Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2009-08-27 15:02:26

Spotkanie informacyjne Gminnego Koła Pszczelarzy

 

26.08.2009 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Przelewicach  odbyło się spotkanie  Gminnego Koła Pszczelarzy w Przelewicach (GKP).  W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie,  Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała i członkowie GKP w Przelewicach.

 Prowadzący spotkanie Prezes GKP Olgierd Kustosz przedstawił tematykę zebrania, a następnie omówił szczegółowo następujące sprawy:
1. Zadrzewienie i zakrzewienie dróg gminnych i miejsc wymagających nasadzeń.
2. Problem wycinki drzew i konserwacji istniejącego drzewostanu.
3. Stała informacja o zagrożeniach dla pszczół, wypływających z niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin.
Ponadto w/w dokonał projekcji filmu pt. „Milczenie pszczół” oraz przedstawił wstępną wersję projektu pt. „My dla pokoleń”, którego głównym celem jest nawiązanie współpracy ze szkołami z terenu gminy Przelewice w zakresie edukacji ekologicznej.  Patronat nad projektem zaproponowano Wójtowi Gminy Przelewice. 
Warto dodać, że aktualnie GKP realizuje projekt ze środków publicznych Gminy Przelewice z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

W dalszej części spotkania przystąpiono do rozmów i wymiany poglądów oraz doświadczeń na temat pracy przy pszczołach, sprzedaży miodu, a także  o występujących obecnie zagrożeniach dla rodzin pszczelich.

Wójt Gminy Przelewice w  swym wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest świadomość ekologiczna, aby  zapobiegać degradacji środowiska, w którym żyjemy oraz ze swej strony zapewnił  o wsparciu inicjatywy podejmowanych przez GKP. Dodał, iż pszczoły pełnią jedną z najważniejszych ról w środowisku naturalnym.  Niestety z dokonanych ustaleń wynika, że niekontrolowany postęp techniczny doprowadził do skażenia, a przez to do degradacji środowiska naturalnego.  To przede wszystkim rolnik musi zrozumieć, że pszczoła jest jego przyjacielem, a nie wrogiem.  Ponadto ważnym działaniem w  kierunku stworzenia lepszych warunków dla rozwoju rodzin pszczelich na terenie gminy jest stworzenie w każdym sołectwie planu nasadzeń w ścisłym uzgodnieniu z GKP. 

 

>>Galeria


Autor:
Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona