tło
Herb powiatu

Gmina
Przelewice

Zmiany w terminach szczepień między dawkami - drugie szczepienie już po 35 dniach

Wszystkie osoby pełnoletnie mogą zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 – w maju i w czerwcu. Od 17 maja szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Nastąpią także zmiany w terminach szczepień druga dawką – wszystkie preparaty (włącznie z AstraZenecą) będzie można przyjąć po min. 35 dniach od pierwszego szczepienia.

Zachęcamy wszystkich do rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Krócej poczekasz na drugą dawkę 

Od 17 maja szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej trzeba było odczekać aż 90 dni.

Również od 17 maja zostanie skrócony czas podawania drugiej dawki szczepionek. Największe zmiany dotyczą szczepionki AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy szczepieniami zmieni się – z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni.

Masz 18 lat lub więcej? Zaszczep się

Od 10 maja uruchomiono rejestrację dla wszystkich pełnoletnich. Osobom urodzonym w 2003 r. w dniu 18-tych urodzin zostaje wystawione e-skierowanie. Zachęcamy wszystkich do rejestracji na kilka sposobów – na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Tylko masowe szczepienia pozwolą szybciej wrócić do normalności.

Szczepienia w zakładach pracy

Wszystkie zakłady pracy zainteresowane udziałem w programie, powinny zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W dokumencie tym należy wskazać liczbę chętnych pracowników do zaszczepienia. Nie trzeba podawać danych personalnych.

W dniach 17-23 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Od 1 czerwca rozpocznie się regularne szczepienia w wysokości 300 tys. dawek tygodniowo. Obecnie zgłosiło się już ponad 740 zakładów pracy. Liczba pracowników zgłoszona w ramach tych szczepień to 826 905 osób.

Mobilne Jednostki Szczepień

Mobilna Jednostka Szczepień to profesjonalista medyczny, który wykona indywidualnie szczepienie poza punktami szczepień działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień. Program dedykowany jest do lekarzy, pielęgniarek, położne, ratownicy medyczni, felczerzy. Głównym założeniem MJS jest dotarcie do jak największej liczby osób chętnych zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Przyspieszenie szczepień dla osób niepełnosprawnych

Od 10 maja zwiększono dostępność szczepionek i przyspieszono proces szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie osoby z orzeczeniem o głębokiej niepełnosprawności mogą szczepić się poza kolejnością. Oznacza to, że takie osoby wraz z opiekunami mogą zgłosić się do punktu szczepień bez wcześniejszego umówienia terminu wizyty.

Realizacja szczepień odbędzie się również w ośrodkach opieki i aktywności niepełnosprawnych za pośrednictwem istniejącej już sieci punktów szczepień – w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Centrach i Klubach Integracji Społecznej.  W proces szczepień osób z niepełnosprawnościami zaangażowane będą również Mobilne Jednostki Szczepień. Profesjonaliści medyczni będą szczepić w domach pacjentów.

Więcej informacji odnośnie kwalifikacji i organizacji procesu szczepień znajdziesz na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

Rejestracji na szczepienia można dokonać również za pomocą:

- całodobowej i darmowej infolinii – 989 - co musisz zrobić?

  1. Przygotuj numer PESEL i numer telefonu komórkowego.
  2. Zadzwoń na bezpłatną infolinię pod numer 989.
  3. Jeśli dzwonisz z zagranicy, wybierz 22 62 62 989.
  4. Postępuj zgodnie z odczytywanymi komunikatami.
  5. Wybierz dokładny termin oraz miejsce szczepienia.
  6. Po rozmowie na podany numer telefonu otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Uwaga! W ten sposób również twoi bliscy mogą cię zarejestrować na szczepienie. Wystarczy, że będą mieli twój numer PESEL. Ważne! Nie martw się, jeśli nie dodzwoniłeś się na infolinię. Konsultanci do ciebie oddzwonią.

- elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na www.pacjent.gov.pl

- wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,

rejestrując się  telefonicznie w  PUNKCIE SZCZEPIEŃ – to kolejny, dostępny sposób.
W naszej gminie działa jeden Punkt Szczepień, usytuowany w budynku SPZOZ Przelewice. Rejestracji na szczepienie można dokonać telefonicznie dzwoniąc pod nr tel. 91/5643132 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00).

Do dnia 14.05.2021r. w w/w Punkcie Szczepień  zaszczepionych zostało: 345 osób dwoma dawkami szczepionki i 419 jedną dawką. 

Przypominamy, że osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami, starsze, samotne, mające trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień, mogą skorzystać ze specjalnego transportu, organizowanego przez gminę.

W celu zgłoszenia potrzeby skorzystania z transportu prosimy o kontakt z koordynatorem ds. transportu – tel. 509 071 556, dostępny od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30. 

Koordynator ds. szczepień

Anna Garzyńska

Czyste powietrze
Promocja Granty PPGR
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn informacji publicznej
Dostępność cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna
Ogród Dendrologiczny
Mapy Gminy
Mikro porady
Lider Pojezierza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Sesje Rady Gminy Przelewice
Wspieraj Lokalnie
Polska Multimedialna