Dziś jest: Poniedziałek 16 grudnia 2019, imieniny: Euzebiusza i Zdzisławy
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Wydarzenia

Wręczenie zaświadczeń Sołtysom

16 marca br.  w sali konferencyjnej tut. Urzędu odbyło się wręczenie zaświadczeń o wyborze nowo wybranych sołtysów z terenu gminy Przelewice. Zaświadczenia wręczał  Pan Wójt Gminy Przelewice. Wszystkim wybranym sołtysom serdecznie gratulował i życzył owocnej pracy na rzecz swoich Sołectw oraz całej Gminy. Po wręczeniu zaświadczeń przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia, jakie są aktualnie realizowane na terenie gminy oraz plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość.

W okresie od 16 do 25 lutego 2015 r. odbyły się zebrania wiejskie związane z wyborem sołtysów i rad soleckich Obsługę zebrań prowadzili wójt  Mieczysław Mularczyk i sekretarz  Janusz Wójtowicz. Wybory przeprowadzono w 16 sołectwach Gminy Przelewice. W wyniku wyborów wybranych zostało 16 Sołtysów i 16 Rad Sołeckich na lata 2015 - 2019.
 
Dla niektórych sołtysów to już kolejna kadencja, jednak są i tacy, którzy debiutują w tej roli. Nowych sołtysów, którzy będą sprawować tę funkcję po raz  pierwszy, wybrano w sześciu sołectwach. Debiutujący w swej roli włodarze to: Krzysztof Żywicki (Bylice), Michalina Sokołowska (Jesionowo),  Marzena Sobstyl-Jałoszyńska (Kłodzino), Zyta Durka (Kosin), Beata Jałkiewicz (Przywodzie) i Mirela Struzik (Żuków).

W większości przypadków, bo aż w 10 Sołectwach mieszkańcy wybrali ponownie osoby, które pełniły już obowiązki sołtysa przez ostatnią kadencję.

Tym samym włodarze z 16 Sołectw Gminy Przelewice oficjalnie rozpoczęli nową kadencję. Wszystkim wybranym Sołtysom gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz swoich Sołectw oraz Gminy Przelewice !

 

Wykaz sołtysów  i rad sołeckich w Gminie Przelewie w kadencji 2015-2019

Lp.

 Sołectwo

 Sołtys

 Rada Sołecka:

   1.

PRZELEWICE

Krzysztof Margiel

Agata Legieżyńska

Stanisław Wilczak

Grażyna Niedziela

Beata Kowalewska

Magdalena Soska

 1.  

KŁODZINO

Marzena Sobstyl-Jałoszyńska

Tomasz Kustra

Joanna Żuk

Justyna Boś

Teresa Czerniewska

 1.  

TOPOLINEK

Marlena Mijalska

Małgorzata Porawska

Marianna Piotrowska

Grażyna Malewicz

Dorota Biedrzycka

 1.  

 

ROSINY

 

Grażyna Hes

Barbara Wierzbicka

Jolanta Wierzbicka

Gracjan Hes

 1.  

PŁOŃSKO

Henryka Gąsiorowska

Agnieszka Owczarczak

Marta Cepa

Izabela Sarniak

Stefan Andrusiewicz

 1.  

LASKOWO

Teresa Kucharska

Aleksandra Dąbkowska

Iwona Żyła

Joanna Mieszkowska

Joanna Tokarz

 1.  

PRZYWODZIE

 

Beata Jałkiewicz

 

Zbigniew Pawłowski

 Iwona Mroczkowska

Adam Bujalski

Aleksandra Zając

 1.  

ŻUKÓW

Ewa Połczyńska

Anna Duk

Damian Leszczyk

Andrzej Ostrowski

Józef Swat

Remigiusz Stankiewicz

 1.  

LUBIATOWO

 

Elżbieta Kurkowiak

 

Marcelina Górna

Emilian Skwarek

Katarzyna Biskup

Katarzyna Lewandowska

Dorota Włodarczyk

 1.  

 

UKIERNICA

 

Jan Kacprzak

Katarzyna Jarosz

Agata Podgórczyk

Aldona Mijalska

 1.  

KLUKI

Wioleta Sarleja

Dorota Benka

Izabela Taube

Krystyna Zabraniak

 1.  

 

LUCIN

 

Michał Woźnicki

Krzysztof Michalik

Roman Kwaśny

Elżbieta Kordalewska

Krystian Krzykwa

 1.  

JESIONOWO

 

Michalina Sokołowska

 

Waldemar Wiśniewski

Barbara Skawińska

Weronika Jankowska

Waldemar Mikołajczyk

Andżelika Skawińska

 1.  

KOSIN

Zyta Durka

Wanda Stasiaczyk

Elżbieta Nawój

Lidia Jędrzejewska

 1.  

ŚLAZOWO

Edyta Gajewska

Michał Wierzbicki

Bożena Domagalska

Grzegorz Grudzień

Janusz Skarbiecki

Maciej Papaj

 1.  

BYLICE

 

Krzysztof Żywicki

 

 Piotr Wieliczko

Łukasz Żywicki

Maria Najmrodzka

Jolanta Wieliczko

Anna Garzyńska

>>fotogaleria


Ogłoszenie w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich

Na podstawie Zarządzenia Wójta Gminy Przelewice nr 14/2015 z dnia 5 lutego 2015 r. w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich ustalone zostały terminy zebrań wiejskich w celu wyborów sołtysów i rad sołeckich w Gminie Przelewice na kadencję 2015-2019. Wybory przeprowadzone zostaną w terminie do dnia 25 lutego 2015 r.

 

Szczegółowy harmonogram wyborczych zebrań wiejskich

>> tutaj

 

Do pobrania:

Zarządzenia Wójta Gminy Przelewice nr 14/2015 z dnia 5 lutego 2015 r. w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich


Spotkanie Sołtysów z Wójtem Gminy Przelewice - podsumowujące kadencję w latach 2010-2014

12 listopada 2014 r. w Przelewicach odbyło się spotkanie sołtysów z wójtem Markiem Kibałą. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz Janusz Wójtowicz. Było to spotkanie podsumowujące współpracę w kadencji 2010-2014, przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

 

Pan Wójt  zwrócili uwagę na ważną rolę jaką w swoich miejscowościach pełnią sołtysi. Wspomniał również o ogromnym znaczeniu w budowaniu społeczności obywatelskiej, jaką odgrywa fundusz sołecki. Dodał, iż dzięki funduszowi sołectwa mogą dysponować środkami na sfinansowanie podstawowych działań na rzecz danej społeczności. Otrzymywane środki pozwalają na realizację ciekawych inicjatyw i pomysłów. Stanowią też udział własny w większych przedsięwzięciach realizowanych wspólnie z Gminą.

Ponadto w trakcie spotkania - w imieniu Starosty Pyrzyckiego - wręczył statuetkę „Super Sołtysa” 2014 p. Edycie Gajewskiej. Pani Edyta po raz kolejny jest zwyciężczynią  plebiscytu „Super Sołtys” 2014 zorganizowanego przez „Tygodnik Pyrzycki” pod patronatem Starosty Pyrzyckiego.

Na zakończenie Wójt Gminy wręczył sołtysom pamiątkowe statuetki będące wyrazem  podziękowania za współpracę i zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej życząc dalszych sukcesów podczas pełnienia tej funkcji.

>>fotogaleria


Sprzątamy naszą wieś

W dniu 29 października 2014 r. z aktywnymi mieszkańcami Żukowa i Karska zorganizowaliśmy sprzątanie miejscowości Żuków. Wspólnie posprzątaliśmy teren przy przystanku autobusowym i drogę do cmentarza.

Akcją  tą chcieliśmy zachęcić mieszkańców do dbania o swoje otoczenie i wieś, w której mieszkają. To już druga taka akcja naszych aktywnych mieszkańców, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia.

 

 

 

Dziękujemy za wsparcie akcji i okazaną pomoc ze strony Sp. z o.o. KARSKO oraz innym życzliwym osobą, które udostępniły sprzęt rolniczy!

Anna Duk

>>fotogaleria

 


Przyjazne osobom niepełnosprawnym Sołectwo

Pomoc osobom niepełnosprawnym w sołectwie Przelewice to już tradycja. Od 3 lat organizowane są zbiórki publiczne, dzięki którym udało się sfinansować zakupy sprzętu rehabilitacyjnego, wózka inwalidzkiego a także wyjazd na turnus rehabilitacyjny.

Ostatnia zbiórka publiczna przeprowadzona 10 listopada 2013 r. miała na celu zebranie funduszy na zakup urządzenia do ćwiczeń ORBITREK dla Danuty Ufnal oraz dofinansowanie zakupu większego wózka dla Alicji Osmolak. Dzięki ofiarności darczyńców udało się zrealizować obydwa cele. Widząc uśmiechnięte twarze dziewcząt nie ma najmniejszej wątpliwości, że taka pomoc jest potrzebna.

Renata Kozicka

>>fotogaleria

 


Wyjazd nad morze

Wyjazd nad norze już przeszedł do historii naszej wioski. Pojechaliśmy do Pobierowa, gdyż taka była decyzja naszego wesołego autokaru. Całą grupą udaliśmy się nad morze dorośli, dzieci i młodzież ruszyła w drogę.

Było super, woda wprawdzie trochę zimna ale kiedy wyszło słońce warto było się zanurzyć. Po długim leżakowaniu na plaży (do godz. 16) wszyscy udaliśmy się na parking gdzie był autokar. Z plaży ubyło trochę piasku, kamieni i muszelek bo każdy przywiózł coś do domu na pamiątkę z nad morza. Pan kierowca znał już miejsce gdzie mogliśmy skonsumować pyszną kiełbaskę z grilla. Ale najpierw sami ją sobie upiekliśmy. Po odpoczynku i zjedzeniu kiełbasy, ruszyliśmy w drogę do domu. Ze śpiewem na ustach (śpiewniki sołtysa) cała drogę było wesoło. Młodzież i dzieci również włączyła sie w śpiewy. Po przyjeździe do Przelewic rozstaliśmy się. Cała grupa podziękowała panu Pawłowi (nasz kierowca) za bezpieczną i udaną wycieczkę. Podziękowaliśmy również sołtysowi który był zadowolony, że wróciliśmy cali i opaleni. Przed nami jeszcze wiele wycieczek i imprez z naszym sołtysem.

Wyjazd nad morze zorganizowany był z inicjatywy Rady Sołeckiej w Przelewicach i finansowany ze środków funduszu sołeckiego.

Grażyna Niedziela

>>fotogaleria


 

Festyn rodzinny i otwarcie boiska w Żukowie

19 lipca na festynie rodzinnym zorganizowanym na nowo utworzonym boisku sportowym w Żukowie bawili się licznie mieszkańcy Żukowa, Karska i okolic. Organizatorem festynu finansowanego ze środków funduszu sołeckiego była Rada Sołecka w Żukowie na czele z Panią Sołtys Reginą Wieczorkiewicz.

Piękna słoneczna pogoda dała możliwość skorzystania z licznych atrakcji adresowanych zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. W tym rodzinnym świętowaniu uczestniczyli zaproszeni goście: wójt Gminy Przelewice Marek Kibała i sekretarz Janusz Wójtowicz,  radny RG Przelewice  Eugeniusz Turtoń, dyrektor PSP w Żukowie Marlena Żelaskowska, a także  ks. Proboszcz Mirosław Gębicki. Konferansjerem imprezy była Anna Garzyńska.

Ważnym wydarzeniem festynu było otwarcie boiska do piłki nożnej, czego dokonała Pani Sołtys w asyście Pana Wójt Gminy i Ks. Proboszcza. Następnie Ks. Proboszcz dokonał uroczystego poświęcenia obiektu, a Pan Wójt przypomniał historię związaną z budową pięknego obiektu sportowego i podziękował Pani Sołtys za determinację i wytrwałość w dążeniu do tego, by to przedsięwzięcie powstało jak najszybciej. Przebudowa boiska sportowego o nawierzchni trawiastej, montaż ogrodzenia, budowa nawierzchni utwardzonej i wiata drewniana to koszt w wysokości 55.582 zł, w tym ze środków funduszu sołeckiego 48.735 zł.

Ogromną radość sprawił nam fakt, iż inauguracyjny mecz dla nowo utworzonego obiektu sportowego w naszej miejscowości rozegrały drużyny LKS WICHER  Przelewice Oldboy – POGOŃ Szczecin Oldboy. W podziękowaniu za rozegrany mecz i udział w tak ważnej dla mieszkańców imprezie nasi goście otrzymali z rąk Pani Sołtys Puchar Sołtysa.

Podczas festynu odbyło się rozstrzygniecie konkursu „NA NAJŁADNIEJSZĄ POSESJĘ SOŁECTWA ŻUKÓW”. Pierwsze miejsce zdobyli Państwo Katarzyna i Tomasz Kalinowscy, drugie Państwo Maria i Andrzej Ostrowscy, a trzecie Państwo Irena i Ryszard Ryfa, a wyróżnienie  otrzymali Państwo Ewa i Marek Grzelak. Nagrodą za pierwsze miejsce był bon pieniężny w wysokości 300 zł, za drugie 200 zł, za trzecie 100 zł i za wyróżnienie 50 zł.

Program artystyczny festynu był urozmaicony i wiele się działo. Na początku wystąpiły dzieci z PSP w Żukowie. Dzieci do występu przygotowała Teresa Kaczmarek. W dalszej części imprezy występowały fantastyczne zespoły m.in.: Live Daniel’s Band, Quatro Men i Zielina z zespołem. Był z nami również zespół „Jutrzenka” z Przelewic i grupa Pań z terenu naszej gminy na czele z Pauliną Kubałą, która zaprezentowała profesjonalny pokaz tańca „ZUMBY”.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych! Dzieci korzystały m.in. z bezpłatnych przejażdżek na koniach, które prowadziła hipoterapeutka Natalia Przybyłowicz, uczestniczyły też w warsztatach baniek gigantów, a ponadto z kolorowymi buźkami bawiły się w różne gry i zabawy, a przy tym zajadały watą cukrową i słodyczami.

W trakcie sobotniego popołudnia wiele atrakcji mieli także dorośli, m.in. odbyły się pokazy ćwiczeń bojowych drużyn strażackich z OSP Przelewice pod kierownictwem druha Henryka Nawoja. W ćwiczeniach wraz ze strażakami uczestniczyli też nasi mieszkańcy, aby sprawdzić swoje umiejętności w przygotowanej akcji gaśniczej. Były też różnorodne konkursy i zabawy na wesoło. W między czasie policjanci z pyrzyckiej Komendy przypominali najmłodszym jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą i w ruchu drogowym. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się policyjny radiowóz, który można było obejrzeć od środka. Mogły one takze zobaczyć sprzęt policyjny i poznać bliżej pracę mundurowych.

Podczas festynu można było także uczestniczyć w warsztatach robienia biżuterii, które prowadziła  Żaneta Mrówczyńska.
Nad bezpieczeństwem wszystkich wytrwale czuwali strażacy z OSP Lubiatowo na czele z Andrzejem Emanowiczem, ze służby zdrowia pielęgniarka Małgorzata Margiel. Serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy wszystkim uczestnikom festynu zapewnili poczęstunek. Można było posilić się m.in. pysznym żurkiem, potrawami z grilla i swojskim ciastem. Wieczorem dla wszystkich chętnych odbyła się dyskoteka z DJ-em, która trwała do późnych godzin nocnych.

Atmosfera festynu była niepowtarzalna!

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się swoim zaangażowaniem i bezinteresownym wkładem pracy w realizację festynu, a także naszym sponsorom: Firmie „Karsko” Sp. z o.o. Karsko Pyrzyckie, Spółdzielczej Agrofirmie Witkowo, Państwu Sylwii i Łukaszowi Mularczykom, Marianowi Świderskiemu, Eugeniuszowi Turtoń i Mieczysławowi Mularczykowi oraz tym, którzy zechcieli pozostać anonimowi.

Anna Garzyńska

fotogaleria - Sandra Piwowarczyk

 


VI Biesiada Przelewicka już za nami

Tak jak co roku zebraliśmy się na zaproszenie naszego Sołtysa Krzysztofa Margla.  Jak co roku Sołtys dziękował wszystkim za współpracę, ale w tym roku podziękowania dotyczyły szczególnie naszego protestu przeciwko niechcianej fermie norek. Specjalne podziękowania (dyplom i kosz słodkości) otrzymały osoby, które nieprzerwanie pełniły straż na posterunkach aż do dzisiaj. Szczególne wyróżnienie otrzymali Państwo Czesława i Henryk Grabowscy za gościnny dom i ogród, w którym zawsze znaleźliśmy otwarte serce.

Podczas biesiady wyróżniono najładniejsze posesje i ogródki oraz wręczono nagrodę dla Zasłużonego dla Przelewic - Pani Marii Mroczkowskiej. Wśród wyróżnionych osób znalazł się także Pan Mieczysław Mularczyk za swoje szczególne zaangażowanie i pomoc w pracach Rady Sołeckiej. Nie zabrakło też niespodzianki, jaką sprawiła grupa mieszkańców Przelewic, która ze śpiewem na ustach, specjalnym tortem i napisem "NAJLEPSZY SOŁTYS ŚWIATA" obdarowała naszego Sołtysa różnymi upominkami.

Zebrani goście i mieszkańcy mogli skorzystać z ciekawej oferty przygotowanej na to spotkanie. Oprócz pysznej jak zwykle grochówki pana Zdzisia były też wspaniałe ciasta i pajdy z domowym smalcem. Dla dzieci szereg konkursów i zabaw przygotowali Pani Agnieszka i Pan Krzysztof, a Pan Maciej ze swoją ekipą zaprezentował pokaz tresury psów. Wszyscy zebrani mogli podziwiać też pokazy strażackie.

Zabawa trwała do późna w nocy,  Jak co roku Biesiada się udała. Czekamy na następny rok.!

Tutaj znajdziesz relację fotograficzną z Biesiady. Zapraszamy!

 


 

 

 

SOŁECTWO

 

Wysokość środków przypadających na

sołectwo (zł)

ŚRODKI

ROZLICZONE

w 2013 r.

 

PLAN NA 2014 r.

Bylice

  9.081,00

  9.081,00

Jesionowo

22.431,93

22.478,00

Kluki

  9.911,70

  9.980,00

Kłodzino

22.248,68

22.268,00

Kosin

15.075,00

15.105,00

Laskowo

13.077,39

13.186,00

Lubiatowo

17.173,00

17.173,00

Lucin

11.459,04

11.479,00

Płońsko

15.197,97

15.225,00

Przelewice

28.666,53

29.551,00

Przywodzie

19.337,28

19.391,00

Rosiny

  9.765,47

  9.771,00

Ślazowo

18.131,62

18.132,00

Topolinek

10.037,66

10.010,00

Ukiernica

  8.278,14

  8.302,00

Żuków

25.925,00

25.895,00

06 maja 2013 r. odbyły się wybory sołtysa w Sołectwie Laskowo. Nowym sołtysem została Teresa Sendłak.


Przyjazne osobom niepełnosprawnym Sołectwo

Pomoc osobom niepełnosprawnym w sołectwie Przelewice to już tradycja. Od 3 lat organizowane są zbiórki publiczne, dzięki którym udało się sfinansować zakupy sprzętu rehabilitacyjnego, wózka inwalidzkiego a także wyjazd na turnus rehabilitacyjny.

Ostatnia zbiórka publiczna przeprowadzona 10 listopada 2013 r. miała na celu zebranie funduszy na zakup urządzenia do ćwiczeń ORBITREK dla Danuty Ufnal oraz dofinansowanie zakupu większego wózka dla Alicji Osmolak. Dzięki ofiarności darczyńców udało się zrealizować obydwa cele. Widząc uśmiechnięte twarze dziewcząt nie ma najmniejszej wątpliwości, że taka pomoc jest potrzebna.

Renata Kozicka

>>fotogaleria


Edyta Gajewska - Nasz Sołtys Roku 2013

29 listopada 2013 r. w Szczecinie odbyła się gala plebiscytu Głosu Szczecińskiego „Nasz Sołtys Rolnik Roku”, podczas której uhonorowano najlepszych sołtysów i rolników w regionie.

Tytuł Naszego Sołtysa Roku 2013 i Sołtysa na Obcasach przypadł p. Edycie Gajewskiej, sołtysowi Sołectwa Ślazowa z terenu naszej gminy. Uzyskała 33 proc. wszystkich głosów (1522).  Nasza Laureatka podczas odbierania statuetki  nie kryła wzruszenia oraz emocji. W dalszej części spotkania głos zabrał  Pan Wójt Gminy, który wyraził swe zadowolenie z sukcesu naszej Laureatki i złożył swe gratulacje. Podziękował także za osiągnięcia wykraczające poza obowiązki wynikające z pełnienia funkcji społecznej sołtysa i kreowanie pozytywnego wizerunku wsi.

Pani Edyta funkcję sołtysa pełni od kwietnia 2011 roku. Od tego momentu, wspólnie z mieszkańcami udało się jej podjąć wiele cennych inicjatyw. W sołectwie wspólnie z mieszkańcami zrobiono: boisko sportowe do gry w piłkę nożną, wyremontowano świetlicę środowiskową oraz plac zabaw w Myśliborkach,  a także wykonano wiele prac porządkowych poprawiających estetyzację sołectwa.

W swej działalności społecznej Pani Sołtys stara się ożywiać wieś i organizować tu różnego rodzaju przedsięwzięcia integrujące mieszkańców np. spotkania, imprezy i wyjazdy nad morze, a także akcje charytatywne i paczki dla dzieci.  Do pracy swej podchodzi z wielkim zaangażowaniem i konsekwencją w działaniu, a swój wolny czas lubi spędzać wraz z rodziną w ogrodzie, który z roku na rok piękniej.

Warto dodać, iż w latach 2011-2012 zwyciężyła w gminnym konkursie na najładniejszy ogród. Ma również sukcesy w plebiscycie organizowanym w 2011 r. przez „Głos Szczeciński” w kategoriach na: „Sołtysa Roku” i „Sołtysa na obcasach” oraz w plebiscycie Tygodnika Pyrzyckiego „Super Sołtys 2013”.

Pani Edyta wyrażając swe zadowolenie z kolejnego sukcesu podkreśla, iż bez dobrej współpracy z mieszkańcami i życzliwymi ludźmi nie byłoby to możliwe. Stąd ze swej strony składa gorące podziękowania tym wszystkim, którzy okazują swe zainteresowanie i angażują się do współpracy na rzecz sołectwa oraz tym, którzy oddali na Laureatkę swój głosy, a w szczególności Mieszkańcom Sołectwa Ślazowo.

Serdecznie gratulujemy Laureatce i życzymy dalszych sukcesów w pełnieniu zaszczytnej funkcji sołtysa oraz w pomyślnej realizacji najważniejszych planów!

Anna Garzyńska

>>fotogaleria

 


11 marca - Dzień Sołtysa

          Z okazji Dnia Sołtysa naszym Szanownym Sołtyskom i Sołtysom składam najlepsze życzenia pomyślności i wytrwałości w rozwiązywaniu spraw społeczności lokalnej.      

         Życzę Wam dobrej współpracy z mieszkańcami i władzami gminy, sukcesów i satysfakcji w pracy na rzecz swojego środowiska oraz wielu ciekawych inicjatyw i efektywnych działań.

Wójt Gminy

Marek Kibała

 


Dożynki Gminne w Jesionowie

Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się 15 września 2013 r. w Jesionowie. Rozpoczęły się Mszą Świętą, koncelebrowaną przez Proboszcza ks. Adama Polanowskiego w Parafii Rzymskokatolickiej w Jesionowie, a oprawę muzyczną wykonał p. Waldemar Klemenski. Obecne na uroczystości były poczet sztandarowy OSP Jesionowo. Tradycyjnym zwyczajem Wójt Gminy  przekazał Proboszczowi chleb do poświęcenia, który otrzymał od starostów Dożynek, prosząc o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej za tegoroczne plony i w intencji rolników. Starościną dożynek była Renata Kostrzewska, a starostą Wiesław Świderski.

Po Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy z przedstawicielami sołectw, którzy dumnie prezentowali piękne wieńce dożynkowe, do miejsca imprezy poprowadziły zespoły: „Poranek” z Tetynia i „Jutrzenka” z Przelewic.

Wójt Gminy Marek Kibała otwierając tegoroczne Dożynki powitał przybyłych tego dnia do Jesionowa gości: przedstawicieli władz samorządowych, instytucji państwowych, duchowieństwa i mediów oraz licznie przybyłych mieszkańców, w sposób szczególny witał rolników. W swym wystąpieniu podziękował za zakończone żniwa oraz za cały rok pracy rolnikom i ich rodzinom, a także tym wszystkim, którzy na rzecz wsi i rolnictwa pracują. Podziękował również mieszkańcom gminy za udział w uroczystości dożynkowej i za pięknie przygotowane wieńce, które prezentowały delegacje: z 11 Sołectw i Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo. W swoim przemówieniu powiedział również o pojawiających się zagrożeniach,  wyrażając w ten sposób swój niepokój i protest przeciwko planowanej budowie fermy norek w Przelewicach. Jednocześnie zapewnił, że ze swej strony stara się robić wszystko,  by powstrzymać inwestora duńskiego i skutecznie zablokować wprowadzenie hodowli norek w Przelewicach. Ponadto ze słowami podziękowań i uznania dla codziennej pracy rolników z terenu gminy  wystąpili: Poseł na Sejm RP Renata Zaremba, Senator RP Sławomir Preiss, Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko i Przewodniczący Rady Gminy Przelewice Marian Świderski.

Dodatkowo nasza lokalna poetka  p. Krystyna Nawój zarecytowała wiersz tematycznie związany z dożynkową uroczystością. Następnie Wójt Gminy zaprosił Przewodniczącego RG Przelewice, Starostów Dożynek i Sołtysów do wspólnego dzielenia się chlebem.

W trakcie uroczystości tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Piękne i z wielką precyzją oraz starannością wykonane wieńce oceniała Komisja w składzie: Poseł na Sejm RP Renata Zaremba, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie Komandor Dariusz Bednarczyk i Starosta Pyrzycki  Wiktor Tołoczko. Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu. Najpiękniejszy okazał się wieniec z Sołectwa Jesionowo i to właśnie on zdobył pierwsze miejsce, drugie Ślazowo, a trzecie Przelewice. Dla laureatów konkursu Pan Wójt ufundował nagrody pieniężne w postaci bonów w wysokości: 500 zł za pierwsze miejsce, 400 zł za drugie i 300 zł za trzecie. Pozostałe Sołectwa biorące udział w konkursie w ramach podziękowań otrzymały po 150 zł każde.

Po zakończonej części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna Święta Plonów. Jako pierwsze z pięknie przygotowanym programem wystąpiły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jesionowie, a następnie zespoły folklorystyczne: „Poranek” z Tetynia i „Jutrzenka” z Przelewic. Duże zainteresowanie wzbudził także występ taneczny uczestniczek kursu Zumby na czele z p. Pauliną Kubałą.  Prezentacja taneczna bardzo przypadła do gustu widowni, za co wszystkie tancerki otrzymały gromkie brawa.

Gwiazdą wieczoru, która poderwała wszystkich do zabawy był zespół „NIEOBECNI”. Ich godzinny koncert przygotował widzów do zabawy z zespołem MANA, MANA, która trwała do późnych godzin nocnych.

Dodatkowo organizatorzy zapewnili szereg atrakcji w postaci m.in. wesołego miasteczka, kiermaszy, małej gastronomii. Można było nieodpłatnie skosztować pysznej grochówki i bigosu, które przygotowali Państwo Maria i Zdzisław Stasiaczykowie. Była też darmowa degustacja ryb w ramach akcji promocyjnej LGR "SIEJA" pod nazwą "Jedz ryby - będziesz zdrów".

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy dożynkowe z nagrodami, a prowadziły je: Anna Garzyńska i Anna Roman. Dodatkową atrakcją imprezy był konkurs dojenia sztucznej krowy o miano najlepszego dojarki i dojarza, który prowadziła p. Beata Kowalewska, a instruktażu udzieliła p. Beata Osińska. Najlepszym udojem wśród kobiet okazała się p. Ewa Migdalska, która uzyskała wynik 2 litry w czasie 1 minuty, a wśród mężczyzn p. Damian Skrobek z wynikiem 1,700 litra w czasie 1 minuty. Zwycięzcy konkursu zostali obdarowani  przez Pana Wójta nagrodami.

Zainteresowaniem cieszyła się też zbiórka publiczna cegiełek, zorganizowana przez Komitet organizacyjny PSE „Wyrównajmy szanse”. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek przeznaczone będą na wyjazd dzieci i młodzieży z terenu gminy do filharmonii. Nagrodę główną dla zwycięzcy, który zakupił największą ilość cegiełek, ufundował Wójt Gminy.

W trakcie uroczystości odbyła się kampania promocyjna „JEDZ RYBY – BĘDZIESZ ZDRÓW”. Głównym punktem kampanii była bezpłatna degustacja potraw rybnych.  Była też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z: WKU Stargard Szczeciński, a także KRUS PT Pyrzyce, który był inicjatorem konkursu z nagrodami dla tych, co wzięli udział w teście wiedzy o bezpiecznej pracy w rolnictwie. Konferansjerami imprezy byli Anna Garzyńska i Dariusz Jałoszyński.

Organizatorów cieszy fakt, iż w ten wyjątkowy dzień kapryśna pogoda nie zepsuła świetniej zabawy. Dobry humor oraz pozytywna energia z pewnością pomagają oderwać się od codziennych problemów i pozwalają, choć na chwilę, zapomnieć o szarej rzeczywistości.

Serdeczne podziękowania Wójt Gminy skierował do wszystkich osób, które aktywnie włączyły się w organizację Dożynek Gminnych, w szczególności: sponsorom, jednostce OSP Jesionowo, pielęgniarką SP ZOZ Przelewice, mediom, osobom biorącym aktywny udział w dożynkach, Dyrektorowi i pracownikom PSP Jesionowo, a także Radzie Sołeckiej i mieszkańcom Jesionowo oraz pracownikom Urzędu Gminy w Przelewicach i jednostkom podległym.

Autor: Anna Garzyńska

>>fotogaleria -Joanna Smolak-Benka


Edyta Gajewska - Super Sołtys 2013 roku

Po trzech miesiącach rywalizacji w plebiscycie na Super Sołtysa 2013 roku, zorganizowanym przez Tygodnik Pyrzycki, największą liczbą głosów (1.506) i tytuł „Super Sołtysa  2013” zdobyła p. Edyta Gajewska, Sołtys Sołectwa Ślazowo. Na drugim miejscu uplasował się p. Ireneusz Kondalski (gm. Kozielice – uzyskał 822 głosów), a na trzecim p. Krystian Rejniak (gm. Kozielice - uzyskał 171  głosów).

Pani Edyta funkcję sołtysa pełni od kwietnia 2011 roku. Od tego momentu, wspólnie z mieszkańcami, udało się Jej podjąć wiele cennych inicjatyw na rzecz sołectwa. Przykładowo przy wykorzystaniu różnego typu środków, w tym z Funduszu Sołeckiego zrobiono boisko sportowe do gry w piłkę nożną, wyremontowano świetlicę środowiskową, a także wykonano wiele prac porządkowych poprawiających estetyzację wsi, w tym zlikwidowano nielegalne wysypisko śmieci.

Pani Edyta stara się również organizować na wsi różnego rodzaju przedsięwzięcia aktywizujące i integrujące mieszkańców, w tym m.in. spotkania, imprezy i wyjazdy integracyjne, a także akcje charytatywne  i paczki dla dzieci.

Choć już wiele wspólnie dokonano, Pani Edyta ma świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia i że przy dobrej współpracy uda się zrealizować kolejne ciekawe przedsięwzięcia. Do pracy swej podchodzi z wielkim zaangażowaniem, bo zależy jej aby mieszkańcom Sołectwa żyło się coraz lepiej. W najbliższych czasie planuje również założyć stowarzyszenie pn. „Pomagam, bo lubię”.

W życiu prywatnym Pani Edyta jest też bardzo aktywna, wspólnie z mężem Tomaszem wychowują troje dzieci (16-letni syn, dwie córki: 8-latka i 6-latka). Prowadzi własną działalność gospodarczą (od 2002 r.). Swój wolny czas lubi spędzać wraz z rodziną w ogrodzie, który z roku na rok piękniej. W latach 2011-2012 zwyciężyła w gminnym konkursie na najładniejszy ogród. Ma również sukcesy w plebiscycie organizowanym w 2011 r. przez „Głos Szczeciński” w kategoriach na: „Sołtysa Roku” i „Sołtysa na obcasach”.

Pani Edyta, nie ukrywając wzruszenia cieszy się z kolejnego sukcesu.  Ze swej strony składa gorące podziękowania wszystkim, którzy oddali na nią swe głosy, a w szczególności mieszkańcom Sołectwa Ślazowo.

Autor: Anna Garzyńska

Serdecznie gratulujemy Laureatce i życzymy dalszych sukcesów w pełnieniu zaszczytnej funkcji sołtysa oraz w pomyślnej realizacji najważniejszych planów!
 

 


Warsztaty rękodzielnicze w Rosinach

22 lutego i 1 marca 2013 r. w świetlicy w Rosinach odbyły się warsztaty rękodzielnicze w ramach projektu „Działania na rzecz rozwoju kultury i aktywizacji lokalnej organizacji pozarządowych i grup nieformalnych”.  Adresatami projektu są  mieszkańcy Sołectwa Rosiny i z terenu gminy Przelewice, a realizatorami członkowie Stowarzyszenia ”Rosiny – to my”.  Projekt jest  realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Przelewice.

Zajęcia obejmowały prace z wełny czesankowej. Warsztaty poprowadziła p. Dorota Tolko, która wprowadziła uczestniczki  zajęć w artystyczny świat wyrobów z wełny czesankowej. Podczas pierwszego 4-godzinnego spotkania, uczestniczki wykonały  piękną biżuterię,  kolorowe naszyjniki, kolczyki i broszki. Drugie warsztaty poświęcone były ozdabianiu jajek wielkanocnych wełną czesankową . Warsztatom towarzyszył poczęstunek, a podczas pracy uczestniczki chętnie opowiadały o dawnym życiu w Rosinach, a czas szybko płynął w miłej atmosferze, co można obejrzeć na naszej stronie https://www.facebook.com/Rosiny.tomy

Własnoręcznie wykonana biżuteria i nietypowo udekorowane wielkanocne jajka będą przypominać, jak głębokie pokłady pasji i kreatywności drzemią w każdym z nas. Zajęcia okazały się bardzo interesujące, nowo uzyskane umiejętności zachęciły uczestniczki do kontynuowania pracy z wełny czesankowej, również  po zakończeniu warsztatów. Ustalono, że w kolejne piątki kobiety będą spotykać się w świetlicy, aby doskonalić swoje umiejętności, m.in. będą dekorować wielkanocne ozdoby.

Powstał również pomysł, aby w przyszłości zorganizować kolejne warsztaty z wełną czesankową dotyczące  wykonywania oryginalnych form ozdobnych na materiałach, ubraniach i przedmiotach użytku codziennego. Okazało się, że potrzebna jest tylko odrobina wyobraźni i ochota na miłe spędzenie czasu, aby rozwijać zainteresowanie kulturą i rękodziełem. Takie spotkania to także świetna okazja do popularyzowania aktywnych form spędzania wolnego czasu. W naszych planach są kolejne warsztaty, tym razem poznamy tajniki techniki decoupage.

Autor: Krystyna Szymkowiak

<>


Dzień Babci i Dziadka w Ślazowie

19 stycznia 2013 r. w Świetlicy wiejskiej w Ślazowie babcie i dziadkowie mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystości  zorganizowanej przez Sołtysa i Radę Sołecką z okazji ich święta. W świetlicy czekał na nich pięknie udekorowany stół i słodki poczęstunek z kawą i herbatą.

Dzieci pod kierunkiem p. Barbary Kucharskiej przygotowały występ artystyczne, w tym pokazy taneczne i recytowały wiersze. Wspólne spędzone chwile uatrakcyjnił występ grupy tańca fitness „ZUMBA” prowadzony przez p. Paulinę Kubałę z Barlinka.

Podczas wspólnej zabawy dla naszych kochanych dziadków zorganizowano konkurs tańca. Wyłoniono zwycięzców i nagrodzono ich drobnymi upominkami. Atmosfera była świetna, wszyscy byli otwarci i chętni do wspólnej zabawy.

Autor: Magdalena Zagórska

<>


FUNDUSZ SOŁECKI – środki rozliczone w 2012 i planowane na 2013:

 

SOŁECTWO

 

Wysokość środków przypadających na

sołectwo (zł)

 

ŚRODKI ROZLICZONE

w 2012 r.

 

PLAN NA 2013 r.

Bylice

  9.081,00

  9.081,00

Jesionowo

22.431,93

22.478,00

Kluki

  9.911,70

  9.980,00

Kłodzino

22.248,68

22.268,00

Kosin

15.075,00

15.105,00

Laskowo

13.077,39

13.186,00

Lubiatowo

17.173,00

17.173,00

Lucin

11.459,04

11.479,00

Płońsko

15.197,97

15.225,00

Przelewice

28.666,53

29.551,00

Przywodzie

19.337,28

19.391,00

Rosiny

  9.765,47

  9.771,00

Ślazowo

18.131,62

18.132,00

Topolinek

10.037,66

10.010,00

Ukiernica

  8.278,14

  8.302,00

Żuków

25.925,00

25.895,00


Spotkanie mikołajkowe w Ślazowie

06 grudnia 2012 r. w świetlicy środowiskowej w Ślazowie zorganizowano paczki dla dzieci ze Sołectwa Ślazowo. Po pojawieniu się Mikołaja z prezentami wywołało wiele radości wśród dzieci.

Sołtys Sołectwa Ślazowo pragnie gorąco podziękować wszystkim sponsorom, którzy dopomogli w zorganizowaniu paczek dla dzieci, a szczególne słowa podziękowania kieruje do Państwa Aleksandry i Damiana Janasik.

 

Sołtys Sołectwa Ślazowo Edyta Gajewska

<>


Spotkanie opłatkowe w Przywodziu

18 grudnia 2012 r. Rada Sołecka w Przywodziu zorganizowała spotkanie opłatkowe. Był też Mikołaj z prezentami, co dzieciom sprawiło wiele radości. Odbyły się również Jasełka w wykonaniu dzieci ze świetlicy środowiskowej w Przywodziu, a przygotowała je p. Monika Hinc. Przedstawienie w wykonaniu dzieci wszystkich wprowadziło w klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Tak wyjątkowe spotkanie zakończyło się przy odświętnie przybranym stole, wigilijnym, opłatku i wspólnie śpiewanych kolędach.  W spotkaniu udział wzięli również: Wójt Gminy Marek Kibała, Przewodniczący Rady Gminy Marian Świderski, Radny Marek Łata  i ks. Proboszcz Mirosław Gębicki oraz mieszkańcy Przywodzia. Podczas spotkania p. Paweł Szczęsny, mieszkaniec Przywodzia zagrał na organkach kolędy, co dodatkowo wprowadziło wszystkich we wspaniałe nastroje.

Serdeczne podziękowanie dla Rady Sołeckiej w Przywodziu i wszystkich, którzy dopomogli w przygotowaniu i organizacji spotkania wigilijnego.
 
Sołtys Sołectwa Przywodzie Wioletta Augustynowicz


Zabawa Mikołajkowa - zapraszamy !

Rada Sołecka Przelewice wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich serdecznie zapraszają wszystkie dzieci do uczestnictwa
w „Zabawie Mikołajkowej”
8 grudnia 2012 r.
w Gminnym Centrum Kultury od godz. 15.00

Podczas zabawy odbędzie się:

 • wręczenie paczek przez św. Mikołaja,
 • mikołajkowe konkursy z nagrodami,
 • słodki poczęstunek.

Zapisy dzieci do końca listopada w sklepach w Przelewicach: „Irys” (Integropol) i „Promyk” u p. Beaty Woźniak.  Koszt paczek dla dzieci z Sołectwa Przelewice – 5 zł/ paczka, a dla pozostałych dzieci z terenu gminy - 20 zł/ paczka.


Powstało Stowarzyszenie "ROSINY - TO MY"

We wsi Rosiny na terenie naszej gminy powstało nowe stowarzyszenie. Spotkanie założycielskie odbyło się w niedzielne popołudnie 28 października 2012 r. Nowo powstała organizacja nosi nazwę Stowarzyszenie „Rosiny – to my” i aktualnie liczy 21 członków. W skład Zarządu Stowarzyszenia weszli: p. Marek Szymkowiak, p. Jolanta Wierzbicka, p. Grażyna Hes, p. Maria Gąsiorowska i p. Krystyna Szymkowiak.

W ramach swej statutowej działalności Stowarzyszenie będzie podejmować różnego typu inicjatywy integrujące i uaktywniające mieszkańców wsi i okolic. Inspirującą rolę w powstaniu Stowarzyszenia odegrał ks. Ryszard Krauze Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Rosinach.

Życzymy wielu pomysłów i zadowolenia z efektów swojej pracy oraz wytrwałości w podejmowanych inicjatywach  na rzecz mieszkańców.

Autor: Anna Garzyńska


Mnóstwo pomysłów na promocję naszych wsi po wyjeździe studyjnym do małopolski

W dniach 11.-13. października 2012 r. odbył się wyjazd studyjny skierowany do osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne i innych zainteresowanych w zakresie prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, tworzenia wiosek tematycznych połączony ze szkoleniem z zakresu produktów turystycznych, marketingu produktów i usług oraz tworzenia marki na obszar działania Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, tj. do Zakliczyna, Ciężkowic, Pleśnej i Wojnicza w województwie małopolskim.

W wyjeździe uczestniczyło 30 mieszkańców z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Pojezierza Myśliborskiego.

Harmonogram wyjazdu obejmował wykłady nt. roli i znaczenia turystyki dla jakości życia na obszarach wiejskich, metodykę budowania marki w turystyce wiejskiej na przykładzie uprawy fasoli PIĘKNY JAŚ z Doliny Dunajca, rola i uwarunkowania wsparcia finansowego w procesie budowania marki produktu turystyki wiejskiej, a także zwiedzanie i prezentacje najlepiej prosperujących gospodarstw agroturystycznych działających na obszarze działania LGD Dunajec-Biała. Wykłady i prezentacje wiosek tematycznych oraz gospodarstw turystycznych prowadzili gospodarze Pan Jan Czaja oraz Pani Barbara Zych.

Ważne znaczenie w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają podmioty turystyczne i świadczące usługi turystyczne, stwarzając nowe miejsca pracy, wpływają na poziom życia mieszkańców obszarów wiejskich, kulturę, aktywizują społeczeństwo i podnoszą prestiż regionu.

Pomimo różnych czynników wpływających na rozwój obszarów wiejskich, najistotniejszą rolę odgrywa czynnik ludzki, który jest głównym determinantem sukcesu podmiotów turystycznych i świadczących usługi turystyczne. Istota znaczenia czynnika ludzkiego w rozwoju podmiotów turystycznych wynika przede wszystkim z usługowego charakteru działalności turystycznej. Prawidłowo realizowany proces zarządzania podmiotami turystycznymi prowadzi do kształtowania właściwych stosunków międzyludzkich i postaw personelu oraz zachęcania do zakupu produktów turystycznych. Wszystkie działania jednostkowe powinny przynosić osobistą korzyść oraz przyczyniać się do osiągania określonych celów podmiotów jako całości.

Mamy nadzieję, iż zdobyta wiedza podczas wizyty studyjnej w województwie małopolskim umożliwi nam dobre opracowanie i zorganizowanie rozwoju podmiotów, które będą gwarantem promocji i podniesienia jakości życia na obszarach wiejskich.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy życząc jednocześnie Państwu wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej i w życiu osobistym.

Źródło: http://liderpojezierza.pl/


NAJLEPSZY TRENER WŚRÓD SOŁTYSÓW!

Blisko cztery miesiące trwała pierwsza edycja sportowej rywalizacji  Sołectw z terenu gminy Przelewice. Był to „poligon doświadczalny” przy tego typu imprezie, a jej celem było uaktywnienie społeczności lokalnej i stworzenie możliwości współzawodnictwa.

Sportowa rywalizacja wymaga od biorących w niej udział osób pełnego zaangażowania i poświęcenia, a przy okazji w naturalny sposób dba o nasze zdrowie i samopoczucie.  Do współzawodnictwa zaproszone zostały wszystkie Sołectwa z terenu Gminy Przelewice. Sołtysi wcielili się w „trenerów” i stanęli na czele swoich ekip. Spośród 16 sołectw aktywny udział wzięło 8, a pozostałe  „ekipy” z różnych przyczyn nie „podjęły rękawicy” i w ten sposób same wyeliminowały się z rywalizacji.

Sołectwa, które wzięły udział walczyły o punkty w następujących konkurencjach:
 

 • DRUŻYNOWYCH: -piłka nożna mężczyzn, piłka nożna kobiet, przeciąganie liny i piłka siatkowa;
 • INDYWIDUALNYCH -tenis ziemny,  tenis stołowy, wędkarstwo  i wyciskanie sztangi na ławeczce.


Bezkonkurencyjną drużyną okazało się SOŁECTWO ŚLAZOWO, które zgromadziło 159 punktów, drugie miejsce zajęło SOŁECTWO KŁODZINO ze 118 punktami. Na najniższym stopniu podium uplasowało się SOŁECTWO PRZELEWICE z 85 punktami. I tak dzięki pełnemu zaangażowaniu oraz  wsparciu swojej drużyny NAJLEPSZYM TRENEREM wśród sołtysów została p. Edyta Gajewska, która nagrodzona została okazałym  pucharem .Wręczenie głównej nagrody nastąpiło podczas dożynek gminnych z rąk Wójta Marka Kibały.
Podsumowując turniej cieszy aktywność i poświęcenie uczestników. Miejmy nadzieję, że kolejne rozgrywki będą cieszyły się jeszcze większą popularnością, a sołtysom-trenerom łatwiej będzie namówić mieszkańców do sportowej rywalizacji dzięki powstającym nowym obiektom sportowym w naszej gminie.

Autor: Leszek Muskała

Regulamin turnieju - do pobrania

Klasyfikacja końcowa - do pobrania

 


Święto Plonów w Ślazowie

Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się 23 września 2012 r. w Ślazowie. Rozpoczęły się korowodem dożynkowym, który poprowadził Zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Tradycyjnym zwyczajem Wójt Gminy Przelewice przekazał Proboszczowi chleb do poświęcenia, prosząc jednocześnie o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej w intencji rolników. Starościną dożynek była p. Anna Jałoszyńska, a Starostą p. Arkadiusz Urban.

Główna uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, koncelebrowaną przez Proboszcza ks. Romana Dutko z Parafii Rzymskokatolickiej w Przelewicach, a oprawę muzyczną wykonał p. Waldemar Klemenski.

Po Mszy Świętej oficjalnego otwarcia dożynek dokonał gospodarz Wójt Gminy p. Marek Kibała. Powitał zaproszonych gości, przedstawicieli duchowieństwa i  licznie zgromadzonych mieszkańców z terenu gminy Przelewice i okolic. W swym wystąpieniu podziękował za zakończone żniwa oraz za cały rok pracy rolnikom i ich rodzinom, a także  tym wszystkim, którzy na rzecz wsi i rolnictwa pracują. Podziękował również mieszkańcom gminy za udział w uroczystości dożynkowej i za pięknie przygotowane wieńce, które prezentowały delegacje z 13 Sołectw i ze Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo. Szczególe słowa podziękowania skierował do Pani Sołtys Ślazowa Edyty Gajewskiej za podejmowanie cennych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej i zaangażowanie w rozwój aktywności mieszkańców Sołectwa Ślazowo.

Życząc wszystkim radosnego i pełnego niezapomnianych wrażeń świętowania, zaprosił Sołtysów do wspólnego dzielenia się chlebem ze wszystkimi uczestnikami Dożynek.
Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu pt. „Najładniejszy Ogród 2012”. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców: pierwsze miejsce otrzymał ogród  p. Edyty Gajewskiej ze Ślazowa, drugie ogród p. Julity Kupisz z Ukiernicy i trzecie ogród p. Lecha Małasa z Przelewic. Gratulujmy! Zwycięzcom nagrody wręczyli Pan Wójt i p. Krystyna Nawój – Przewodnicząca Komisji Konkursowej. Dodatkowo p. Krystyna zarecytowała wiersz tematycznie związany z dożynkową uroczystością. Sołectwo Ślazowo było bezkonkurencyjne również w sportowej rywalizacji Sołectw z terenu gminy Przelewice. W ogólnej klasyfikacji sportowej pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Ślazowo (159 pkt), drugie Sołectwo Kłodzino (118 pkt), a trzecie Sołectwo Przelewice (85 pkt.).

W trakcie uroczystości tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Piękne i z wielką precyzją oraz starannością wykonane wieńce oceniała Komisja w składzie: p. Sławomir Preiss Senator RP, p. Wiktor Tołoczko Starosta Pyrzycki  i p. Marian Świderski Przewodniczący Rady Gminy Przelewice. Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu. Najpiękniejszy okazał się wieniec z Sołectwa Ślazowo i to właśnie on zdobył pierwsze miejsce, drugie Sołectwo Przelewice, a trzecie Sołectwo Lubiatowo. Dla laureatów konkursu Pan Wójt ufundował nagrody pieniężne w postaci bonów w wysokości: 500 zł za pierwsze miejsce, 400 zł za drugie i 300 zł za trzecie.

W części artystycznej dożynek swój program zaprezentowały zespoły: „Jutrzenka” z Przelewic, ‘Top Dance” ze Ślazowa i „Reflex” z Przywodzia oraz Kapela Irlandzka FROM PYRITZ z Pyrzyc. Dla młodszej grupy tanecznej i dziewczyn z Przywodzia upominki ufundowała Pani Sołtys Edyta Gajewska.

O godz. 16.00 na scenie zaprezentował się artysta śpiewak Mr TOMM, który fantastycznie parodiował  gwiazdy światowe, m.in. takie jak: Michaela Jacksona, Elvisa Presleya, Tine Turner, Toma Jonesa, Luisa Amstronga i Erosa Ramazotti. Swym występem zachwyciły i rozbawił wszystkich uczestników imprezy. Duże zainteresowanie wzbudził także występ taneczny uczestniczek kursu Zumby, który odbywa się w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach (dwa razy w tygodniu).  Kurs prowadzi p. Paulina Kubała. Prezentacja taneczna w wykonaniu dziewcząt i osób dorosłych bardzo przypadła do gustu widowni, za co wszystkie tancerki otrzymały gromkie brawa.

Podczas imprezy można było też nieodpłatnie skosztować pysznej grochówki i bigosu oraz swojskiego smalcu z pajdą chleba, które przygotowali Państwo Maria i Zdzisław Stasiaczykowie. Dodatkową atrakcją imprezy był konkurs dojenia sztucznej krowy o miano najlepszego dojarza/ki, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Najlepszym udojem wśród mężczyzn mógł pochwalić się p. Andrzej Syczewski z wynikiem 1,8 litra w czasie 1 minuty, a wśród kobiet bezkonkurencyjne okazały się dwie panie: Regina Wieczorkiewicz i p. Marzena Ruchlicka, które uzyskały wynik po 2 litry w czasie 1 minuty. Zwycięzcy konkursu zostali obdarowani  przez Pana Wójta nagrodami.

Ponadto odbyły się liczne konkursy dożynkowe dla wszystkich uczestników imprezy, a dla dzieci darmowe atrakcje w postaci dmuchanych zamków i zjeżdżalni ufundowali: Pan Wójt i Pani Sołtys Edyta Gajewska. Konkursy dla dzieci przeprowadziła p. Ewa Starzyńska, a dla osób dorosłych konferansjerzy p. Anna Garzyńska i p. Dariusz Jałoszyński oraz p. Edyta Gajewska i p. Beata Kowalewska. Zainteresowaniem cieszyła się też zbiórka publiczna cegiełek, zorganizowana przez Komitet organizacyjny „Bezpiecznie i pożytecznie 3”. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek przeznaczone będą na wyjazd dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy do filharmonii. Nagrodę główną dla zwycięzcy, który zakupił największą ilość cegiełek, ufundował p. Wójt Gminy.

W trakcie uroczystości odbyła się kampania promocyjna „JEDZ RYBY – BĘDZIESZ ZDRÓW”. Głównym punktem kampanii była bezpłatna degustacja potraw rybnych.  Oprócz degustacji przeprowadzone zostały dodatkowo konkursy, które  związane były z tematyką kampanii. Była też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji doradców: z Terenowego Zespołu Doradców w Pyrzycach ZODR w Barzkowicach oraz ze Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” z zakresu przyznawania pomocy z działań: "Małe Projekty" i  "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" oraz otrzymania materiałów promocyjnych.

Wśród licznych atrakcji podczas tegorocznych dożynek, jak: konkursy, kiermasze, nie zabrakło dobrej zabawy dożynkowej, podczas której wspaniale się bawiono do późnych godzin nocnych, a do tańca przygrywał zespół Mana Mana,  a o bezpieczeństwo uczestników imprezy zadbali: strażacy z OSP Przelewice i pielęgniarki z SPZOZ Przelewice.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do właściwej oprawy naszej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci wielu osób. Dziękujemy również wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe, a także  mieszkańcom Ślazowa, na czele z Radą Sołecką i Panią Sołtys Edytą Gajewską. Dbałość o estetykę i piękne dekoracje wsi na uroczystość dożynkową robiły ogromne  wrażenie i zachwyciły wszystkich uczestników.

Jednocześnie Pani Sołtys Edyta Gajewska serdecznie dziękuje Panu Wójtowi Gminy Przelewice i pracownikom Urzędu Gminy za bardzo dobrą współpracę.

Autor: Anna Garzyńska

galeria:


Spotkanie w Przelewicach

W piątek  24 sierpnia 2012 r. w Przelewicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady Sołeckiej z animatorem Lokalnego Ośrodka Wsparcia Aktywności Obywatelskiej w Pyrzycach - Tomaszem Tyczkowskim. 

W spotkaniu wzięła udział młodzież, która przybyła na zaproszenie sołtysa Przelewic –Krzysztofa Margiela. Uczestnikami spotkania byli również p. Bożena Fiszer  i p. Stanisław Wilczak. W swobodnej atmosferze przy kiełbaskach z grilla, dyskutowano na temat możliwości jakie oferuje ośrodek w Pyrzycach w ramach projektu ABC dla NGO.  Pan Tyczkowski przekazał informację m.in. o korzyściach, jakie daje powołania stowarzyszenia, o możliwościach uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach i doradztwie, które jest oferowane w ramach projektu. Uczestnicy uzgodnili, że odbędą się kolejne spotkania z młodzieżą, która będzie miała okazję do poznania kolejnych zagadnień związanych z działalnością stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Autor: Tomasz Tyczkowski

>>galeria<<


IV Biesiada Przelewicka

21 lipca 2012 r. w Przelewicach odbyła się „IV Biesiada Przelewicka”. Po raz drugi z inicjatywy obecnego Sołtysa impreza ta miała charakter charytatywny. Ideą tegorocznej imprezy było zasponsorowanie turnusu rehabilitacyjnego dla chorej na porażenie mózgowe Asi Prajzendanc.

W tym celu uruchomiona została zbiórka publiczna, która  trwać będzie do 27.07.2012 r. Imprezę otworzył Sołtys Sołectwa Przelewice p. Krzysztof Margiel, której hasłem było „Podarujmy radość i nadzieję”. Po  wprowadzeniu  w odpowiedni klimat, co uczyniła wspaniale p. Krystyna Nawój, nastąpiło przekazanie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym przez mamę Asi, młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowielina. Młodzież zachwycona tym podarunkiem, w zamian podarowała swoje prace wykonane na zajęciach, które zlicytowano za okazałą kwotę. Były to: piękne obrazy, składana ikona i szkatuła na biżuterię. Licytowano także: koszulki  przekazane przez grupę Partyzantów z Lipian, krzewy ozdobne z Ogrodu Dendrologicznego i ze szkółki p. Łucji Świłło oraz gadżety z firmy Backer OBR z Pyrzyc.

W trakcie imprezy odbył się pokaz  jazdy crossowej wykonany przez grupę crossowców z Pyrzyc, która swoimi umiejętnościami i sprzętem zachwyciła wszystkich uczestników imprezy. W dalszej części imprezy Partyzanci z Lipian wykonywali różne popisy możliwości technicznych swojego sprzętu, a dla chętnych były przejażdżki.  Wszystko to odbywało się za przysłowiową złotówkę, wrzucaną do puszki na zbiórkę dla Ali. W trakcie imprezy można było również podziwiać przejażdżki konne, Patrycji i Czarka Tomczyk. Na scenie zaś odbyła się uroczystość uhonorowania p. Czesławy Grabowskiej tytułem „Zasłużony dla Przelewic” za zasługi w krzewieniu kultury w naszej miejscowości. Pani Czesława otrzymała  statuetkę, list gratulacyjny i kosz ze słodyczami oraz wielkie brawa od widowni. W dalszym etapie do akcji przystąpili miejscowi Strażacy, którzy wykonali pokaz młodzieżowej i żeńskiej sekcji pożarniczej oraz prezentację wozów bojowych. Był również pokaz umiejętności psów, zorganizowany przez p. Macieja Prajzendanc i spółkę. Następnie wystąpił zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Po występie rozstrzygnięto konkurs „Na najładniejszą posesję, zagrodę”. Zwyciężyli Państwo:  Lidia i Zenon Stasiaczyk (I miejsce), Jadwiga i Franciszek Pukalscy (II miejsce),  Mirosława i Kazimierz Nieroda (III miejsce). Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia, a każdy z uczestników dodatkowo bon zasponsorowany  przez p. Łucję na zakupu w jej szkółce roślin o wartości 50 zł. Ponadto na scenie wystąpili: p. Michał Nawrotkiewicz, zespół rockowy „Igła”. Wszyscy, którzy grali dla Asi  otrzymali pamiątkowe statuetki. Na zakończenie odbył się koncert zespołu „DON T  STOP THE QUEEN”. Muzyka, ich stroje i głos solisty, pozwoliły przenieść się w czasy legendarnego zespołu „Queen”. Koncert zakończył się bisem zespołu, zadedykowanym dla Asi.

Impreza zakończyła się tańcami do późnych godzin nocnych. Nie było by tak udanej imprezy, gdyby nie duże zaangażowanie grupy osób, w tym w szczególności: wszystkich członków Rady Sołeckiej wraz z Sołtysem na czele, p. Jana Prajzendanca, p. Tomasza Ziarkowskiego, p. Ewy Starzyńskiej, Państwa  Marii, Zdzisława i Wojciecha Stasiaczyk. Dziękujemy także naszym sponsorom: p. Maciejowi Prajzendanc, p. Pawłowi Okinczyc, p. Mieczysławowi Mularczyk, p. Stanisławowi Wilczak, p. Krzysztofowi Margiel, firmie Backer OBR sp. z o.o z Pyrzyc, Ogrodowi Dendrologicznemu w Przelewicach, Firmie galwanotechnicznej „Lubex” ze Szczecina, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego p. Eugeniusza  Kowalczyka z Pyrzyc, Firmie „Delicjusz” z Kłodzina, Firmie Handlowo – Usługowej „Irgo” p. Ireneusza Junga z Przelewic, Gospodarstwu Szkółkarskiemu p. Łucji Świłło z Kłodzina. Podziękowania także dla wolontariuszek i pań pomagających przy wydawaniu poczęstunku oraz dla DJ-a Dawida Antropika . Organizatorzy dziękują również wszystkim tym, którzy otworzyli swoje serca wrzucając swe datki do puszek.  O wynikach „Zbiórki publicznej” dla Asi, Komisja niezwłocznie poinformuje po przeliczeniu zebranych środków pieniężnych.

Autor:  Krzysztof Margiel

>>galeria<<


V WIEJSKI FESTYN WAKACYJNY W KŁODZINIE

30 czerwca 2012 r.  już po raz piąty  w Kłodzinie, dzięki środkom finansowym z Funduszu Sołeckiego,  odbył  się Wiejski  Festyn  Wakacyjny. Impreza jak co roku przyciągnęła  dużą  liczbę  mieszkańców Kłodzina i okolicznych miejscowości.

Wśród gości byli m.in.: Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała, Sekretarz Gminy Janusz Wójtowicz, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Urszula Andrzejczak, radni: Dariusz Jałoszyński, Eugeniusz Turtoń oraz Ks. Proboszcz Ryszard Krauze. Wszystkim uczestnikom Festynu udanej zabawy życzył Sołtys Sołectwa Kłodzino Henryk Ruchlicki, a głównym konferansjerem był niezastąpiony w roli prowadzącego Dariusz Jałoszyński.

Tegoroczny festyn jak zawsze mógł zaspokoić oczekiwania i gusty mieszkańców ze wszystkich grup wiekowych. Najpierw konkursy z nagrodami dla dzieci przeprowadziła Marzena Sobstyl-Jałoszyńska. Następnie pokaz swoich umiejętności dał dziewczęcy zespół młodzieżowy z Przywodzia. Później miłośnicy muzyki ludowej mogli się bawić podczas występu zespołu folklorystycznego „Jutrzenka” z Przelewic. Z kolei p. Teresa Turtoń zgromadzonej publiczności zaprezentowała napisane przez siebie wiersze. Natomiast dla miłośników mocniejszego brzmienia muzycznego ze specjalnym koncertem na naszym festynie wystąpił kłodzińsko-przelewicki zespół rockowy „Igła”. Tuż po nim odbył się występ wokalno-muzyczny mieszkańca Kłodzina Marka Łodygowskiego, który przedstawił swoje aranżacje piosenek z  repertuaru zespołów: Dżem, Lady Pank, De Mono i Universe. Młodsze pokolenie muzyków z Kłodzina (czyli bracia Miłosz i Błażej Gapińscy jako zespół „Rockman”) zaprezentowało swoje wersje znanych piosenek z repertuaru m.in. zespołów Metallica i Kult. Jak widać w Kłodzinie i okolicy jest bardzo dużo utalentowanych osób, dla których takie imprezy są dobrą okazją do zaprezentowania swojej twórczości i skrywanych często umiejętności. W przyszłości warto pomyśleć o szerszej promocji takich osób, dotyczy to nie tylko uzdolnień muzycznych, ale także malarskich, plastycznych, rzeźbiarskich, kulinarnych itp.

Tradycyjnie podczas naszego festynu odbyły się liczne konkursy sprawnościowe, przeprowadzone przez Waldemara Pendera i Łukasza Łodygowskiego. W tym roku miały one charakter zawodów mistrzowskich i zaliczane była do międzysołeckiej rywalizacji sportowej. W konkursie przeciągania liny zwyciężyła drużyna z Kłodzina, wyprzedzając Przelewice oraz Ślazowo. W konkursie wyciskania „na klatę” sztangi na ławeczce czołowe miejsca zajęli: I miejsce:  Łodygowski Marcin, drugie:  Łodygowski Łukasz i trzecie:  Łodygowski Marcin. W konkursie siłowania na rękę panów „STONG MAN” zwyciężyli: I miejsce:  Łodygowski Łukasz, drugie:  Gapiński Miłosz, trzecie:  Kustosz Damian i czwarte:  Gapiński Błażej. Do rywalizacji „STRONG WOMEN” – siłowanie na rękę kobiet w tym roku przystąpiły 2 panie. Zwyciężyła Anna Kołodziejczak pokonując Marlenę Mijalską.

Ponadto od godzin wieczornych trwała zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Jantar”. W opinii wielu uczestników festyn można uznać za imprezę bardzo udaną. Była to dobra okazja do lepszej integracji mieszkańców, którzy wspólnie mogli miło spędzić czas uczestnicząc w występach, konkursach i zabawie.

Tegoroczny Festyn mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu: Sołtysa Kłodzina – Henryka Ruchlickiego i członków Rady Sołeckiej oraz wielu mieszkańców Kłodzina, do których należą m.in.: Elżbieta Ślusarczyk, Jan Sztuka, Marzena Sobstyl-Jałoszyńska, radni: Urszula Andrzejczak i Dariusz Jałoszyński, Wanda Lenarcik z rodziną, Danuta Wyrembska, Pani Bogusz, Andrzej Borkowski, Łukasz Łodygowski, Damian Kustosz, Michał Filipiak i Waldemar Pender oraz wiele innych osób.

Szczególne podziękowania kierujemy również na ręce  Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kłodzinie Hanny Pecuch i Wójta Gminy Przelewice Marka Kibały oraz pracowników gminy za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu tegorocznej imprezy.

Autor: Waldemar Pender

>>galeria<<"TILiA" 2012 w Przelewicach - w XIX-wiecznym stylu

24 czerwca br. w  Ogrodzie Dendrologicznym odbyły się VI Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych „TILiA” 2012. Organizatorem wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” i Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Targi „TILiA”  mają na celu promocję gmin, będących członkami LGD. Impreza odbyła się w wyjątkowej  scenerii wprost z XIX wieku.  Panie ubrane w stylowe epokowe suknie, a panowie we frakach stworzyli niepowtarzalny XIX-wieczny klimat podczas imprezy, co przyciągało uwagę naszych gości i chęć uczestnictwa w tak wspaniałym wydarzeniu, a niezwykła wystawa storczyków firmy LEROY MERLIN wraz z kowalstwem artystycznym p. Longina Juszko z Lipian  wprowadziła wszystkich w ogromny zachwyt. Warto więc kontynuować tego typu przedsięwzięcia.

Targi swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście m.in. przedstawiciele samorządów z terenu LGD, instytucji państwowych oraz partnerzy współpracujący z LGD, Gminą i Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach. Impreza rozpoczęła się konferencją pt. „Produkty Regionalne i Tradycyjne”, następnie w Kościele Parafialnym w Przelewicach odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował Ks. Proboszcz Roman Dutko. Następnie zaproszeni goście wraz z mieszkańcami Przelewic przeszli uroczystym korowodem z kościoła do Ogrodu.

Uroczystego otwarcia Targów dokonali: Wójt Gminy Marek Kibała i Wiceprezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” Ireneusz Kostka. W tym roku na Targach swoje walory prezentowały gminy będące członkami Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”.  Barwne stoiska wystawiennicze przygotowali: Gmina Pełczyce – Sołectwo Lubiana, Gmina Barlinek – Sołectwo Płonno wraz z Miodami Barlineckimi,  Gmina Lipiany, Gmina Nowogródek Pomorski – Koło Gospodyń Wiejskich Świątki, Gmina Trzcińsko Zdrój – Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Strzeszowie, Gmina Boleszkowice, Gmina Krzęcin – Klub Seniora w Krzęcinie „STOKROTKI”, Gmina Bierzwnik oraz Gmina Przelewice – Sołectwo Przelewice wraz z Państwem Kustosz i ich miodami. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć stoiska Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. Była też okazja do bezpłatnych konsultacji w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego - zorganizowanego przez Lokalny Punkt  Informacyjny Funduszy Europejskich przy Starostwie Powiatowym w Pyrzycach. Na stoisku wystawowym prezentowano także wiatraki wraz z ofertą dot. darmowego prądu elektrycznego.  

Uczestnicy imprezy mogli skosztować smaczne regionalne i tradycyjne potrawy, w tym  również pieczonego dzika wg receptury  Koła Łowieckiego „Szarak”. Byli z nami również ” Kurier Szczeciński”, Stowarzyszenie „Mój Dom”, które  prowadziło loterię fantow. Można było także podziwiać antyczne meble, które prezentowało stoisko „Antiques art. Galery” oraz  wyroby rękodzielnicze naszych partnerów z Litwy, którzy gościli podczas weekendu w Ogrodzie.

W trakcie imprezy prezentowany był  bogaty i różnorodny program artystyczny.  Wystąpiły m.in. zespoły:   Litewski, „Pyrzyczanka” z Pyrzyc, ”Jutrzenka” z Przelewic, „Swojaki” z Lipian, „Platerówki” z Boleszkowic, Zespół taneczny „Top Dance”, „Bell – Canto” i  Zespół Dziecięcy „Psotki Chichotki”  z  Pełczyc, Zespół Sygnalistów Myśliwskich, Wokalistka Nikola Klepacz z Gminy Nowogródek, Zespół „Pyrzyczanie” z muzyką irlandzką. Na scenie odbył się również koncert z cyklu „Cztery Pory Ogrodu” – Trio Fletowe oraz Kwartet Smyczkowy.

Miejsca w poszczególnych kategoriach konkursu kulinarnego:
Produkty pochodzenia zwierzęcego:
I miejsce - Roman Kawecki z Chocienia - Kiełbasa rodu Kaweckich
II miejsce - Olgierd Kustosz z Przelewic - Miód kremowany z nalewką propolisową
II miejsce - Ireneusz Jung z Przelewic - Udziec wieprzowy wędzony.

Produkty pochodzenia roślinnego:
I miejsce - Aniela Benka z Przelewic - Barszcz z buraków czerwonych na kwasie
II miejsce - Irena Kubica z Gudzisza - Chleb żytni z Gudzisza
III miejsce - Irena Kubica z Gudzisza - Ogórki ze studni
Produkty łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi:
I miejsce - Bożena Fiszer z Przelewic - Kugiel
II miejsce - Janina Sadowska z Boleszkowic - Zupa majowa
II miejsce - Janina Sadowska z Boleszkowic - Gołąbki litewskie "Pagaje".

Produkty -  napoje regionalne:
II miejsce -  Maria Kołosowska z Barlinka - Nalewka miodowa - Miodówka
III miejsce - Bożena Fiszer - Syrop  miodowy z mniszka lekarskiego.

W konkursie: 3x S Super Sołtys i Sołectwo zwyciężyły Boleszkowice na czele z Sołtysem p. Jerzym Kopaszewskim. Szczególne podziękowania dla Pana Krzysztofa Kędziory z Przelewic za pomoc w przygotowaniu zawodów. W konkursie  fotograficznym  wyróżnienia otrzymali: p.  Małgorzata Ostaszewska z Nowogródka Pomorskiego i  p. Daniel Warżały z Myśliborza.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim wystawcą, zespołom artystycznym i osobą zaangażowanym w organizację Targów „TILIA” za współpracę oraz za stworzenie przyjaznej atmosfery dla wszystkich uczestników!

Autorzy: Ewa Starzyńska i Anna Garzyńska

FotoGaleria:

Nna Starzyńska

Anna Garzyńska


Odpust i Festyn Rodzinny w Laskowie

10 czerwca br. w Laskowie odbył się odpust w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Festyn Rodzinny. Organizatorami imprezy byli: Rady Sołeckie i Sołtysi z: Laskowa i Równa wraz ze Stowarzyszeniem „Po sąsiedzku”, a współorganizatorami: p. Marek Kibała i ks. Jerzy Brocławik Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha BM w Barlinku.

Uroczystą Mszę św. odpustową koncelebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Wik. Marcin Miczkuła,  a o jej oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Brata Edmunda Sobisia pod kierunkiem Marka Jastrzębskiego z Towarzystwa Chrystusowego w Szczecinie.

Po Mszy Świętej, już po raz czwarty, na boisku sportowym rozpoczął się Festyn Rodzinny. Organizatorzy przygotowali bogaty w atrakcje program imprezy, a dla wszystkich uczestników zapewnili poczęstunek. Pan Marek Kibała otwierając imprezę życzył uczestnikom festynu niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim dobrej zabawy. Podziękował również organizatorom i tym, którzy włączyli się w aktywne jej przygotowanie. Festyn rozpoczęła Orkiestra z Towarzystwa Chrystusowego w Szczecinie, prezentując utwory w rockowym brzmieniu.  Wystąpił również Zespół folklorystyczny „Jutrzenka” z Przelewic.

Dużym zainteresowaniem w trakcie imprezy cieszyły się  warsztaty kulinarne prowadzone przez p. Marcina Świrzewskiego zawodowego kucharza, który przygotował wyśmienite  potrawy z ryb. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali proste i dobre sposoby  przygotowania potraw, o czym mogli się osobiście przekonać podczas ich degustacji.

Ponadto były się też gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, w tym z chustą Klanzy, rozgrywki w tenisa ziemnego, które prowadził p. Leszek Muskała, mecz piłki nożnej Płońsko- Laskowo i wiele innych zabaw. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich przysmaki z grilla, a także napoje, ciasto i lody. Atmosfera radości i wzajemnej życzliwości towarzyszyła wszystkim przez cały dzień. Na zakończenie festynu odbyła się dyskoteka w plenerze. Wszyscy wspaniale się bawili. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków budżetu Gminy Przelewice.

Organizatorzy kierują serdeczne słowa podziękowania do sponsorów i osób, które zaangażowały się w organizację i sprawne przeprowadzenie imprezy.

Autor:
Joanna Mieszkowska

>>galeria<<


Festyn Wiejski w Przelewicach

02.06.2012 r. PSE „Wyrównajmy Szanse” zorganizowało na placu folwarcznym w Przelewicach Festyn Wiejski dla dzieci i młodzieży, a także pozostałych mieszkańców z terenu gminy. Impreza plenerowa współfinansowana była z środków Gminy Przelewice i realizowana w ramach zadania publicznego pn. „Wspieranie działań w zakresie kształtowania aktywności społecznej i umiejętności spędzania czasu wolnego”.

Na scenie jako pierwsi wystąpili uczniowie SP Kłodzino i PSP Żuków. Następnie zaprezentowali się uczniowie PG Przelewice oraz PSP Jesionowo pod kierunkiem p. Waldemara Klemenskiego. Nie zabrakło również rodzimych gwiazd kultury – zespołu folklorystycznego „Jutrzenka” i chóru „Sonata” z Mostkowa pod kierunkiem p. Andrzeja Galbarczyka. Dla wielu widzów niezwykłą atrakcją były występy zespołów z Pyrzyc: „Young Stars” i „Quarto Men”  pod opieką p. Łucji Szutkowskiej.

Podczas festynu uczestnicy odwiedzali punkty gastronomiczne, gdzie serwowano pyszne potrawy. Były to m.in.: kiełbaski, skrzydełka i kaszanka z grilla, żurek, pajda chleba ze smalcem i ogórkiem, ciasto domowe, herbata i kawa. Wielkim powodzeniem cieszyły się darmowe lody, po które ustawiła się ogromna kolejka.

Organizatorzy w trakcie festynu, zapewnili liczne atrakcje. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach: szachowym i plastycznym, własnoręcznie wykonać linoryt lub rzeźbę w drewnie oraz sprawdzić się w konkurencjach sportowych i wykazać umiejętnościami na macie tanecznej. Rozdano mnóstwo słodkich nagród w postaci gum, lizaków, wafelków i cukierków.

Duże zainteresowanie budziła jak zwykle sprzedaż cegiełek, z której dochód został przeznaczony na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z terenu gminy. Nagrodą główną były rośliny ogrodowe i akcesoria ogrodnicze. Natomiast miłośnicy książek z zainteresowaniem gromadzili się przy stoisku z „Tanią książką”, gdzie mogli nabyć „perełki” wydawnicze za przysłowiową złotówkę. Ponadto młodzież miała możliwość oznakowania rowerów przez przedstawiciela Policji. Wszyscy zainteresowani z terenu gminy uczestnictwem w imprezie mieli zapewniony transport. Impreza była bardzo udana i nawet kapryśna pogoda ( przelotne deszcze i silny wiatr) nie zakłóciły jej sympatycznego przebiegu.

Autor: Iwona Krakowska


Konkurs na "NAJŁADNIEJSZĄ ZAGRODĘ, POSESJĘ SOŁECTWA PRZELEWICE"


RADA SOŁECKA W PRZELEWICACH

ogłasza konkurs na
„NAJŁADNIEJSZĄ ZAGRODĘ, POSESJĘ SOŁECTWA PRZELEWICE”.

Zgłoszenie do konkursu dokonuje jej posiadacz, bądź inny mieszkaniec wsi Przelewice za zgodą jej właściciela. Zgłoszenia, które pobrać można u Sołtysa, w Gminnym Centrum Kultury lub na stronie internetowej www.przelewice.pl , należy dostarczyć Sołtysowi Przelewic do 30 CZERWCA 2012 r.

WYRÓŻNIONE POSESJĘ OTRZYMAJĄ NAGRODY RZECZOWE O WARTOŚCI:
600 zł -  za I MIEJSCE
400 zł - za II MIEJSCE
200 zł - za III MIEJSCE
Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród, nastąpi 21 lipca 2012 r. podczas  „Biesiady Przelewickiej”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Regulamin Konkursu - do pobrania

 


Święto Przelewic - V Przelewickie Dni Folwarku

28 kwietnia br. na placu folwarcznym w Przelewicach odbyły się „V Przelewickie Dni Folwarku”. Głównym organizatorem i pomysłodawcą imprezy był p. Marek Kibała Wójt Gminy Przelewice, a patronat objął p. Wiktor Tołoczko Starosta Pyrzycki. Uroczystego otwarcia „V Przelewickich Dni Folwarku” dokonał Pan Wójt Gminy w asyście: Dr. Ernsta-Jürgena Lode Burmistrza Miasta Woldegk,  Starosty Pyrzyckiego i p. Mariana Świderskiego Przewodniczącego Rady Gminy Przelewice. 

Po przywitaniu gości i wystawców,  Pan Wójt zaprosił wszystkich do atrakcyjnego i miłego spędzania czasu wolnego podczas pobytu na imprezie i aktywnego korzystania z bogatej oferty, którą przygotowano podczas tegorocznej  imprezy. Gości przywitał w imieniu własnym i Rady Gminy Przewodniczący Rady Marian Świderski oraz  życzył wszystkim dobrej zabawy i wielu miłych wrażeń. W swym wystąpieniu zapewnił również o chęci wspierania,  zarówno ze swojej strony, jak i Rady, tego typu przedsięwzięć promujących rozwój gminy.  Wśród zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością p. Sławomir Preiss Senator RP, przedstawiciele samorządów: powiatowego i gminnych, Komendanci Powiatowi: KPP, PSP, Straży Międzygminnej  i przedstawiciele jednostek organizacyjnych, Proboszczowie i inni przyjaciele gminy.

Było gwarno i wesoło, tańce i zabawy, a także panowała tu niezwykła i pełna ciepła rodzinnego atmosfera. Duże zainteresowanie wzbudził pokazowy mecz w tenisa stołowego rozegrany pomiędzy Panem Starostą, a Panem Wójtem. Komentatorem meczu był p. August Kimbar. Dodatkową atrakcją były imprezy towarzyszące: m.in. turniej szachowy, prowadzony przez p. Bogusława Pecucha, mini-turniej tenisa stołowego, prowadzony przez p. Magdę Ogiejko, konkurs strzelania z wiatrówki pod nadzorem  Ośrodka Młodzieżowego  LOK, działającego przy Klubie Wojskowym w Stargardzie Szczecińskiego, wesołe miasteczko, bajkowy plac zabaw dla dzieci pod opieką p. Ewy Starzyńskiej i p. Leszka Muskały, konkursy rekreacyjno-sportowe dla dzieci przeprowadzone przez p. Krzysztofa Kędziorę i p. Stanisława Warejko. Dla zwycięzców poszczególnych konkursów były trakcyjne nagrody.

W trakcie imprezy odbyła się zbiórka publiczna zorganizowana przez Komitet Organizacyjny pn. „Bezpiecznie i Pożytecznie” przy PG Przelewice. Dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na organizację atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzież z terenu gminy w okresie wakacji przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne  „Wyrównajmy szanse”. Fundatorami nagród głównych byli:  Wójt Gminy, Starosta Pyrzycki, Państwo Ewa i Olgierd Kustosz.

Tegoroczna impreza była także doskonałą okazją do eksponowania wyrobów rękodzielniczych oraz  lokalnych i tradycyjnych produktów m.in. pierogów, pasztetu warzywnego, nalewek zdrowotnych, ciast, produktów tradycyjnych tj. miodów przelewickich, które prezentowali: Gospodarstwo Pasieczne Państwa Ewy i Olgierda Kustosz, Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”, Stowarzyszenie „Aktywne Przelewice”, Pracownia witrażu i haftu z  Klubu Wojskowego w Stargardzie Szczecińskim, Rada Rodziców z PG Przelewice, LGD "Ziemia Pyrzycka," p. Krystyna Dembowska, p. Bożena Fiszer,  p. Olga Tyrajska i  p. Marek Kozanecki.

Na imprezie nie mogło zabraknąć również pokazów strażackich OSP Przelewice, a także oferty Ogrodu, związanej ze sprzedażą roślin ozdobnych i możliwością skorzystania z bezpłatnych konsultacji z zakresu uprawy roślin ozdobnych, projektowania i urządzanie ogrodów.

Podczas Przelewickich Dni Folwarku była też okazja do bezpłatnych konsultacji w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego - zorganizowanego przez Lokalny Punkt  Informacyjny Funduszy Europejskich przy Starostwie Powiatowym w Pyrzycach. Byli też z nami przedstawiciele z LGD „LIDER POJEZIERZA”  i  LGD „Ziemia Pyrzycka”. Na stoisku wystawowym prezentowano także wiatraki wraz z ofertą dot. darmowego prądu elektrycznego. Duże zainteresowanie publiczności wzbudziły także liczne konkursy, w tym m.in. "Strong Man" i "Strong Woman".

W trakcie imprezy prezentowany był  również bogaty program artystyczny. Oferta była bardzo urozmaicona, czyli dla różnego typu odbiorców. Były koncerty zespołów:  rockowych, pop, folklorystycznych i disco polo Dance.  Prezentowały się zespoły: m.in. "QUATRO MAN" i "YOUNG STARS" z Pyrzyckiego Domu Kultury pod opieką p. Łucji Szutkowskiej,  „REFLEKS”  z Przywodzia i „JUTRZENKA” z Przelewic oraz wokalistki, które podbiły serca słuchaczy: Martyna Żyta  z Kaszewa i Wiktoria Pałasz z Choszczna.

Atrakcyjny cykl występów artystycznych z ciekawymi układami tanecznymi  zaprezentował także Klub Wojskowy ze Stargardu Szczecińskiego pod kierownictwem p. Augustyna Maćkowiaka. Występy wokalno-taneczne zespołów "Passion Dance”, „Epik Densers”, „Alabama" przeplatane były pokazami walk Bractwa Rycerskiego. Serdecznie dziękujemy za zaprezentowanie tak ciekawego i bogatego programu artystycznego, przygotowanego przez instruktorów Klubu Wojskowego.

Gwiazdą wieczoru był  zespół „CLASSIC”. Na koncert licznie przybyli fani zespołu, nie tyko  z terenu naszej gminy, ale nawet z całego regionu. Publiczność podczas koncertu w różny sposób wyrażała radość oraz podekscytowanie występem. Fani śpiewali fragmenty  piosenek i  tańczyli z rytmicznie wyciągniętymi rękoma ku górze. Po zakończeniu występu  publiczność zareagowała gromkim aplauzem i prośbą o bis. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna z DJ-em, podczas której mieszkańcy gminy Przelewice i nasi goście fantastycznie się bawili do późnych godzin nocnych.

Podczas tegorocznej imprezy bogatą ofertę zaprezentowały także  punkty gastronomiczne i handlowe, oraz wystawcy. Konferansjerami imprezy byli p. Anna Garzyńska i p. Ryszard Tański.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wystawcom i zespołom oraz uczestnikom za aktywny udział w imprezie.  Warto dodać, że z licznych atrakcji podczas imprezy można było skorzystać dzięki   naszym sponsorom, którzy udzielili wsparcia rzeczowego i finansowego, w tym w szczególności: LGD „Lider Pojezierza” w Barlinku, p. Wiktor Tołoczko Starosta Pyrzycki,  p. Marek Kibała Wójt Gminy Przelewice, Rada Gminy Przelewice, p. Marian Świderski  Przewodniczący Rady Gminy Przelewice,  Firma „Karsko” Sp. z o.o., Firma "Stabos" Sp. z o.o. ze Szczecina, BS  Wolin O/ Lipiany, Sp. z .o.o., „INBUD” Spółka Cywilna Woźniak Zbigniew, Skuza Dariusz ze Szczecina,  Firma „Delicjusz” Kłodzino,  Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, Agrofirma Witkowo, F.H.U. „IRGO” Ireneusz Jung z Przelewic, Zakład Usługowo-Handlowy "STARDACH" Witold Starzyński z Przelewic, Gospodarstwo Pasieczne  Państwa Ewy i Olgierda Kustosz, p. Beata Woźniak Radna Rady Gminy Przelewice.

Dziękujemy także wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i promocję tego niezwykłego przedsięwzięcia,  w tym: pracownikom Urzędu Gminy i Ogrodu Dendrologicznego w  Przelewicach oraz pracownikom obsługi,  strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach, Komendzie Powiatowej Policji i Straży Międzygminnej w Pyrzycach, pomocy medycznej z SPZOZ w Przelewicach, Przelewickiemu Stowarzyszeniu Edukacyjnemu „Wyrównajmy szanse” oraz wszystkim życzliwym i wspierającym nasze przedsięwzięcie osobom, a także lokalnym mediom, w tym m.in. Telewizji Szczecin, Redakcji Polskiego Radia Szczecin i Radia Plus Lipiany, Redakcji Głosu Szczecińskiego i Dwutygodnika „Puls Powiatu”, a także wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia naszej imprezy.

Autor: Anna Garzyńska

foto:

Ryszard Tański

Aleksandra Jabłońska


Wiosenne porządki w Lubiatowie

Z okazji obchodów Dnia Ziemi z inicjatywy Rady Sołeckiej Lubiatowa w dniu 21 kwietnia 2011 r. zorganizowano coroczne sprzątanie wsi Lubiatowo.

Akcja sprzątania uzyskała aprobatę mieszkańców naszej miejscowości, a odbyła się już po raz szósty. W sprzątaniu brały udział dzieci i młodzież szkolna, a także aktywni mieszkańcy, którzy dostrzegają potrzebę dbałości o estetykę wsi. Zbierane różnego typu odpady, posegregowano do odpowiednich pojemników na surowce wtórne.

Na zakończenie akcji wszyscy spotkali się przy ognisku, gdzie można było skosztować pieczonych kiełbasek. Była to świetna okazja do integracji i wspaniałej zabawy.


Autor: Elżbieta Kurkowiak

>>galeria<<


Tworzenie wioski tematycznej w Przelewicach

29 marca  2012 r. w Przelewicach odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące tworzenia wioski tematycznej. W spotkaniu uczestniczyli:  Pan Wójt Gminy, Prezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”, Prezes Koła Łowieckiego „Szarak” oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej Przelewice, firm i organizacji pozarządowych z terenu gminy.

Uczestnicy podjęli dyskusję dotyczącą opracowania oferty wsi tematycznej opartej na opowieściach, legendach i tradycji Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach - wyjątkowego miejsca, odwiedzanego przez rzeszę turystów.

Idea wsi tematycznej spotkała się z dużym zainteresowaniem. Większość uczestników spotkania wyraziła chęć dalszego uczestnictwa w projekcie, gdyż tworzenie wsi tematycznej sprzyja integrowaniu się mieszkańców oraz daje szansę na zwiększenie aktywności gospodarczej opartej na lokalnych zasobach (przyrodniczych, kulturowych) i umiejętnościach mieszkańców Sołectwa Przelewice i okolic.

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<

 


Miody przelewickie produktem tradycyjnym

20 marca 2012 r. w Przelewicach odbyło się spotkanie Gminnego Koła Pszczelarzy, w którym uczestniczyli również zaproszeni goście: p. Marek Kibała Wójt Gminy i p. Marian Świderski Przewodniczący Rady Gminy. Prowadzący zebranie p. Olgierd Kustosz przedstawił zagadnienia z zakresu działalności pszczelarskiej Koła, które podczas spotkania będą omawiane.

Poinformował również zebranych o sukcesie, jaki Państwu Ewie i Olgierdowi Kustosz udało się osiągnąć, a mianowicie certyfikat wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych „Miodów przelewickich”.    To ogromna satysfakcja  dla Państwa Kustoszów i szansa na promocję miodów, które produkują oraz regionu, z którego pochodzą.

W dniu 06 marca br. „Miody Przelewickie” zostały wpisane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych. To miody robione tradycyjnie od wielu lat przez Państwa Ewę i Olgierda Kustoszów. Pod nazwą „Miody Przelewickie” może być wytwarzanych kilka odmian miodów np. wielokwiatowy, lipowy, nektarowo-spadziowy, rzepakowy, gryczany, wrzosowy, faceliowy bławatkowy i z nawłoci. Smak w/w miodów w 2011 r. doceniło jury konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów”, przyznając I nagrodę w kategorii Miody.

Uzyskany certyfikat  zapewnia wysoką jakość produktu, jak i ochronę prawną  nazwy receptury i kontrolę procesu jego produkcji. W związku z tym Państwo Kustosz są na etapie przygotowywania nowej szaty graficznej produktu, na której zamieszczony będzie odpowiedni znak jakości dla produktu tradycyjnego i herb Gminy Przelewice.

W dalszej części spotkania Państwo Kustoszowie przedstawili historię powstania produktu i przy tej okazji złożyli podziękowania wraz z dyplom od Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego dla: p. Zygmunta Mielcarek i p. Edwarda Gos za duże zaangażowanie w rozwoju pszczelarstwa na terenie gminy. Gratulacje i serdeczne podziękowania złożyli także p. Marek Kibała i p. Marian Świderski, a w szczególności Państwu Ewie i Olgierdowi Kustosz za to, że „Miody przelewickie” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych i za promowanie naszej gminy. Jest to wielkie osiągnięcie i szansa, nie tylko dla Państwa Kustosz, ale także dla wszystkich pszczelarzy z terenu gminy. Zapewnili ze swej strony wsparcie i otwartość do współpracy w promocji i rozwoju produktu oraz kolejnych przedsięwzięć w tym zakresie.

Pasję do pszczół u p. Olgierda zaszczepił ojciec Franciszek Kustosz wraz z żoną Dominiką, którzy w latach 70-tych założyli swoją pasiekę. Olgierd, już jako chłopiec pomagał ojcu przy pracach pasiecznych, miodobraniach i budowie uli. Państwo Kustoszowie do swojej pracy pszczelarskiej podchodzą z dużym zaangażowanie i pasją. Mają w tym zakresie duże doświadczenie i wiedzę, którą  sukcesywnie zdobywali. Aktualnie posiadają uprawnienia wykwalifikowanych pszczelarzy i Mistrzów Pszczelarskich oraz Hodowców Matek Pszczelich i Producentów Pakietów i Odkładów Pszczelich.  Pan Olgierd Kustosz posiada też uprawnienia rzeczoznawcy próbobiorcy miodów i certyfikat rzeczoznawcy chorób pszczelich. Państwo Kustoszowie często biorą udział w różnego typu imprezach lokalnych i regionalnych, podczas których prezentują oraz aktywnie promują "Miody Przelewickie” i produkty pochodzenia pszczelarskiego. W 2011 r. zostali członkami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego.

Gratulujemy uzyskania certyfikatu produktu tradycyjnego i życzymy dalszych sukcesów w jego rozwoju!

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<


Dzień Babci i Dziadka w Lubiatowie

21 stycznia 2012 r. w Lubiatowie babcie i dziadkowie mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystości  zorganizowanej przez Radę Sołecką z okazji ich święta.

W świetlicy wiejskiej czekał na nich pięknie udekorowany stół i słodki poczęstunek z pysznym, domowym ciastem, owocami, kawą i herbatą. Dzieci specjalnie na tę okazję przygotowały występ artystyczny,  a p. Władysław Pacak na akordeonie zagrał wiązankę starych melodii. Natomiast Andżelika Jakubczyk i Daria Sołtysiak umiliły spotkanie śpiewem i grą na keyboardzie znanych biesiadnych piosenek.

Spotkanie takie to doskonała okazja, by zatrzymać się na chwilęimiło spędzić wspólnieczas.

Autor: Elżbieta Kurkowiak

>>galeria<<


Dzień babci i dziadka w Przywodziu

Miłe chwile i wiele radości przeżyły babcie i dziadkowie z Sołectwa Przywodzie 21 stycznia 2012 r. podczas uroczystości z okazji ich święta. Wspólne spędzone chwile uatrakcyjniły dzieci i młodzież poprzez  prezentację wierszy, tańców i śpiewu.

Podczas wspólnej zabawy dla naszych kochanych dziadków przygotowano  upominki i poczęstunek, a także zorganizowano konkursy np. uplecenie najładniejszego warkocza, nauka tańca, karaoke.  Ponadto po występach dzieci udały się także z wizytą do  osób, które nie mogły osobiście uczestniczyć w uroczystości ze względu na stan ich zdrowia.

Atmosfera w trakcie imprezy była wspaniała, pełna ciepła, radości i uśmiechu, czego wszystkim babciom i dziadkom życzymy na co dzień!

Autor: Wioletta Augustynowicz

>>galeria<<


Bal karnawałowy w Laskowie

14 stycznia 2012 r. w świetlicy wiejskiej w Laskowie  dla dzieci z Laskowa i Wołdowa zorganizowano bal karnawałowy ze środków Funduszu Sołeckiego. Organizatorem imprezy była Pani Sołtys Sołectwa Laskowo  przy wsparciu Pań:  Krystyny Śliż z Rady Sołeckiej i Ewy Migdalskiej, Radnej Rady Gminy Przelewice.

Bal przebiegał we wspaniałej, radosnej atmosferze,  wszystkie  dzieci były pięknie poprzebierane w stroje karnawałowe. Podczas balu wspólnym tańcom i dobrej zabawie przy dźwiękach muzyki nie było końca. Każdy z uczestników mógł też skosztować przepyszne ciasto, które upiekły mamy i babcie z Laskowa i Wołdowa.  Nie zabrakło również wizyty Mikołaja, na którego dzieci z niecierpliwością oczekiwały. Prezenty, które od niego otrzymały wprowadziły je w jeszcze lepsze nastroje do dalszej zabawy.

Serdeczne podziękowania dla aktywnych mieszkańców Laskowa i Wołdowa, którzy dopomogli w sprawnej organizacji imprezy, w tym dla Pań, które upiekły pyszne ciasta.

Autor: Joanna Jackowiak

>>galeria<<


Sołtys Sołectwa Ślazowo - najlepszym sołtysem w regionie

05 stycznia 2012 r. podczas gali plebiscytu Głosu Szczecińskiego „Nasz Sołtys”  uhonorowano najlepszych sołtysów z terenu województwa zachodniopomorskiego. Do plebiscytu nominowanych zostało 122 sołtysów. Tytuł „Naszego Sołtys Roku 2011” i „Sołtysa na Obcasach” zdobyła p. Edyta Gajewska, Sołtys Sołectwa Ślazowo (gm. Przelewice - uzyskała 35% wszystkich głosów)

Drugie miejsce zajęła p. Elżbieta Kasprzyk (gm. Gryfino - uzyskała 16% głosów), a trzecie p. Waldemar Judkiewicz (gm. Wolin - uzyskał 13%  głosów). Laureaci odebrali dyplomy, statuetki oraz nagrody ufundowane przez Głos Szczeciński i Stowarzyszenie Sołtysów.

Pani Edyta Gajewska podczas odbierania statuetki  "Naszego Sołtys Roku 2011” i „Sołtysa na Obcasach” nie kryła wzruszenia i emocji.  Ze swej strony złożyła najserdeczniejsze podziękowanie wszystkim, którzy oddali na nią swe głosy, a w szczególności mieszkańcom Sołectwa Ślazowo.

Pani Edyta funkcję sołtysa pełni od kwietnia 2011 roku. Od tego momentu, wspólnie z Radą Sołecką, młodzieżą i mieszkańcami, udało się jej podjąć wiele cennych inicjatyw  na rzecz Sołectwa. Przykładowo, wyremontowano świetlicę środowiskową, zrobiono boisko sportowe do gry w piłkę nożną oraz wykonano szereg innych  prac, w tym m.in. ze środków  Funduszu Sołeckiego, poprawiających estetyzację wsi: Ślazowo i Myśliborki. Choć wiele już wspólnie dokonano, Pani Sołtys ma świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia i że przy dobrej współpracy uda się zrealizować kolejne ciekawe przedsięwzięcia, a poprzez to  nie zawieść oczekiwań tych którzy jej zaufali.

Pani Edyta do pracy swej podchodzi z wielkim zaangażowaniem i sercem, bo zależy jej aby mieszkańcom Sołectwa żyło się jak najlepiej. Aktywnie uczestniczy w inicjatywach podejmowanych ze strony Gminy  i w szkoleniach  zwiększających umiejętności w aktywizowaniu lokalnej społeczności. Zależy jej również na dobrej współpracy z sołtysami z terenu gminy Przelewice i z pobliskich okolic, by w ten sposób realizować projekty i cenne inicjatywy na rzecz naszej społeczności.

Serdecznie gratulujemy Laureatce i życzymy dalszych sukcesów w pełnieniu zaszczytnej funkcji sołtysa oraz w pomyślnej realizacji najważniejszych planów!

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<

 


FUNDUSZ SOŁECKI - środki rozliczone w 2011

i planowane na 2012:

 

 

 

L.p.

 

 

Sołectwo

Wysokość środków przypadających na sołectwo  (zł)

ŚRODKI ROZLICZONE

w 2011 r.

 

PLAN NA 2012 r.

1.

Bylice

9.214,00

9.214,00

2.

Jesionowo

22.825,00

22.825,00

3.

Kluki

10.051,00

10.051,00

4.

Kłodzino

22.466,00

22.466,00

5.

Kosin

15.197,00

15.197,00

6.

Laskowo

13.521,00

13.521,00

7.

Lubiatowo

17.261,00

17.261,00

8.

Lucin

11.607,00

11.607,00

9.

Płońsko

15.256,00

15.256,00

10.

Przelewice

29.645,00

29.645,00

11.

Przywodzie

19.654,00

19.654,00

12.

Rosiny

9.752,00

9.752,00

13.

Ślazowo

18.009,00

18.009,00

14..

Topolinek

10.051,00

10.051,00

15.

Ukiernica

8.286,00

8.286,00

16.

Żuków

26.295,00

26.295,00

Razem:

259.090,00

259.090,00


Wigilia w Świetlicy środowiskowej w Przelewicach

20 grudnia 2011 r. w Świetlicy środowiskowej  w Przelewicach odbyła się wieczerza wigilijna dla dzieci, w której uczestniczyło 37 osób.

Wśród  nas był także Sołtys p. Krzysztof Margiel i trzy mamy, które dopomogły w przygotowaniu stołu wigilijnego. Wszyscy dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie nawzajem życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Następnie próbując  różne potrawy wigilijne w świątecznej atmosferze miło spędziliśmy czas.

Autor: Agnieszka Bil

>>galeria<<

 


Spotkanie mikołajkowe w Sołectwie Ślazowo

06 grudnia 2011 r. w nowo wyremontowanej Świetlicy środowiskowej w Ślazowie zorganizowano paczki dla dzieci ze Sołectwa Ślazowo. Mikołaj idąc do świetlicy wręczał wszystkim napotykanym po drodze osobom słodkie podarunki.

Po dotarciu na miejsce został gorąco przyjęty przez wszystkie dzieci, które z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwały na najważniejszy dla nich moment, a mianowicie wręczanie przez Mikołaja paczek.

Pani Edyta Gajewska Sołtys Sołectwa Ślazowo pragnie gorąco podziękować wszystkim sponsorom, którzy dopomogli w zorganizowaniu paczek dla dzieci, a także osobom, które przyczyniły się do wyremontowania świetlicy, a szczególne słowa podziękowania kieruje do p. Mieczysława Mularczyka.

Autor:  Magdalena Zagórska

>>galeria<<


Wielkie sprzątnie świata

Akcję sprzątania miejscowości Przywodzie, która odbyła się  w dniu 15 września 2011 r.  przeprowadzono z inicjatywy Sołtysa Sołectwo Przywodzie.

To pierwsza taka akcja w naszej wsi, ale na pewno nie ostatnia. Odzew był wspaniały, bo mieszkańcy Przywodzia chętnie wzięli w akcji tej udział. Przyszły mamy z dziećmi, które przy okazji w radosnej atmosferze spędziły swój czas. W trakcie sprzątania zaproponowano, aby takie akcje robić  np. raz w miesiącu, co w przyszłości stałoby się naszą tradycją.

 

Autor:
Wioletta Augustynowicz

>>galeria<<

 


Dożynki Gminne w Lucinie

W niedzielę 18 września 2011 r. w Lucinie odbyły się Dożynki Gminne, które rozpoczęły się korowodem dożynkowym i prezentacją wieńców. Korowód poprowadził Zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej za rolników i tegoroczne plony, tradycyjnym zwyczajem p. Marek Kibała Wójt Gminy przekazał chleb do poświęcenia Proboszczowi, prosząc jednocześnie o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej w intencji rolników. Chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów Pan Wójt otrzymał od Starościny i Starosty Dożynek p. Teresy Ulhurskiej i p. Wiesława Świderskiego.

Główna uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszczów: ks. Adama Polanowskiego z Parafii w Jesionowie, ks. Ryszarda Krauze z Parafii w Rosinach i ks. Waldemara Szczurowskiego, byłego Proboszcza Parafii Jesionowo. Oprawę muzyczną w czasie Mszy wykonał p. Waldemar Klemenski.

Po Mszy oficjalnego otwarcia dożynek dokonał gospodarz – p. Marek Kibała Wójt Gminy. Powitał zaproszonych gości, przedstawicieli duchowieństwa i oczywiście licznie zgromadzonych mieszkańców gminy Przelewice i okolic. W swym wystąpieniu podziękował za zakończone żniwa i za cały rok ciężkiej pracy rolnikom i ich rodzinom oraz tym wszystkim, którzy na rzecz polskiej wsi i rolnictwa pracują pomimo różnych przeciwności. Podkreślił, że tegoroczne żniwa dla rolników nie były łatwe, ze względu na aurę pogodową. W swym przemówieniu podziękował również za pięknie przygotowane wieńce, a także za liczny udział mieszkańców gminy w uroczystości dożynkowej. Życząc wszystkim radosnego i pełnego niezapomnianych wrażeń świętowania, zaprosił proboszczów i sołtysów do wspólnego dzielenia się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

W trakcie dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Komisja w składzie: p. Wiktor Tołoczko Starosta Pyrzycki, p. Jan Olech Senator RP i Sławomir Preiss Poseł na Sejm RP, wyłoniła zwycięzców konkursu. Najpiękniejszy okazał się wieniec z Sołectwa Lubiatowo i to właśnie on zdobył pierwsze miejsce, drugie z Sołectwa Lucin, a trzecie z Sołectwa Kosin. Dla laureatów konkursu Pan Wójt ufundował nagrody pieniężne w wysokości: 600 zł za pierwsze miejsce, 500 zł za drugie i 400 zł za trzecie. Ponadto miłym zaskoczeniem dla Pana Wójta było przekazanie przez p. Tadeusza Tabora z Firmy  PHU „PILAR” w Myśliborzu kosy spalinowej w ramach dobrej współpracy z Gminą.

W części artystycznej dożynek swój program zaprezentowały dzieci z PSP Jesionowo, zespół folklorystyczny „Jutrzenka” z Przelewic, Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce oraz zespół „Relaks” z Przywodzia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też loteria fantowa Przelewickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wyrównajmy szanse”, no i oczywiście losowanie nagród głównych, ufundowanych przez Starostę Pyrzyckiego i  Wójta Gminy. Można było też nieodpłatnie skosztować pysznej grochówki i bigosu, przygotowanych przez Państwa Marię i Zdzisława Stasiaczyków z Przelewic.

Podczas imprezy odbyła się kampania promocyjna „JEDZ RYBY – BĘDZIESZ ZDRÓW”. Głównym punktem kampanii była bezpłatna degustacja 1000 porcji potraw rybnych.  Oprócz degustacji w trakcie imprezy przeprowadzone zostały konkursy związane z tematyką ryb. Dla zwycięzców przewidziane zostały nagrody. Była też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z zakresu przyznawania pomocy z działań: "Małe Projekty" i  "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Uczestnicy tegorocznego Święta Plonów mogli skorzystać też z porad Terenowego Zespołu Doradców z Pyrzyc, a także KRUS PT Pyrzyce, który inicjatorem konkursu dla rolników. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem p. Ryszarda Króla Kierownika KRUS PT Pyrzyce, wyłoniła zwycięzców konkursu w osobach: p. Józef Skwarek (I miejsce), p. Elżbieta Kurkowiak (II miejsce), p. Maciej Maciejewski (III miejsce) i p. Teresa Ulhurska (IV miejsce). Wszystkie te osoby otrzymały nagrody zasponsorowane przez KRUS.

Wśród licznych dodatkowych atrakcji podczas tegorocznych dożynek, jak: konkursy, kiermasze, nie zabrakło dobrej zabawy, podczas której wspaniale się bawiono do późnych godzin nocnych, a do tańca przygrywał p. Lucjan Halarewicz ze Stargardu Szczecińskiego Konferansjerami dożynek byli p. Anna Garzyńska i p. Dariusz Jałoszyński, a o bezpieczeństwo uczestników imprezy zadbali: strażacy z OSP Przelewice i Jesionowo oraz pielęgniarka z SPZOZ Przelewice p. Dioniza Ogłoza. Dekorację sceny wykonała PSP Jesionowo, a konkursy dla uczestników dożynek przeprowadzili p. Anna Garzyńska i p. Krzysztof Kędziora. Szkoda, że w końcowym etapie imprezy aura pogodowa nie pozwoliła nam na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych konkursów.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do właściwej oprawy naszej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci wielu osób.  W szczególności dziękujemy niżej wyszczególnionym sponsorom:

 1. ,,Wodociągi Zachodniopomorskie’’ Sp. z o.o. Goleniów
 2. Biuro Projektów „Inbud” S.C. Dariusz Skuza Zbigniew Woźniak, Szczecin
 3. Spółka ,,KARSKO”, z siedzibą w Karsku Pyrzyckim
 4. Spółdzielcza Agrofirma Witkowo
 5. FHU „IRGO” Jung Ireneusz, Przelewice
 6. Spółka „REMONDIS” Szczecin
 7.  Sp. z o.o. „Agroman” Myśliborki
 8. Sklep Spożywczo-Przemysłowy "Martynka" Beata Woźniak, Przelewice


Dziękujemy również sponsorom, którzy życzyli sobie pozostać anonimowo!

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<

foto: Anna Garzyńska i Beata Osińska

 


POLAGRA FOOD 2011

W tym roku targi Polagra Food w Poznaniu (11-15.09.2011 r.), zgromadziły prawie 300 wystawców  z Polski oraz innych części Europy i Świata. Podczas targów odbyło się wiele branżowych wydarzeń, kongresów, konferencji, warsztatów, wystaw, pokazów i degustacji.  Na stoiskach wystawców można było spróbować i zakupić produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne.

Gospodarzami wystawy były poszczególne województwa, a nasze reprezentowały następujące grupy: LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza", Darłowska LGR Dorzecze Wieprzy, Grabowej i Unieści, LGR "Zalew Szczeciński", LGR „Partnerstwo Drawy". Z terenu naszego Stowarzyszenia „Lider Pojezierza" prezentowali się Państwo:  Ewa i Olgierd Kustosz z Miodami Przelewickimi, Jolanta i Roman Kaweccy z Chocienia k. Nowogródka Pomorskiego - Agroturystyka „Zielona Dolina" z kiełbasą z dzika, Maria i Jan Kołosowscy z Miodami Puszczy Barlineckiej oraz Panie Patrycja Łukszo i Zofia Sychowska - Piekarnia - Cukiernia Mariola i Andrzej Łukszo Choszczno.

Podczas targów Ogólnopolska Kapituła Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" wyłoniła laureatów "Perły 2011". Z województwa zachodniopomoskiego nagrodzeni zostali: Państwo Sobolewscy – właścicielze restauracji a„Na Kuncu Korytarza" za udo gęsie config, Gospodarstwo Rybackie Miedwie „Modehpolmo"- za złotą sieją wędzoną „Miedwiankę" i Park Hotel za zrazy z dzika.

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<


Dożynki w Jesionowie

27 sierpnia 2011 r. odbyły się dożynki wiejskie Sołectwa Jesionowo, które  zorganizował Sołtys wraz z Radą Sołecką i OSP w Jesionowie. Barwny korowód wyruszył z centrum wsi do Kościoła Parafialnego w Jesionowie. W korowodzie dożynkowym uczestniczyli: zespół „Jutrzenka” z Przelewic, Ks. Adam Polanowski  Proboszcz Parafii, przedstawiciele OSP, młodzież i mieszkańcy Jesionowa.

Po uroczystym wniesieniu wieńca dożynkowego do kościoła odbyła się Msza Święta Dożynkowa, którą koncelebrował Ks. Adam. Po Mszy było tradycyjne dzielenie się chlebem, upieczonym z tegorocznego zboża, a wieczorem na boisku szkolnym odbyła się zabawa dożynkowa. Na zaproszenie organizatorów na zabawę dożynkową przybył Pan Marek Kibała Wójt Gminy i Ks. Adam.  

Organizatorzy serdecznie dziękują aktywnym mieszkankom Jesionowa za przygotowanie wieńca dożynkowego.

Autor: Marian Kosiński

>>galeria<<


Festyn Rodzinny w Ślazowie

20 sierpnia 2011 r. w Ślazowie odbył się Festyn Rodzinny, zorganizowany przez Sołtysa i Radę Sołecką. Na zaproszenie organizatorów w biesiadzie uczestniczyli: p. Janusz Wójtowicz Sekretarz Gminy, Ks. Proboszcz Roman Dutko i p.  Henryk Nawój Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Przelewice.

Podczas Festynu wystąpił zespół „Jutrzenka” z Przelewic i zespół „Perełki” z Przywodzia, przygotowano także konkursy dla dzieci i dorosłych. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich przysmaki z grilla, a także napoje i ciasto. Ratownicy medyczni ze Szczecina przeprowadzili krótki kurs pierwszej pomocy. Wielkim powodzeniem cieszyły się przejażdżki konne. Zainteresowanie wzbudziły też przejażdżki wozem strażackim i pokazy strażackie, zademonstrowane przez strażaków z  OSP Przelewice, a loteria fantowa okazała się „strzałem w 10”, sprzedano wszystkie losy. Było też losowanie nagrody głównej. Na zakończenie imprezy odbyła się  zabawa w plenerze dla dorosłych, zagrał zespół „Mana Mana”.

Sołtys i Rada Sołecka pragną podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji festynu lub wspomogli organizatorów w inny sposób. Byli to m.in.: p. Anna Karpińska, p. Beata Krukowska, p. Jan Świłpa, p. Jerzy Janasik, p.  Radosław Papaj, p. Tomasz Gajewski, p. Ken Hung, p. Joachim Szczęsny, p. Beata Woźniak, p. Zygmunt Data, Państwo: Aleksandra i Damian Janasik, Anna i Marcin Zielińscy, Andżelika i Michał Wierzbiccy i Grażyna i Stanisław Wilczak.

Autor:
Magdalena Zagórska

>>galeria<<


III Przelewicka Biesiada

27 sierpnia 2011 r. na placu folwarcznym przy Ogrodzie Dendrologicznym odbyła się ‘III Przelewicka Biesiada”. Uroczystego otwarcia imprezy  dokonał Sołtys Sołectwa Przelewic p. Krzysztof Margiel, a konferansjerami byli p. Martyna Margiel i p. Damian Kowalewski. Z zaproszonych gości w Biesiadzie uczestniczył Pan Wójt Gminy. Podczas Biesiady można było skosztować różnych przysmaków kulinarnych, przygotowanych przez aktywne mieszkanki Przelewic.

Szczególnym powodzeniem cieszyły się: pasztet, przygotowany przez p. Krystynę Dembowską,  „Przysmak Przelewicki” p. Bożeny Fiszer oraz warzywne sałatki, no i naturalnie pyszna grochówka, bigos i grillowe przysmaki Państwa Marii i Zdzisława Stasiaczyk.  Były też stoiska z prezentacją wyrobów rękodzielniczych lokalnych artystów, w tym prace artystyczne p. Adriana Kuchcika, wyroby rękodzielnicze Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” i  p. Czesławy Grabowskiej, co wzbudziło zachwyt i zainteresowanie licznie zgromadzonej publiki. W programie artystycznym wystąpiły: zespół „Jutrzenka”, zespól hip-hopowy „Rap Estrada” i ulubieńcy miejscowej publiczności zespół„Igła” oraz z ciekawym programem wystąpiła również grupa dzieci i młodzieży z Przywodzia.

W trakcie dalszej części imprezy odbyły się pokazy tresury psów w wykonaniu p. Macieja Prajzendanca, które były nie lada atrakcją dla zgromadzonych. Duże wrażenie wzbudziła także akcja ratownicza OSP Przelewice. Dodatkowo przeprowadzone zostały konkursy wymagające sprawności strażaka. Powodzeniem najmłodszych uczestników cieszyły się przejażdżki motocyklowe i „ekstremalna’ jazdy na quadach. W kąciku motocyklowym dodatkową atrakcją były zabawy plastyczne dla najmłodszych, a dla osób starszych quiz o motocyklach. Był też konik p. Klaudii Tomczyk, który chętnie paradował z amatorami dżokejki po swojej polanie. „Wróżki urodzinowe” czarowały,  malowały w swoim kąciku dla najmłodszych, a wszędobylski klaun wprowadzał dzieci w bąbelkową krainę puszczając mydlane banieczki.

Ponadto w czasie imprezy rozgrywała się też rywalizacja rodzin w pierwszej edycji „Przelewickiej Familiady”. Pod czujnym okiem Karola Kurzajewskiego boje staczały ze sobą rodziny. Konkursy intelektualne, budowanie wieży z makaronu, czy też zdobywanie odległości bombami wodnymi to tylko nieliczne konkurencje, w których brali udział uczestnicy. Nagrodę główną zdobyła drużyna „STRAŻY”, która jak zwykle była pierwsza na miejscu zdarzenia. „Głową” zwycięskiej rodziny był oczywiście p. Henryk Nawój „boss” przelewickiej OSP. Wszystkie rodziny biorące udział w konkursie otrzymały słodkie upominki.

Nie mogło też zabraknąć szczytnego celu na takiej imprezie. Akcja zbierania nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny dla Ali zakończył się dużym sukcesem. Oprócz zebrania ogromnej ilości nakrętek, zorganizowana akcja pomocy dla Ali, przeprowadzona wśród mieszkańców Sołectwa Przelewice, pozwoliła na zakup dla niej wymarzonego rowerka rehabilitacyjnego.

Organizatorzy kierują serdeczne słowa podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie imprezy, a w szczególności do: Ewy Starzyńskiej, Olgi Tyrajskiej, Anny Drozdowskiej, Krystyny Dębowskiej, Ewy i Mieczysława Mularczyków, Klaudii Tomczyk, Macieja Prajzendanca, Dawida Jarząba, Henryka Nawoja, Edyty Gajewskiej, Łukasza Filipiaka, Dawida Antropika.

Autor: Leszek Muskała

>>galeria<<


Wyjazd nad morze

Dnia 12 lipca 2011 r. z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej 55 mieszkańców Kluk i Oćwieki mogło uczestniczyć w wycieczce nad morze do: Niechorza, Rewala i Trzęsacza.  Wyjazd odbył się z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Kluki ze środków budżetu gminy.

Wycieczka rozpoczęła się od Niechorza, gdzie na plaży można było skorzystać z kąpieli morskiej i słonecznej oraz pograć w piłkę siatkową. Była też okazja do wspólnego spaceru brzegiem morza w kierunku Trzęsacza. Podczas marszu można było zaczerpnąć trochę morskiej bryzy i obejrzeć klif morski, który pokazuje zmagania morza i lądu na przestrzeni czasu. Jednak największe wrażenie na uczestnikach wyjazdu wywarły zachowane mury jednej ze ścian kościoła w Trzęsaczu.

Na zakończenie uczestnicy wycieczki mogli posilić się kiełbaskami z grilla. Wszystkim dopisywały dobre humory, a w drodze powrotnej były wspólne śpiewy w autokarze. Nad wszystkim pieczę trzymał sołtys Sołectwa Kluk Lucjan Kowalczyk.

Autor: Lucjan Kowalczyk

>>galeria<<


Festyn Wiejski w Przywodziu

W słoneczną sobotę 16 lipca 2011 r. w Przywodziu odbył się Festyn Wiejski, którego organizatorami byli Rada Sołecka i  Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”.  Festyn zorganizowano ze środków  Funduszu Sołeckiego i dzięki wsparciu sponsorów. Oficjalnego otwarcia festynu dokonali Ks. Mirosław Gębicki Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Żukowie, Radny Rady Gminy Przelewice p. Marek Łata i Sołtys Sołectwa Przywodzie p. Wioletta Augustynowicz. I działo się, działo……

Na festynie można było posmakować różnorodnych potraw i wypieków przygotowanych przez mieszkanki Przywodzia, spróbować potraw z grilla, przejechać się konno, obejrzeć pokaz strażaków, poskakać na trampolinie, kupić los na loterii fantowej oraz wziąć udział w różnych konkursach dla dzieci i dorosłych, w których można było zdobyć atrakcyjne nagrody. Wszystkich uczestników imprezy poczęstowano orzeźwiającymi lodami. Główną atrakcją były występy zaproszonych zespołów: „Poranek z Tetynia i „Złota Jesień” z Dolic oraz solowy występ pana Marka Łodygowski ego z Kłodzina, który wykonał piękne utwory przy akompaniamencie gitary. Dla zaproszonych gości przygotowany został „szwedzki stół” zapełniony słodkościami, sałatkami i owocami. Było też losowanie nagrody głównej loterii fantowej, która wylosowała  p. Lucyna Pawłowska. Po losowaniu rozpoczęła się zabawa trwająca do białego rana, którą poprowadził DJ Mirek.

Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizacje festynu, w tym mieszkańcom Przywodzia i młodzieży oraz sponsorom: p. Carstenowi Christensen z Firmy „Karsko”, p. Elżbiecie Kułak, p. Edycie Gajewskej, p. Zbigniewowi Karolkowskiemu z Firmy „Karol – Trans” w Przywodziu, p. Lucynie Pawłowskiej właścicielce Sklepu spożywczo – przemysłowego z  Przywodzia, p. Wiesławie Żuk właścicielce Sklepu spożywczo – przemysłowego z Kłodzina, p. Monice Pietrowskiej z Połczyna, p. Mieczysławowi Mularczykowi z Przelewic, p. Jerzemu Szczęsnemu i p. Grzegorzowi Kośmider z Przywodzia oraz p. Barbarze Worytko i p. Annie Milczarskiej  z Zakładu Fryzjerskiego w Przelewicach.

Autor: Wioletta Augustynowicz

>>galeria<<

 

 


Miód faceliowy - najlepszy smak regionu w kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (miody)

Państwo Ewa i Olgierd Kustoszowie zostali zwycięzcami w kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (miody) za miód faceliowy  podczas  XI edycji Finału wojewódzkiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", które  odbyły się 23 lipca br. na Jarmarku Jakubowym w Szczecinie.  Warto dodać,  że tydzień wcześniej podczas Targów „TILIA” w Myśliborzu Państwo Kustosz zdobyli II miejsce w kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego  za miód bławatkowy.

Pasję do pszczół u p. Olgierda zaszczepił ojciec Franciszek Kustosz wraz z żoną Dominiką, którzy w latach 70-tych założyli swoją pasiekę. Olgierd, już jako chłopiec pomagał ojcu przy pracach pasiecznych, miodobraniach i budowie uli.  Pan Franciszek był również członkiem Gminnego Koła Pszczelarskiego (GKP) w Przelewicach, które działało do 1985 roku.  Po 30 latach reaktywowano je, a prezesem został Olgierd Kustosz. Koło dba nie tylko o pasieki, ale również własnymi siłami poprawia monokulturę przyrody, wzbogacając ją o nowe nasady np. lip, akacji, klonów, pigwowców drzew oraz krzewów miododajnych. Stara się także  krzewić kulturę ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz mieszkańców gminy.  W ramach działalności Koła organizowane są także różnego typu spotkania i imprezy ściśle związane z tematyką pszczelarską, czego przykładem były IV Wojewódzkie Dni Pszczelarzy Ziemi Zachodniopomorskiej, które w 2007 r. odbyły się w Przelewicach.

Ważnym wydarzeniem dla pszczelarzy było również zorganizowanie w 2008 r. seminarium o tematyce „Hodowca matek pszczelich i producenta odkładów i pakietów pszczelich” z udziałem Wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego z Warszawy dr Czesława Korpysy. Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty uprawniające do hodowli matek pszczelich i produkowania odkładów i pakietów pszczelich.

Państwo Kustoszowie do swojej pracy pszczelarskiej podchodzą z dużym zaangażowanie i pasją. Mają w tym zakresie duże doświadczenie i wiedzę, którą  sukcesywnie zdobywali i nadal zdobywają. Aktualnie posiadają uprawnienia wykwalifikowanych pszczelarzy i Mistrzów Pszczelarskich. Olgierd Kustosz posiada też uprawnienia rzeczoznawcy próbobiorcy miodów i certyfikat rzeczoznawcy chorób pszczelich. Państwo Kustoszowie często biorą udział w różnego typu imprezach lokalnych i regionalnych, podczas których prezentują i aktywnie promują Miody Przelewickie i produkty pochodzenia pszczelarskiego. W 2011 r. zostali członkami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorze Zachodnie.

Pan Wójt  serdecznie gratuluje Państwu Ewie i Olgierdowi Kustoszom zwycięstwa w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" w kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (miody) za miód faceliowy i  II miejsca za miód bławatkowy  podczas Targów "Tiliia" w Myśliborzu oraz  życzy powodzenia w kolejnych  etapach konkursowych.

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<

 


Odpust i Festyn Rodzinny w Laskowie

3 lipca 2011 r. w Laskowie odbyła się uroczystość z okazji odpustu w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą połączono z Festynem Rodzinnym. Organizatorami uroczystości byli: Sołtysi i Rady Sołeckie z:  Laskowa i Równa, a w organizacji dopomogli p. Marek Kibała  i ks. Jerzy Brocławik Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha BM w Barlinku.

W uroczystości uczestniczyli: Prezes Stowarzyszenia LGD „Lider Pojezierza” p. Ireneusz Kostka wraz małżonką, przedstawicielki Przelewickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wyrównajmy szanse”: p. Lucyna Surma, p. Teresa Cepa, p. Natalia Kibała, Prezes Stowarzyszenia „U Pana Boga za Piecem” p. Anna Garzyńska i Prezes Stowarzyszenia „Po sąsiedzki” p. Joanna Mieszkowska. 

Uroczystą  Mszę Świętą koncelebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Dariusz Presnal, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Brata Edmunda Sobisia pod kierunkiem Marka Jastrzębskiego z Towarzystwa Chrystusowego w Szczecinie oraz Młodzież Salezjańska pod opieką ks. Dariusza Presnala ze Wspólnoty Ewangelizacyjnej Pustynia Miast, działającej w ramach Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży Prowincji św. Wojciecha z siedzibą w Pile. Przedstawiła ona również inscenizację pt. „Ręce”, ukazującą przesłanie o dłoniach ludzkich i pokusach, jakie pojawiają się w życiu człowieka. Ręce ludzkie nie zawsze są czyste.

Po Mszy Świętej, już po raz czwarty, na boisku sportowym rozpoczął się Festyn Rodzinny.  Organizatorzy przygotowali bogaty w atrakcje  program imprezy, a dla wszystkich uczestników zapewnili poczęstunek. Pan Marek Kibała otwierając imprezę życzył wszystkim  uczestnikom niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim dobrej zabawy.  Następnie ks. Dariusz Presnal wraz z Młodzieżą Salezjańską przedstawili drugą część inscenizacji o sensie życia człowieka.  Wywarła ona ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach Festynu.

W trakcie dalszej imprezy Orkiestra z Towarzystwa Chrystusowego w Szczecinie zaprezentowała  utwory w  rockowym brzmieniu. Wystąpili również: Zespół folklorystyczny „Jutrzenka” z Przelewic, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kłodzinie pod kierunkiem p. Mariusza Guc.  Odbył się też konkurs karaoke, który  cieszył się dużym powodzeniem, a w dobry nastrój uczestników  wprowadził p. Janusz Kibała.

W ramach Festynu odbył się również Konkurs Kulinarny pt. „Rodzinne potyczki kulinarne”, który przygotowały Panie: Natalia Kibała i Teresa Cepa z Przelewickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wyrównajmy szanse”. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Była też degustacja wyśmienitych potraw przygotowanych przez zgłoszone do udziału w Konkursie zespoły rodzinne. Oprócz zdolności kulinarnych musiały one wykazać się kreatywnością przy  prezentacji produktów, a najlepsze zespoły otrzymały atrakcyjne nagrody.

Podczas Festynu odbyły się też: gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, mecz piłkarski  i zabawa z chustą Klanzy. Była również loteria fantowa,  z której dochód organizatorzy przeznaczą na kolejne wspólne przedsięwzięcia. Atmosfera radości towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień. Na zakończenie Festynu odbyła się dyskoteka w plenerze, którą z ciekawą oprawą muzyczną poprowadził DJ Janusz Kibała. Wszyscy wspaniale się bawili.

Organizatorzy kierują serdeczne słowa podziękowania do wszystkich sponsorów i osób, które zaangażowały się w organizację i sprawne przeprowadzenie imprezy.

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<


Wspólne biesiadowanie w Lucinie

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Bocianie Gniazdo” w niedzielne popołudnie 26 czerwca 2011 r. mieszkańcy Lucina spotkali się na boisku sportowym celem uczestnictwa we wspólnej biesiadzie. Czas spędzono w miłej atmosferze przy grillu i muzyce. Były tez rozgrywki piłki nożnej i wspólna zabawa dla dzieci oraz tańce przy muzyce.

Mieszkańcy Lucina mieli kolejną okazję do wspólnego spotkania i rozmów w tak szerokim gronie.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom biesiady, którzy zechcieli wyjść z domów i swój czas spędzić w atrakcyjny sposób. Spotkanie dofinansowane zostało ze środków Gminy Przelewice w ramach realizowanego projektu pn. „Aktywizacja i integracja mieszkańców gminy Przelewice, w tym Sołectwa Lucin”.

Autor: Elżbieta Kordalewska

>>galeria<<


Biesiada Sołecka w Ślazowie

11 czerwca 2011 r. w Ślazowie odbyła się Biesiada Sołecka zorganizowana przez Sołtysa i Radę Sołecką. Już od wczesnych godzin porannych nad jeziorem zorganizowano zawody wędkarskie, na które nie zabrakło chętnych. Na zaproszenie organizatorów w Biesiadzie uczestniczyli: Wójt Gminy Przelewice Pan Marek Kibała, Sekretarz Gminy- Pan Janusz Wójtowicz wraz  z małżonką, Ks. Proboszcz Roman Dutko i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Przelewice- Pan  Henryk Nawój wraz z małżonką.

Podczas Biesiady Sołeckiej wystąpiły „PEREŁKI” z Przywodzia, które pięknie zatańczyły dla wszystkich,  za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przygotowano także konkursy dla dzieci i dorosłych. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich przysmaki z grilla, a także napoje i ciasto. Ogromną niespodzianką dla uczestników imprezy, a w szczególności dla dzieci , były przejażdżki na motocyklach. Zainteresowanie wzbudziły też pokazy strażackie, zademonstrowane przez strażaków z  OSP Przelewice i przejażdżki wozem strażackim. Na zakończenie imprezy odbyła się  zabawa w plenerze dla dorosłych.

Autor:
Magdalena Zagórska

>>galeria<<


Zdrowo i wesoło

1 czerwca 2011 r. z okazji Dnia Dziecka w  Laskowie odbyła się impreza dla dzieci pod hasłem „Zdrowo i Wesoło”. W tym szczególnym dniu na wszystkie dzieci czekały niespodzianki. Najmłodsze bawiły się na placu zabaw, atrakcją było malowanie twarzy, jak i wspólna zabawa na wesoło.

Starsze dzieci brały udział w konkursach zespołowych. Każde dziecko otrzymało mały upominek, a do tego owoce, zdrowe soczki i batonik „Musil”.

Impreza dla dzieci była realizowana z Funduszu Sołeckiego, a organizatorami byli: Stowarzyszenie „Po sąsiedzku”, Sołtys Sołectwa Laskowo i opiekun Świetlicy Środowiskowej.

Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy okazali ze swej strony życzliwość i zaangażowanie w organizację imprezy dla dzieci.

Autor: Joanna Mieszkowska

>>galeria<<


Rodzinny Festyn w Żukowie

W sobotnie popołudnie, 28 maja 2011 r. mieszkańcy Żukowa i okolic mogli ciekawie spędzić czas wolny. Organizatorem imprezy był Komitet Organizacyjny działający przy Parafii w Żukowie. Głównym celem, jaki nam przyświecał było pozyskanie wsparcia finansowego na generalny remont dachu Domu Parafialnego w Żukowie, a także uatrakcyjnienie czasu wolnego naszym mieszkańcom i przybyłym gościom, aby wszyscy mogli dobrze się bawić i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Chcieliśmy też zwrócić uwagę na dzieci z naszej Parafii, aby wraz ze swymi rodzicami mogli uczestniczyć w konkursach i wspólnej zabawie wyzwalającej radosne przeżycia.

Na imprezie zaszczycili nas swoją obecnością p. Mieczysław Mularczyk Radny Rady Powiatu Pyrzyckiego i p. Marian Świderski Przewodniczący Rady Gminy w Przelewicach. Odwiedzili nas również byli mieszkańcy Żukowa, którzy z sentymentem powracają do naszej żukowskiej miejscowości i wspierają nas na miarę swoich możliwości.

W programie imprezy był występ artystyczny dzieci ze Świetlicy środowiskowej i z  kl. „0” Szkoły filialnej w Przywodziu. Dzieci do występu przygotowały p. Monika Hinc i Justyna Musiałowska Były też konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych, loteria fantowa z losowaniem nagrody głównej i całe mnóstwo różnych atrakcji. W godzinach wieczornych odbyła się zabawa taneczna do późnych godzin nocnych z ZESPOŁEM „BLU BOX” z Kołbacza.

Wspaniałe jest to, że do organizacji Festynu włączyli się, oprócz mieszkańców Żukowa, także mieszkańcy z: Karska, Ukiernicy, Lubiatowa i Przywodzia, czyli z całej naszej Parafii. Panie przygotowały bigos, pierogi ukiernickie i inne smaczne potrawy oraz upiekły różnego rodzaju pyszne ciasta. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Lubiatowo. Podczas festynu można było zakupić piękne żukowskie aniołki, wykonane przez p. Iwonę Fesner. Powyższe fakty wskazują na to, że wspólnie chcemy dopomóc naszemu Proboszczowi w pomyślnym zrealizowaniu tego niełatwego przedsięwzięcia.

Naszą imprezę wspomogli: jako główny sponsor p. Eugeniusz Turtoń Radny Rady Gminy w Przelewicach, p. Zdzisław Pijewski  Prezes Kopalni Wapna „Lub-Cal” w Lubiatowie, p. Eugeniusz Kowalczuk właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Pyrzycach, p. Regina Wieczorkiewicz i p. Beata Woźniak -  Radne Rady Gminy w Przelewicach. Otrzymaliśmy również wsparcie ze strony p. Marka Kibały Wójta Gminy Przelewice, p. Marleny Żelaskowskiej Dyrektora PSP Żuków, z Firmy Sp. z o.o. Karsko i p. Mieczysława Mularczyka Radnego Rady Powiatu Pyrzyckiego. Nagrody i gadżety dla uczestników festynu ufundowali nam m.in. p. Wiktor Tołoczko Starosta Pyrzycki, p. Żaneta Mrówczyńska z Przywodzia, p. Iwona Fesner z Żuków oraz wielu innych życzliwych nam osób.

Wszystkim sponsorom i naszym dobroczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy! Gorące słowa podziękowania kierujemy również do wszystkich tych osób, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w pomoc organizacyjną w przy przygotowaniu imprezy.

Autor:
Anna Garzyńska

>>galeria<<

 

 


SUKCES PRZELEWIC - ZACHODNIOPOMORSKA WIEŚ TURYSTYCZNA 2010

9 maja 2011 r. przedstawiciele Sołectwa Przelewice p. Kazimiera Lesiczka,  była Sołtys i  obecny p. Krzysztof  Margiel  odebrali

certyfikat „Zachodniopomorska

Wieś Turystyczna 2010”

Ten honorowy tytuł wręczył  Marszałek  Województwa Zachodniopolskiego p. Olgierd Geblewicz oraz Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej p. Waldemar Miśko.

Wieś Przelewice znalazła się wśród najbardziej interesujących i oryginalnych pod względem turystyki wsi w województwie zachodniopomorskim zdobywając największą ilość punktów spośród zgłoszonych do Konkursu sołectw.

We wsi Przelewice można zauroczyć się nie tylko unikalnymi wartościami przyrodniczymi, znajdującymi się w Ogrodzie Dendrologicznym, ale bogatym dziedzictwem kulturowym. Rozwija się tu także kultura ludowa, w sezonie letnim odbywa się szereg  imprez o zasięgu lokalnym, jaki i regionalnym, promujących dziedzictwo kulturowe, nasze produkty i  lokalnych artystów.

Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała serdecznie gratuluje mieszkańcom Sołectwa Przelewice, którzy wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy podejmowali i podejmują cenne inicjatywy  promujące  naszą Małą Ojczyznę.  „To olbrzymi sukces naszej społeczności. Mam nadzieję, że nie ostatni, a dla innych sołectw Gminy Przelewice będzie to przykład do aktywnego działania. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu” – powiedział Wójt Marek Kibała.

Szczegółowe informacje z uroczystego wręczenia certyfikatu


Autor:
Anna Garzyńska

>>galeria<<

 


Wiosenne porządki w Lubiatowie

Z okazji obchodów Dnia Ziemi z inicjatywy Rady Sołeckiej w Lubiatowie i p. Zbigniewa Kupisza Radnego Rady Gminy w Przelewicach w dniu  30 kwietnia 2011 r. zorganizowano sprzątanie wsi Lubiatowo. Akcja sprzątania uzyskała dużą aprobatę wśród mieszkańców tej miejscowości, a odbyła się już po raz piąty.

W sprzątaniu brały udział dzieci i młodzież szkolna, a także osoby dorosłe, które dostrzegają potrzebę dbałości o estetyzację wsi. Zebrane różnego typu odpady posegregowano do odpowiednich pojemników w celu wykorzystania ich na surowce wtórne. Na zakończenie akcji wszyscy przy ognisku mogli skosztować pieczone kiełbaski, co było jednocześnie wspaniałą integracją i okazją do wspólnej zabawy.

Autor: Elżbieta Kurkowiak

>>galeria<<

 


Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach

W dniach 15 – 17 kwietnia 2011 r. odbyły się w Kielcach III Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. W targach udział wzięło 141 wystawców z 16 regionów polskich, wśród których prezentowały się lokalne grupy działania, organizacje turystyczne, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz gminy promujące regionalne i tradycyjne produkty kulinarne oraz najbardziej urokliwe miejsca swoich regionów.

Byli też przedstawiciele promujące turystykę z krajów takich jak: Francja, Węgry, Ukraina, Hiszpania, Bułgaria, Litwa, Gruzja i Mołdawia.  Podczas targów  lokalne zespoły artystyczne prezentowały folklor i tradycje wiejskie z różnych regionów Polski.

Województwo Zachodniopomorskie prezentowało swoją ofertę turystyczną, zachęcając do degustacji naszych regionalnych przysmaków oraz do odwiedzenia urokliwych miejsc w regionie. Nad tym wszystkim czuwał Zachodniopomorski Regionalny Ośrodek Turystyczny w Szczecinie. Swoje produkty prezentowali między innymi: LGD Stowarzyszenie „Szanse Bezdroży” w Goleniowie, LGD Stowarzyszenie ‘Lider Pojezierza”, LGD Stowarzyszenie „Lider Wałecki”,  Bożena i Ryszard Jaszczowscy, Przewłoki  przetwory i nalewki z róży fałdzistolistnej, p. Elżbieta Kuczma  ogórek kołobrzeski oraz Sołectwo Przelewice. Sołectwo nasze reprezentowali: p. Krystyna Dembowska, która prezentowała produkty kulinarne np. Przysmak przelewicki, domowy chleb tradycyjny, rogaliki z powidłami, pasztet z kaczki na słodko i wyroby rękodzielnicze, a p. Kazimiera Lesiczka pokazywała zainteresowanym osobom sposób robienia tradycyjnych palm wielkanocnych. Ogród Dendrologiczny i jego walory promował p. Dawid Trzepizor. Prezentował też włase rękodzielnictwo artystyczne. Z Sołectwa Przelewice były również: wyroby pszczelarskie Państwa Ewy i Olgierda Kustosz, w tym m.in.  Miody Przelewickie różnego gatunku, wyroby z wosku i gadżety oraz malowane własnoręcznie przez p. Czesławę Grabowska pisanki wielkanocne, a także materiały promocyjne o atrakcjach przyrodniczych i dziedzictwie kulturowym Sołectwa i Gminy Przelewice. Ponadto szczegółowych informacji o ofercie turystycznej naszej gminy udzielała dr Maria Ziarkowska. Odwiedzający pytali o praktyczne informacje, związane z najatrakcyjniejszymi miejscami na terenie gminy i możliwościami aktywnego wypoczynku. Dodatkowo mogli też skosztować smacznego chleba z przysmakiem przelewickim, pasztetem z kaczki na słodko i pysznymi rogalikami.

W czasie pobytu w Kielcach mieliśmy także możliwość obejrzenia uroków Gór Świętokrzyskich oraz gospodarstw agroturystycznych działających w tym rejonie Polski, a co ważne poznania dobrych praktyk.

Autor: Dawid Trezpizor

>>galeria<<

 


Warsztaty ozdób wielkanocnych

Dnia 23 marca  2011 r. w pomieszczeniu Rady Sołeckiej w Przelewicach odbyły się warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych malowania pisanek i robienia palm wielkanocnych. Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Aktywne Przelewice”.

 

Uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się o tradycjach zdobienia pisanek ludowych, jak również malowania ciekawymi technikami. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz wyrobu  palm wielkanocnych. Najładniejsze pisanki i palmy wielkanocne, które przygotowywane są na warsztatach,  prezentowane będą podczas III Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach w dniach 15 – 17 kwietnia 2011.

Stowarzyszenia „Aktywne Przelewice" serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i mieszkańców na  kolejny cykl warsztatów wg poniższego harmonogramu:

 • Koncepcja i układanie palm –  w dniu 30.03.2011 r. (rozpoczęcie godz. 17:00),
 • Wykorzystanie ozdób na stół wielkanocny – w dniu 06.04.2011 r. (rozpoczęcie godz. 17:00),
 • Wypiek chlebka wielkanocnego – w dniu 13.04.2011 r. (rozpoczęcie godz. 17:00).

 

Serdecznie zachęcamy zainteresowane osoby do uczestnictwa w warsztatach!
 


Turniej Sołectw

Dnia 26 lutego 2011 r. na sali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Przelewicach odbył się Turniej Piłki Nożnej Halowej Sołectw Gminy Przelewice. Do rywalizacji przystąpiło pięć reprezentacji, które systemem „każdy z każdym” stoczyły pasjonujące pojedynki.

Po wyrównanej walce zwycięstwo odniosła drużyna reprezentująca Sołectwo Jesionowo. Drugie miejsce zajęła drużyna z Przelewic, która w bezpośrednim pojedynku okazała się lepsza od swoich rywali z Kłodzina. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny Sołectw z Przywodzia i Bylic.

Królem strzelców Turnieju został Mateusz Paplicki -5 bramek (Sołectwo Jesionowo), a najlepszym zawodnikiem - według organizatorów - był  Tomasz Klamborowski (Sołectwo Przelewice). Na miano najlepszego bramkarza zasłużył Adrian Cynarski (Sołectwo Bylice).

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zwycięskie drużyny puchary i nagrody rzeczowe. Imprezę uświetniła obecność Pani Kazimiery Lesiczki Sołtys Sołectwa Przelewice, która gorąco dopingowała poczynania swojej „ekipy”. Zmagania na sali były kontynuacją letniego turnieju, który odbył się na boisku „Orlik” w Żukowie. Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i mają nadzieję, że tego typu rozgrywki na stałe wpiszą się w kalendarz imprez sportowych gminy Przelewice.

Autor: Leszek Muskała

>>Galeria<<

 


Wieści z Lubiatowa

22 stycznia 2011 r. w Lubiatowie Babcie i Dziadkowie z okazji ich święta uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Radę Sołecką przy współudziałem dzieci. W  sali wiejskiej czekała na nich pięknie udekorowany stół i słodki poczęstunek z pysznym, domowym ciastem, owocami, kawą i herbatą. Dzieci specjalnie na tę okazję przygotowali występ artystyczny recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Dodatkową atrakcją były laurki dla wszystkich Babć i Dziadków.
 

Spotkanie  umili wszystkim: p. Władysław Pacak  przygrywaniem na akordeonie melodii starych i lubianych piosenek i Andżelika Jakubczyk, uczennica p. Artura Marcinkiewicza, grą na organach znanych biesiadnych melodii.

Babcie i Dziadkowie uczestniczący w spotkaniu podziękowali organizatorom za przygotowanie  uroczystości i  mile spędzone wspólnie chwile.

>>Galeria<<

Autor: Elżbieta Kurkowiak

 

 


Mikołajki w Laskowie

Dnia 09 grudnia 2010 r. w Laskowie odbyło się spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem. W oczekiwaniu na najważniejszego gościa tego wieczoru - Mikołaja -  odbyło się wiele konkurencji i zabaw dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Maluszki pod czujnym okiem p. Asi Mieszkowskiej tworzyły dzieła artystyczne na temat Mikołaja.

 

 

Więcej informacji na stronie:

http://przelewice.pl/aktualnosci/pokaz/532.dhtml


Pielgrzymka do Lichenia

Dnia 07 września 2010 r. mieszkańcy Wołdowa i Laskowa uczestniczyli w pielgrzymce do Lichenia. Wyjazd zorganizowano ze środków funduszu sołeckiego Rady Sołeckiej w Laskowie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznać święte miejsca, poczuć ich moc i oddać się kontemplacji.

 

 

Więcej informacji na stronie:

http://przelewice.pl/aktualnosci/pokaz/457.dhtml


Odpust i Festyn Rodzinny w Laskowie

22 sierpnia 2010 r. odbyły się uroczystości  z okazji odpustu w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i  Festynu Rodzinnego w Laskowie. Organizatorami imprezy byli: Sołtysi i Rady Sołeckie z:  Laskowa i Równa, a współorganizatorami: p. Marek Kibała Wójt Gminy Przelewice i ks. Jerzy Brocławik Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha BM w Barlinku. Uroczystą  Mszę św. odpustową koncelebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Jerzy Brocławik, a o jej oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Brata Edmunda Sobisia pod kierunkiem Marka Jastrzębskiego z Towarzystwa Chrystusowego w Szczecinie.

 

Więcej informacji na stronie:

http://przelewice.pl/aktualnosci/pokaz/444.dhtml

 


III Wiejski Festyn Wakacyjny w Kłodzinie

Już po raz trzeci  w Kłodzinie, dzięki środkom finansowym z Funduszu Sołeckiego,  w sobotę 3  lipca  2010 r.  odbył  się Wiejski  Festyn  Wakacyjny.  Mimo   wysokiej  temperatury i konkurencyjnego szlagierowego ćwierćfinału Mistrzostw Świata  Niemcy - Argentyna   już   od   początku  impreza przyciągnęła  dużą  liczbę  mieszkańców Kłodzina   i sąsiednich miejscowości.
Festyn otworzył niezastąpiony w roli prowadzącego Dariusz Jałoszyński, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych, a w szczególności: Wiceprzewodniczącą Rady Gminy w Przelewicach dr Marię Ziarkowską, Sekretarz Gminy Przelewice Janusza Wójtowicza oraz radnych: Jerzego Szczęsnego, Eugeniusza Turtonia i Waldemara Pendera. Wszystkim uczestnikom Festynu udanej zabawy życzył również sołtys Kłodzina Henryk Ruchlicki, na ręce którego z okazji zorganizowania imprezy gratulacje i piękne kwiaty złożyła dr Maria Ziarkowska. Po oficjalnym otwarciu Festynu Marzena Jałoszyńska przeprowadziła wspaniałe konkursy dla dzieci, dla których Organizatorzy  zapewnili ciekawe nagrody..

 

Więcej informacji:

http://przelewice.pl/aktualnosci/pokaz/398.dhtml

 


I Pielgrzymka Sołtysów w Kołbaczu

11 czerwca 2010 r. w Kołbaczu odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu terytorialnego z sołtysami z terenu województwa zachodniopomorskiego. Spotkanie połączone było z I Pielgrzymką Sołtysów z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowana przez  Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego. Po Mszy Świętej wszyscy przeszli w korowodzie, prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z łobeskiego Domu Kultury, do sali sportowej w Kołbaczu, w której odbyła się dalsza część uroczystości. 

W trakcie dyskusji panelowej sołtysi wysłuchali wystąpień: Ireneusza Niewiarowskiego Senatora RP, Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów; dr Bogdana Matławskiego i Przemysława Fenrycha z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Podczas spotkania uczestnicy mogli degustować produkty regionalne i tradycyjne z terenu naszego województwa np.: pierogi z maczanką, grochówkę, chleb koprzywieński ze smalcem i ogórkiem kołobrzeskim oraz słodkie wypieki. W dalszej części artystyczne zaprezentowały się zespołów: „Pyrzyczanie” z Pyrzyckiego Domu Kultury i „Dębniacy” z Dębna oraz „Uśmiechy” z Barlineckiego Domu Kultury.

Z terenu naszej gminy w uroczystości udział wzięło 7 sołtysów na czele z gospodarzem gminy Panem Markiem Kibałą.

Autor:
Anna Garzyńska

 


I Pielgrzymka Sołtysów w Kołbaczu

11 czerwca 2010 r. w Kołbaczu odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu terytorialnego z sołtysami z terenu województwa zachodniopomorskiego. Spotkanie połączone było z I Pielgrzymką Sołtysów z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowana przez  Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego. W trakcie dyskusji panelowej sołtysi wysłuchali wystąpień: Ireneusza Niewiarowskiego Senatora RP, Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów; dr Bogdana Matławskiego i Przemysława Fenrycha z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Podczas spotkania uczestnicy mogli degustować produkty regionalne i tradycyjne z terenu naszego województwa np.: pierogi z maczanką, grochówkę, chleb koprzywieński ze smalcem i ogórkiem kołobrzeskim oraz słodkie wypieki. Z terenu naszej gminy w uroczystości udział wzięło 7 sołtysów na czele z gospodarzem gminy Panem Wójtem Markiem Kibałą.

 

 


 

Fundusz sołecki- warsztaty

11.05.2010 r. odbył się pierwszy cykl szkoleń  w ramach aktywizacji lokalnych liderów ze środków Programu Integracji Społecznej. Szkolenie prowadzili: Szymon Osowski - ekspert prawny Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich oraz Agnieszka Odachowska – Dyrektor Biura Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pyrzycka”, a uczestnikami byli liderzy z terenu gminy. Celem spotkania było omówienie możliwości jakie otwierają się przed mieszkańcami poszczególnych sołectw w związku z wejściem w życie ustawy o Funduszu Sołeckim oraz przyjęciem przez Radę Gminy uchwały o wyodrębnieniu środków na Fundusz Sołecki z budżetu gminy.      


 

WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZYPADAJĄCYCH NA SOŁECTWA

 

 

l.p.

Sołectwo

 

Na podstawie uchwały Nr XV/126/2008 r. Rady Gminy w Przelewicach z dnia 24 czerwca 2008 r. w sprawie uchwalenia statutów sołectw Gminy Przelewice.

Na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2009 r.

o funduszu sołeckim

Wysokość funduszu rady sołeckiej

w 2008 r.

Wysokość funduszu rady sołeckiej

w 2009 r.

Wysokość funduszu sołeckiego

 w 2010 r.

Wysokość funduszu sołeckiego

na 2011 r.

1.

Przelewice

11.339,10

10.624,04

29.898,99

29.645,36

2.

Bylice

1.535,80

1.463

9.227,35

9.213,69

3.

Jesionowo

8.052,20

7.475

22.678,89

22.824,83

4.

Kluki

1.909

1.785

9.976,32

10.051,30

5.

Kłodzino

7.966,10

7.394

22.439,22

22.465,86

6.

Kosin

4.621,80

4.308

15.548,67

15.196,61

7.

Laskowo

3.674,50

3.410

13.691,22

13.521,39

8.

Lubiatowo

5.540,40

5.220

17.496,00

17.260,72

9.

Lucin

2.727,10

2.550

11.654,02

11.606,86

10.

Płońsko

4.377,80

4.107

15.159,21

15.256,44

11.

Przywodzie

6.573,80

6.106

19.503,25

19.653,89

12.

Rosiny

1.909

1.771

9.826,52

9.752,15

13.

Ślazowo

5.741,40

5.421

17.735,67

18.008,58

14.

Topolinek

1.909

1.825

10.036,24

10.051,30

15.

Ukiernica

1.090,90

1.020

8.448,41

8.286,34

16.

Żuków

9.875,10

9.220

26.753,30

26.294,93

 

RAZEM

78.843

73.187,84

260.073,28

259.090,25

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia