesujące. Emeryci chętnie dzielili się swoimi  wspomnieniami i przeżyciami. Bardzo pożytecznie spędziłam czas.(Julia Kowalczyk, Kl. III b)
  • „Żywe lekcje historii”, w których uczestniczyłam bardzo mi się podobały. Były to zaledwie trzy spotkania, ale wiedza, którą z nich wyniosłam jest ogromna. Uważam, że projekt był ciekawym pomysłem. Dowiedzieliśmy się min. jak nasi rówieśnicy kiedyś spędzali czas wolny, jak wyglądała miejscowość. Bardzo miło wspominam czas spędzony z emerytami. (Wiktoria Balcerak)

Zapraszamy na wystawę, którą można oglądać przez najbliższe tygodnie w dni powszednie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w recepcji Ogrodu.   
                                                                                      Lucyna Surma

>>fotogaleria   Teresa Wierzbowska 

>>fotogaleria  Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona