Archiwalna Strona Przelewice
Dziś jest: Środa 30 czerwca 2021, imieniny: Emilii i Lucyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2012-06-15 13:15:42

Prace przy polichromowanym stropie w Przywodziu

Fundacja Niemiecko-Polska ratuje cenny zabytek

Kościół filialny w Przywodziu należy do cennych późnogotyckich zabytków architektury Pomorza Zachodniego.

Od roku 1540 do końca drugiej wojny światowej był siedzibą parafii ewangelickiej i pozostawał pod patronatem znanej na Pomorzu Zachodnim rodziny Wedlów. Po wojnie w 1946 r. kościół został adoptowana do wymagań liturgii rzymskokatolickiej i poświęcony. Jest to najcenniejszy zabytek parafii Żuków. Naczelne miejsce zajmuje ołtarz główny z drugiej połowy XVIII w. Pierwotnie był to ołtarz ambonowy czyli z amboną pośrodku, zgodnie zwymogiem liturgii protestanckiej. Wnętrze pokryte jest stropem belkowym, na którym znajdują się neobarokowe polichromie z XVIII w. z inskrypcjami. Na deskach stropu widnieją: - motyw Baranka Bożego z chorągwią krzyżową znajdujący się pośrodku części prezbiterialnej oraz motyw krzyża z koroną cierniową i długimi promieniami, usytuowany pośrodku nawy kościoła. W części prezbiterialnej stropu na trzech belkach widnieją napisy w języku niemieckim W polskim tłumaczeniu brzmią:

  1. Popatrz! Oto Baranek Boży, który dźwiga grzechy świata.
  2. Popatrz! Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Mt 28,30
  3. Jezus Chrystus wczoraj i dziś i ten sam również na wieki.

Belki stropu koloru zielonego zdobione są na końcach motywem białych palmet. Technologicznie strop zbudowany z belek sosnowych wspartych na koronie muru został też przykryty sosnowymi deskami z trzech stron polichromowanymi. Jedna z belek spróchniała do tego stopnia, że groziło to wyłamaniem. Na szczęście podczas remontu dachu również wymieniono część uszkodzonej belki, a w dodatku wszystkie belki zostały zabezpieczone poprzez połączenie ich wieszakami z belkami stalowymi zainstalowanymi nad stropem.

W 1998 r. rozpoczęto remont kościoła polegający na osuszeniu i wzmocnieniu fundamentów, Dopiero w 2006 r. przyszedł czas na gruntowny remont architektury kościoła poczynając od zabezpieczenia konstrukcji stropu i ułożenie podłogi z desek na legarach, co umożliwiło remont więźby dachowej i wreszcie wymianę pokrycia dachowego. Ten remont był przeprowadzony dzięki dofinansowaniu z programu „Rozwój obszarów wiejskich”.

W czerwcu 2010 r. przystąpiliśmy do przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich przy polichromowanym stropie kościoła, który znajdował się w katastrofalnym stanie. Spróchniałe końcówki belek, zawilgocone deski, niszczone przez drewno jady – oto   stan cennych polichromii kościoła. Te prace były najtrudniejsze ze względu na koszty konserwacji. Dzięki jednak współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją na rzecz Kultury i Ochrony Zabytków (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz), nawiązaną z pośrednictwem historyków sztuki – Doroty Bartosz i Macieja Słomińskiego. Zaangażowanie  architekt dr Beaty Makowskiej oraz życzliwa pomoc przedstawiciela fundacji dr. Peter Schabe sprawiły, że kościoł w Przywodziu jako pierwszy na Pomorzu Zachodnim otrzymał dofinansowanie fundacji w pierwszym i drugim etapie prac. W roku 2011 uzyskane środki oraz dotacje Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Pyrzyckiego i udziału parafii pokryły demontaż desek stropu, impregnację, zabezpieczenie warstwy malarskiej i konserwację połowy polichromii  i belek stropu. Drugi etap w roku 2012 uwieńczy pełną konserwację całego stropu tak polichromii jak i belek stropowych. Fundacja, Konserwator Zabytków w Szczecinie i Urząd Marszałkowski wraz ze skromnym udziałem parafii zapewniły środki na dokończenie prac, dzięki którym ta średniowieczna świątynia odzyska swój blask dawnej sztuki.  

Autor: XMG

>>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona