tło
Herb powiatu

Gmina
Przelewice

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2024

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2024

http://www.opschorzow.pl/programy-dofinansowane-z-funduszu-solidarnosciowego/imagesdb_imagesdbznakistronawww-210614-0----kopia-210617-0.png

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Przelewicach zaprasza mieszkańców Gminy Przelewice
do udziału w Programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2024,
który finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego - Funduszu Solidarnościowego.

Na realizację Programu w roku 2024 Gmina Przelewice otrzymała:

  • wartość dofinansowania:  65 442,55zł
  • całkowita wartość: 65 442,55zł

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Usługi asystenckie w ramach Programu skierowane są do mieszkańców Gminy Przelewice tj. do:

  1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub   długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji w szacowanej liczbie 1 osoba;
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych, w szacowanej łącznej liczbie 3 osób.

Pierwszeństwo korzystania z usług mają osoby:

wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją (tj. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności, które potrzebują szerokiego zakresu usług asystenta);

Usługi asystenckie mogą świadczyć:

  1. osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
  2. osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu;
  3. wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej (za członków rodziny uznać należy wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem Programu) pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt. a i b;

W przypadku gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z ww. wskazaniami, wymagane jest także: zaświadczenie o niekaralności; pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym; pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

Odbiorca usługi ani jego opiekun prawny nie ponoszą opłat za usługi świadczone przez Asystenta w ramach programu.

Osoby zakwalifikowane do Programu zostaną poinformowane telefonicznie.

Osoby spełniające kryteria udziału w Programie, a nie zakwalifikowane do programu z uwagi na wyczerpany limit miejsc zostaną wpisane na listę rezerwową.

Osoby zainteresowane udziałem w Programie proszone są o:

  1. Zapoznanie się z programem określającym zasady realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024.
  2. Złożenie „Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2024 wraz z wymaganymi dokumentami.
  3. Złożenie podpisanej klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2024.
  4. Złożenie oświadczenia w przypadku osób wskazujących asystenta osobistego - dotyczy jedynie osób, które wskazują swojego asystenta osobistego.
  5. Złożenie „Zakresu czynności w ramach usług asystenta do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2024.
  6. Dołączenie do wniosku kserokopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
  7. Dołączenie do wniosku dokumentów potwierdzających kwalifikacje wskazanego asystenta lub co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym (przedłożenie umowy potwierdzającej w/w doświadczenie). Posiadanie doświadczenia, o którym mowa może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Przez podmiot, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej, należy również rozumieć osobę fizyczną, która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej lub opiekuna prawnego. Przez zlecenie należy rozumieć, nie tylko umowy cywilnoprawne ale również umowy o pracę.
  8. Złożenie formularza dla celów uzyskania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym – dotyczy Asystentów dzieci do 16 roku życia.
  9. Złożenie zaświadczenia o niekaralności - dotyczy Asystentów dzieci do 16 roku życia.
  10. Złożenie pisemnej akceptacji osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością - dotyczy Asystentów dzieci do 16 roku życia

Dokumenty należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Przelewicach, Przelewice 75, 74-210 Przelewice w dniach i godzinach pracy. Rekrutacja do Programu będzie miała charakter ciągły, jednak  rekrutacja właściwa uczestników do Programu rozpocznie się 7 marca 2024 r. i będzie trwała do 15 marca 2024r. Po tym terminie osoby spełniające kryteria uczestnictwa w programie, które nie zostały przyjęte do Programu lub osoby, które złożyły karty zgłoszenia do Programu po wyżej wskazanym terminie, tworzą listę rezerwową. W przypadku zwolnienia się miejsca w Programie uczestnictwo proponowane będzie kolejnym osobom z listy rezerwowej.
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w formie papierowej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Przelewicach, Przelewice 75, 74-210 Przelewice, w godzinach urzędowania Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 15.00.

Dokumenty niezbędne do udziału w Programie znajdują się na stronie internetowej: www.bip.ops.przelewice.pl

W przypadku pytań, wątpliwości lub trudności z wypełnieniem karty zgłoszenia prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami OPS w Przelewicach pod numerem (091) 3913826.

 

Czyste powietrze
Promocja Granty PPGR
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn informacji publicznej
Dostępność cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna
Ogród Dendrologiczny
Mapy Gminy
Mikro porady
Lider Pojezierza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Sesje Rady Gminy Przelewice
Wspieraj Lokalnie
Polska Multimedialna