tło
Herb powiatu

Gmina
Przelewice

„Z mapą i kompasem przez świat" - pierwszy rajd pieszy po Gminie Przelewice

13.05.2022 r. i 20.05.2022 r odbyły się pierwsze rajdy piesze po Gminie Przelewice, w ramach projektu „Z mapą i kompasem przez świat” , realizowanego przez stowarzyszenie „Przelewice dla Przyszłości”,  ze środków Gminy Przelewice.

W poszukiwaniu zapachów towarzyszących wiosennej aurze, na pierwszą wycieczkę dzieci udały się do Kłodzina. Po dotarciu na miejsce czekała na nie niespodzianka w postaci pysznych lodów. Będąc w Kłodzinie, dzieci miały możliwość zapoznania się z bryłą pięknego, Xlll wiecznego kościoła filialnego pw. św. Antoniego, odwiedziły też miejscową szkółkę roślin i zapoznały się z jej bogatym asortymentem.

Drugi rajd miał swój początek w Jesionowie, gdzie dzieci zobaczyły pomnik spoczywających na dawnym cmentarzu ewangelickim mieszkańców Jesionowa. Następnie zapaliły znicz zamordowanemu przez sowietów księdzu, który w czasie wojny ukrywał kobiety i dzieci. Po chwili zadumy ruszyły na właściwy szlak rajdu. Zaraz za Jesionowem dzieci zostały podzielone na grupy, z których każda otrzymała zadania do wykonania : odnaleźć pięć drzew, roślin zielnych i kwiatów polnych. Kto pierwszy, ten lepszy. Taka nauka przez zabawę bardzo się wszystkim spodobała. W Lucinie czekały na uczestników rajdu lody i konie, które można było nakarmić jabłkami, marchewkami i chlebem. Dalsza droga prowadziła przez Ślazowo do Przelewic. A w Przelewicach czekały na dzieci kiełbasy z rusztu i pieczony chlebek.

Dzięki projektowi dzieci mają możliwość zapoznania się z pięknymi zabytkami w różnych miejscowościach naszej gminy, nie ograniczając się tylko do własnej miejscowości. Dodatkowo uczą się czytać mapę i posługiwać kompasem.

R. Kozicka

Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn informacji publicznej
Dostępność cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna
Ogród Dendrologiczny
Mikro porady
Lider Pojezierza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Sesje Rady Gminy Przelewice
Wspieraj Lokalnie