Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2010-07-14 18:34:30

Poznajemy nasze okolice i wspólnie się integrujemy

Mieszkańcy Żukowa i pobliskich okolic, w niedzielne upalne popołudnie 11 lipca br., mieli okazję,  oprócz  wspólnych gier i zabaw na placu kościelnym w Żukowie, poznać ciekawą historię naszej gminy i regionu.  Było to możliwe dzięki wykładowi Pana Janusza Gajowniczka. Przedstawił nam w bardzo przystępny i interesujący sposób ważne wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce na naszych ziemiach, począwszy od epoki kamienia łupanego do czasów współczesnych. Wielu z nas, choć mieszka tu od urodzenia, nie zna historii własnej miejscowości. Warto więc rozbudzać tego typu zainteresowania, nie tylko u osób dorosłych, ale przede wszystkim u dzieci, by z ciekawej historii naszych przodków wyciągać odpowiednie wnioski na przyszłość i nie powielać tych samych błędów.

Na terenie gminy Przelewice  zachowały się z tego okresu groby megalityczne w obrębie Karska. Cmentarzysko składa się z dwóch podobnych grobów megalitycznych typu kujawskiego, zwanych żelkami lub grobami olbrzymów. Budowano je w późnym okresie młodszej epoki kamienia (ok. 3000-2200 lat p.n.e.). Masa niektórych głazów dochodzi do 10 ton. Pan Gajowniczek poinformował nas również o ciekawych badaniach archeologów, które przeprowadzili w naszym regionie pod kierownictwem S. Wesołowskiego. Z ich badań wynika, że w pobliżu Przywodzia występowało cmentarzysko z okresu rzymskiego i towarzyszące mu ślady osady z czasu kultury pucharów lejkowatych.  Poinformował również  o tym, iż na terenie naszej gminy są jeszcze inne tego typu miejsca, np. grodzisko prasłowiańskie w pobliżu wsi Gardziec z VIII wieku, osada palowa w jeziorze Płoń  k. Lubiatowa, zamieszkała w okresie brązu i kultury łużyckiej.

Wykład Pana Gajowniczka wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania, za co serdecznie dziękujemy. Zadeklarowaliśmy chęć wzajemnej współpracy w poznawaniu dalszej historii naszych okolic m.in. poprzez starania o pozyskanie środków finansowych na wspólne wyprawy rowerowe do ważnych historycznie miejsc.

W dalszej części spotkania zorganizowano wspólne gry i zabawy integracyjne w plenerze, w których pomimo upałów wszyscy uczestnicy chętnie brali udział, a najbardziej aktywne osoby nagrodzono. Organizatorem spotkania integracyjnego, finansowanego ze środków PPWOW, było Stowarzyszenie „U Pana Boga za Piecem”, a zajęcia w plenerze prowadziły: Aleksandra Szagańska i Anna Garzyńska.

 

>> Galeria


Autor:
Anna Garzyńska

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona