Dziś jest: Poniedziałek 17 czerwca 2019, imieniny: Laury i Adolfa
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2019-06-13 10:30:06

Jubileusz 35-lecia Zespół "Jutrzenka"

8 czerwca 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbyła się uroczystość Jubileuszu Zespołu folklorystycznego „Jutrzenka”. W tym roku Zespół  świętował 35-lecie swojej działalności artystycznej. Historię Zespołu przedstawił kierownik Zespołu Marian Sopiński. Następnie odbył się występ Jubilatów, który wprowadził przybyłych gości w radosny nastrój. Wśród zaproszonych gości byli: radny sejmiku WZ Olgierd Kustosz, wójt gminy Mieczysław Mularczyk, przewodniczący RG Marian Świderski,  Jan Rusin, Mieczysław Pietrzyk, Zdzisław Błaszczyk i Bogdan Dzioba oraz inne zaproszone osoby i zaprzyjaźnione zespoły.

Minęło 35 lat! W tym czasie Zespół brał udział w różnego rodzaju imprezach i przeglądach pieśni ludowych. Założycielami Zespołu (1984r.) była grupa  inicjatywna, w skład której weszli: Czesława Grabowska, Teresa Szymczak, Michalina Drozdowska i pierwszy opiekun Zespołu Benedykt Skalski. Obecnie kierownikiem zespołu jest p. Marian Sopiński, który przygrywa na akordeonie. Na gitarze gra Stanisław Gapiński,  a na bębnie Konstancja Ptak. Ponadto w skład zespołu wchodzą panie: Grażyna Bednarczyk, Kazimiera Lesiczka, Grażyna Kostrzębska, Barbara Figiel i Władysława Kołatkiewicz. 

Natomiast wcześniej w skład Zespołu wchodziły panie: Michalina Drozdowska, Franciszka Niewiadomska, Dominika Głodowska, Danuta Ziobrowska, Maria Kustosz, Franciszka Sołtysiak, Halina Zduńczyk, Elżbieta Nawój, Irena i Janina Prajzendanc, Teofilia Drozdowska, Leokadia Drozdowska, Halina Sawińska, Helena Małas, Kazimiera Lesiczka, Antonina Bruchajzer, Stefania  Reszkowska, Jadwiga i Irena Piekarskie, Zofia Gołaszewska i Dominika Jałkiewicz, Wiesław Krupiński, Witold Różalski, Andrzej Głodowski, Ryszard Dzioba, Benedykt Dębowski, Ewa Świderska, Maria Opaczyńska-Wojciechowska, Teresa Turtoń, Danuta Kaczmarek, Helena Wróbel, Teresa Pietruszkiewicz, Jolanta Gawryluk i Maria Jerzy. Niektórych z tych osób już nie ma wśród nas.

Zespół aktywnie działa  na terenie  gminy poprzez krzewienie oraz promowanie lokalnego folkloru i tradycji ludowej. Swoimi występami ubogaca gminne imprezy i uświetnia uroczystości.  Ponadto  aktywnie uczestniczy także w życiu kulturalnym powiatu i naszego regionu.  Podczas swej działalności artystycznej Zespół wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia w różnych konkursach i przeglądach piosenek ludowych w regionie.

W trakcie uroczystości wręczone zostały prezenty, kwiaty i podziękowania od władz samorządowych i zaproszonych gości. Jubilaci odebrali gratulacje oraz podziękowania za wieloletnią pracę, wkład w rozwój i krzewienie kultury ludowej,  pielęgnowanie oraz upowszechnianie rodzimego folkloru w gminie m.in. od wójta gminy Mieczysława Mularczyka i przewodniczącego Mariana Świderskiego. Życzenia złożył także radny  sejmiku WZ Olgierd Kustosz, przekazał również list gratulacyjny  ze strony władz Powiatu.

Ponadto Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym RG słowa uznania i podziękowania skierowali również do  p Konstancji Ptak, jako najstarszej stażem członkini Zespołu.

W tym pięknym dniu Jubileuszu nie zabrakło też  tortu i  wspólnego odśpiewania Jubilatom tradycyjnie „100 lat”. Było bardzo dużo wzruszeń i wspomnień.
Podczas uroczystości nie zabrakło także serdecznych życzeń, miłych wspomnień, prezentów i śpiewów w wykonaniu zaprzyjaźnionych zespołów. Na scenie prezentowały się zespoły: KALINA z  Dolic, Chór MARZENIE z Polic, zespoły wokalne: EMERANTO z Chojny i JARZĘBINA z Kozielic, śpiewacze:  PLATERÓWKI z Boleszkowic i KALIMERA z Bielinka.

Jubilaci zadbali  o poczęstunek dla gości, który przygotowały panie ze Stowarzyszenia BO JAK NIE MY TO KTO, a konferansjerem była Anna Garzyńska.
Święto muzyki i dobrej zabawy z pewnością na długo pozostanie w pamięci Jubilatów i wszystkich uczestników uroczystości, ale nie byłoby  jubileuszu, gdyby nie zaangażowanie finansowe sponsorów. Szczególne podziękowania należą się: Ireneuszowi Jungowi, Janowi Rusinowi, Witoldowi Smurzyńskiemu, Jarosławowi Marciniak, Beacie Woźniak, Dorocie i Kamilowi Kaliwoszka, Marianowi Świderskiemu, Grzegorzowi Paplickiemu, i Ireneuszowi Kostce.  Słowa podziękowania organizatorzy kierują również do wicemarszałka WZ Jarosława Rzepy i  Wójta Gminy oraz pań ze Stowarzyszenia BO JAK NIE MY TO KTO, a także do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości.

Z okazji Jubileuszu jeszcze raz wszystkim Członkom  Zespołu JUTRZENKA życzymy wiele  sukcesów i dalszej aktywności artystycznej oraz  dużo radości i wszelkiej pomyślności.

>>fotogaleria

A. Garzyńska

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia