Dziś jest: Poniedziałek 25 marca 2019, imieniny: Marii i Wieńczysłąwa
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2018-04-15 10:01:26

15 kwietnia - Światowy Dzień Trzeźwości

Światowy Dzień Trzeźwości został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, by walczyć z problemem uzależnienia od alkoholu. Obchodzony jest na całym świecie 15 kwietnia. Alkohol jest w Polsce popularną używką, po którą sięga ponad 80% społeczeństwa. Decydując się na spożywanie alkoholu warto poszerzyć swoją wiedzę i nauczyć się oceniać swój wzór picia alkoholu. Warto pamiętać, że konsumpcja alkoholu niesie wiele zagrożeń dla jednostek, ich rodzin i całego społeczeństwa, gdyż alkohol silnie uzależnia.

Zachęcamy do przeanalizowania własnego modelu sięgania po alkohol. Do sprawdzenia na ile ryzykowny (lub bezpieczny) jest aktualny model spożywania alkoholu może okazać się przydatny Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu AUDIT dostępny na stronie PARPA >> TUTAJ

Na rozpoznanie uzależnienia pozwala identyfikacja trzech lub więcej następujących cech lub objawów występujących łącznie przez pewien okres czasu w ciągu ostatniego roku. Są to:

  1. Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia („głód alkoholowy”).
  2. Upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia do wcześniej założonego poziomu, nieskuteczność wysiłków zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania picia).
  3. Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego pojawiającego się, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie drżenie) albo używanie alkoholu lub pokrewnie działającej substancji (np. leków) w celu złagodzenia ww. objawów, uwolnienia się od nich lub uniknięcia ich.
  4. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu) potrzeba spożycia większych dawek dla wywołania oczekiwanego efektu.
  5. Z powodu picia alkoholu - narastające zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększona ilość czasu przeznaczona na zdobywanie alkoholu lub jego picie, bądź uwolnienia się od następstw jego działania.

W linku obok można znaleźć wykaz placówek lecznictwa w woj. zachodniopomorskim  http://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa/wojewodztwo-zachodniopomorskie

Źródło: www.parpa.pl
 
SZUKASZ POMOCY,  MASZ PROBLEM, NIE CZEKAJ!

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przelewicach - siedziba GKRPA mieści się w Urzędzie Gminy Przelewice (tel. 91/5643 392 lub 93 wew. 26) - czynna  w godzinach pracy Urzędu Gminy. Zapraszamy na  spotkania Grupy Samopomocowej, które  odbywają się w GCK-u Przelewice  w pierwszy i trzeci piątek miesiąca (godz. 18:00).  Szczegółowe informacje można  uzyskać  w OPS Przelewice tel. 91/3913826. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość  interwencji w miejscu zamieszkania po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia