Dziś jest: Niedziela 17 listopada 2019, imieniny: Grzegorza i Salomei
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2011-05-16 15:00:16

Wyjazd studyjny do wiosek tematycznych Gminy Postomino

W dniach 13-14 maja br. radni, sołtysi, członkowie stowarzyszeń i KGW oraz mieszkańcy z terenu gminy Przelewice wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Wiosek Tematycznych w Gminie Postomino woj. zachodniopomorskie.  Wyjazd zorganizowany był z inicjatywy Wójta Gminy Przelewice ze środków pozyskanych w ramach PPWOW z MPiPS. W ciągu dwóch dni wyprawy uczestnicy odwiedzili wioski tematyczne: Paproty i Podgórki oraz nadmorską miejscowość Jarosławiec.

Pierwszego dnia członkowie wyjazdu uczestniczyli w spotkaniu w Urzędzie Gminy Postomino z przedstawicielami władz samorządowych oraz  lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, prezentacje, rozmowy o zaletach i problemach realizowanych projektów. W porze popołudniowej wszyscy wzięli udział w  szkoleniu aktywizującym  pracę z grupą, a wieczorem podczas spaceru brzegiem morza poznawali specyfikę nadmorskiej miejscowości.

W drugim dniu pobytu wybrali się do wioski labiryntów – Paproty, gdzie brali udział w zabawach w labiryntach i w warsztatach wikliniarskich. Odwiedzili również wioskę tematyczną  postaci bajkowych i rowerów -  Podgórki. Wzięli tam udział w warsztatach tematycznych, obrazujących  modelowe rozwiązania w zakresie wprowadzania aktywnych form wypoczynku w środowisku wiejskim. Na zakończenie wizyty odbyło się wspólne spotkanie przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i spontanicznym występem Zespołu folklorystycznego „Jutrzenka’ z Przelewic.

Pobyt w poszczególnych wioskach kończył się spotkaniem z miejscowymi liderami. Przewodnikiem grupy była p. Teresa Rysztak, która emanowała dobrą energią, zarażając swym optymizmem i chęcią do działań społecznych członków naszej grupy.

Celem wizyty było poznanie efektów działań społecznych, realizowanych w ramach PPWOW przez Stowarzyszenie „Razem Lepiej” w Pieńkowie i Gminę Postomino, co przyczyniło się do wymiany informacji, doświadczeń w zakresie integracji i aktywizacji mieszkańców gmin Przelewice i Postomino. Głównym jednak celem było zapoznanie się z modelowymi rozwiązaniami sytuacji środowisk wiejskich.

Wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej wrócili pełni wrażeń po odbytych spotkaniach i morskich klimatach, a przede wszystkim bogatsi w nową wiedzę na temat możliwości działań w lokalnym wiejskim środowisku.

Autor: Anna Garzyńska

>>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia