Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2009-09-23 08:58:51

Gminne Dożynki w Przywodziu

W niedziele 20 września br. w Przywodziu odbyły się Dożynki Gminne. W uroczystościach dożynkowych udział wzięli: Sławomir Preiss Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Zygmunt Dziewguć Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Adam Poniewski Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, Wiktor Tołoczko Starosta Pyrzycki, Ireneusz Szymański Wójt Gminy Warnice, Andrzej Gumowski Przewodniczący Rady  Miejskiej w Pyrzycach, Zdzisław Pijewski Przewodniczący Rady Gminy w Przelewicach, z  Radnymi Rady Gminy Przelewice, Marek Lenkiewicz Komendant Powiatowej Policji w Pyrzycach, Mirosław Rabiega Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Androwiak przedstawiciel Spółdzielczej „Agrofirmy” Witkowo, dyrektorzy szkół z terenu Gminy, sołtysi wraz z przedstawicielami Rad Sołeckich,  rolnicy i mieszkańcy  z terenu gminy Przelewice oraz z  okolic. Konferansjerami dożynek byli Anna Garzyńska i Dariusz Jałoszyński.

Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną za rolników i tegoroczne plony. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, tradycyjnym zwyczajem Starościna Dożynek Bogumiła Mazur i Starosta Wiesław Kaczmarek przekazali gospodarzowi gminy Panu Markowi Kibale chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, a Pan Wójt  przekazał chleb do poświęcenia Proboszczowi i poprosił o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej w intencji rolników.  Msza koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. Leszka Koniecznego Dziekana Dekanatu Pyrzyckiego. We Mszy brali udział: ks. Mirosław Gębicki Proboszcz Parafii w Żukowie,  ks. Waldemar Szczurowski Proboszcz Parafii w Jesionowie i ks. Jerzy Brocławik Proboszcz Parafii w Barlinku. Słowo Boże wygłosił kanonik ks. January Żelawski Proboszcz Parafii w Brzesku.

Po uroczystej Mszy Świętej  rozpoczął się korowód dożynkowy i prezentacja wieńców  z następujących sołectw: Lubatowo, Lucin, Kluki, Kłodzino, Kosin, Jesionowo, Przelewice, Przywodzie, Rosiny, Żuków oraz ze Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo i ze Spółki z o.o. „Karsko”. Korowód poprowadził Zespół „Jutrzenka” z Przelewic.

W dalszej części uroczystości dożynkowej  Wójt Gminy poprosił uczestników dożynek o uczczenie  minutą ciszy zmarłych tragicznie w piątkowej tragedii górników, a następnie powitał gości. W swym wystąpieniu podziękował także za zakończone żniwa i za cały rok ciężkiej pracy rolnikom, rodzinom chłopskim i tym wszystkim organizacjom, instytucjom, które na rzecz  wsi  polskiej i rolnictwa pracują pomimo różnym przeciwnością i złym relacjom ekonomicznym. Podziękował również za pięknie przygotowane wieńce, a także za liczny udział mieszkańców gminy w uroczystości dożynkowej. Życząc wszystkim radosnego i pełnego niezapomnianych wrażeń świętowania ze swej strony zapewnił, że symboliczny bochen chleba będzie dzielił sprawiedliwie i tak, by nikomu go nie zabrakło. Następnie Wójt zaprosił sołtysów i proboszcza oraz wszystkich uczestników dożynek do wspólnego dzielenia się chlebem.

Podczas trwania uroczystości nastąpiło wręczenie Honorowej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego, którą otrzymał Pan Jan Maciążek. Aktu wręczenia dokonał Zygmunt Dziewguć Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i Wójt Gminy. Zostały również ogłoszone wyniki konkursu na  „Czystą i piękną posesje wiejską” Nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymali:
- w kategorii na najbardziej czystą i piękną posesję z zabudową budynkami mieszkalnymi jedno- i dwu- rodzinnymi:
I miejsce – Państwo  Danuta i Bogdan Pilipczuk
II miejsce -  Państwo Elżbieta i Marek Jarząb

- w kategorii na najbardziej czystą i piękną zagrodę wyróżnienia otrzymali:
Pan Piotr Zawadzki i  Pan Ksawery Mazur  Dodatkowe wyróżnienie otrzymała Pani Ewa Świderska za zagospodarowanie ogródka działkowego.

W trakcie dożynek odbył się także konkurs wieńców dożynkowych. Komisja pod przewodnictwem Starosty Pyrzyckiego wyłoniła zwycięzcę najpiękniejszego wieńca tj. Sołectwo Przywodzie. Na drugim miejscu było Sołectwo Lubiatowo i na trzecim Sołectwo Kluki. a wszystkie pozostałe otrzymały wyróżnienia.

Ponadto po raz pierwszy za działalność na rzecz społeczności lokalnej w sołectwach  Wójt Gminy wręczył specjalne nagrody dla aktywnych sołtysów tj. Pani Reginy Wieczorkiewicz Sołtysa Sołectwa Żuków i  Pana Jerzego Budnickiego Sołtysa Sołectwa Kosin. Specjalne nagrody Wójta otrzymali również Pan Bartosz Bogusz zam. Jesionowo oraz Pan Piotr Wieliczko zam. Bylice za poprawę infrastruktury komunikacyjnej na drogach gminnych.

W części artystycznej uroczystości przeplatanej konkursami dożynkowymi swój program zaprezentowały: dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żukowie pod kierownictwem: Elżbiety Duda, Iwony Krajewskiej, Małgorzaty Błaszczyk i dzieci z Filii Przywodzie pod kierownictwem Marzeny Sobstyl-Jałoszyńskiej i Justyny Musiałowskiej. Wystąpiły też zespoły:  folklorystyczny „Jutrzenka” z Przelewic, „De Facto” ze Stargardzkiego Centrum Kultury i rockowy z Przelewic. Zainteresowaniem cieszyła się również loteria fantowa. Dochód z loterii mieszkańcy Przywodzia postanowili przeznaczyć na remont zabytkowego kościoła. Ponadto uczestnicy tegorocznego Święta Plonów mogli skorzystać z porad Terenowego Zespołu Doradców z Pyrzyc. Natomiast najmłodsi uczestnicy dożynek cieszyli się bogatą ofertą przygotowaną przez wystawców zabawek i słodkich przysmaków. Mogli również skorzystać z przejażdżki kucykiem,  malowania twarzy i bawić się w Wesołym Miasteczku. Natomiast wszyscy uczestnicy dożynek mogli nieodpłatnie posilić się pyszną grochówką i bigosem. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną przy akompaniamencie Zespołu „Jantar” z Pyrzyc. 

Warto dodać, iż w opinii wielu uczestników dożynek, była to jedna z lepszych imprez w okolicy, gdzie można było mile spędzić czas i skorzystać z wielu atrakcji. Tegoroczne dożynki cieszyły się dużą frekwencją i aktywnością w konkursach wśród uczestników imprezy. Dużą atrakcją był bogaty program artystyczny, a podczas konkursów ogrom śmiechu i radości wzbudził m.in. taniec z chłopem, rzut wałkiem i kaloszem, szycie gaci przez panów, bicie piany, a także zbieranie grochu we dwoje. Swymi umiejętnościami tancerskimi i śpiewem z dowcipnym tekstem, zachwyciła publiczność Pani Maria Jerzy, mieszkanka Przywodzia.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, wystawcom  i wszystkim, którzy przyczynili się do właściwej oprawy tej pięknej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci wielu osób,  w tym w sposób szczególny: Spółdzielczej „Agrofirmie” Witkowo, Spółce z o.o. „Karsko”, Panu Witoldowi Smurzyńskiemu, właścicielowi Restauracji „Magnolia”, Radzie Sołeckiej w Przywodziu na czele z Sołtysem Waldemarem Obuchowskim, PSP Żuków, Straży Międzygminnej, OSP Przelewice, SPZOZ Przelewice oraz innym anonimowym sponsorom.

 

>>Galeria


Autor:
Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona