Dziś jest: Czwartek 18 lipca 2019, imieniny: Kamila i Szymona
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2009-09-15 09:22:40

Gmina Przelewice - Najbardziej Ekologiczna Gmina

Dnia 14 września br. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród  dla zwycięzców  VI edycji konkursu na „Najbardziej Ekologiczną Gminę 2007-2008” w woj. zachodniopomorskim.

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężył Kołobrzeg, Szczecinek zajął drugie miejsce, Police trzecie. Zwycięzca otrzymał w nagrodę 300 tys. zł, za drugie miejsce Szczecinek 200 tys. zł, a Police 100 tys. zł.

W kategorii gmin wiejskich zwyciężyły: pierwsze  miejsce – gmina Kołobrzeg, drugie – gmina Malechowo, trzecie  gmina Przelewice, a  wyróżnienie zdobyła gmina Będzino.

Zwycięskie gminy otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 300 tys. zł za I miejsce oraz  150 tys.  zł za II i III. Przyznane środki zgodnie z regulaminem konkursu zostaną przeznaczone na finansowanie inwestycji proekologicznych.

Konkurs organizowany był przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Komisja oceniła zgłoszone do Konkursu gminy m.in. pod względem gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej, ochrony przyrody i powietrza, edukacji ekologicznej i rozwoju ekoturystyki. W skład Komisji weszli przedstawiciele: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Wydziału  Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Oddziału Higieny Komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, a także Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Biura Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pamiątkowe statuetki i dyplomy zwycięzcom wręczyli: Sekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska Stanisław Gawłowski, Władysław Husejko Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego, Wicewojewoda Zachodniopomorski Andrzej Chmielewski, Przewodniczący Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Zastępca Prezesa Zarządu  NFOŚiGW w Warszawie Władysław Jan Majka i Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski.

Podczas uroczystości Gminę Przelewice reprezentowali Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała  i Inspektor Beata Osińska. Nagrodę za zajęcie III miejsca w kategorii gmin wiejskich odebrał Wójt Gminy. Zaprezentował również  przedsięwzięcia zrealizowane w dziedzinie ekologii  na terenie gminy. Przykładowo warto wymienić m.in. budowę biologicznej oczyszczalni ścieków przy PSP w Jesionowie, odwiert studni głębinowej w Żukowie i Wołdowie, termomodernizację budynku Urzędu Gminy, działalność  Botanicznego  Centrum Badawczo-Wdrożeniowego, segregację odpadów, a także edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży.

To dla nas duże wyróżnienie i satysfakcja z osiągniętego sukcesu, a jednocześnie nowe wyzwanie do podejmowania kolejnych  przedsięwzięć na rzecz poprawy stanu środowiska.

 

>>Galeria

 

Autor:
Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia