Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2013-02-06 12:17:03

Wzmacnianie współpracy administracji publicznej z organizacji pozarządowymi i mieszkańcami Gminy Przelewice

Co mają wspólnego Przelewice z Barlinkiem? Na pierwszy rzut oka niewiele. Co prawda 20 km nie jest wielką odległością, a na mapie Polski te dwie miejscowości są położone tuż obok siebie i na co dzień ze sobą współpracują jako partnerzy.  W ostatnim tygodniu w Barlinku odbyło się szkolenie dla grupy osób pochodzących z terenu gminy Przelewice. Szkolenie wyjątkowe, bo stanowiące pierwszy etap procesu wypracowywania założeń do Strategii rozwiązywania problemów społecznych Gminy Przelewice na lata 2014-2020.

Nie byłoby w tym nic dziwnego – w końcu samorządy lokalne sporządzają tego typu dokumenty jak kraj długi i szeroki. Jednak ten konkretny dokument jest pod pewnym względem wyjątkowy – w jego tworzeniu od samego początku uczestniczą osoby reprezentujące rozmaite środowiska i instytucje z terenu gminy Przelewice, które związane są ze sferą szeroko rozumianej pomocy społecznej. Tak więc we wspomnianym szkoleniu wzięli udział reprezentanci Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej – ich obecność nikogo nie może dziwić, radni Rady Gminy – nic wyjątkowego, ale również sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, liderzy lokalni – co dzieje się już bardzo rzadko.

Wszystkie te osoby rozpoczęły prace nad Strategią w ramach projektu „Partycypacja – nowa jakość w demokracji lokalnej”, realizowanym przez Koszalińskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych w porozumieniu z Gminą Przelewice. Jak sama nazwa projektu mówi, esencją działań projektowych jest współdziałanie różnych środowisk z terenu samorządu aby jak najpełniej wykorzystać ich różnorodny  potencjał do zaplanowania i zrealizowania celów zawartych w nowotworzonej Strategii. Szkolenie, które odbyło się w dniach 31 stycznia – 1 lutego br. miało na celu integrację tych środowisk i poznanie zasad i technik animowania wzajemnej współpracy między JST, organizacjami i mieszkańcami.

W najbliższych miesiącach przyjdzie czas aby tę wiedzę praktycznie wykorzystać – uczestnicy szkolenia będą spotykać się cyklicznie już jako zespół roboczy, kontynuujący wspólną pracę nad jednym z najważniejszych dokumentów dla rozwoju Gminy Przelewice w najbliższych latach.
 

Autor: Łukasz Cieśliński

<<galeria>>

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona