Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2015-12-19 14:08:02

Płynny Świat - w przelewickim Ogrodzie

W drugiej połowie listopada i na początku grudnia uczniowie klas IV –VI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żukowie wzięli udział w projekcie „Płynny świat”, dofinansowanym ze środków WFOŚiGW. Zajęcia odbywały się w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Ich celem było przybliżenie dzieciom podstawowych pojęć związanych z rolą wody w przyrodzie oraz mechanizmem powstawania zanieczyszczeń i jej oczyszczania. Warsztaty przyczyniły się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat odpowiednich pojęć i zjawisk związanych z wodą jako środowiskiem życia.

 

Każde spotkanie składało się z bloku zajęć laboratoryjnych i kameralno-terenowych. W laboratorium prowadzący zaprezentowali uczniom urządzenia służące do badań (m.in. spektometr absorbcji atomowej). Zwrócili uwagę na zjawiska „niebezpieczne” np. samozapłon, wybuch, reakcje egzotermiczne. Dzieci przyglądały się pracy chemików, którzy przeprowadzali doświadczenia chemiczne: chromatografia bibułowa, „sztywna piana”, barwne płomienie, „lokomotywa”, „kameleon”, „burza w probówce” i samozapłon. Za pomocą odpowiednich urządzeń dzieci badały parametry i jakość wody, analizowały wyniki przeprowadzonych pomiarów. W trakcie wykładów  dowiedziały się co to jest emulsja, jak wygląda zmiana stanu skupienia cieczy o dużej gęstości i jakie urządzenia służą do produkcji kremu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których dziewczęta i chłopcy mogli wykonać karty zielnikowe czy kremy nawilżające. Uczniowie poznali metody konserwowania roślin m.in. taki jak suszenie i preparowanie w glicerynie.

W parku i w oranżerii dzieci obserwowały stan roślin w danej fazie wegetacji, oceniały stan uwodnienia całych roślin i ich części, przystosowania roślin do siedlisk o różnej dostępności wody i do przetrwania okresu spoczynku, a także różnice jakościowe między woda zdatną dla ludzi i dla roślin.

Zajęcia w ramach projektu pozwoliły uczniom w  bardzo przystępny i atrakcyjny sposób zrozumieć rolę i znacznie wody w przyrodzie oraz codziennym życiu człowieka. Nauczyciele i uczniowie PSP w Żukowie dziękują wszystkim pracownikom Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach za zaangażowanie i sympatyczne przyjęcie. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki projekt, w którym przyszło nam z wielką przyjemnością i dużym zainteresowaniem ze strony dzieci uczestniczyć.
 

Teresa Kaczmarek

>>fotogaleria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona