Dziś jest: Wtorek 19 listopada 2019, imieniny: Elżbiety i Seweryna
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2010-09-05 16:04:52

Wyjazd studyjny do Gminy Trzebiatów

W dniu 31 sierpnia br. grupa lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i jednostek organizacyjnych Gminy Przelewice, brała udział w wyjeździe studyjnym do Gminy Trzebiatów. Były to w większości osoby uczestniczące w realizacji usług integracji społecznej w ramach PPWOW.

W programie wyjazdu odbyło się spotkanie z aktywnymi przedstawicielami organizacji pozarządowych, które mogą poszczycić się już znacznymi osiągnięciami w dziedzinie m.in. integracji społecznej np. Krajowe Stowarzyszenie „ARAMIS” w Trzebiatowie, które reprezentowała p. Prezes Jolanta Mularczyk. Aktualnie Stowarzyszenie realizuje projekty w zakresie aktywizacji osób starszych, wsparcia rodziny w kryzysie oraz stwarzania szansy osobom zmarginalizowanym. Spotkaliśmy się w Klubie Garnizonowym w Trzebiatowie, gdzie prowadzone są pod okiem specjalistów warsztaty. Była to okazja do wymiany  doświadczeń i dobrych praktyk w przedmiotowym zakresie.

Duże zainteresowanie wśród uczestników wyjazdu wzbudziła też aktywność Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, który mieści się w zabytkowym pałacu w Trzebiatowie. W Ośrodku tym obejrzeliśmy ciekawą wystawę eksponatów Muzeum Regionalnego, ukazującą lokalną tradycję i dziedzictwo kulturowe regionu. Znajduje się tam również Biblioteka Publiczna, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne z dziećmi. Trzebiatowski Ośrodek Kultury jest też organizatorem warsztatów dla młodzieży i osób dorosłych np. z: rękodzielnictwa, historii i sztuki. Odbywają się w nim także warsztaty: muzyczne, plastyczne, kulinarne i teatralne.

Podczas pobytu w Trzebiatowie ciekawym dla nas doświadczeniem było uczestnictwo w warsztatach społeczno-integracyjnych. Mogliśmy wypróbować swoich umiejętności w rękodzielnictwie, no i też we wspólnym śpiewie wraz z uczestnikami warsztatów muzycznych. Dużo atrakcji i śmiechu wzbudziła szafa z damskimi szatami, która znajduje się w jednej z komnat w/w pałacu. Nasze Panie były pod wrażeniem pięknych sukien, które naturalnie musiały przymierzyć. Następnie odbyła się grupowa ich prezentacja, co wywołało dużo śmiechu i radosną atmosferę wśród wszystkich uczestników. W trakcie wizyty poznaliśmy też lokalnego rzeźbiarza, który opowiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z rzeźbiarstwem i problemach, na jakie w swym życiu napotkał. Jednak, jak wynikało z jego opowieści, przy silnej woli i pasji do rzeźbiarstwa można wiele zdziałać  oraz ukazać artystyczne piękno wyrzeźbione w drewnie.

Ciekawym elementem wizyty były również informacje na temat przedsięwzięć w dziedzinie ekonomii społecznej, jakie można realizować przy niedużym nakładzie finansowym. Dobrym w tym zakresie przykładem było Gospodarstwo Agroturystyczne „Piastów”, położone tuż obok drogi Trzebiatów – Mrzeżyno. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, bo atrakcji jest wiele np. wojskowy tor przeszkód, ćwiczenia militarne, mini park linowy, wczesnośredniowieczne grodzisko. Dreszczyk emocji wywołują też wyprawy wojskowym samochodem terenowym po specjalnie wyznaczonej do tego celu trasie. Właściciel Gospodarstwa to m.in. miłośnik militariów i wczesnego średniowiecza, chętnie dzieli się z gośćmi swoją pasją. 

Dodatkową atrakcją naszej wyprawy był wyjazd do pobliskiego Mrzeżyna, gdzie mogliśmy obejrzeć port rybacki i pospacerować brzegiem morza. Podczas wyjazdu studyjnego naszym przewodnikiem była p. Danuta Koszewska, która oprócz uzgodnionego wcześniej programu wizyty studyjnej, przedstawiła nam również ciekawą historię miasta Trzebiatów.

W drodze powrotnej dokonaliśmy podsumowania wyjazdu. Był to wyjazd ukazujący ciekawe inicjatywy mieszkańców Trzebiatowa w dziedzinie integracji społecznej. Uczestnicy wyjazdu oceniają, że wiele z tego co udało się osiągnąć działającym na tym terenie lokalnym liderom i przedsiębiorcom, można wykorzystać też u nas w oparciu o możliwości i zasoby, jakie posiadamy. Ponadto p. Agnieszka Odachowska Dyrektor LGD "Ziemia Pyrzycka", opowiedziała nam o swoich doświadczeniach we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz o możliwościach rozwoju, jakie dla organizacji pojawiają się m.in. poprzez pozyskiwanie środków z funduszy pomocowych.

Podsumowując, wyjazd studyjny był dla nas ciekawym doświadczeniem w zakresie stosowania dobrych praktyk. Był też okazją do poznania ludzi z pasją i interesującymi pomysłami, jakie można wdrażać w lokalnym środowisku, z wykorzystaniem własnych zasobów, a przede wszystkim potencjału ludzkiego. Dodatkowo uczestnicy wyjazdu mogli zrelaksować się, a co ważne zapomnieć o troskach i problemach dnia codziennego.

>>Galeria

Autor: Anna Garzyńska
 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia