Dziś jest: Wtorek 23 lipca 2019, imieniny: Bogny i Apolinarego
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2018-09-12 11:27:18

Mieszkańcy Gminy Przelewice mówią "NIE" dla budowy fermy trzody chlewnej

Mieszkańcy Gmin Przelewice protestują przeciwko budowie fermy trzody chlewnej w obrębie Myśliborki. Do protestu włączyła się Gmina Pyrzyce, gdyż nie chcą fermy i towarzyszącego jej zapachu, którą chce wybudować Spółka CENTUS AGRO. W tej sprawie wpłynęły petycje sprzeciwiając się tej inwestycji, zarówno od  mieszkańców naszej gminy, jak i Brzeska oraz Letnina.

W dniu 13.07.2018 r. do Urzędu Gminy w Przelewicach wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załącznikami i raportem oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy do hodowli i  chowu trzody chlewnej na działce nr 4/22 w obrębie Myśliborki. Na fermie tej planowana jest na ok. 26 tys. hodowla trzody chlewnej.  Zgodnie z zapisami nowego Prawa Wodnego administratorzy ujęć wody są zobowiązani w ciągu trzech lat od wejście w życie ustawy do opracowania analizy ryzyka każdego z administrowanych ujęć wody.  Wykonanie analizy ryzyka jest obligatoryjne. Z uwagi na częste skażenia mikrobiologiczne wody z ujęcia w Myśliborkach rozpoczęto procedurę uzyskania analizy właśnie od tego ujęcia. Pod koniec sierpnia br. otrzymano wcześniej  zleconą przez Gminę analizę ryzyka wykonaną przez podmiot zewnętrzny. W związku z toczącym się postępowaniem w sprawie wydania decyzji środowiskowej oczekiwano na stanowisko Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Uzgodnienie od Dyrektora RZGW wpłynęło do urzędu 31.08.2018 r. Po analizie, zarówno uzgodnienia Wód Polskich, jak i opracowania dotyczącego ujęcia wody w dniu 10.09.2018 r. Wójt Gminy wystąpił do Wojewody Zachodniopomorskiego o ustanowienie pośredniej strefy ujęcia wody w Myśliborkach w związku z planowaną inwestycją.

Rozpoczęte w tym zakresie zostały odpowiednie procedury prawne. Ponadto, by zapewnić udział w postepowaniu mieszkańców Wójt Gminy wydał stosowne zarządzenie o przystąpieniu do konsultacji społecznych.

W dniu 06 września br. w Przelewicach odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne mieszkańców naszej gminy z Inwestorem.  Obecni byli też mieszkańcy z terenu gminy Pyrzyce, w tym z Brzeska, Letnina, którzy mieszkają w pobliżu miejsca planowanej fermy. Kolejne spotkanie konsultacyjne odbyło się w dniu 11 września w Brzesku.

Choć Inwestor zapewniał, że ferma będzie nowoczesna i bezpieczna, nie przekonał uczestniczących w obu spotkaniach mieszkańców. Obawiają się oni smrodu, plagi szczurów i insektów oraz tego, że gnojowica  będzie się przedostawać do wód gruntowych.

Przeciwni inwestycji są również: Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, Zachodniopomorska Izba Rolnicza >> TUTAJ oraz ekolodzy z Federacji Zielonych GAJA i Stowarzyszenie  "Otwarte Klatki".

W trakcie spotkania w Przelewicach wójt gminy Mieczysław Mularczyk przedstawiając etapy postępowania dla tego przedsięwzięcia poinformował także, że do Urzędu Gminy wpłynęły  pozytywne opinie od Marszałka WZ  >> TUTAJ i Sanepidu >> TUTAJ. Wpłynęły również uzgodnienia warunków realizacji w/w inwestycji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie TUTAJ. Na dzień dzisiejszy brak jeszcze stanowiska w przedmiotowej sprawie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Ponadto na spotkaniu konsultacyjnym w Brzesku Pan Wójt Gminy odczytał oświadczenie, w którym poinformował zebranych, że z uwagi na ogromny sprzeciw mieszkańców przeciwko planowanej  w obrębie Myśliborki inwestycji, wyda negatywną decyzję środowiskową. Poinformował także, że niezwłocznie przystąpi do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i zrobi wszystko żeby zablokować wybudowanie tej fermy. Pełna treść oświadczenia do pobrania >> TUTAJ

Choć Inwestor był zaskoczony radykalnym stanowiskiem władz samorządowych obu gmin i determinacją mieszkańców  w walce o zablokowanie niechcianej fermy, nie zadeklarował wycofania się z tej inwestycji.

Podsumowując oba spotkania konsultacje, mieszkańcy kategorycznie sprzeciwiają się inwestycji budowy fermy trzody chlewnej i jak zapewniają, będą  protestować oraz walczyć wytrwale do samego końca o to, aby  planowana w obrębie Myśliborek  inwestycja nie powstała.

Anna Garzyńska i Justyna Ondycz

>>fotogaleria

Pełna wersja oświadczenia, opinii i innych dokumentów poniżej w wersji pdf:

1. Oświadceznie Wójta Gminy Przelewice >> TUTAJ

2. Pozytywna opinia Marszałka WZ >> TUTAJ

3. Pozytywna opinia Sanepidu >> TUTAJ.

4. Negatywna opinia Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej >> TUTAJ

5. Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie >> TUTAJ


Mieszkańcy Gminy Przelewice nie chcą fermy trzody chlewnej

Mieszkańcy Gminy Przelewice protestują przeciwko budowie fermy trzody chlewnej w obrębie Myśliborki. Do protestu włączyli się również mieszkańcy sołectw: Brzesko i Letnin. Nie chcą fermy i towarzyszącego jej zapachu, którą chce wybudować Spółka CENTUS AGRO. W tej sprawie, zarówno nasi mieszkańcy, jak i Brzeska oraz Letnina napisali petycję do gminy sprzeciwiając się tej inwestycji. Pod petycją podpisało się już ponad 700 osób.

Więcej szczegółów na temat spotkania konsultacyjnego w Przelewicach w dniu 06.09.2018 r. >> TUTAJ

 

Relacje Radia Szczecin:

>>  "Świniom stop". Mieszkańcy Przelewic nie chcą fermy

>>    W Przelewicach nie chcą świńskiej fermy

 


Zapraszamy na spotkania dot. planowanej inwestycji fermy trzody chlewnej


Zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych

Konsultacje społeczne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dot. budowy fermy hodowli i chowu trzody chlewnej

Zarządzenie nr 69/2018 z 31.07.2018r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy hodowli i chowu trzody chlewnej na działce nr 4/22 obręb Myśliborki - do pobrania >> TUTAJ

Formularz  konsultacyjny >> TUTAJ


Obwieszczenie Wójta Gminy Przelewice z dnia 09.08.2018 r. w związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy do hodowli i chowu trzody chlewnej na działce nr 4/22 obręb Myśliborki >> TUTAJ


Więcej szczegółowych informacji na ten temat w Biuletyni Informacji Publicznej pod adresem: http://bip.przelewice.pl/unzip/6632.dhtml

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia