tło
Herb powiatu

Gmina
Przelewice

84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

III Rzesza rozpoczęła przygotowania do uderzenia na Rzeczpospolitą po odrzuceniu przez nią niemieckich żądań terytorialnych (aneksja Wolnego Miasta Gdańska i zapewnienia korytarza eksterytorialnego przez Pomorze). W kwietniu 1939 r. ruszyły prace nad planem inwazji na Polskę,. Nadano mu kryptonim Fall Weiss. Z końcem sierpnia 1939 r. Niemcy były gotowe do wojny.

Atak nastąpił 1 września w godzinach porannych. O 4.45 Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte.  Pomimo wyraźnej przewagi liczebnej oddziałów niemieckich, polskim żołnierzom udało się bronić przez siedem dni. Walki trwały na całej szerokości granicy, na lądzie, wodzie i w powietrzu. Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce ok. 1,6–1,8 mln żołnierzy oraz tysiące czołgów i samolotów. Polacy dysponowali wyraźnie mniejszymi siłami – około miliona żołnierzy i zaledwie setki samolotów i czołgów. Przewaga ta pozwoliła Niemcom na szybkie przełamanie głównej linii polskiego oporu. 

Poza prowadzeniem działań wojennych Niemcy od samego początku agresji na Polskę, dokonywali masowych zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach. Tysiące ofiar pochłonęły również naloty na miasta, kolumny uciekinierów, jak również pacyfikacje wsi. 

1 września 1939 r. rozpoczęła się wojna, która ogarnęła cały świat. Tą napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, który pochłonął ponad 60 mln ofiar, w tym blisko 6 mln obywateli Polski.

Pamiętajmy o naszych bohaterach, którzy walczyli broniąc Ojczyzny!

Źródło: https://muzeum1939.pl/80-lat-temu-1-wrzesnia-1939-roku-niemcy-dokonali-zbrojnej-agresji-na-polske-rozpoczynajac-tym-samym/aktualnosci/1463.html

Czyste powietrze
Promocja Granty PPGR
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn informacji publicznej
Dostępność cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna
Ogród Dendrologiczny
Mapy Gminy
Mikro porady
Lider Pojezierza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Sesje Rady Gminy Przelewice
Wspieraj Lokalnie
Polska Multimedialna