Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2016-09-07 22:02:43

Bezpieczne grzybobranie

Rozpoczynający się sezon na zbieranie grzybów ściąga wszystkich miłośników ich zbierania do okolicznych lasów. Choć zbieranie grzybów może się  wydać bardzo proste należy  zachować szczególną ostrożność. Niektóre gatunki grzybów wyglądają bardzo podobnie do tych jadalnych. Nawet doświadczonym grzybiarzom zdarza się pomylić jadalny okaz z jego trującym „odpowiednikiem”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach przypomina o przestrzeganiu o podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania:

  • zbierajmy gatunki grzybów tylko dobrze znane co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości,
  • nie zbierajmy grzybów bardzo młodych, które nie mają wykształconych owocników, trudno wówczas rozpoznać gatunek,
  • nie niszczmy żadnych grzybów, także trujących, stanowią one pożyteczną biocenozę leśną,zbierajmy grzyby całe poprzez wykręcanie z podłoża. Zbieranie grzybów poprzez ułamanie lub obcięcie nożem dolnej jego części jest szkodliwe dla grzybni, a także utrudnia rozpoznanie wszystkich charakterystycznych cech grzyba, które są istotne dla bezpieczeństwa zdrowia ludzi,
  • zbierajmy grzyby tylko do koszy czy łubianek, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, gdyż ulegają w nich zaparzaniu i szybciej się psują, co może spowodować zatrucia gastryczne,
  • nie oceniajmy grzybów nieznanych na podstawie smaku, ponieważ niektóre z nich mają smak łagodny, nie wyróżniający się niczym od grzybów jadalnych (np. muchomor sromotnikowi),
  • grzyby suszone, które znajdują się w sprzedaży muszą mieć opakowanie jednostkowe, etykietkę lub nr atestu bądź  nr grzyboznawcy,
  • korzystajmy z atlasów grzybów polskich,

Zanim przygotujesz potrawy z grzybów pamiętaj:

  • Grzyby są potrawą ciężko strawną, nie należy podawać ich dzieciom i osobą w podeszłym wieku oraz chorym.
  • Potrawy z grzybów należy spożywać bezpośrednio po przyrządzeniu.
  • Nie wolno przetrzymywać potraw z grzybów nawet w urządzeniu chłodniczym.

PAMIĘTAJMY!
•    Wszystkie zatrucia spowodowane spożyciem grzybów najczęściej objawiają się: bólami głowy, brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką. Ponadto może pojawić się także zaburzenie świadomości do śpiączki włącznie, zaburzenia widzenia, drgawki, trudności w oddychaniu, a przy ciężkich przypadkach wstrząs i śmierć,
•    W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ często tylko w porę udzielona pomoc może uratować nam życie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach przypomina również, że bliski kontakt z przyrodą sprzyja chorobom przenoszonym przez kleszcze. Warto więc zabezpieczyć się w środki odstraszające te owady, a udając się do lasu pamiętać o zabezpieczeniu skóry rąk i nóg. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, aby mieć pewność, że jest wolne od kleszczy.

 

Bezpieczne grzybobranie    

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach   przypomina o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania…
•    Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
•    Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby. Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
•    Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
•    Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak.
•    Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
•    Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
•    Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
…oraz o kilku zasadach konsumpcji
•    Jedzenie grzybów, szczególne leśnych, jest niewskazane dla małych dzieci oraz osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego.
•    Nie należy spożywać grzybów w zbyt dużych ilościach, ponieważ są ciężkostrawne.
•    Nie należy spożywać grzybów na surowo – może to wywoływać dolegliwości trawienne i zatrucia. Pamiętaj, aby odpowiednio przyrządzić grzyby!
•    Pamiętaj, że niektóre rodzaje grzybów mogą powodować zatrucia w połączeniu z alkoholem! (np. borowik ponury, czernidlak pospolity)
•    Jeżeli po spożyciu grzybów pojawią się u Ciebie nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura – niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach informuje, że każdy zbieracz grzybów – w razie jakichkolwiek wątpliwości – może skorzystać z bezpłatnej porady klasyfikatora grzybów w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Pyrzycach przy ul. Młodych Techników 5a po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem telefonu 915703428. Grzyby należy dostarczyć w ciągu 12 godzin od zbioru, w całości. Nie oceniamy  grzybów przechowywanych w torebkach foliowych, suszonych, zamarynowanych bądź poddanych obróbce termicznej.
Pamiętaj!

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Lekarz wezwany w porę może uratować Ci życie!

Jeżeli nie jesteś pewien, czy grzyb, który znalazłeś, jest jadalny – nie ryzykuj! Nawet najbardziej doświadczonym grzybiarzom przytrafiają się pomyłki, które mogą być tragiczne w skutkach

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej >>TUTAJ

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach przypomina również, że bliski kontakt z przyrodą sprzyja chorobom przenoszonym przez kleszcze. Warto więc zabezpieczyć się w środki odstraszające te owady, a udając się do lasu pamiętać o zabezpieczeniu skóry rąk i nóg. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, aby mieć pewność, że jest wolne od kleszczy.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona