Dziś jest: Środa 15 sierpnia 2018, imieniny: Marii i Napoleona
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Czystsze powietrze

Konferencja „Rozwiązywanie problemów odorowych w świetle ostatnich osiągnięć naukowych”

Konferencja IWA Odours and Air Emissions stwarza możliwość spotkania specjalistów związanych z problematyką odorową z całego świata w celu wymiany doświadczeń, pomysłów, zaprezentowania innowacji związanych z polityką zapobiegania uciążliwości zapachowej, strategicznych inicjatyw, technicznych i komercyjnych innowacji oraz ich wpływu na emisję odorów i odorantów i zarządzenia gospodarką odorową.

Do odbiorców docelowych konferencji zalicza się zarówno sektor publiczny, jak i prywatny: organy administracji rządowej i samorządowej, instytucje badawcze, uniwersytety, firmy konsultingowe, producenci sprzętu, przemysł ścieków i odpadów stałych, rolnictwo i przemysł spożywczy oraz wszyscy zainteresowani związani z emisjami i zarządzaniem odorami.

Tematy konferencji prezentowane podczas sesji tematycznych i sesji posterowej obejmują następujące zagadnienia:

• Polityka w zakresie jakości powietrza i związane z nią przepisy,

• Pomiary i monitorowanie emisji zapachu do powietrza,

• Zanieczyszczenia powietrza i cząstki stałe,

• Charakterystyka źródła i mapowanie zapachów,

• Strategie ograniczania zapachu,

• Biofiltracja i płuczki chemiczne,

• Środki neutralizujące zapach,

• Monitoring emisji oraz technologie czujników,

• Zaangażowanie społeczności, media społecznościowe i działania obywatelskie,

• Analiza dużych zbiorów danych

Wszystkie i aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.is.pw.edu.pl/iwaodours2017

 


INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Odpadów z tworzyw sztucznych nie należy spalać w domowych piecach czy kotłowniach, ponieważ w panujących tam warunkach rozkład termicznych spalanie tworzyw przebiega w zbyt niskiej temperaturze (180-500°C) i przy zbyt małym dostępie tlenu, w wyniku czego w obecności odpadów organicznych powstają szkodliwe dla zdrowia substancje, w tym rakotwórcze oraz zwiększa się emisja pyłów. 

Odpady tworzyw sztucznych to cenny surowiec wtórny do recyklingu, z którego można wytworzyć nowe produkty (opakowania, meble ogrodowe, doniczki, słupki parkingowe itp.). Poprzez spalanie odpadów plastikowych w piecach domowych pozbawiamy się tych wartościowych surowców i zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy. 

 

Drugie życie tworzyw sztucznych – wyroby z recyklingu

Pamiętaj ! Odpady tworzyw sztucznych to cenny surowiec wtórny do recyklingu, z którego można wytworzyć nowe produkty (opakowania, meble ogrodowe, doniczki, słupki parkingowe itp.). Poprzez spalanie odpadów plastikowych w piecach domowych pozbawiamy się tych wartościowych surowców i zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy.

 

Czy wiesz, że:

  • Opublikowany w maju 2016 roku raport WHO wskazuje, że 33 z 50 miast Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu położone jest na terenie naszego kraju. Niechlubne pierwsze miejsce zajął Żywiec, tuż za nim uplasowała się Pszczyna a w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Rybnik (4 miejsce), Wodzisław Śląski (5), Opoczno (6), Sucha Beskidzka (7) i Godów (8). Mieszkańcy polskich miast i gmin mogą na bieżąco zapoznać się ze stanem powietrza monitorowanym w najbliższej stacji pomiarowej. Informacje te są zamieszczone na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home 
  • Z raportu GUS „Ochrona Środowiska w Polsce 2015” wynika m.in., że ze spalania w gospodarstwach domowych wytwarzane jest prawie czterokrotnie więcej pyłów niż łącznie emituje sektor produkcji i transformacji energii. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się nie tylko palenie paliwem niskiej jakości, ale także spalanie odpadów w piecach, kominkach czy na wolnym powietrzu - zjawisko to jest w Polsce niestety nadal powszechne.
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM 2,5 (jest to pył o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów, tj. 20-35 razy mniejszej niż wynosi średnica ludzkiego włosa) skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia tego pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc).

 

Pomocne linki:

http://www.plasticseurope.pl/

http://misja-emisja.pl/

http://www.niskaemisja.pl/

http://waznamisjazdrowaemisja.pl/niska-emisja-wysoki-poziom-zagrozenia/


14 listopada - Dzień Czystego Powietrza 

Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w naszym kraju, gdyż należymy do tych krajów, w których powietrze jest najbrudniejsze w Europie. 

Czyste powietrze to dobrze natleniona krew, lepsze samopoczucie, a przede wszystkim znaczne ograniczenie chorób układu oddechowego i krwionośnego. To zdrowa gleba i czyste środowisko naturalne, w którym żyjemy. Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w konsekwencji przewlekłych  chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego czy neurologicznego umiera przedwcześnie  ponad 40 tys.  Polaków.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są przede wszystkim przestarzałe domowe piece centralnego ogrzewania, w których spala się słabej jakości węgiel, tworzywa sztuczne  i  inne szkodliwe odpady. Śmieci te powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca.  Ich spalanie powoduje rozprzestrzenianie do powietrza, oprócz pyłu, także rakotwórczych dioksyn. Ludzie, którzy palą je w piecach trują siebie i najbliższych, zanieczyszczają glebę i wodę, degradują środowisko, w którym żyjemy.  Palenie tworzyw sztucznych powoduje także osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych, którą  trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować pożar domu.  

Spalanie śmieci i tworzyw sztucznych w domowych warunkach, to zagrożenie dla środowiska i naszego zdrowia. Tak więc w trosce o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń apelujemy o stosowanie  paliw  dobrej jakości. Spalaniu śmieci zapobiegniesz segregując je i pozbywając się ich zgodnie z prawem. 

Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko brakiem wyobraźni, ale również - wykroczeniem. Zgodnie z art.191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach za wypalanie odpadów poza przystosowanymi do tego spalarniami grozi kara aresztu lub grzywny do 5 tysięcy zł.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia