CZYM JEST PLAN OGÓLNY GMINY ?
Dnia 24 września 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące Reformy Planowania Przestrzennego. Gmina ma obowiązek sporządzenia Planu Ogólnego w terminie do 31 grudnia 2025 r.
Plan ogólny jest uchwalany obowiązkowo dla obszaru całej gminy. W przeciwieństwie do studium, będzie on aktem prawa miejscowego. Będzie wiążący przy sporządzaniu szczegółowego planu miejscowego oraz będzie stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dokument ten z założenia ma być bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Gmina zostanie podzielona na 13 stref planistycznych, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.
Do Planu Ogólnego nie będzie można dodać terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową bez uzasadnienia. Reforma planowania przestrzennego wprowadziła obowiązek bilansowania wszystkich terenów w oparciu o aktualną i prognozowaną liczbę mieszkańców gminy.
Plan ogólny będzie w sposób jednoznaczny określał nie tylko, gdzie będzie można się budować, ale także jaki charakter będzie miała nowa zabudowa. Plan ogólny będzie kształtował poszczególne tereny i będzie miał wpływ na charakter rozwoju gminy. Złożenie wniosku to odpowiedni moment, aby wyrazić swoje zdanie, na temat zagospodarowania na swojej działce i w jej otoczeniu.
Wnioski składa się na formularzu, którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509).
Wzór ww. formularza (kliknij)
Dostęp do danych przestrzennych w postaci pliku GML, który można przeglądać w przeglądarce danych planistycznych (kliknij)
Pliki GML można otworzyć w Przeglądarce danych planistycznych - link do przeglądarki
Kto może złożyć wniosek lub uwagę do planu ogólnego?
Wniosek lub uwagę do planu ogólnego może złożyć każdy zainteresowany.
Złożyłem wniosek/uwagę i nie dostałem odpowiedzi – dlaczego?
Procedura planistyczna nie obejmuje korespondencji indywidualnej z obywatelami. Rozpatrzenie złożonych wniosków i uwag odbywać się będzie poprzez zarządzenie Wójta Gminy Przelewice, które będzie zamieszczane na danym etapie prac na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Przelewice.
Strona będzie sukcesywnie rozbudowywana i aktualizowana o nowe informacje związane z przygotowaniem Planu ogólnego Gminy Przelewice.