Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2010-06-08 09:07:54

Rajd Pojazdów Zabytkowych w Przelewicach

Prezentacja pojazdów zabytkowych, która odbyła się w sobotę 5 czerwca 2010 r., w ramach III Miedwiańskiego Rajdu Samochodów Zabytkowych,  była nie lada atrakcją dla mieszkańców gminy Przelewice i naszych gości. Rajd ten ma charakter ogólnopolskiej imprezy towarzyskiej. Jego ideą było, z jednej strony przybliżenie walorów turystyczno-krajoznawczych naszego regionu, a z drugiej pokazanie szerszej publiczności zabytkowych samochodów i motocykli. Inicjatorami i głównymi organizatorami tego historycznego wydarzenia byli Irena i Andrzej Nocen z Kobylanki we współpracy z Panem Markiem Kibałą Wójtem Gminy Przelewice.

Do rajdu zgłosiło się 67 załóg. Gościliśmy uczestników z różnych regionów polski: z Chodzieży, Gdyni, Gorzowa Wlkp. Ostrowa Wlkp., Poznania, Legnicy, Leszna, Stargardu Szczec., Szczecina, Wałbrzycha i Niemiec. Trasa Rajdu wiodła ze: Stargardu Szczec. przez Przelewice- Barlinek - Choszczno - Dolice i powrót do Stargardu.

Na folwarku w Przelewicach licznie zgromadzona widownia mogła zobaczyć ciekawe modele różnych zabytkowych pojazdów, w tym 57 samochodów i 10 motocykli. Były to m.in.: Ford A z 1929 r. Wiesława Kuczmy z Legnicy (najstarszy model), BMW 327 z 1939 r., DKW 3szt., Opel, Skody, Fiaty, Volkswageny, Warszawa, Trabant i kilka amerykańskich modeli, a najwięcej było Mercedesów. Prezentowane motory to: Sokół 1000 z 1934 r., Sokół 600 z 1936 r., BMW - R71 z 1941 r. z Kościana,  Junaki: Osa, SHL i WSK.

W trakcie Rajdu samochody nie są jedynie prezentowane, ale również biorą udział w zmaganiach sportowych i konkursach.  Liczy się, oprócz możliwości technicznych, również pokaz elegancji auta i załogi. Przykładowo na folwarku w Przelewicach odbył się konkurs, gdzie zawodnicy musieli wykazać się znajomością zabytkowego sprzętu rolniczego, za co dostawali określoną liczbę punktów.

Rajd pojazdów zabytkowych to wspaniała okazja, aby zobaczyć pięknie utrzymane auta i motocykle sprzed wielu lat. To także doskonała lekcja z historii motoryzacji. Dla wszystkich uczestników Rajdu przygotowano poczęstunek. Można było skosztować pyszne pajdy „lipiańskiego” chleba ze smalcem „przelewickim”, przygotowanym przez Panią Bożenę Fiszer, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Pani Irenie Milczarskiej, za pomoc przy obsłudze naszych gości.


>> Galeria


Autor:
Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona