Dziś jest: Poniedziałek 21 maja 2018, imieniny: Wiktora i Tymoteusza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Wydarzenia kulturalne

GODZINY OTWARCIA GMINNEGO CENTRUM KULTURY W PRZELEWICACH

  PONIEDZIAŁEK               10.00 - 18.00

                 WTOREK - PIĄTEK           8.00 - 20.00                 

               SOBOTA                10.00 - 18.00  


Zaproszenie na Dzień Dziecka


Zaproszenie na warsztaty rękodzielnicze

 


 

Zapraszamy na zajęcia dziecięcego zespołu follklorystycznego

 


I Przegląd Talentów w Gminie Przelewice

14 lipca 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach rozbrzmiewał piękny śpiew i muzyka, a to za sprawą Przeglądu Talentów odbywającego się na terenie gminy Przelewice  po raz pierwszy. Celem Przeglądu była prezentacja zainteresowań, talentów, umiejętności i pasji mieszkańców oraz promowanie ich pozytywnych i wartościowych cech. Spotkanie było również prezentacją efektów wspólnej pracy podczas warsztatów wokalno-muzycznych prowadzonych w GCK-u. Organizatorem Przeglądu był Wójt Gminy Przelewice i Gminne Centrum Kultury w Przelewicach.

Na scenie mogliśmy oglądać i podziwiać artystów z naszej gminy. Tegoroczny Przegląd Talentów podzielony był na trzy kategorie: wokalno-muzyczną, aktorską i szczególnych umiejętności. Najwięcej wykonawców postanowiło pokazać swój muzyczny talent i zaśpiewać. Byli i tacy, których pasją jest  gra na instrumentach i taniec oraz poezja. Zgromadzona widownia gromkimi brawami oklaskiwała każdy występ. Jury konkursowe, w składzie: Anna Garzyńska, Anna Roman, Sandra Żuk i Maciej Radomiak, miało nie lada problem, ponieważ konkurs stał na naprawdę na wysokim poziomie, a walczyło ze sobą 8 wykonawców. To wydarzenie kulturalne swoją obecnością uświetnili: Pan Wójt, rodzice i dzieci z przelewickiego przedszkola wraz z opiekunami oraz mieszkańcy naszej gminy i gminy Krzęcin.

Pierwsze miejsce wywalczyła Wiktoria Wyszyńska, drugie przyznano Sandrze Dąbrowskiej, a trzecie Wiktorii Lewandowicz. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Krystyna Nawój, Weronika Brodzińska i Wiktoria Duk. Na zwycięzców Przeglądu Talentów czekały nagrody ufundowane przez Pana Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy i Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Każdy z wykonawców otrzymał od wójta Mieczysława Mularczyka dyplom uczestnictwa wraz z gratulacjami. Pan Wójt, będąc pod wrażeniem talentów drzemiących w naszej młodzieży, zaprosił wszystkich wykonawców, żeby zaprezentowali się podczas Gminnych Dożynek, które odbędą się 29 sierpnia 2015 r. w Przelewicach.

To niezwykłe wydarzenie przebiegało w miłej i pogodnej atmosferze. Swym pięknym śpiewem uświetnili je nasi goście z gminy Krzęcin: Sandra Żuk i Maciej Radomiak, za co serdecznie dziękujemy. Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek. Dodatkową atrakcją imprezy był występ Emilki Rojek z przedszkola, która zachwyciła wszystkich swym czarującym głosem.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne tego typu wydarzenie promujące talenty, pasje i uzdolnienia naszych mieszkańców. Życzymy artystom wytrwałości i entuzjazmu w dalszym rozwijaniu swoich talentów, pasji i zainteresowań!

Anna Garzyńska

>>fotogaleria

 

 


Dzień Mamy i Taty w GCK-u Przelewicach

„Dzień Mamy” obchodzony 26 maja jest dla każdego magiczny i ważny. Z tej okazji w środę 27 maja w GCK-u odbyły sie występy artystyczne małych i dużych dzieci.  "Mali Giganci" i „Teatr Młodego Aktora” pod kierownictwem Daniela Nowackiego i Anny Roman jak zwykle nie zawiedli dając popis nie tylko swoich wokalnych umiejętności ale przede wszystkim wspaniałej gry aktorskiej.

Panie: Grażyna i Gabrysia Niedziela oraz Wioletta Kustosz ze Stowarzyszenia "Bo Jak Nie My To Kto" dały upust wyobraźni i przeniosły się w czasy dzieciństwa wcielając się w role nie tylko wzorowych uczennic ale również bobasów.

Rodzice nie kryli wzruszenia i zadowolenia z przygotowanej dla nich uroczystości. Wszyscy wspaniale się bawili.

Stowarzyszenie "Bo Jak Nie My To Kto"

 

fotogaleria

Patrycja Wilczak


Dzień Kobiet dla Pań z Gminy Przelewice

07 marca br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach uroczyście obchodzono „Dzień Kobiet”. Już przy wejściu do GCK-u z inicjatywy Wójta Gminy Mieczysława Mularczyka każda z Pań otrzymała piękną różę. Równie piękne kwiaty dla Pań przekazali: radny Sejmiku WZ Olgierd Kustosz i sołtys Sołectwa Przelewice Krzysztof Margiel.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali ciekawy program artystyczny. Tym razem ten szczególny dla pań dzień stał się okazją do prezentacji zespołów artystycznych: wokalno-tanecznego z GCK-u pod kierunkiem Daniela Nowackiego, Fabryki Tańca Barlinek pod kierownictwem Katarzyny Stanisławskiej i Fabryki Tańca O/Przelewice pod kierunkiem Katarzyny Gradowskiej,  Złotej Jesieni oraz Jutrzenki. Konferansjerami imprezy byli: Anna Roman i Daniel Nowacki.

Oprócz występów artystycznych nie mogło zabraknąć dobrego humoru i występu kabaretowego pn. „Jaś i Małgosia” w wykonaniu: Daniela Nowackiego, Anny Roman, Gabrysi i Grażyny Niedziela. Panie Gabrysia i Grażyna z humorem i dowcipem zaprezentowały także swoje umiejętności recytatorskie i śpiewu. Publiczność nagrodziła wszystkich występujących  gromkimi brawami za wspaniały program artystyczny i mile spędzony czas. Na zakończenie programu wszystkie Panie zaproszono na  skromy poczęstunek. Wszystkim uczestnikom zapewniono bezpłatny transport ze strony organizatora.

Wójt Gminy Przelewice składa gorące podziękowania wszystkim za udział w tej uroczystości, sponsorom za okazane wsparcie, Stowarzyszeniu „Bo jak nie my to kto” za  pyszne ciasto oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy, a szczególne słowa podziękowania kieruje do wszystkich artystów  za uatrakcyjnienie swym występem tego święta.

Anna Garzyńska

>>fotogaleria - Patrycja Wilczak


Dowóz uczestników warsztatów wokalnych do GCK-u w Przelewicach

Wójt Gminy Przelewice informuje, że w każdą środę, począwszy od 25 lutego br., dla uczestników warsztatów wokalnych uruchomione zostaną do Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach kursy gimbusa.

Harmonogram godzin odjazdu:

 • Kluki -  godz. 15:05 (przystanek autobusowy)
 • Lubiatowo - godz.15:15 (przystanek autobusowy „w centrum”)
 • Żuków - godz. 15:20 (przystanek autobusowy)
 • Przywodzie - godz. 15:30 (przystanek szkolny)
 • Płońsko – godz. 15:40 (przystanek autobusowy)  
 • Rosiny - godz.15:45 (przystanek autobusowy)
 • Kłodzino - godz. 15:50 (przystanek autobusowy).

Uwaga!

W przypadku zainteresowania uczestnictwem w warsztatach  osób chętnych z innych miejscowości harmonogram godzin odjazdu może ulec zmianie.

 


Zapraszamy na Dzień Kobiet

 


Dzień Babci i Dziadka w Gminnym Centrum Kultury

14 lutego br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach  świętowaliśmy  Dzień Babci i Dziadka. Data nietypowa, bo przecież święto to przypada w dniach 21 i 22 stycznia, ale w tym  czasie były  ferie zimowe, więc imprezę  przenieśliśmy na równie piękne święto, Walentynki. Dzieci uczęszczające na zajęcia do GCK-u  długo i ciężko pracowały nad programem artystycznym, czego efekty mogliśmy dzisiaj z wielką przyjemnością podziwiać.

Na pierwszy ogień poszli aktorzy Teatru Młodego Aktora prowadzonego przez Annę Roman z przedstawieniem opartym na scenariuszach kabaretu „Potem” - Bajki dla potłuczonych: „Czerwony Kapturek” i „Śpiąca Królewna”.  

Następnie, po przemowie wójta Mieczysława Mularczyka i kierowniczki zespołu „Fabryki Tańca  Barlinek” Katarzyny Stanisławskiej, wystąpili tancerze młodszej i starszej grupy „Fabryki Tańca” O/Przelewice. Ich występ wywołał łzy wzruszenia i radość w oczach uczestników oraz nagrodzony został gromkimi brawami. Dzieci tanecznie i choreograficzne przygotowała p. Katarzyna Gradowska,  wychowanka „Fabryki Tańca”.

Szczególne podziękowania należą się Paniom: Iwonie Kostrzębskiej, Kalinie Figiel, które przygotowały dekorację i poczęstunku oraz Panu Danielowi Nowackiemu  za oprawę muzyczną i nagłośnienie. Serdeczne dziękuję!

Anna Roman

>>fotogaleria

 


"Twoja miejscowość w obiektywie - ciekawe miejsca w zimowej szacie" - zapraszamy do konkursu

Gminne Centrum Kultury w Przelewicach zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe do udziału w konkursie fotograficznym
„Twoja miejscowość w obiektywie

- ciekawe miejsca w zimowej szacie”
Autor najciekawszej pracy otrzyma nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy  Przelewice

Szczegóły Konkursu:

Gminne Centrum Kultury informuje, że został ogłoszony konkurs  pod nazwą „Twoja miejscowość w obiektywie-ciekawe miejsca w zimowej szacie ”. Do udziału w nim zapraszamy wszystkie chętne osoby z całej gminy.  Aby wziąć udział w artystycznych zmaganiach należy dostarczyć  max . 5 prac do GCK w Przelewicach w formie papierowej  (maksymalny format A4) do dnia 15 marca 2015 r.

Najciekawsze  prace znajdą się w specjalnie przygotowanym kalendarzu na rok 2016!

Serdecznie zapraszamy!
 

 


ZAPRASZAMY BABCIE I DZIADKÓW - 14 lutego 2015 r.

DNIA 14 LUTEGO 2015 r.

(sobota - godz.12.00)
 

NA PROGRAM ARTYSTYCZNY

 

Z OKAZJI MINIONEGO DNIA BABCI I DZIADKA
 

W GMINNYM CENTRUM KULTURY W PRZELEWICACH

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !


AEROBIK - osoby chętne zapraszamy

 Zapraszamy wszystkich chętnych  bez względu na wiek do zapisów na

ZAJĘCIA AEROBIKU

w GMINNYM CENTRUM KULTURY W PRZELEWICACH

ZAPISY DO DNIA 14 LUTEGO 2015 r.

w GCK-u w godzinanch otwarcia lub

pod nr telefonu  505 076 358

Koszt zajęć uzależniony jest od liczby uczestników.

 


BRYDŻ TOWARZYSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH - zapraszamy

Osoby chcące poznać tajniki gry w brydża towarzyskiego zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach do powstającej

sekcji brydża towarzyskiego  

             

Zapisy od wtorku do soboty w godzinach otwarcia GCK–u

do dnia 28 lutego 2015 r.

 Zajęcia bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych.

  Serdecznie zapraszamy!   


Nabór do zespołu wokalno-muzycznego - zapraszamy do udziału w spotkaniu organizacyjnym

 


GMINNE CENTRUM KULTURY  I ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA ZAPRASZAJĄ NA FERIE ZIMOWE W DNIACH 20-31 STYCZNIA 2015r.

W PROGRAMIE:

 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE, 20.01.15 godz.13.00
 • WYJAZD DO BAJKOLANDII (BARLINEK 21.01.2015R. ZBIÓRKA GODZ.11.00),
 • SPOTKANIE Z POLICJĄ , SŁUŻBĄ CELNĄ, SŁUŻBĄ LEŚNĄ, 22.01.15 godz. 12.00
 • RYSUJEMY PRZELEWICE,  23.01.15 godz.13.00
 • WYJAZD NA LODOWISKO (GORZÓW WIELKP., 27.01.2015R. ZBIÓRKA GODZ. 9,30),
 • GRY I ZABAWY ŚWIETLICOWE, 28.01.15 godz.13.00
 • WARSZTATY KULINARNE: PIECZEMY CIASTECZKA, 29.01.2015 godz.12.00
 • DYSKOTEKA NA ZAKOŃCZENIE FERII  30.01.2015 godz. 17.00

PROGRAM  MOŻE  ULEC  ZMIANIE. SZCZEGÓŁY W GMINNYM CENTRUM KULTURY.


Certyfikaty ECDL rozdane

13 stycznia br. w  Gminnym Centrum Kultury odbyło się spotkanie z 12 uczestnikami kursu  komputerowego (w wieku +50) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Wręczenia certyfikatów umiejętności komputerowych ECDL dokonał wójt Mieczysław Mularczyk. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera przy kawie, herbacie i ciastach przygotowanych przez uczestniczki kursu. Panie wymieniły się wrażeniami z kursu, opowiadały o tym jak umiejętności informatyczne wykorzystają w życiu codziennym.

Gratulujemy!


WOŚP 2015 w Przelewicach

W tym roku do Przelewic i ościennych miejscowości także zawitała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pogoda co prawda nie dopisywała, raz deszcz, raz śnieżek, mało słońca i dużo wiatru, ale nasze dzielne wolontariuszki nie poddały się i zebrały imponującą kwotę dla WOŚP. Zosia Kustosz, Olimpia Kustosz, Oliwia Rybak, Julia Figiel i Klaudia Gąsiorowska w sumie zebrały kwotę 963,80 zł.

 

Wszystkim darczyńcom serdeczne dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy tym razem z wielką pompą.
Dzięki pomocy Barlineckiego Ośrodka Kultury i życzliwych nam osób, m.in. Panu Piotrowi Stanisławskiemu, który pokazał nam ogrom pracy przy organizacji sztabu i koncertów. Nabraliśmy nowych doświadczeń i za rok ruszymy samodzielnie do działania.

Anna Roman

>>fotogaleria

 

 

 


Mikołajki '2014 w GCK-u

Mikołajki –  nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w Polsce na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. W dniu tym Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty: drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują się nawzajem. 6 grudnia 2014 r. tradycyjnie już do GCK-u zawitał Mikołaj wraz ze swoim orszakiem aby rozdać grzecznym dzieciom słodkie paczki.

W tym roku ominęły nas kłopoty i wszystko rozpoczęło się zgodnie z planem. Tańce przeplatane były konkursami prowadzonymi przez p. Grażynę Niedzielę przy pomocy reniferów i asystentów Mikołaja ze Stowarzyszenia „Bo Jak Nie My To Kto”.

Kiedy już wszystkie paczki zostały rozdane i chętni zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia, Mikołaj wyruszył w dalszą podróż do innych grzecznych dzieci, które z utęsknieniem czekają na prezenty. I  tak zakończyły się tegoroczne Mikołajki… na kolejne zapraszamy za rok a tym , którzy przyczynili się do sprawnego ich przeprowadzenia serdeczne podziękowania. I pamiętaj Mikołaju, wszystkie grzeczne dzieci czekają na Ciebie w przyszłym roku…

Anna Roman

>>fotogaleria


Fabryka Tańca w Przelewicach

30 września 3014 r. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach, dzięki rozmowom prowadzonym przez p. Mieczysława Mularczyka i p. Annę Roman, odbył się nabór do zespołu tanecznego, który nosi nazwę Fabryka Tańca Barlinek - Oddział w Przelewicach. Na zajęcia, które po raz pierwszy odbyły się 11 października br. przybyło ponad 50 dzieci wraz z rodzicami.

Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: młodszą od 3 lat do 6 lat i starszą od 7 lat wzwyż. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę dla maluszków od godziny 10.00 do 11.30, dla starszaków od godziny 11.30 do 13.00. Zajęcia cieszą się dużą popularnością, a Pani Kasia, która prowadzi obie grupy chwali naszych tancerzy. „Fabryka Tańca" to dawne "Uśmiechy".

Zespół założony w 1995 r. przez p. Leokadię Malanowską – kawalera Orderu Uśmiechu. Obecnie kierownikiem zespołu jest mgr Katarzyna Stanisławska. Fabryka Tańca liczy ponad 150 osób, pracujących w 6 grupach wiekowych. Pięć młodszych grup to ,,Barlinek-Uśmiechy” W repertuarze ,,Fabryki Tańca” znajdują się  miniatury taneczne, disco – show, rewia, folk, modern, jazz, musicale, tańce nowoczesne do muzyki Pop. Tancerze reprezentują Barlinek w kraju i poza granicami: Niemcy, Dania, Szwecja, Francja, Belgia – występ w Brukseli w Europarlamencie. Z dziećmi i młodzieżą pracują doskonale wykształcona kadra – dyplomowani pedagodzy tańca, dźwiękiem oraz muzyką w zespole zajmuje się Piotr Stanisławski dyplomowany animator kultury. ,,Fabryka Tańca” jest laureatem wielu przeglądów i konkursów.

Chętnych, którzy jeszcze do nas nie trafili zapraszamy gorąco!

22 listopada 2014 r. o godzinie 11.30 w GCK odbędzie się spotkanie organizacyjne rodziców z instruktorami Fabryki Tańca.

Anna Roman

>>fotogaleria

 


Kurs komputerowy "Czego Jaś się nie nauczył to Jan musi uzupełnić"

Pod takim tytułem 05 marca 2014 r. w Gimnazjum w Przelewicach dzięki staraniom Gminnego Centrum Kultury rozpoczęło się szkolenie w zakresie obsługi i wykorzystania komputera i Internetu, w którym uczestniczyło  12 Pań z terenu naszej gminy.

Nie jest łatwo w wieku 50+ rozpocząć naukę w dziedzinie tak specyficznej jak obsługa komputera, gdzie dominuje język angielski. Słyszymy też często: „kliknij dwa razy”, a zgrabiałe palce klikają raz…przerwa…raz… i… nic. Znowu próba podwójnego kliknięcia i … znowu nic, wreszcie się udało.

Wykładowca cierpliwie każdemu tłumaczy, gdzie kliknąć, by otworzyło się okienko, w którym znajdziemy „widok”, a tam… Cóż, całe życie uczymy się, by rozumieć swoje dzieci, wnuki, nowoczesny świat, by czuć się niezależnym, ale też potrzebnym i pomocnym otoczeniu, a przede wszystkim sobie. Nie trzeba zrażać się nieudanymi próbami. Nie od razu Kraków zbudowano, a trudności są po to, by je pokonywać.

Teraz, gdy tak trudno o pracę szczególnie dla 50+, pracodawcy wyżej cenią tych ze znajomością komputera. Gdy mamy rodzinę za granicą, a stało się to normą, komputer ułatwia porozumiewanie się. Gdy szukamy informacji np. o lekarstwach, o sanatoriach, o pracy w pobliżu, gdy potrzebny jest rozkład jazdy pociągów, gdy chcemy poznać ceny odkurzaczy, samochodów, czy po prostu odpocząć grając , włączamy komputer i wchodzimy w świat Internetu. Już nie jest obcy. Przecież za nami parę tygodni nauki.

Zachęcam innych do skorzystania z takich kursów. Same atuty: szkolenia bezpłatne, umiejętności dowartościowujące, atmosfera prawie rodzinna, a podczas przerwy zawsze czeka coś pysznego przygotowanego przez niezawodną panią Bożenę Fiszer

Przykre jest jedynie to, że jest tak mało chętnych osób w naszej gminie do uczestniczenia w takich projektach. Niestety jedynie 12 pań zdecydowało się poznać komputer i jego zalety. Jest to kolejny projekt, kolejny warsztat, na który ledwie udaje się zebrać minimalną liczbę uczestników. Kurs zakończył się egzaminem w dniach 16 i 17 maja br., po którym każda z uczestniczek otrzymała:

Certyfikat ECDL:

Certyfikat umiejętności komputerowych nie przypadkiem został ochrzczony mianem „European Computer Driving Licence” – w tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy”.

W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym znaczenie ECDL można bowiem śmiało porównać ze znaczeniem, jakie dla dorosłego obywatela i wykwalifikowanego pracownika ma dziś licencja na prowadzenie samochodu - można bez niego przeżyć, ale ze wszech miar lepiej ją mieć.

Korzyści dla posiadacza certyfikatu ECDL:

 • wzrost pozycji na rynku pracy,
 • większa pewność utrzymania zatrudnienia,
 • wzrost mobilności,
 • wzrost szans na rynku pracy w Europie i na świecie.

ECDL opracowano również z myślą o pracodawcach. Przyjmując nowego pracownika posiadającego certyfikat, mamy pewność, że osoba ta nie będzie tracić czasu na zgłębianie podstawowych funkcji oprogramowania ani też na ręczne wykonywanie czasochłonnych operacji, które można wykonać kilkoma kliknięciami myszki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.6 Upowszechnienie uczenia się dorosłych, Poddziałanie 9.6.2 Podwyższanie kompetencji osób dorosłych w zakresie ICT i znajomości języków obcych.

Anna Roman

>>fotogaleria

 


Pokaz rękodzieła artystycznego i wyrobów cukierniczych - zapraszamy

    Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Przelewicach
              serdecznie zaprasza mieszkańców
na pokaz rękodzieła artystycznego i wyrobów cukierniczych, który będzie miał miejsce 

w dniu 10 kwietnia 2014 r.  w godzinach 10.00-13.00

w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.

Tematyka spotkania to Wielkanoc. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać palmę bądź też inne ozdoby, związane ze zbliżającymi się świętami.

Zachęcamy do udziału!

 


Dzień Kobiet w Przelewicach

Z okazji Dnia Kobiet Rada Sołecka Przelewic zorganizowała dla Pań ciekawą imprezę. Spotkanie odbyło się  8 marca 2014 r.  w Gminnym Centrum Kultury. Całość prowadzili oczywiście panowie. Wszystko rozpoczęło się występem zespołu tanecznego Fabryka Tańca z Barlinka. Kolorowe stroje i wspaniałe figury taneczne wzbudzały ogromny podziw.

Niektórzy nawet zamarzyli sobie, aby taki zespół powstał i u nas. Marzenia czasami się spełniają. Po występach panowie spełniali życzenia Pań i podawali kawę, herbatkę i inne smakołyki. Każda z Pań otrzymała w prezencie, zamiast kwiatka, pięknie opakowane słodkie ciasteczko. Dom Weselny Gracja z Żukowa przygotował przepyszny żurek. Pan Mietek Mularczyk zadbał o przywóz i odwóz zespołu z Barlinka a także o stronę muzyczną spotkania. Po ciepłym posiłku rozpoczęły się wspólne i indywidualne śpiewy, które trwały do północy.

W imieniu Pań obecnych na spotkaniu składam serdeczne podziękowania panu Sołtysowi, Radzie Sołeckiej, sponsorom i wszystkim Panom, którzy przygotowali tak wspaniałą imprezę. Spisaliście się na medal!

Lucyna Surma

>>fotogaleria

 


Ferie, ferie i...

Niestety ferie zimowe (choć bez śniegu) dobiegły końca. Aura zimowa nie dopisała i pozostało korzystać z pierwszych powiewów wiosny. Nie przeszkodziło to jednak zabawie. I tak Gminne Centrum Kultury w Przelewicach przedstawiło dzieciom dość atrakcyjną i zróżnicowaną ofertę spędzenia wolnego czasu.

W środę 19 lutego dzieci spotkały się z funkcjonariuszami służby celnej, którzy opowiedzieli jak spędzać bezpiecznie ferie, jak należy udzielić pierwszej pomocy i dlaczego nie wolno przejść obojętnie obok osoby jej potrzebującej. Nie mogło również zabraknąć wprowadzenia dzieci w tajniki pracy służb celnych: czym się zajmują, czym i jak pracują. Dzieciaki miały możliwość obejrzenia narzędzi, którymi posługują się w swoich działaniach celnicy. Spotkanie zakończyły zagadki, cała torba przepysznych cukierków i balony.

Kolejną atrakcją był wyjazd do Pyrzyc do kina na zabawny film animowany p.t. „Skubani”. Chociaż bilet kosztował 12 złotych, pomarańczowy gimbus był wypełniony po brzegi.

W drugim tygodniu ferii dzieciaki miały do wyboru: czytanie bajek dla najmłodszych, zajęcia plastyczne, zabawy w chowanego, turniej gier planszowych (w który włączyli się nawet rodzice), ale najbardziej oczekiwanym wydarzeniem był ponowny wyjazd do Pyrzyckiego Domu Kultury(dzięki uprzejmości p. Mieczysława Mularczyka) na spotkanie z klaunami Ruphertem i Rico, którzy zabrali dzieci i rodziców w świat karnawałowych przygód Elfa (zdjęcia do obejrzenia na stronie PDK Pyrzyce). Żadne dziecko nie wyszło bez prezentu-niespodzianki, czyli podstawowego zestawu klauna: nos, czapeczka oraz trąbka i wszystkie głowy były kolorowe. Radości co niemiara, szaleństwa także…. i zmęczeni wróciliśmy do domów powoli żegnając się z feriami ………., ale niedługo WAKACJE!

Anna Roman

fotogaleria

 

 


Zapisy na wyjazdy do kina

Gminne Centrum Kultury przyjmuje zapisy dzieci

na dwa wyjazdy do kina w okresie ferii zimowych.

Koszt biletu na wybrany seans filmowy

12 zł od osoby.

Osoby chętne mogą zgłaszać się osobiście do GCK w Przelewicach lub telefonicznie pod nr 91/391 0471. Zapisy przyjmowane są do dnia 12 lutego br.


Dzień Babci i Dziadka w Przelewicach

Dzieci z klas zerowych przy SP Kłodzino pamiętały o swoich babciach i dziadkach, dlatego w dniu ich święta przygotowały dla tak licznie przybyłych gości do GCK w Przelewicach uroczystą akademię. Wśród zaproszonych gości był również wójt Marek Kibała.

Dzieci miały okazję publicznie wystąpić w przedstawieniu pt. „Kocham Cię Babciu, Dziadku” pod kierunkiem pań: Justyny Osipowicz i Katarzyny Ptak. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które z wielkim przejęciem recytowały wiersze o miłości do babci, o wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas. Swym wesołym śpiewem wprowadziły wszystkich w radosny nastój. Były też życzenia od dzieci i laurki dla swoich babć i dziadków. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy serdecznie podziękował dzieciom i opiekunom za pięknie przygotowane przedstawienie.

Następnie mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców naszych małych aktorów. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że takie chwile to niezapomniane wspomnienia, które warto powielać.

>>fotogaleria

 


Wigilijne spotkanie strażaków i ich rodzin

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, z którymi my Polacy jesteśmy związani. Staramy się wtedy być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy stole wigilijnym, przełamać się opłatkiem i razem przy choince śpiewać kolędy. Strażacy z OSP Przelewice i OSP Lubiatowo wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Marianem Świderskim i Kapelanem powiatowym  Ks. kan.  Romanem Dutko spotkali się dnia 22.12.2013 r. w przelewickim GCK-u na opłatku i konkursie śpiewania kolęd.

Tradycje Bożonarodzeniowe przedstawiła druhna Martyna Woźniak. Ceremoniał wigilijny i opłatkowy poprowadził Ks. kan. Roman Dutko. Składano sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Komisja konkursowa w składzie: druh Ryszard Dolina, druh Kapelan Ks. kan. Roman Dutko, druh Janusz Wójtowicz Komendant Gminny ZOSPRP w Przelewicach i p. Michał Wierzbicki,  dokonała oceny występów dziesięciu grup strażackich śpiewających kolędy. Wszystkie grupy prezentowały się wspaniałe, dlatego każda z nich otrzymała symboliczną nagrodę.

Prezes OSP Przelewice dziękując za udział w spotkaniu zaprosił na kolejne w 2014 roku.

Prezes OSP Przelewice druh Henryk Nawój


Ciekawe wydarzenia z życia przelewickiego przedszkola

Nasze przedszkolaki  w grudniu uczestniczyły w różnych formach integracji przedszkolnej i wspólnej zabawy. Przykładowo dzieciaki odwiedziłyDworek Tradycja” we wsi Bełczna, gdzie mogły uczestniczyć w warsztatach wypiekania pierników i robienia kartek świątecznych oraz gościły w Domu Chlebowym w Marianowie, by poznać proces wypieku chleba.

Kolejną wspaniałą dla dzieci atrakcją była zabawa z udziałem rodziców i różne konkurencje przeplatane spektaklem pt. „Mikołaju nie odlatuj” w wykonaniu Agencji Artystycznej Krzysztofa Gajewskiego ze Szczecina. Maluchy w GCK-u  świetnie się bawiły, a otrzymane paczki wprawiły je w jeszcze lepsze nastroje. Po spektaklu przy słodkim poczęstunku chętnie dzieliły sie swoimi wrażeniami i wspaniałymi przeżyciami.

Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki współfinansowaniu przedszkola z Europejskiego Funduszy Społecznego.

Anna Garzyńska

>> fotogaleria

 


Spotkanie wigilijne w ramach Kampanii promocyjnej "Jedz ryby będziesz zdrów"

Dnia 12 grudnia 2013 r. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyło się Spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Przelewicach. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Wśród zaproszonych gości był wójt Marek Kibała, ks. Proboszcz Roman Dutko oraz przedstawicielka Centrum Dofinansowania Euroexpert z Torunia.

Spotkanie wigilijne odbyło się w ramach kampanii promocyjnej „Jedz ryby, będziesz zdrów”, realizowanej przez Stowarzyszenie ,,SIEJA” z siedzibą w Marianowie, którego członkiem jest również Gmina Przelewice za pośrednictwem Centrum Dofinansowania Euroexpert. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Członkinie Koła przygotowały ciekawe potrawy, składające się głównie z ryb morskich. Można było zjeść: dorsza w warzywach, mirunę po japońsku i po grecku, roladę łososiową ze szpinakiem, pulpety rybne, śledzie na różne sposoby oraz halibuta.

Wigilię rozpoczęto przedstawieniem w wykonaniu grupy teatralnej pod kierunkiem pani Anny Roman z GCK-u. Po błogosławieństwie ks. Proboszcza uczestnicy spotkania, przełamując się opłatkiem, składali sobie życzenia. Później  śpiewano kolędy i degustowano niezwykłe potrawy.

Przewodnicząca Koła podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia spotkania, a także Panu wójtowi za wybór emerytów do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Lucyna Surma

fotogaleria


Mikołajki '2013 w GCK-u

Mikołajki - nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w Polsce na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia.

W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich. 6 grudnia 2013 r. i do GCK-u zawitał ten Święty aby rozdać grzecznym dzieciom słodkie paczki. A postarał się o to Sołtys Przelewic p. Krzysztof Margiel. Wizytę tak znamienitego i oczekiwanego cały rok Gościa poprzedziły niemałe kłopoty. Huragan Ksawery chciał przeszkodzić zabawie i zatrzymać Mikołaja gdzieś w drodze. Na szczęście nie udało mu się pokonać ani Mikołaja, ani gromadnie przybyłych dzieci. Z niewielkim opóźnieniem zabawa zaczęła się w rytmie utworu "Kaczuchy", który niezmiennie rozkręca każdą imprezę.

Konferansjerem był asystent Mikołaja - p. Mieczysław Mularczyk. Tańce przeplatane były konkursami prowadzonymi przez p. Agnieszkę Bil i p. Krzysztofa Kędziorę. Nad poczęstunkami czuwała p. Bożena Fiszer, a nad muzyką p. Anna Roman. Co jakiś czas dzieci wraz z rodzicami wołały Mikołaja słowami: "Mikołaju, Mikołaju!!!",aż przybył w swoim bardzo ciekawym wehikule. Pomiędzy wszystkim paczkami znalazł się prezent: orbitrek firmy Reebok, ufundowany przez mieszkańców Przelewic (a wręczony przez Mikołaja) dla Danusi Ufnal. Wywołał on w oczach Danusi łzy wzruszenia. Kiedy już wszystkie paczki zostały rozdane i chętni zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia, Mikołaj ruszył w tany, aż zgubił spodnie. I tak zakończyły się tegoroczne Mikołajki - na kolejne zapraszamy za rok a tym, którzy przyczynili się do sprawnego ich przeprowadzenia serdeczne podziękowania. I oczywiście p. Beatce Kowalewskiej za użyczenie prądu.

Mikołaju, czekamy za rok.

Anna Roman

>>fotogaleria

 


Edukacja poprzez zabawę dla przelewickich przedszkolaków

W listopadowy pochmurny dzień gościliśmy w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach Agencję Artystyczną „Horyzont” z Krakowa, która zaprezentowała naszym maluchom wspaniałe przedstawienie o przyjaźni. Spektakl skierowany był do najmłodszej publiczności. Otwarte buzie i uśmiechy na ich twarzach świadczyły o tym, że przedstawienie było dynamiczne i nie było czasu na nudę. Maluchy uczyły się na czym polega prawdziwa przyjaźń i bardzo zabawnie opowiadały jaki powinien być prawdziwy przyjaciel.

Ponadto w ostatnim okresie przelewickie przedszkolaki mogły w bardzo ciekawy sposób spędzić czas bawiąc się w miasteczku ruchu drogowego przy Publicznym Gimnazjum w Przelewicach. Dzieci miały możliwość nauczenia się prawidłowych zachowań w pobliżu drogi, skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Zabawa ta z pewnością dopomoże dzieciom utrwalić w pamięci podstawowe reguły bezpiecznego zachowania w pobliżu drogi.

Równie ważnym w tym roku wydarzeniem dla naszych maluchów było spotkanie z policjantką z Komendy Powiatowej w Pyrzycach p. Moniką Klemenską oraz „Dzień Przedszkolaka”.  Dzieciaki po wspólnej zabawie przeszły barwnym korowodem ulicami Przelewic witając głośnym śpiewem i uśmiechem napotkanych po drodze ludzi.

Nasze przedszkole jak widać tętni życiem, a przedszkolaki każdego dnia z uśmiechem na twarzy chętnie wędrują do swoich ulubionych Pań.

Anna Garzyńska i Joanna Smolak-Benka

>>fotogaleria


Zabawa dyniowa

Odkąd Halloween – popularne za Oceanem święto duchów – zaczęło być modne również w Polsce, dynia kojarzy się nam z nieodłącznym elementem halloweenowego przyjęcia, czyli z wydrążonym w kształcie szczerbatej głowy lampionem. Jednak warto pamiętać, że dynia to wspaniałe warzywo, które może być wykorzystywane w różny sposób.

Dynia dekoracyjna może mieć najróżniejsze kształty i kolory. Warto kupić kilka i spróbować zrobić jesienną dekorację tak jak to zrobiły dzieci przy maleńkiej pomocy opiekunów w pomieszczeniu kawiarnianym w Gminnym Centrum Kultury.

Z największej dyni (dostarczonej przez p. Asię z Kłodzina) p. Ania Roman ugotowała zupę-krem, którą po wytężonej pracy kosztowali wszyscy obecni.
Dzieła sztuki wykonane przez dzieciaki z terenu gminy można podziwiać na placyku pomiędzy roślinkami przed Gminnym Centrum Kultury.  W planach kolejne projekty.

Serdeczne zapraszamy i przypominamy o trwającym konkursie fotograficznym!


Anna Roman

<>


KANAPKOWA ŚRODA

W środę 09 października 2013 r. w Gminnym Centrum Kultury została zorganizowana „Kanapkowa Środa”.  Dzieci od godz. 16,30 z wielką ochotą przystąpiły do samodzielnego przygotowywania kolorowych kanapek. Do dyspozycji były: ogórki, rzodkiewka, jajko, papryka, pomidory, szczypiorek, szyneczka, żółty ser, twarożek.

Powstały niezwykłe kompozycje, wśród których znalazł się nawet żółw czy telefon komórkowy. Po uwiecznieniu  prac na zdjęciach dzieciaki przy gorącej herbatce skonsumowały swoją twórczość, a niektóre z nich zaniosły kanapki swoim mamom. To było bardzo twórcze i wesołe popołudnie. Za tydzień wspólnie robimy zupę z dyni i dyniowe głowy.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy!

fotogaleria


Zapraszamy do udziału w zabawie "Głowa Dyniowa"

Gminne Centrum Kultury w Przelewicach zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zabawie: „Głowa Dyniowa”.

Każda osoba chcąca przyłączyć się do zabawy proszona jest o przyniesienie ze sobą dowolnej wielkości dyni oraz nożyka w dniach od 15 do 22 października.

 

Razem wykonamy dyniowe głowy, które wykorzystamy na Halloween 29 października.

 

 

 

 

 

Jednocześnie przyjmujemy zgłoszenia osób chcących wziąć udział w zabawie halloweenowej w Przelewicach połączonej z przejściem przez Przelewice w poszukiwaniu słodyczy lub zrobienia psikusa, która odbędzie się 29 października 2013 r.

Gorąco zapraszamy!

 


Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Twoja miejscowość w obiektywie"

Gminne Centrum Kultury zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w konkursie fotograficznym „Twoja miejscowość w obiektywie”.
Szczegóły poniżej:

Gminne Centrum Kultury informuje, że został ogłoszony konkurs  pod nazwą „Twoja miejscowość w obiektywie”. Do udziału w nim zapraszamy wszystkie chętne osoby z całej gminy.

Aby wziąć udział w artystycznych zmaganiach należy dostarczyć pracę do GCK w Przelewicach w formie papierowej lub mailowej na adres: gck.przelewice@wp.pl w tereminie do dnia 30 listopada 2013 r.
 
Za najlepsze rysunki przewidziano atrakcyjne nagrody. Ponadto najciekawsze prace znajdą się w specjalnie przygotowanym kalendarzu na rok 2014.
 
Prace fotograficzne –  na kartonie papieru w formacie A-4 lub innym nośniku, należy dostarczyć do 30 listopada  br. do GCK Przelewice w godz.12.00 - 20.00 .

 


Bajkowy Ogród

W dniu wczorajszym, tj. 15 lipca br. na scenie GCK zagościło „Pogotowie Teatralne” ze spektaklem pt. ”Bajkowy Ogród” adresowanym do wszystkich dzieci i tych małych i tych dużych oraz do ich rodziców.

Na przedstawieniu zjawiły się przedszkolaki z przelewickiego przedszkola wraz ze swoimi Paniami oraz dzieci  z Przelewic i Kłodzina. „Bajkowy ogród” wymagał pełnego zaangażowania widzów, co też miało miejsce. Aktorzy wciągnęli dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Na zakończenie każde dziecko otrzymało płytę „Zabawy z Bajkowego ogrodu” ,  zrobiono także pamiątkowe zdjęcie aktorów z widzami.

„Pogotowie Teatralne” będzie gościć także w czasie V Biesiady Przelewickiej w dniu 27 lipca br. z nowym programem (i w większym składzie), do udziału w którym wszystkich gorąco zachęcam.

Mam nadzieję, że Grupa ta będzie jeszcze nas odwiedzać.

Autor: Anna Roman

<>

 


W bajkowym ogrodzie - zapraszamy na spektakl

Gminne Centrum Kultury zaprasza wszystkie dzieci z terenu gminy Przelewice  dnia 15.07.2013 r. o godz. 13.00 na bezpłatny spektakl teatralny w ramach projektu W bajkowym ogrodzie” składającego się z dwóch etapów:

Etap I - "W Bajkowym ogrodzie", spektakl dla Okruszków i starszych. Spektakl jest pierwszym z przystanków w podróży po świecie marzeń i wyobraźni "W bajkowym domu". Bliźniacy Marek i Arek wyczarowują Bajarza, który zabiera dzieci na wędrówkę po kolorowym i wesołym ogrodzie. Dzieci spotykają m.in., groźną wronę z Wydziału Prewencji Komendy Ogrodowej Policji, bajkowe dzieci i czułe myszki. Wędrują, śpiewają, przeganiają chmury, patrzą w gwiazdy i przytulają się do swoich rodziców. Spotkanie kończy zaproszenie widzów do zwiedzania bajkowego ogrodu i poznania z bliska lalkowych bohaterów.

Etap II - Warsztaty dla dzieci mające na celu zachęcenie do twórczych zabaw dzieci i ich opiekunów. W ramach warsztatu dzieci dowiedzą się jak powstaje teatr, wezmą udział w twórczych zabawach m. in. paluszkowych i dźwiękonaśladowczych, będą ćwiczyć dykcję.

 


Zapraszamy dzieci do Gminnego Centrum Kultury

Gminne Centrum Kultury zaprasza wszystkie dzieci z terenu gminy Przelewice na gry i zabawy planszowe, bilard dla dużych i małych, zajęcia plastyczne codziennie od godziny 13.00 do godziny 19.00.

W dalszych planach wakacyjnych przewidziane są: dyskoteki tematyczne (zapraszamy także osoby dorosłe), seanse filmowe, dla chętnych warsztaty teatralne oraz zabawy terenowe.

 

 

 


Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Twoja ulubiona opowieść biblijna"

Gminne Centrum Kultury zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym „Twoja ulubiona opowieść biblijna”.  Prace można wykonywać na sali GCK od godziny 13.00.

Szczegóły poniżej:

W imieniu Centrum Inicjatyw Lokalnych informujemy, że został ogłoszony ogólnopolski konkurs plastyczny pod nazwą „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Do udziału w nim zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 4 do 13 lat z całego kraju. Konkurs jest organizowany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Klasztorem Ojców Paulinów w Leśniowie. Patronat medialny nad konkursem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Aby wziąć udział w artystycznych zmaganiach należy przesłać pracę plastyczną przedstawiającą ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu.

Za najlepsze rysunki przewidziano atrakcyjne nagrody, m.in. tablety, odtwarzacze mp3 i koszyki ze słodyczami leśniowskimi. Ponadto zwycięskie prace znajdą się w specjalnie przygotowanym kalendarzu na rok 2014. Dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany na realizację szczytnego zamierzenia Ojców Paulinów, jakim jest budowa Centrum Pomocy Rodzinie w Leśniowie.

Prace plastyczne – wykonane dowolną techniką – na kartonie papieru w formacie A-4, w orientacji poziomej, należy przesyłać do 31 lipca br. na adres Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, 42-400.  Zawiercie lub dostarczyć osobiście w dni robocze w godz. 7.00-15.00 pod wskazany adres.

 

 


BIEG DNIA OLIMPIJSKIEGO - PRZELEWICE'2013

21 czerwca br. w Przelewicach (woj. zachodniopomorskie) dzieci i młodzież, sportowcy, olimpijczycy, działacze samorządowi, mieszkańcy gminy, uczestnicy indywidualni i grupy zorganizowane stanęli na starcie „Biegu Dnia Olimpijskiego – Przelewice’2013”.

Z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego począwszy od 1987 r. „Biegi Dnia Olimpijskiego” poszczególne komitety narodowe przeprowadzają na swoim terytorium. W każdym kraju odbywa się tylko jeden taki bieg. W bieżącym roku Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego podjęło decyzję o przyznaniu Gminie Przelewice organizacji „Biegu Dnia Olimpijskiego”. Tradycyjnie już bieg rozgrywany jest przy dużym wsparciu ze strony firmy McDonalds Polska.

Jak widać organizatorzy tego niezwykłego wydarzenia stanęli na wysokości zadania, a byli nimi: Gmina Przelewice i Pyrzycki Klub Olimpijczyka przy współudziale Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, Szczecińskiego Klubu Olimpijczyka, Starostwa Powiatowego w Pyrzycach, Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Ponadto partnerami imprezy byli: Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego OSP RP i Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach.

Impreza odbyła się na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Gospodarze - wójt Gminy Marek Kibała i starosta pyrzycki Wiktor Tołoczko przywitali gości, a z kolei czuwający nad całością prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej i przewodniczący Komitetu organizacyjnego Stanisław Kopeć przywitał oraz przedstawił ponad 20. olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy zaszczycili  uroczystość swoją obecnością, a byli to: kolarz Wojciech Matusiak, wioślarze Marek Kolbowicz i Tomasz Kucharski, sztangista Ryszard Fornalczyk, kajakarz Maciej Freimunt, wioślarka Róża Data-Ptak, szczypiornista Janusz Brzozowski, pływak Władysław Wojtakajtis, kolarz Rajmund Zieliński, judoka Marian Tałaj, pływaczka Dorota Brzozowska, bokser Krzysztof Pierwieniecki, wioślarze Roman Kowalewski i Ryszard Giło, kajakarka Jolanta Łukaszewicz-Stańczak, żeglarz Janusz Olszewski, kolarz Marian Turowski, siatkarka Maria Liktoras, kajakarz Paweł Baraszkiewicz, szermierz Marian Sypniewski i Tomasz Bartosik – trener kadry narodowej i olimpijskiej „Złotych Wózkarzy ręcznych”.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście wśród których można wymienić: przedstawicieli Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w tym: Mariana Sypniewskiego – trzykrotnego olimpijczyka, red. Henryka Urbasia – rzecznika prasowego i dr Stanisława Krawca. Władze Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego reprezentowali: Tomasz Bartosik i reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata – Zbigniew Wandachowicz i Mariusz Gryglas. Był z nami również Senator RP Sławomir Preiss. W imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego obecna była Anna Mieczkowska – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego dokonując uroczystego otwarcia zawodów i Stefan Pawlak – koordynator Wieloosobowego Stanowiska ds. Sportu WEiS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Był także dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp. Tomasz Kucharski. Z władz Rady Wojewódzkiej LZS obecni byli wiceprzewodniczący Ryszard Litwińczuk i Tomasz Paciejewski. Na uroczystości byli też przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych, w tym przewodniczącym RG Przelewice Marian Świderski. Ponadto obecni byli: członkowie Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Olszyński i Teresa Tałaj, dyrektorzy szkół im. Polskich Olimpijczyków naszego województwa. Byli także: dyrektorzy i nauczyciele szkół z regionu oraz mieszkańcy z terenu gminy Przelewice i sympatycy Biegu, którzy przybyli na uroczystość, a także przedstawiciele patronatów medialnych: TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński, Plus Radio Lipiany, Gazeta Ziemi Pyrzyckiej i Magazyn Olimpijski.

W dalszej części uroczystości odbył się ceremoniał olimpijski – wciągnięcie flagi, hymn olimpijski, odczytanie apelu i zapalenie znicza olimpijskiego. Imprezie towarzyszyła piękna scenografia i uroczysta oprawa całości przy wspaniałej sportowej atmosferze tego niezwykłego wydarzenia.

Warto dodać, że już w czwartek rozpoczęły się wydarzenia promujące Bieg Dnia Olimpijskiego, m.in. odbył się regionalny konkurs wiedzy olimpijskiej (uczestniczyło 42. finalistów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z rejonu Pyrzyc i Myśliborza), pokazowy mecz siatkówki dziewcząt (uczestniczyło ponad 300 osób) i sesja popularno-naukowa w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach (uczestniczyło 60 osób, w tym 6 olimpijczyków), a w pałacu Ogrodu wieczór olimpijski z muzyką i poezją. Zaproszeni goście podczas spotkania mieli możliwość wysłuchania m.in.: wierszy Tadeusza Kubiaka i Krzysztofa Zuchora, które recytowała Magdalena Wincenciak, koncertu na skrzypcach w wykonaniu Agnieszki Urbańskiej oraz ciekawego montażu słowno-muzycznego zaprezentowanego przez  uczniów przelewickiego gimnazjum. Pod koniec spotkania nasza lokalna poetka  Krystyna Nawój zarecytowała wiersz własnego autorstwa (uczestniczyło 65 osób). Moderatorami spotkań byli: dr Maria Ziarkowska – z Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka, Jerzy Goclik – redaktor Gazety Ziemi Pyrzyckiej i działacz sportowy oraz prezes ZRO – Stanisław Kopeć.

Natomiast w piątek już od rana w Przelewicach wiele się działo m.in. odbyło się spotkanie z olimpijczykami na sali sportowej przy PG Przelewice. Było ponad 300 uczestników tego spotkania i 13. olimpijczyków. Jednocześnie w tym samym czasie do Przelewic zaczęła zjeżdżać się młodzież, przybywająca nie tylko z okolicznych miejscowości, ale również z takich jak: Kalisz Pomorski, Kliniska Wielkie, Rzeplin, Krzywin, Myślibórz, Suchań, czy Ińsko. Do Biegu zgłosiło się 1008 osób, w tym: dzieci, młodzieży i osób dorosłych, którzy przeżyli małą namiastkę prawdziwych igrzysk olimpijskich. Ogólna liczba uczestników imprezy to 1206 osób. Najpierw odbył się bieg na 600 m dla uczniów kl. I-III szkól podstawowych, potem nieco dłuższe dla starszych oraz dla dorosłych i VIP-ów. Nie obyło się również bez rywalizacji niepełnosprawnych, którzy bardzo dzielnie walczyli, aby dotrzeć do mety. Dobrym przykładem wytrwałej walki był Hubert Błahut z Wołdowa. Ponadto w ramach imprez odbył się również  marsz NORDIC WALKING na dystansie 3700 m. Wśród 80. pasjonatów NW były grupy m.in.: z Kalisza Pomorskiego, Przelewic,  „BRATEK” z Barlinka i przedstawiciele Klubu Barlineckiego „Barlinek – to mnie rusza”, na czele z Katarzyną Mielcarek – Pełnomocnik Burmistrza Barlinka ds. NW i Piotrem Rosenkiewiczem – v-ce Mistrzem Polski NW.

Wszyscy uczestnicy imprezy walczyli bardzo ambitnie i wytrwale, a na mecie witali ich kibice. Najlepsi otrzymali puchary i medale, a wszyscy koszulki olimpijskie i dyplomy uczestnictwa; czekała też na nich smakowita grochówka, przygotowana przez 3 batalion logistyczny 1 Brygady Logistycznej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Stargardzie Szczecińskim.

Byli w tej rywalizacji sportowej bardziej i mniej utalentowani sportowo, ale przesłanie jakie od lat towarzyszy temu przedsięwzięciu jest– „jeśli wystartowałeś i dotarłeś do mety – masz prawo czuć się zwycięzcą” -  i o to właśnie w tym chodzi!  Wśród uczestników rozlosowane zostały nagrody rzeczowe,  m.in. sprzęt sportowy, turystyczny i 2 rowery.

Warto dodać, iż w trakcie imprezy  miłym gestem ze strony olimpijczyków było to, iż pracowicie rozdawali swoje autografy i fotografowali się z uczestnikami Biegu, co sprawiło wszystkim wiele radości. Podczas imprezy była też okazja do bezpłatnych konsultacji w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego - zorganizowanego przez Lokalny Punkt  Informacyjny Funduszy Europejskich przy Starostwie Powiatowym w Pyrzycach. Imprezę prowadzili dziennikarze sportowi:  Jarosław Marendziak  z TVP Szczecin i Artur Dyczewski z Polskiego Radia Szczecin.

Komitet organizacyjny składa serdeczne podziękowania wszystkim naszym sponsorom, którzy udzielili ze swej strony wsparcia, a w szczególności: Międzynarodowy Komitet Olimpijski, firma McDonalds Polska, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorska Rada Olimpijska, P.R.H. „Rolmix” Sp. z o.o. Przelewice, Zarząd PKOL-u, Senator RP Sławomir Preiss, Szczeciński Klub Olimpijczyka, Zachodniopomorska Federacja Sportu w Szczecinie, Wojewódzki Szkolny Związek Sportu w Szczecinie, Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Starosta Pyrzycki i Burmistrz Barlinka, Grut Transport Samochodowy Grzegorz Rogalewicz Pyrzyce, Jacek Matyjasik  Firma Handlowo-Usługowa  Załęże 56, a także  Buddha Thai & Fusion Restaurant w Szczecinie, Stowarzyszenie "Rosiny - to my", Kwiaciarnia „Słoneczko” w Pyrzycach, Edyta Gajewska ze Ślazowa, Danuta Migdalska z Pyrzyc i Krystynie Nawój z Kosina.

Dziękujemy także wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i promocję tego niezwykłego przedsięwzięcia, w tym: pracownikom Urzędu Gminy i Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach oraz pracownikom obsługi, strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach, Straży Gminnej w Lipianach i Sekcji Dozoru Służby Celnej w Myśliborzu oraz służbom medycznym. Dziękujemy również Publicznemu Gimnazjum w Przelewicach oraz osobom życzliwym i wspierającym nasze przedsięwzięcie, a także wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej imprezy.

Autor: Anna Garzyńska

galeria:

foto: Cezary Wójtowicz

foto: Paweł Leśniewski

foto: Anna Garzyńska i Darusz Łyczek

WYNIKI BIEGÓW I KLASYFIKACJE NA POSZCZEGÓLNYCH DYSTANSACH - do pobrania


DZIEŃ DZIECKA W GCK

W ostatnia sobotę 1 czerwca 2013 r.  obchodziliśmy Dzień Dziecka. Gminne Centrum Kultury przygotowało z tej okazji  okolicznościową dyskotekę dla dzieci z całej gminy. W programie nie zabrakło również konkursów z nagrodami a chętnych do zabawy też nie musieliśmy namawiać.

Dzieci bawiły się przy tak popularnym Gangam Style, który tak doskonale opanowali chłopcy, a i dziewczęta wykazywały wielka chęć nauczenia się tańca. Dużą atrakcją wieczoru była grupa motocyklistów „Asiory”, w skład której wchodzą między innymi mieszkańcy gminy Przelewice. Dzieci mogły obejrzeć motory, usiąść na nich i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Aż żal ,że tak niewiele nas było.:(

Autor: Anna Roman

 


Teatr Młodego Aktora - "Powitanie wiosny"

Od 18 lutego br. w Gminnym Centrum Kultury działa kółko teatralno –recytatorskie, w  ramach którego powstał  Teatr Młodego Aktora.

Po prawie trzech miesiącach prób,26 kwietnia wystawiliśmy nasz pierwszy spektakl pt. „Powitanie wiosny”, w którym wystąpili: Olimpia i Zosia Kustosz, Wiktoria i Mateusz Pierścińscy, Wiktoria Balcerak, Julia Kowalczyk, Oliwia Osipowicz, Wiktoria Wyszyńska. Dla niektórych był to kolejny występ, a dla innych pierwszy raz- tak zwany „chrzest sceniczny”. Pomimo ogromnej tremy, młodzi aktorzy odegrali swoje role profesjonalnie ku ogromnej radości instruktorki , rodziców oraz zaproszonych gości.

W tym miejscu chciałam bardzo podziękować  p. Hannie Pecuch- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kłodzinie za wsparcie dzieci w ich działaniach, zainteresowanie i słodkości, które Pani Dyrektor wręczyła aktorom po zakończonym spektaklu, Rodzicom za obecność, oklaski, uśmiechy, a Panu Wójtowi  za przyjęcie zaproszenia pomimo natłoku zajęć, Pani Bożenie Fiszer  za wsparcie i słodycze, Pani Krysi Nawój za wykorzystany na wstępie wiosenny wiersz.

Wszystkim za pozytywny odbiór, miłe i ciepłe przyjęcie. Przed nami kolejne próby i kolejne spektakle, mamy nadzieję, że coraz dłuższe , ciekawe i zabawne.
 

Chętnych, którzy chcą się przyłączyć gorąco zapraszamy. A może dorośli stworzą własny teatr? …..

Autor: Anna Roman

<>

 


Zapraszamy na VI Przelewickie Dni Folwarku - 27 kwietnia 2013 r.


http://przelewice.pl/pliki/przelewice/Image/!palakty/teatr_gck.bmp

 


Zapraszamy do udziału w konkursie pt. "NAJŁADNIEJSZA MARZANNA"

Gminne Centrum Kultury w Przelewicach zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe do wzięcia udziału w konkursie pt. „Najładniejsza Marzanna”
 

Zgłoszenia indywidualne i grupowe przyjmowane są do dnia 23 kwietnia 2013 r.

Ogłoszenie wyników odbędzie się dnia 26 kwietnia 2013 r. po przedstawieniu „Teatru Młodego Aktora” – „Powitanie Wiosny” o godz. 17:00 w GCK Przelewice.

 


Zapraszamy do udziału w Konkursie Poetyckim

Bardzo Prywatny Portal Ludzi Ciekawych zaprasza wszystkie chętne osoby do wzięcia udziału w I Edycji Konkursu Poetyckiego dla mieszkańców gmin pt.”Co mi w duszy gra”. Termin nadsyłania prac do 25 maja 2013 r. na adres biuro@egminy.eu

Regulamin konkursu

I Edycja Konkursu Poetyckiego dla młodych wiekiem i duchem mieszkańców gmin

„TO CO MI W DUSZY GRA”

 


Zapraszamy na VI Przelewickie Dni Folwarku - 27 kwietnia 2013 r.

Zapraszamy do udziału w VI Przelewickich Dniach Folwarku (VI PDF) rękodzielników, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe oraz osoby zainteresowane prezentacją swoich wyrobów.

 

Zapraszamy także wszystkich, którzy chcieliby mile spędzić swój czas wolny i aktywnie uczestniczyć w naszym przedsięwzięciu. Udział  w VI PDF to świetna okazja do wspólnego świętowania przy bogatym programie artystycznym.

W czasie imprezy będą organizowane m.in. degustacje potraw lokalnych, konkursy i zabawy oraz inne atrakcje tj. turniej szachowy i mini turniej tenisa stołowego, przejażdżki konne, konkurs strzelania z wiatrówki, stoisko wystawowe promujące nowe formy służby wojskowej, karaoke, a także pokazy gier z Dalekiego Wschodu.

Koncert gwiazdy wieczoru  pt. Al Bano & Romina Power Show” -  w wykonaniu laureatów Europejskiego Festiwalu Coverów

- An Dreo & Karina  (www.andreokarina.pl) - "Felicita"

Przelewickie Dni Folwarku to także doskonała okazja do promocji gminy i regionu oraz zaprezentowania mieszkańcom Gminy Przelewice i okolic doskonałych produktów spożywczych wytwarzanych w miejscowych gospodarstwach oraz wyrobów rękodzielniczych.

PRZYJDŹ, NIE ROZCZARUJESZ SIĘ. GWARANTUJEMY, ŻE NASZA  IMPREZA BĘDZIE OKAZJĄ DO MIŁYCH PRZEŻYĆ I DOBREJ ZABAWY!


Kolejne warsztaty pielęgnacyjne w Przelewicach

22 marca br. w Gminnym Centrum Kultury odbyły się kolejne bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne dla grupy pań z terenu gminy Przelewice, przeprowadzone przez p. Ewę Zasadę. Każda z Pań otrzymała indywidualne porady z zakresu pielęgnacji pod kątem jej indywidualnych potrzeb oraz zapoznała  się z przydatnymi technikami szybkiej i poprawnej aplikacji produktów pielęgnacyjnych.

Przy kawie i herbatce w miłej atmosferze Panie poznawały tajniki pielęgnacji skóry oraz techniki makijażu. Czas upłynął bardzo szybko, wszystkie Panie zmieniły się nie do poznania. Zadowolone i uśmiechnięte wróciły do swoich domów. Czasem wystarczy poświęcić chwilkę dla samej siebie a samopoczucie bardzo się poprawia , szczególnie wtedy, kiedy zima nie chce odejść i wiosny nie widać. Wiosna zagościła na pięknych twarzach Pań.

Zachęcam Panie zainteresowane udziałem w warsztatach do zgłaszania się do Gminnego Centrum Kultury.

Autor: Anna Roman

<>


Bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne połączone z zabiegiem

13 marca 2013 r. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyły się pierwsze bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne przeprowadzone przez p. Ewę Zasadę. Każda z Pań otrzymała  indywidualne porady z zakresu pielęgnacji pod kątem jej indywidualnych potrzeb oraz zapoznała się z przydatnymi technikami szybkiej i poprawnej aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Warsztat obejmował: określenie typu skóry, aktualnej kondycji, potrzeb; zabieg na twarz i dłonie wykonany na bazie indywidualnie dobranych kosmetyków.

Były to pierwsze z cyklu trzech warsztatów pielęgnacyjnych. Kolejne warsztaty dla tej samej grupy odbędą się 21 marca, natomiast na chętne Panie, które chcą poznać tajniki prawidłowej pielęgnacji  oczekujemy 22 marca o godzinie 17:00.

 

Dla każdej grupy będą przeprowadzone trzy warsztaty, na które bardzo serdecznie zapraszamy!

 

Autor: Anna Roman


Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne

Zapraszamy na kolejne bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne organizowane przez firmę "Mary Kay". Przyjdź na warsztat pielęgnacyjny, na którym możesz nauczyć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry i jak przedłużyć jej młodość. Na spotkaniu pielęgnacja dobierana jest indywidualnie do potrzeb skóry i wieku, a spotkanie kończy się delikatnym dziennym makijażem.

SPIESZ SIĘ !!! ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!!

Warsztaty odbędą się w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach w dniu  22 marca br. godz. 17.00

ZAPISY W GMINNYM CENTRUM KULTURY


Dzień Kobiet w Przelewicach

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia

Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

„Baby ,ach te baby, człek by je łyżkami jadł, co tu gadać , co tu kryć , trudno bez baby żyć…”-wszyscy pamiętamy słowa refrenu tej piosenki….

Tak naprawdę, to współczesnym mężczyznom trudno jest wyobrazić sobie otaczającą rzeczywistość bez kobiet. I choć trudno jest im się do tego przyznać, to taka jest prawda i nic nie jest w stanie odwrócić takiego stanu rzeczy.

Dzień Kobiet naszym Paniom zorganizowali Panowie dzień wcześniej. Świętowanie zaczęło się od wyjazdu na seans filmowy do Szczecina (transport zapewnił p. Mieczysław Mularczyk). Panie wróciły  w bardzo dobrych nastrojach i udały się na poczęstunek do Gminnego Centrum Kultury , gdzie czekały już zastawione stoły. Wspólnie z Paniami z Przelewic bawiło się Stowarzyszenie „Rosiny-To My”. Był ciepły posiłek na początek, potem sałatki i ciasta, zabrakło tańców, ale cóż taki czas- post. Sołtys  Krzysztof Margiel  złożył Paniom życzenia z okazji ich święta następnie wraz z Panami: Mieczysławem Mularczykiem, Henrykiem Nawojem, Dariuszem  Margielem, wręczył każdej Pani tulipana. Między Przelewicami  i Rosinami została zawiązana nić współpracy , obie strony mają nadzieję na jej rozszerzenie i zacieśnienie.

Wieczór był wyjątkowo udany, Panie wyszły zadowolone a Panowie liczą na rewanż w ich święto.

Autor: Anna Roman


Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne

"Mary Kay" to jedna z firm kosmetycznych na świecie oferująca dobre produkty do pielęgnacji twarzy i ciała dobrane indywidualnie do potrzeb każdej kobiety. Przyjdź na warsztat pielęgnacyjny, na którym nauczymy Cię, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry i jak przedłużyć jej młodość. Na spotkaniu pielęgnacja dobierana jest indywidualnie do potrzeb skóry i wieku, a spotkanie kończy się delikatnym dziennym makijażem.

Każda z Pań, która zapisze się na warsztat będzie miała zrobiony zabieg na dłonie. Warsztat jest niezobowiązujący i bezpłatny, ale jeśli coś Ci się spodoba istnieje możliwość zrobienia zakupów.

SPIESZ SIĘ !!! ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!!

Zapisz się na jeden wybrany przez Ciebie termin: 13.03. środa godz. 17.00

Warsztaty odbywają się w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.
ZAPISY W GMINNYM CENTRUM KULTURY


Karnawałowy Rajd Nordic Walking w Przelewicach

9 lutego „Wesoły autokar” ubarwionych karnawałowo przez amatorów nordic walking zajechał na parking przed Ogrodem Dendrologicznym. Tam nastąpiło powitanie uczestników rajdu, zrobiono pamiątkowe zdjęcia i następnie wszyscy przeszli na taras pałacu, gdzie odbyła się rozgrzewka w rytmach latino prowadzona przez organizatorkę p. Kasię Mielcarek.

Głównym celem rajdu było promowanie zdrowego stylu życia. Pomimo mrozu po rozgrzewce grupa podzieliła się na tych, którzy wybrali dłuższą trasę rajdu i tych, którzy wybrali trasę krótszą i żwawym krokiem ruszyli przed siebie. Pierwsza trasa o długości 5,20 km o nazwie „STRZAŁA” prowadziła z Przelewic do Kłodzina i z powrotem, a druga o długości 3,70 km zwaną trasą „TYSIĄCA BARW” była wyznaczona w Ogrodzie.

Po zakończeniu rajdu uczestnicy zwiedzili pałac i zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Finałem po gorącej gulaszowej była zabawa karnawałowa z konkursami i poczęstunkiem w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach oraz wyłonienie najlepszego kostiumu karnawałowego. Wszyscy doskonale się bawili i zapowiedzieli powrót w maju. Uczestnikami rajdu byli mieszkańcy Barlinka i okolic, Stargardu Szczecińskiego, Brzeska i Przelewic.

Autor: Anna Roman

<>

 

 


Wieczór ostatkowy - impreza dla Seniorów

07 lutego 2013 r. Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przelewicach, pod przewodnictwem p. Lucyny Surmy, zorganizowało w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach wieczorek ostatkowy z okazjikończącego się karnawału.

 Wszyscy fantastycznie się bawili, śmiechom i rozmowom nie było końca. „Starsza młodzież” doskonale bawiła się przy dźwiękach muzyki. Uczestnicy w towarzystwie Wójta Marka Kibały opowiadali dowcipy, tańczyli i śpiewali piosenki z młodych lat.

Autor: Anna Roman

 


Godziny otwarcia Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach w okresie ferii zimowych

 • wtorek 29.01.2013 r. - 10.00 do 18.00
 • środa 30.01.2013 r. -. 10.00 do 18.00
 • czwartek 31.01.2013 r. - 10.00 do 18.00
 • piątek 01.02.2013 r. - 9.00 do 14.30
 • od poniedziałku 04.02.2013 r. do piątku 08.02.2013 r. -. 10.00 do 18.00

Serdecznie zapraszamy osoby chętne  na:

 • warsztaty decoupage (sztuka zdobienia przedmiotów z drewna, szkła metalu),
 • kółko teatralne

Zapisy u p. Anny Roman pod numerem telefonu 91/3910471

 


Spotkanie ze św. Mikołajem w Gminnym Centrum Kultury

W sobotnie popołudnie 8 grudnia br. do Gminnego Centrum  Kultury w Przelewicach przybyło mnóstwo dzieci wraz ze swoimi rodzicami na spotkanie ze św. Mikołajem. Imprezę otworzyli p. Krzysztof Margiel Sołtys Sołectwa Przelewice i p. Ewa Starzyńska pracownik Centrum.

Przybycie zacnego gościa  poprzedził występ kółka teatralnego działającego przy GCK-u, a dzieciaki odtańczyły ” Kaczuchy”. Odbyły się również konkursy ze świątecznymi prezentami. Można było też skosztować słodkości przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przelewicach.

Następnie po wspólnym wypowiedzeniu magicznego zaklęcia: „Czary Mary tru tu tu Mikołaju przybądź  tu” w końcu w drzwiach stanął długo oczekiwany gość – św. Mikołaj. Przybył on z wozem pełnym prezentów i ku zadowoleniu wszystkich uczestników imprezy rozpoczął się ważny moment rozdania paczek. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty, a niektóre z nich  odważyły się zarecytować wierszyki.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w organizację  imprezy dla: Rady Sołeckiej Sołectwa Przelewice, na czele z Sołtysem, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Przelewic za przygotowanie poczęstunku, Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego p. Marii Syczewskiej za wypożyczenie choinek, p. Łucji Świłło za przekazanie choinki, p. Agnieszce Bil za przygotowanie dekoracji choinkowych i pomoc w przeprowadzeniu imprezy oraz młodym aktorom z kółka teatralnego działającego przy GCK-u.

Autor: Ewa Starzyńska

<>

 


Zapraszamy do udziału w konkursie "MÓJ PUPIL"

 

Do pobrania: Regulamin Konkursu

 


Zabawa Mikołajkowa - zapraszamy !

Rada Sołecka Przelewice wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich serdecznie zapraszają wszystkie dzieci do uczestnictwa
w „Zabawie Mikołajkowej”
8 grudnia 2012 r.
w Gminnym Centrum Kultury od godz. 15.00

Podczas zabawy odbędzie się:

 • wręczenie paczek przez św. Mikołaja,
 • mikołajkowe konkursy z nagrodami,
 • słodki poczęstunek.

Zapisy dzieci do końca listopada w sklepach w Przelewicach: „Irys” (Integropol) i „Promyk” u p. Beaty Woźniak.  Koszt paczek dla dzieci z Sołectwa Przelewice – 5 zł/ paczka, a dla pozostałych dzieci z terenu gminy - 20 zł/ paczka.

      

 


Serdecznie zapraszamy do Gminnym Centrum Kultury

młodzież i osoby dorosłe, które chciałyby wystąpić w spektaklu bożonarodzeniowym na spotkanie organizacyjne

w sobotę 10 listopada 2012 r. godz. 15.00


Projekcje filmów na dużym ekranie

w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach

w każdy WTOREK o 18.00

Zaczynamy we wtorek 6 listopada 2012 r.

Serdecznie Zapraszamy !!!

  


Zapraszamy na spotkanie organizacyjne Koła Gospodyń Wieskich

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie, które chciałyby rozpocząć współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich na spotkanie organizacyjne,

 które odbędzie się  25.10.2012 r. (czwartek) o godz. 17.00

w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.


Ekodrużyny w wakacyjnej akcji

W dniach 6 – 10 sierpnia br. już po raz drugi grupa dzieci i młodzieży uczestniczyła w półkoloniach ekologicznych, które odbyły się w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach. Pani Ewa Starzyńska wraz z wolontariuszami: Aleksandrą Jabłońską, Niną Starzyńska, Olą Gołaszewską i Mikołajem Starzyńskim zaplanowała zajęcia przybliżające uczestnikom zagadnienia ekologii.

Pierwszego dnia, poprzez zabawy integracyjno-poznawcze, dzieci mogły się bliżej poznać. Następnie wszystkich uczestników podzielono na 4 grupy, powstały drużyny o następujących nazwach: „Ekokrólestwo”, „Ekodrużyna”, „Ekoposprzątani”, „Ekoduszki”. Od tego momentu każda drużyna zaczęła zbieranie punktów, a rozpoczęły je wyścigi rzędów na stadionie LKS „Wicher” w Przelewicach.

Drugi dzień to nauka tańca integracyjnego, a następnie zrobienie przy pomocy dostępnych surowców wtórnych wymyślonej budowli. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością, powstały m.in. uśmiechnięte roboty, bukiet ekologicznych kwiatów oraz makieta oczyszczalni ścieków. Dzień zakończył się pokazem mody ekologicznej. W trakcie kolejnych zajęć drużyny rywalizowały w konkursie ekologicznym, w którym trzeba było wykazać się wiedzą, sprytem i szybkością. Miłym podsumowaniem dnia było przygotowanie pysznych deserów lodowych. W kolejnych dniach półkolonii uczestnicy sprzątali zaśmiecone tereny miejscowości Przelewice. Każda drużyna przeszła inną częścią miejscowości, dzięki czemu akcja sprzątania miała duży zasięg. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Dendrologicznego, gdzie odbył się plener malarski i grill. Ostatniego dnia uczestnicy wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych, w których użyto surowców wtórnych. Odbyły się również długo wyczekiwane podchody po Przelewicach.

Po powrocie wszystkich drużyn do GCK, podsumowano wszystkie zdobyte punkty i wyłoniono zwycięskie  drużyny. Miejsce I zajęła drużyna „Ekokrólestwo” – opiekun Aleksandra Jabłońska, drugie „Ekoposprzątani” – opiekun Mikołaj Starzyński, trzecie „Ekodrużyna” – opiekun Ola Gołaszewska i czwarte „Ekoduszki” – opiekun Nina Starzyńska. Każdy uczestnik nagrodzony został dyplomem uczestnictwa i upominkiem. Mamy nadzieję, że udział w półkoloniach ekologicznych zaowocuje dobrymi nawykami wśród dzieci i młodzieży, a w szczególności dbałości o własne środowisku.

Organizatorzy składają podziękowania wolontariuszkom za pomoc i zaangażowanie w atrakcyjnym organizowaniu czasu wolnego dzieciom. Serdeczne podziękowania dla Pana Wójta za przeznaczenie na organizację półkolonii ze  środków finansowych budżetu gminy (rozdział: wpływy i wydatki związane z gromadzeniem środków z opłat i kar za korzystanie ze środowiska).

Autor: Ewa Starzyńska

>>galeria<<

 


Zapraszamy na całonocny seans filmowy

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież oraz wszystkie chętne osoby na całonocny seans filmowy, który odbędzie się w dniach 17 -18 sierpnia (od godz. 20.00 do 10.00 rano) w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.


Należy zabrać ze sobą karimatę, śpiwór i prowiant. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w Centrum lub pod numerem telefonu:    91/3910471
 

 

 

 


Zapraszamy na Półkolonie Ekologiczne

Serdecznie zapraszamy  wszystkie chętne dzieci i młodzież z terenu gminy Przelewice do wzięcia udziału  w Półkoloniach Ekologicznych, które odbędą się w dniach 06-10 sierpnia 2012 r. w godzinach 12.00 - 16.00 w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.

Osoby, które zapiszą się na półkolonie mają obowiązek uczestnictwa we wszystkich zajęciach. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach (poniedziałek - piątek w godz. 12-20), pod numerem telefonu:  91/3910471  lub drogą elektroniczną na adres: oswiata@przelewice.pl. Dojazd na półkolonie we własnym zakresie.

Każdy uczestnik zajęć zobowiązany jest  jest dostarczyć pisemną zgodę rodziców:

do pobrania

Ramowy plan półkolonii: do pobrania

 

 


Wybierz się na podchody

Serdecznie zapraszamy grupy 5-cio osobowe dzieci i młodzieży z terenu gminy Przelewice do wzięcia udziału w jedniodniowej zabawie w PODCHODY (gra terenowa) na terenie miejscowści Przelewice 1 sierpnia 2012 r.

 

Zabawa rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz.18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.

Przygotowane atrakcje:
•    PODCHODY (gra terenowa),
•    zabawy intergacyjne dla uczestników,
•    nagrody dla uczestników,
•    wspólne pieczenie kiełbasek.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 31.07.2012 r. pod numerami telefonu:   500155373 (p. Leszek Muska) lub 509949868 (p. Ewa Starzyńska)

 

 


Wybory Miss i Mistera Lata 2012

 Gminne Centrum Kultury w Przelewicach serdecznie zaprasza wszystkie dzieci z terenu gminy Przelewice do wzięcia udziału w dyskotece, na której odbędą się
„Wybory Miss i Mistera Lata 2012”

Impreza odbędzie się 4 sierpnia 2012 r.
Start o godz. 17.00

Zgłoszenia przyjmowane są do 2 sierpnia 2012 roku . Każde dziecko biorące udział w konkursie przygotowuje 4 stroje w kategoriach: strój spotrowy, strój szkolny (apelowy), strój wieczorowy i strój plażowy oraz przygotowuje prezentację swojego talentu.

Do pobrania:

Karta zgłoszeniowa

Regulamin

 

 


Czy w wakacje dzieci się nudzą?

Czy w wakacje dzieci się nudzą? Nie, jeśli skorzystają z atrakcji oferowanych przez Gminne Centrum Kultury w Przelewicach. Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w półkolonii ekologicznej w dniach 16- 20 lipca br. Pani Ewa Starzyńska wraz z wolontariuszkami: Aleksandrą Jabłońską, Katarzyną Doliną i Patrycją Maziarz zaplanowała zajęcia przybliżające uczestnikom zagadnienia ekologii.

Pierwszego dnia dzieci mogły się bliżej poznać, poprzez wspólne wykonanie mandali, a następnie podzieleni na grupy stoczyli sportowe boje na stadionie sportowym w  Przelewicach. Drugi dzień upłynął pod znakiem edukacji ekologicznej. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska. Każdy zespół przybrał nazwę  kojarzącą się z ekologią i wykonał herb reprezentujący daną drużynę.  Atrakcją dnia był pokaz mody strojów wykonanych z surowców wtórnych. W środę drużyny: „ekolaki”, „ekoplemię”, „segregaci” i „ekoludki” zmierzyli się w konkursie przyrodniczym, a następnie wykazywali swoje zdolności  kulinarne podczas komponowania kolorowych sałatek owocowych i słodkich wafli.

W kolejnych dniach półkolonii uczestnicy sprzątali zaśmiecone tereny miejscowości Przelewice, wykonali plakaty na temat segregacji śmieci i dbania o czystość planety oraz odwiedzili szkółkę roślin przy Ogrodzie Dendrologicznym. Zakupione tam drzewka posadzili na stadionie  LKS „Wicher” Przelewice.
Półkolonie zakończyły się zabawą w podchody i wspólnym grillem. Każdy uczestnik nagrodzony został dyplomem uczestnictwa i upominkiem. Mamy nadzieję, że udział w półkoloniach ekologicznych zaowocuje dobrymi nawykami wśród dzieci i młodzieży dbałości o własne środowisku.

Półkolonie sfinansowane zastała ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Organizatorzy składają podziękowania wolontariuszkom za pomóc i zaangażowanie w atrakcyjnym organizowaniu czasu wolnego dzieciom.

Zapraszamy na kolejną edycję półkolonii, które odbędą się w dniach 6- 10 sierpnia!
 

>>galeria<<

Autorzy: Monika Bór i Ewa Starzyńska

 

 


ZUMBA dla każdego - zapraszamy na kurs tańca

4 lipca br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyły się pierwsze zajęcia tańca fitness „ZUMBA”. Będą się one odbywały  co tydzień w środy w godzinach:

 • 18.00 – dzieci
 • 19.00 – dorośli oraz młodzież.

„Zumba” jest bardzo innowacyjnym systemem fitness, który kształtuje naszą sylwetkę i dba o kondycję, a przede wszystkim „Zumba” to świetna zabawa, która wprawia nas w dobre samopoczucie. Wszystkich, który chcą zadbać o swoją kondycję, a dodatkowo potańczyć przy energetycznej muzyce serdecznie zapraszamy. W galerii próbka tego co działo się na pierwszych zajęciach.

Istnieje również możliwość pozostawienia dziecka pod naszą opieką na czas zajęć dla dorosłych.

Autor: Ewa Starzyńska

>>galeria<<

 


Zapraszamy na Półkolonie Ekologiczne

Serdecznie zapraszamy  wszystkie chętne dzieci i młodzież z terenu gminy Przelewice do wzięcia udziału  w Półkoloniach Ekologicznych, które odbędą się w dniach 16-20 lipca 2012 r. w godzinach 12.00 - 16.00 w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.

Osoby, które zapiszą się na półkolonie mają obowiązek uczestnictwa we wszystkich zajęciach. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach (wtorek - piątek w godz. 12-20), pod numerem telefonu:  91/3910471  lub drogą elektroniczną na adres: oswiata@przelewice.pl. Dojazd na półkolonie we własnym zakresie.

Każdy uczestnik zajęć zobowiązany jest  jest dostarczyć pisemną zgodę rodziców:

do pobrania

Ramowy plan półkolonii: do pobrania


 

Bezpieczne Wakacje - bez przemocy i nałogów

Na czym polegają bezpieczne wakacje? O tym mogło przekonać się 42 zaproszonych dzieci z terenu naszej gminy w ostatni piątek, tj. 6 lipca w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach. Spotkanie otworzyła p. Ewa Starzyńska, witając wszystkich gości i przedstawiając plan imprezy. Następnie głos zabrał Wójt Gminy, który życzył wszystkim małym mieszkańcom  udanej zabawy. Do życzeń przyłączył się również ks. Proboszcz Ryszard Krauze. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach z psychologiem p. Anną Gliszczyńską, przygotować wspólnie drugie śniadanie i wysłuchać zasad zdrowego żywienia przedstawionych przez p. Monikę Bór - specjalistę ds. żywienia człowieka. Nie zabrakło także rywalizacji sportowych oraz zajęć plastycznych. Chętni mogli poznać tajniki sztuki origami, w które wprowadziła ich p. Bożena Szczęsna.

Najbardziej wyczekiwane były jednak zajęcia z p. Danielem Skrzypczakiem - policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach, który przestrzegał uczestników przed niebezpieczeństwami jakie czyhają na nich podczas wakacyjnych wyjazdów oraz podczas przebywania w domu pod nieobecność osób dorosłych. Zwrócił też uwagę na zachowanie ostrożności przy używaniu portali społecznościowych i komunikowaniu się z nieznajomymi.

Po ciekawych, ale wyczerpujących zajęciach przyszedł czas na wspólny posiłek i projekcję filmu. Na zakończenie każdy dostał upominek. Organizatorzy mieli na celu przybliżenie dzieciom zasad, jakimi powinny się kierować podczas wakacyjnego wypoczynku, aby był bezpieczny. Składamy serdeczne podziękowania Panu Wójtowi za wsparcie przedsięwziecia i zapewnienie dowozu dzieci, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przelewicach za sfinansowanie imprezy, oraz sponsorom p. Annie Drozdowskiej, p. Edycie Gajewskiej, p. Małgorzacie Kwiatkowskiej i p. Januszowi Skarbieckiemu.

Spotkanie zostało zorganizowane przez: p. Beatę Kowalewską – Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Przelewicach, p. Joannę Smolak –Benka – członka GKRPA, a także p. Ewę Starzyńską – młodszego referenta ds. kultury i sportu oraz p. Leszka Muskałę- trenera środowiskowego.

Autor: Monika Bór i Joanna Smolak-Benka

>>galeria<<


 

Dzień Dziecka w Gminnym Centrum Kultury

 

1 czerwca br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, na której wspólnie bawiły się  dzieci i młodzież z terenu gminy. Przybyła również zorganizowana grupa z Kosina pod opieką Radnej Rady Gminy Przelewice p. Krystyny Nawój. 1 czerwca br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, na której wspólnie bawiły się  dzieci i młodzież z terenu gminy. Przybyła również zorganizowana grupa z Kosina pod opieką Radnej Rady Gminy Przelewice p. Krystyny Nawój. Podczas imprezy przeprowadzono wiele konkursów rozrywkowych i wiele różnych trakcji. W trakcie imprezy można było także ćwiczyć swe umiejętności plastyczne. Dużą atrakcją był pokaz i degustacja sałatki owocowej, przygotowany przez p. Bożenę Fiszer. Ponadto każdy uczestnik imprezy otrzymał słodki poczęstunek za aktywny udział w konkursach i wspólnej zabawie. Specjalne podziękowania kierujemy do  Rady Sołeckiej w Przelewicach z Panem Sołtysem na czele, za sfinansowanie poczęstunku oraz  słodkich upominków.

Autor: Ewa Starzyńska

>>galeria<<


 

 

Kocham Cię Mamo  

26 maja br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyła się impreza z okazji Dnia Matki. Podczas  spotkania zorganizowano konkurs „Kocham Cię Mamo”, wzorując się na znanym telewizyjnym show, w którym chętnie udział wzięły wszystkie Mamy. 26 maja br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyła się impreza z okazji Dnia Matki. Podczas  spotkania zorganizowano konkurs „Kocham Cię Mamo”, wzorując się na znanym telewizyjnym show, w którym chętnie udział wzięły wszystkie Mamy. 26 maja br. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyła się impreza z okazji Dnia Matki. Podczas  spotkania zorganizowano konkurs „Kocham Cię Mamo”, wzorując się na znanym telewizyjnym show, w którym chętnie udział wzięły wszystkie Mamy.

>>galeria<<


 


  

 


Najbliższe wydarzenia w GCK to:

 • 22.05 – spotkanie organizacyjne z dziećmi i młodzieżą  dotyczące  przygotowania zabawy tanecznej z okazji Dnia Matki,
 • 23.05 – spotkanie organizacyjne z osobami, które chciałyby zapisać się do kółka teatralnego,
 • 26.05 – zabawa taneczna dla wszystkim Mam z terenu gminy Przelewice z okazji Dnia Matki,
 • 01.06 – dyskoteka dla wszystkich dzieci  z terenu gminy Przelewice z okazji Dnia Dziecka.


Bardzo serdecznie zachęcamy do udziały w wydarzeniach proponowanych przez Gminne Centrum Kultury w Przelewicach. Zapraszamy wszystkie grupy artystyczne, amatorskie, które chciałyby przeprowadzać swoje próby w GCK o kontakt telefoniczny lub osobiste spotkanie w godzinach otwarcia obiektu.

 


Otwarcie Gminnego Centrum Kultury

11 maja 2012 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowo wyremontowanego obiektu Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach (GCK). Otwarcie Centrum stało się możliwe dzięki zakończeniu realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa i remont pomieszczeń na Gminne Centrum Kultury”. Inwestycja realizowana i współfinansowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, a jej całkowity koszt to 1.137.235,33,  w tym dofinansowanie 772.701,57.

Otwarcie uroczystości rozpoczął Wójt Gminy Przelewice p. Marek Kibała przywitaniem zaproszonych Gości. Wśród osób obecnych byli m.in.: Burmistrz Barlinka p. Zygmunt Siarkiewicz, Burmistrz Lipian p. Krzysztof Boguszewski, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pyrzycach p.  Elżbieta Wiktorko, Inspektor Nadzoru branży sanitarnej p. Marek Skierski, Przewodniczący Rady Gminy Przelewice p. Marian Świderski wraz z  Radnymi, Sołtysi, proboszczowie parafii w Barlinku – ks. Jerzy Brocławik i w Przelewicach - ks. Roman Dutko, Dyrektorzy: placówek oświatowych i Ogrodu,  przedstawiciele UG Przelewice wraz z Sekretarzem Gminy i koordynatorem projektu p. Lidią Cielecką oraz mieszkańcy z terenu gminy. Ponadto swą obecnością uroczystość zaszczycili przedstawiciele mediów: Redaktor Naczelny „Gazety Ziemi Pyrzyckiej” p. Jerzy Goclik,  Redaktor Głosu Szczecińskiego p. August Kimbar i Redaktor Naczelny Dwutygodnika Puls Powiatu p. Ryszard Tański.

Pan Wójt w krótkim wystąpieniu przypomniał historię powstania  budynku oraz przedstawił zakres wykonanych prac, które  umożliwiły powstanie funkcjonalnej i nowocześnie wyposażonej siedziby Centrum. W ramach realizacji projektu na terenie budynku wykonano roboty w części rozbiórkowe i pełny zakres robót ogólnobudowlanych. Obiekt  wyposażony został w sprzęt nagłaśniający i meble. Adaptacja objęła również sanitariaty (z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych) oraz pomieszczenia socjalne: gospodarcze i funkcjonalnie związane z salą widowiskową. Dokonano także przebudowy wszystkich instalacji tj. wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, elektrycznej i gazowej. Ponadto zgodnie z harmonogramem wykonano instalacje odgromową i p/pożarową oraz zamontowano monitoring obiektu.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy p. Marian Świderski wyrażając swe zadowolenie ze wzajemnej współpracy pomiędzy organem uchwałodawczym, a wykonawczym nadmienił, iż dobrze byłoby podejmować kolejne inicjatywy, tak aby w innych miejscowościach na terenie gminy mogły powstawać podobne obiekty.

W trakcie uroczystości głos zabrał także Burmistrz Barlinka p. Zygmunt Siarkiewicz, który w swym wystąpieniu podkreślił znaczenie partnerskiej współpracy  pomiędzy obiema gminami, pogratulował także cennej inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy w dziedzinie życia kulturalnego i wspomniał również o wcześniejszych przedsięwzięciach na rzecz rozwoju turystyki. Działania te - jego zdaniem - ukazują na zewnątrz, że Gmina ma dobrego gospodarza Wójta i Radę Gminy.

W kolejnym punkcie wystąpienia p. Wójt przedstawił prezentację dotyczącą inwestycji zrealizowanych przez Gminę ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, a mianowicie:  „Budowa drogi Gminnej w Kosinie” i „Przebudowa i remont pomieszczeń na Gminne Centrum Kultury”. W trakcie prezentacji zapoznał zebranych z historią powstania obiektu wybudowanego przed 1945 rokiem. Dawna jego nazwa to Gminny Ośrodek Kultury. W latach 80-tych na terenie GOK-u działały: zespół śpiewaczy, prowadzony przez p. Bernarda Skalskiego, koło fotograficzne, a także wyświetlane były filmy i odbywała się nauka gry na instrumentach . W 1986 r. GOK uległ pożarowi, a w latach 2004-2009 wydzierżawiono był dla prywatnych osób. Przed remontem obiekt był zaniedbany i nie nadawał się do użytku. Potrzebę powstania GCK-u w poprzedniej kadencji Rady najbardziej artykułowały p. Maria Ziarkowska  i p. Beata  Woźniak, co doprowadziło w ostateczności do rozpoczęcia działań w tym kierunku, a ówczesna Rada  pomysł ten zaakceptowała. W nowo powstałym Centrum prowadzona będzie działalność kulturalno-artystyczna i rozrywkowa, pod kierunkiem p. Ewy Starzyńskiej, pracownika UG Przelewice.

W dalszym etapie uroczystości Przewodnicząca Komisji Społecznej RG Przelewice p. Krystyna Nawój zarecytowała wiersz o tematyce związanej z potrzebą ożywienia życia kulturalnego mieszkańców.

Poświęcenia nowo otwartego obiektu dokonał Proboszcz Parafii pw. MB Królowej Polski w Przelewicach – ks. Roman Dutko. Kolejnym punktem otwarcia było zaprezentowanie programu artystycznego w  wykonaniu zespołu „Jutrzenka”. Po części artystycznej Goście na czele z Panem Wójtem zwiedzili nowo wyremontowane Centrum. Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowanu poczęstunku dla Pań: Bożena Fiszer, Alicja Maniewicz i Ewy Balcerak.

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia