Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2015-10-06 12:33:43

Spotkania informacyjno-profilaktyczne w placówkach oświatowych na terenie gminy

W dniach od 23 do 29 września prowadzone były spotkania profilaktyczne w szkołach gminy Przelewice w zakresie projektu „Gmina Przelewice – żyjmy aktywnie, zdrowo i bezpiecznie” w ramach konkursu grantowego „BEZPIECZNIE TU I TAM”. Spotkaniami objęte były dzieci w wieku przedszkolnym, szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna.

Prelekcje dla najmłodszych tj. dzieci przedszkolnych i klas 1-3 szkół podstawowych miały na celu zapoznania, ale także przypomnienia bezpiecznych zachowań na drogach, przypominano jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, omawiano z dziećmi zasady poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika oraz zasady bezpiecznego korzystania ze środków transportu. Przypominano również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Policjantka przypominała dlaczego ważne jest używanie odblasków i sprawdziła, czy wiszą one tam gdzie trzeba.

Dzieci dowiedziały się jak korzystać z sygnalizacji świetlnej i jakie są jej zasady funkcjonowania, a także jak zachować się w sytuacji ograniczonej widoczności na przejściu dla pieszych, gdzie nie ma takiej sygnalizacji. Najmłodsi uczyli się także bezpiecznych zachowań podczas kontaktu z agresywnym zwierzęciem. Dzieci nauczyły się, że nie należy uciekać w sytuacji, gdy zaatakowane zostaną przez agresywnego psa. Strażnik Miejski pokazał maluchom bezpieczną pozycję „żółwika”, która chroni przed zagrożeniem. W trakcie spotkań okazało się, że wiedza na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jaką już dziś posiadały dzieci jest na tyle duża, że niemal bez problemu udzielały prawidłowych odpowiedzi na zadawane przez prowadzących pytania. Zademonstrowały jak należy zachować się w trakcie przechodzenia przez „pasy” na drugą stronę jezdni, doskonale wymieniły kolory sygnalizatorów świetlnych i znaczenie każdego z nich. Przypomnienia wymagały jedynie zasady poruszania się po drodze w miejscach pozbawionych chodników i pobocza. Dla większości dzieci te spotkania były przypomnieniem i utrwaleniem zdobytej już wcześniej wiedzy.    

Prelekcje z uczniami klas IV, V i VI były ich pierwszą edukacją prawną. Spotkania miały na celu przybliżyć uczniom odpowiedzialność prawną nieletnich, czyli jakie konsekwencje prawne ponoszą nieletni za popełnione przestępstwa czy wykroczenia. W trakcie spotkań wyjaśniono uczniom kim jest osoba nazywana nieletnim i czy nieletni oznacza to samo co małoletni. Omówiono czym jest  pojęcie demoralizacji i jakie są jej przejawy, co to jest czyn zabroniony oraz jakie są konsekwencje popełnienia czynu karalnego. Uczestnikom spotkań przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować Sąd Rodzinny i Nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych czy osób przejawiających cechy demoralizacji. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie  działania realizuje Policja ze swojej strony w przypadku ujawnienia osób nieletnich, które  popełniły czyn karalny czy są zdemoralizowane.

Podczas spotkań z młodzieżą gimnazjalną omawiano zagadnienia odpowiedzialności prawnej młodzieży i konsekwencje jakie wiążą się z negatywnymi zachowaniami. W trakcie spotkań omawiane były zagadnienia związane z zjawiskiem cyberprzemocy, która w ostatnim czasie jest dość powszechna wśród młodzieży. Wyjaśniono uczestnikom prelekcji, że najczęściej dotyka ona młodzież w wieku 12 – 18 lat i przejawia się poprzez stosowanie przemocy w postaci prześladowania, nękania, wyśmiewania innych osób z wykorzystaniem internetu i urządzeń elektronicznych w postaci różnego rodzaju treści. Umieszczanie na witrynach internetowych, forach dyskusyjnych, portalach społecznościowych ośmieszających zdjęć i filmów, przekazywanie ich poprzez SMS-y, maile, itp. W czasie spotkania uświadomiono młodzieży jakie są konsekwencje prawne takiego zachowania. Uwrażliwiano również aby pamiętali, że nigdy nie wiemy kto znajduje się po drugiej stronie i kim naprawdę jest osoba którą poznajemy w sieci. W czasie spotkania policjantka przypomniała zebranym, że poza korzyściami jakie niosą współczesne środki multimedialne, niosą one również zagrożenia, wynikające z niewłaściwego ich wykorzystania.

Podczas spotkań uświadamiano młodym również, konsekwencje związane z zażywaniem środków odurzających w tym także środków zastępczych tzw. dopalaczy. Przestrzegano młodzież, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Informowano, że producenci cały czas modyfikują składy chemiczne dopalaczy i co tak naprawdę jest do nich dodawane. Młodzież była zdziwiona słysząc, co może wchodzić w skład takich substancji, że często są to np. środki ochrony roślin i innego rodzaju pestycydy a także metale ciężkie jak rtęć czy ołów. Informowano, że  mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu.

Spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze. W trakcie prelekcji uczestnicy niejednokrotnie zadawali pytania aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat omawianych zagadnień.

Marcelina Pałaszewska

>>fotogaleria

PARTNER PROJEKTU

             

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona