Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2017-09-03 11:21:57

Dożynki Gminne 2017 w Przelewicach

Dożynki, to od wieków najważniejsze Święto polskiej wsi. Tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się 26 sierpnia w Przelewicach, by wspólnie oddać hołd rolnikom, którzy bezpośrednio zmagają się z trudną pracą na roli.

Dożynki rozpoczęła Msza Święta na placu folwarcznym, którą celebrował proboszcz ks. kanonik Roman Dutko w asyście księży: ks. Ryszard Krauze i ks. Adam Polanowski. Oprawę muzyczną zapewnił p. Waldemar Klemenski. Aby tradycji stało się zadość przekazano Proboszczowi chleb do poświęcenia, prosząc o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i mieszkańców gminy.

 

Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy z przedstawicielami władz samorządowych, starostów dożynek, zaproszonych gości wraz z delegacjami wieńcowymi, przez  folwark w kierunku sceny poprowadził zespół „Jutrzenka”. Zaraz potem przyszedł czas na rozpoczęcie ceremonii staropolskiego obrzędu dożynkowego w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce, któremu przewodniczyli Starostowie Dożynek. W tym roku byli to p. Krystyna Korol i Zdzisław Ziarkowski. Starostowie wręczyli bochen chleba wójtowi gminy Mieczysławowi Mularczykowi, który obiecał dzielić go sprawiedliwie.

Wójt Gminy Przelewice, pełniąc rolę gospodarza,  w asyście przewodniczącego Rady Gminy Mariana Świderskiego, wiceprzewodniczącej Anny Nowak i z-cy wójta Zbigniewa Kupisza oraz Starostów Dożynek  powitał zaproszonych gości i przybyłych na uroczystość mieszkańców oraz dokonał uroczystego otwarcia tegorocznych dożynek. W swym wystąpieniu podziękował rolnikom, a także tym wszystkim, którzy pracują na rzecz polskiej wsi i rolnictwa, za cały rok pracy i zmagania z przeciwnościami. Podkreślił też, że tegoroczne żniwa dla rolników były  wyjątkowo trudne z powodu niesprzyjającej aury pogodowej. Obfite opady deszczu sprawiły, że ciężki sprzęt rolniczy niejednokrotnie nie był w stanie wjechać na grząskie pola. Nienajlepsza jest też jakość tegorocznego zboża. Solidaryzując się z rolnikami życzył im dobrych plonów i sprzyjającej pogody podczas przyszłych zbiorów! Wspierając rolników głos w tej sprawie zabrał również przewodniczący RG Marian Świderski. Następnie  Wójt Gminy podzielił się chlebem  z sołtysami i wszystkimi uczestnikami Dożynek.

Na uroczystość dożynkową przybyli do nas goście:  z zaprzyjaźnionego  Miasta Woldegk wraz z burmistrzem Dr Ernestem Jürgenem Lode, Dr. Friedrich Stampa wraz z tłumaczką p. Jolantą. Swoją obecnością zaszczycili nas również: wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Libercki oraz  posłowie na Sejm RP Magdalena Kochan i Bartosz Arłukowicz, a także radny Sejmiku WZ Olgierd Kustosz. Byli też przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół,  proboszczowie i sołtysi oraz nasi mieszkańcy, a także redaktor Głos Szczecińskiego i Radia Plus Lipiany August Kimbar.

W dalszym etapie rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw wystąpiła nasza lokalna poetka p. Krystyna Nawój, a następnie przedstawiciele Koła Łowieckiego „Szarak” ze Szczecina, spośród których sygnalista zagrał hejnał myśliwski. Występowali też: zespół „Jutrzenka”, Zuzia Susz, Dzieciaki GieCeKu pod opieką p. Anny Roman i p. Daniela Nowackiego, Zespół „Złota Jesień” oraz Kabaret z Konopi.  Dodatkowo dla wszystkich zaśpiewał pięknym i donośnym głosem Dr. Friedrich Stampa. Zaprezentowała  się również nasza wspaniała tancerka Danusia Ufnal i panie ze stowarzyszenia „Bo Jak Nie My To Kto”, które swym występem kabaretowym  rozbawiły publiczność.

W trakcie imprezy tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Żuków, drugie Lubiatowo, a trzecie Przelewice. Dla zwycięzców Wójt Gminy ufundował nagrody pieniężne w postaci bonów. Bony otrzymały również wszystkie pozostałe Sołectwa biorące udział w konkursie.

Tradycją święta plonów jest Turniej Sołectw z różnymi konkurencjami. W tym roku uczestniczyli tylko przedstawiciele dwóch Sołectw, którzy zgłosili się  do konkursu.  Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy za pierwsze miejsce otrzymało Sołectwo Kłodzino, a za drugie Przelewice.

 

 

 

W trakcie imprezy wręczono nagrody dzieciom uczestniczącym w warsztatach kulinarnych w Przelewicach, prowadzonych przez stowarzyszenie „Bo Jak Nie My To Kto” (projekt „Gotujemy jak umiemy” realizowany w ramach Programu Społecznik). Nagrody wręczono także zwycięzcom I Regionalnego Turnieju w Brydżu Sportowym, którymi byli p. Romuald Paszkowski (Klub „Zieloni” Stargard) i p. Andrzej Czernow (ZZBS-WKBS Choszczno). Ponadto na mieszkańców czekało sporo atrakcji. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się dmuchańce oraz przejażdżki gokartami i zjeżdżalnia, a także kącik zabaw dla dzieci prowadzony przez p. Joannę Smolak-Benka, p. Dorotę Margiel, p. Katarzynę Jarosz i p. Justynę Musiałowską. Buźki dzieciom malowała p. Agnieszka Wilczak.

Mieszkańcy mogli odwiedzić także stoisko WKU Stargard i skorzystać z kiermaszu książek prowadzonego przez PSE „Wyrównajmy Szanse”. Przygotowano też stoiska z gastronomią wykonane przez nasze rady sołeckie i mieszkańców ze: Ślazowa, Kłodzina, Kosina, Lubiatowa, Przelewic i Ukiernicy oraz LKS „Wicher”. Serwowano pyszne swojskie pierogi,  bigos, przysmaki grillowe, pajdę chleba ze smalcem, ogórki małosolne i wiele innych potraw oraz różnego rodzaju pyszne ciasta, a także miody p. Edwarda Kociołka oraz darmowe lody ufundowane przez Restaurację „Magnolia” w Przelewicach. Ogromną popularnością cieszyła się Polowa Piekarnia Wojskowa. Chleb wypiekany w tej piekarni rozchodził się błyskawicznie. Piekli go żołnierze z 3. Batalionu Logistycznego Jednostki Wojskowej 1198 w Glewicach. Dla smakoszy dziczyzny była degustacja pieczonego w cieście dzika, ufundowanego przez Koło Łowieckie „Szarak” ze Szczecina.

Dodatkową atrakcją była parada motocykli Harley, którzy oraz pokazy wozów strażackich OSP Przelewice.Podczas tegorocznych Dożynek realizowano projekt pt. „Święto Plonów 2017 – polsko-niemieckie spotkanie dożynkowe”, w ramach którego odbyły się warsztaty florystyczne, przy wsparciu finansowym ze środków Funduszu Małych Projektów Interreg V A.

Gwiazdą wieczoru był ukraiński zespół LUIKU, który zaprezentował mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Po koncercie była zabawa z Dj-em, która trwała do późnych godzin nocnych. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP: Przelewice, Lubiatowo  i Jesionowo oraz ochroniarze wspierani przez  członków stowarzyszenia Ratownictwa Powiatu Pyrzyckiego, którzy bardzo się starali, aby nasza impreza przebiegała bez zakłóceń.

Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Przelewice wraz z Sołectwem Kłodzino na czele z Panią  Sołtys Marzeną Sobstyl-Jałoszyńską we współpracy z Biblioteką – Gminnym Centrum Kultury  „Ogród Kultury” w Przelewicach.  Komitet organizacyjny stanowili pracownicy Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej i Biblioteki – GCK „Ogród Kultury” w Przelewicach w osobach: Andrzej Kucharski, Leszek Jonczak, Andrzej Kwiatkowski, Beata Kowalewska, Dorota Margiel, Alicja Nowak, Sylwia Ostrowska, Iza Kolańczyk, Katarzyna Jarosz, Mirela Dziwińska, Aleksandra Janasik, Agnieszka Wilczak, Joanna Smolak-Benka, Teresa Kowalczyk, Monika Kamionka, Joanna Bruchajzer, Agnieszka Hus-Kuś, Agnieszka Kozanka-Lipka, Justyna Ondycz, Oskar Czyż, Lidia Szymczak, Iwona Brodzińska, Grażyna Mielcarek, Agata Kowalczyk i Anna Garzyńska, a o estetykę folwarku zadbali pracownicy zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych pod opieką Andrzeja Kucharskiego. Koordynatorem Dożynek była Magdalena Soska, a konferansjerami Anna Roman i Daniel Nowacki.
Organizacja tegorocznych dożynek była możliwa dzięki pomocy i wsparciu wielu sponsorów i darczyńców, którzy byli wymieniani w spocie reklamowym podczas imprezy.

Anna Garzyńska

 

PODZIĘKOWANIE WÓJTA GMINY PRZELEWICE

Tradycyjnie pragnę wyrazić gorące podziękowania WSZYSTKIM, którzy wsparli finansowo i rzeczowo organizację Gminnych Dożynek  2017.  Dzięki temu możemy  kultywować  piękną lokalną tradycję.

Wyrazy szacunku składam wielebnym Księżom za mszę dziękczynną. Dziękuję także  uczestnikom tegorocznych Dożynek: Mieszkańcom Gminy Przelewice, Rolnikom, którzy zechcieli wziąć udział w Święcie Plonów i  Starostom Dożynek oraz  przedstawicielom sołectw za przygotowanie wspaniałych wieńców dożynkowych i stoisk wystawowych. Trudno nie wspomnieć też o tych którzy musieli w czasie Dożynek zostać na polach, aby wykorzystać pogodę i dokończyć prace polowe. Dziękuję Wam drodzy Rolnicy za ciężką i wytrwałą pracę, a także tym wszystkim, którzy na rzecz polskiej wsi i rolnictwa pracują. To dzięki Wam ziemia rokrocznie się odradza, przynosząc w darze chleb, którego niech nigdy na naszych stołach nie zabraknie. Dlatego tradycje dożynkowe w naszej Małej Ojczyźnie powinny być kontynuowane, bo symbolizują one jak pracowity i niezłomny jest polski rolnik pomimo rożnych napotykanych przeszkód. Bardzo Wam za to wszystko dziękuję!

Dziękuję również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dożynek: p. Sołtys  Marzenie Sobstyl–Jałoszyńskiej wraz z Radą Sołecką Klodzino, żołnierzom z Polowej Piekarni Wojskowej 3. Batalionu Logistycznego JW w Glewicach, WKU Stargard, Kołu Łowieckiemu „Szarak” w Szczecinie, p. Ireneuszowi Jungowi i p. Witoldowi Smurzyńskiemu oraz  całemu komitetowi organizacyjnemu, składającemu się z niemal wszystkich pracowników Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej i Biblioteki - GCK „Ogrodu Kultury” w Przelewicach. Dziękuję jednostkom OSP: Przelewice, Lubiatowo i Jesionowo, Stowarzyszeniu Ratownictwa Powiatu Pyrzyckiego, LKS „WICHER” Przelewice, PSE „Wyrównajmy Szanse”, Stowarzyszeniu "Bo Jak Nie My To Kto", a także naszym Partnerom z gminy Woldegk z dr. Ernstem Jürgenem Lode na czele, z którymi mogliśmy zrealizować projekt pt. „Święto Plonów 2017 – polsko-niemieckie spotkanie dożynkowe”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusz Małych Projektów Interreg V A. Specjalne słowa podziękowania kieruje do naszego przyjaciela Dr. Friedricha Stampa  za finansowe wsparcie Dożynek i atrakcyjny występ na scenie.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym ludziom dobrej woli, jestem szczerze wdzięczny za Wasz trud i wysiłek oraz bezinteresowną pomoc.
                                      

      Wójt Gminy
Mieczysław Mularczyk

>> foto Anna Garzyńska

>>foto Alicja Nowak

>>foto Grażyna Mielcarek i Joanna Bruchajzer

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona