Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2008-11-04 08:48:39

Podsumowanie prac warsztatowych nad aktualizacją Strategii


Kolejne warsztaty, których tematem było podsumowanie prac nad  aktualizacją Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Przelewice  odbyły się dnia 31.10.2008r.  w GBP w Przelewicach. Uczestników warsztatów przywitał Marek Kibała – Wójt Gminy Przelewice. Przedstawił cel spotkania i  zachęcał  zebranych  do współpracy w dziedzinie pomocy społecznej, w tym do aktywnego włączania się do działań realizowanych w ramach Programu Integracji Społecznej - PPWOW.

Warsztaty prowadziła Anna Garzyńska -  Koordynator PIS przy wsparciu merytorycznym Katarzyny Wróbel z Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie.
Na wstępie dokonano prezentacji multimedialnej działań zrealizowanych w ramach Programu Integracji Społecznej PPWOW na terenie naszej Gminy, aby pokazać dobre praktyki i zachęcić uczestników spotkania do składania ofert na realizację usług integracji społecznej.
Następnie przystąpiono do prezentacji zaktualizowanej Strategii. Potrzeba opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych  dla Gminy Przelewice wynika nie tylko z przesłanek formalnych, ale również z odczuwalnych, negatywnych zjawisk społecznych na terenie Gminy. Pauperyzacja społeczna,  długotrwałe bezrobocie,  alkoholizm,  bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych  to tylko niektóre ze zjawisk, które zaburzają proces prawidłowego funkcjonowania wielu rodzin na terenie naszej Gminy.
Reintegracja społeczna i zawodowa ujęta w przepisach o zatrudnieniu socjalnym, nowe możliwości dla organizacji pozarządowych uwzględnione w przepisach o pożytku publicznym i wolontariacie, instytucja kontraktu socjalnego w dyspozycji publicznych służb społecznych, czy przepisy o spółdzielniach socjalnych, stwarzają nowe możliwości do zwalczania zjawisk wykluczenia społecznego. Znaczące dla większej skuteczności tych rozwiązań jest ich połączenie z usługami promocji zatrudnienia, co stwarza warunki dla partycypacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w aktywnym życiu społecznym.  Spójne działania adresowane do w/w grupy   przywraca im zdolność do aktywnego życia społecznego i zawodowego. Znaczenie działań opartych na programach integracji oraz reintegracji społecznej i zawodowej jest duże, gdyż  daje to szanse na pełnienie przez rodziny wychodzące z kryzysu  samodzielnych ról społecznych i zawodowych, a nie uzależnianie się od instytucji pomocy społecznej.
Strategię stworzono w oparciu o metodę społeczno-ekspercką, z udziałem specjalistów zajmujących się na terenie gminy rozwiązywaniem problemów społecznych. W konsultacjach społecznych wzięli udział pracownicy: Urzędu Gminy,  pomocy społecznej, oświaty, a także radni i przedstawiciele organizacji pozarządowych. W zaktualizowanej Strategii została sformułowana jasna, zrozumiała wizja rozwoju naszej Gminy i   wskazane kierunki działań, które, jeśli zostaną uwzględnione w zarządzaniu sprawami lokalnymi, pozwolą wykorzystać nowoczesne instrumenty polityki społecznej.  Mają one służyć  rozwiązywaniu problemów w dziedzinie społecznej oraz przyczynić się w ten sposób do podniesienia jakości życia lokalnej społeczności. 
Opracowana wspólnymi siłami społeczności lokalnej Strategia będzie niewątpliwie pomocna w podejmowaniu wielu ambitnych przedsięwzięć samorządu w sferze społecznej.

Autor:
Anna Garzyńska

                                                      >>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona