Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2013-06-26 14:00:24

Konkurs kulinarny "Smaki Pojezierza" rozstrzygnięty!

Dnia 15 czerwca 2013 roku, podczas Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych w Lipianach, odbył się finał konkursu kulinarnego „Smaki Pojezierza”. Celem konkursu było gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników, aktywizacja mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Pojezierza Myśliborskiego a także dotarcie do produktów charakterystycznych, które dzięki swej specyfice mogą stać się wizytówką danego regionu.

Konkurs rokrocznie zasadniczo przyczynia się do promocji lokalnych wytwórców żywności regionalnej, oryginalnej - wzbogacającej ofertę kulinarną,np. w gospodarstwach agroturystycznych, jak również w dziedzinie rzemiosła i przetwórstwa.

W tym roku konkurs cieszył się ogromną popularnością. Założono wyłanianie produktów charakterystycznych w czterech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje oraz inne produkty łączące właściwości produktów roślinnych i zwierzęcych.

Oceną produktów zajęło się Jury w składzie – Pan Andrzej Buławski, szef convivium szczecińskiego Slow Food, Pan Krzysztof Wika, przedstawiciel Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pan Krzysztof Wiklak, członek Zarządu Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”.

Do Biura Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” wpłynęło w tym roku bardzo dużo, bo aż 35 zgłoszeń wyjątkowo różnorodnych potraw – od śledzia w śmietanie przez pączki aż po bogatą ofertę miodów pitnych.

Konkurencja była bardzo duża, największą grupę stanowiły produkty pochodzenia roślinnego, które są wyjątkowo popularne w naszym regionie. Startowali zarówno amatorzy jak i zawodowcy w tej dziedzinie, którzy zarejestrowali swoje produkty jako potrawy tradycyjne i uzyskali odpowiednie certyfikaty. Ze strony Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” nie przewidywano eliminacji żadnych przepisów. Tym razem nie wymagano od zgłaszających uzyskiwania jakichkolwiek potwierdzeń na długoletnią tradycję produktu, choć i ta była mile widziana i pozytywnie punktowana przy ocenie jury. Celem konkursu było bowiem również zwrócenie uwagi na wyjątkową potrzebę wyłaniania produktów turystycznych, które w ostatnim czasie stały się niezwykle cenną wartością stanowiącą idealny sposób na miłą, smaczną i oryginalną promocję miast, miasteczek i wsi.

Ogół tych czynników sprawił, że konkurs cieszył się ogromną popularnością. Potrawy zostały zaprezentowane i ocenione podczas Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych TILiA 2013 organizowanych przez Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” i Stowarzyszenie Lipiański Klub Sportów Wodnych. Plaża w Lipianach stała się nie tylko miejscem zabawy lecz także degustacji, bowiem wiele z prezentowanych w konkursie potraw można było nieodpłatnie skosztować i podziwiać na pięknie przystrojonych stoiskach.

Jury oceniało zgłoszone dania i napoje zgodnie z punktacją, sugerując się czterema głównymi kryteriami: smakiem potrawy, prezentacją produktu – jego estetyką podania, wyglądem ogólnym potrawy, regionalnym charakterem produktu, czyli szczególnymi walorami potrawy, użyciem naturalnych produktów pochodzenia regionalnego w procesie wytwarzania potrawy, tradycją wytwarzania produktu. Przyznawano również punkty za oryginalny charakter potrawy, m.in. związek potrawy z miejscem jej wytwarzania, autorski przepis, oryginalność potrawy względem innych tego typu potraw na rynku. W przyszłorocznej perspektywie oceniania i punktacji produktów zgłoszonych na konkurs, przewodniczący Jury, Pan Andrzej Buławski, sugerował wystawcom większą dbałość o prezentację i estetykę podania produktów, gdyż – według niego – wpływa to zasadniczo na ocenę i całościowe wrażenie z konsumpcji potrawy. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, być może w przyszłości Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” zdecyduje się zorganizować szkolenie kształcące umiejętności estetycznego i oryginalnego podawania potraw.

Podsumowując, Jury nagrodziło poniższe potrawy i wykonawców przyznając im kolejne miejsca:

W kategorii : Produkty regionalne lub tradycyjne pochodzenia zwierzęcego ( np. ryby, drób, mięso, wędliny, mleko, sery, farsze, miód i jego przetwory), wyłoniono następujące produkty:

I miejsce – Udziec wieprzowy wędzony - Firma Handlowo - Usługowa IRGO (Przelewice)

II miejsce – Śledź w śmietanie – Janina Sadowska (Boleszkowice)

III miejsce - Boczek wędzony - Firma Handlowo - Usługowa IRGO (Przelewice)

 

W kategorii: Produkty regionalne lub tradycyjne pochodzenia roślinnego (np. warzywa, owoce, powidła, konfitury, marmolady, octy, marynaty, zakwasy, soki, mąki, kasze, chleby i inne wypieki)

I miejsce – Chleb razowy dojrzewający z dodatkiem kwiatów akacji na zakwasie – Jolanta Kawecka, Pensjonat Agroturystyczny „Zielona Dolina” (Nowogródek Pomorski)

II miejsce – Miód Majowy - Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg” (Boleszkowice)

III miejsce – Dżem jabłkowo – tatarakowy – Grupa „Kopystki” (Pełczyce)

 

W kategorii: Napoje regionalne lub tradycyjne (alkoholowe i bezalkoholowe)

I miejsce – Nalewka boleszkowicka – Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg” (Boleszkowice)

II miejsce – Likier z tataraku – Grupa „Kopystki” (Pełczyce)

III miejsce – Syrop z kwiatu mniszka – Bogusława Sługocka (Dębno)

 

W kategorii: Inne produkty regionalne lub tradycyjne w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi (np. farsze).

I miejsce – Róża golenicka - Natalia Kulikowska (Boleszkowice)

II miejsce – Młyńskie pierogi – Dorota Rybińska (Boleszkowice)

III miejsce – Wesoły słonecznik - Koło Gospodyń Wiejskich Zamęcin (Choszczno)

 

Wszystkim nagrodzonym – gratulujemy! Wszystkim biorącym udział w konkursie – serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału już za rok!

Galeria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona