Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2010-06-15 09:59:30

Piękna nasza Polska cała ...

W dniach 07-11.06.2010 r. odbyły się kolejne polsko-niemieckie warsztaty z udziałem uczniów: Publicznego Gimnazjum w Przelewicach i Greifen-Gymnasium w Ueckermünde. Warsztaty pod nazwą "Piękna nasza Polska cała ..." rozpoczęły się już w dniu przyjazdu uczniów niemieckich do Przelewic tj. 06.06.2010, gdzie młodzież nawiązywała pierwsze kontakty uczestnicząc w zabawach poznawczych. Następnego dnia wszyscy wyjechali na dalsze warsztaty do Krakowa. Już w czasie podróży uczniowie odczytywali w języku polskim i niemieckim informacje o: Krakowie, Wieliczce, Ojcowskim Parku Narodowym i Pustyni Błędowskiej. Obejrzeli również film o Krakowie w języku niemieckim.

Podczas warsztatów polsko - niemieckich uczniowie odkrywali i poznawali Kraków, jego zabytki, kulturę i osobliwości. Zbierali informacje i przygotowywali się do prac warsztatowych w grupach mieszanych.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili w Krakowie: Wzgórze Wawelskie, Dzwon Zygmunta, kryptę, Smoczą Jamę, Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską, Barbakan i usłyszeli hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, a podczas prac warsztatowych uczniowie polscy zaprezentowali legendę o Smoku Wawelskim w języku niemieckim. Z kolei uczniowie z Niemiec legendę o Panu Twardowskim w języku polskim. Ponadto uczestnicy wyjazdu zwiedzili: Ojcowski Park Narodowy, gdzie zobaczyli ruiny zamku w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale i maczugę Herkulesa. Zwiedzili również Jaskinię Wierzchowską i  zobaczyli Pustynię Błędowską. W ostatnim dniu warsztatów zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce.

Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach mieszanych, przeprowadzali wywiady z mieszkańcami miasta, sporządzali plakaty dotyczące zwiedzanych miejsc oraz bawili się w różne zabawy mające na celu wzajemne poznanie się i integrowanie.

Realizacja warsztatów była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

>> Galeria

 

Autor:
Renata Golczyk

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona