Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2010-04-15 10:21:14

Gmina Przelewice łączy się w smutku z całym Narodem

Gmina Przelewice wraz z całym krajem pogrążyła się w żałobie po tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Mieszkańcy gminy Przelewice uczcili pamięć ofiar katastrofy samolotu, którym leciała polska delegacja na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej, łącząc się w bólu i modlitwie.  W katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 M zginęło wielu wybitnych Polaków, na czele z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Tragiczna śmierć 96 osób to ogromna strata dla Polski.

W tym roku obchodzimy 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej, gdzie przez NKWD rozstrzelano 22 tysiące polskich jeńców. Na rozkaz Stalina i najwyższych władz bolszewickiej partii, począwszy od 4 kwietnia 1940 r. funkcjonariusze NKWD mordowali jeńców strzałem w tył głowy. Wszystkich wrzucano do wspólnych mogił w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Przez wiele lat prawda o Katyniu była ukrywana i o mordzie popełnionym przez NKWD na polskich oficerach nie mówiło się wcale lub niewiele.

Na czas trwania żałoby na terenie gminy Przelewice na obiektach publicznych zostały zawieszone flagi przepasane kirem. Pojawiły się nie tylko na budynkach urzędowych, ale również na wielu domach. Ponadto w dniu sobotniej tragedii,, łącząc się z naszym narodem i Rodzinami ofiar katastrofy samolotowej, na stronie internetowej Gminy Przelewice zamieszczono kondolencje. Pan Wójt na czas żałoby odwołał także wszystkie imprezy, w tym uroczystość z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego oraz rozgrywki sportowe.

Dnia 12.04.2010 r. we wszystkich szkołach na terenie gminy  uczczono pamięć ofiar uroczystym apelem i minutą ciszy oraz przygotowano okoloicznościowe wystawy i gazetki. Natomiast w kościołach odbyły się Msze Święte w intencji ofiar tragicznego lotu.

W uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, która odbyła się w kościele św. Floriana w Jesionowie uczestniczyli: Pan Wójt Gminy Przelewice - Marek Kibała wraz z małżonką, Ochotnicza Straż Pożarna w Jesionowie, a także nauczyciele i uczniowie z PSP Jesionowo oraz mieszkańcy gminy. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Waldemar Szczurowski, podczas której nawiązywał do dwóch ważnych aspektów, tj. wydarzeń upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej i do tragicznych wydarzeń w Smoleńsku. Uczestnicy nabożeństwa, oddając hołd Parze Prezydenckiej i pozostałym ofiarom katastrofy samolotowej oraz łącząc się z pogrążonymi w bólu Rodzinami i Bliskimi, przy ołtarzu  zapalili znicze, a podczas Mszy św.  Poczty Sztandarowe OSP pełniły honorową wartę.

10 kwietnia to dla mieszkańców gminy Przelewice dzień, który na zawsze pozostanie w ich  pamięci. Podczas przeprowadzonych rozmów wielu z nich z trudnością wypowiadało się o  tragicznych wydarzeniach i powtarzało, że smutek i żal przepełnia ich serca, a wyrażają to poprzez modlitwę w intencji tych, którzy odeszli i ich Rodzin. 

Wypowiedzi niektórych mieszkańców gminy:

Pan Wójt Gminy Marek Kibała – wobec wydarzeń, w których zginęło tak wielu wybitnych Polaków, na czele z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, trudno przejść obojętnie i nie zastanowić się nad sensem naszego życia. Ta niewyobrażalna dla naszego kraju tragedia przyczyniła się w dużym stopniu do zjednoczenia się narodu i wzrostu zainteresowania świata wydarzeniami w Katyniu. Jednak szkoda, że tak wielu znamienitych ludzi musiało za to zapłacić tak wysoką cenę. Stąd ważne jest, abyśmy potrafili wyciągnąć z tych dramatycznych dla nas wydarzeń odpowiednie wnioski. Nasuwa się mi tu  pewna refleksja, a mianowicie, że umiemy się jednoczyć w bólu jak jest tragedia i giną ludzie, czcić ich, a za życia często nawzajem się oczerniamy, nie dostrzegamy dobra, które inni czynią. Ważne więc abyśmy zaczęli szanować drugiego człowieka i nawzajem się jednoczyli, a nie dzielili.

Pan Zygmunt Brocki  (mieszkaniec Przelewic), gdy dowiedziałem się z mediów o tym wydarzeniu, w pierwszej chwili nie dowierzałem i byłem w szoku. Szkoda, że w tej strasznej katastrofie ponieśliśmy tak wiele ofiar. Żal, że straciliśmy tak wybitnych dla naszego kraju ludzi, żal też osieroconych dzieci.

Pani Anna Sokołek (mieszkanka Przelewic)- – przeżyłam tę tragedię bardzo emocjonalnie, a przeważał tu smutek i żal. Gdyby nie było konfliktów wojennych i tyle nienawiści w ludziach, nie doszłoby do tej strasznej  sytuacji.

Pani Wanda Kustosz (mieszkanka Przelewic)– w trakcie wywiadu opowiedziała nam historię swego życia, przeplataną dramatycznymi wydarzeniami i ciężką pracą zarówno jej, jak i męża na Syberii. Dlatego też sobotnie wydarzenie, choć straszne, przyjęła wraz z mężem ze smutkiem i spokojem. Warto dodać, że pomimo różnych życiowych trudności i chorób, wspólnie z mężem przeżyli 57 lat we wzajemnym szacunku i miłości.

Pan Feliks Sikora (mieszkaniec Żukowa) – wywieziony 10.02.1940 r. na Sybir wraz z 8-osobową rodziną. Sobotnia tragedia była dla niego smutnym wydarzeniem, bo oprócz żalu, że zginęło tak wielu wybitnych ludzi, przywołała ona dramatyczne wspomnienia z życia na Syberii i walki o przetrwanie. Szkoda, że przez tak wiele lat prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana i zakłamywana.

Z wielkim wzruszeniem słucha się opowieści osób, które doświadczyły strasznego piętna działań wojennych. Kończąc, warto nawiązać do wypowiedzi Pana Wójta, a mianowicie, by zastanowić się nad sensem własnego życia i nauczyć się szanować drugiego człowieka.

 

>>Galeria


Autor: Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona