Dziś jest: Czwartek 22 kwietnia 2021, imieniny: Leona i Łukasza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2008-08-21 09:02:24

Laboratorium w służbie środowisku

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome znaczenia przyrody dla człowieka. Nieumiejętne działania w gospodarce, nadmierne stosowanie nawozów w rolnictwie mogą prowadzić do zubożenia, czy też degradacji środowiska naturalnego.

Pojedyncze domostwa mogą przyczyniać się do takiego stanu rzeczy, na przykład przez nielegalne pozbywanie się odpadów, czy fekaliów. Aby wykryć ewentualne zanieczyszczenia, ich źródło i opracować sposób neutralizacji, konieczny jest monitoring środowiska. W Gminie Przelewice prowadzone są działania mające na celu stałą kontrolę jakości wód. W laboratorium BCBW w Przelewicach badana jest okresowo woda ze zbiorników i cieków wodnych Gminy.
Przede wszystkim analizy te mają wykazać, czy występują zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa. Prowadzone są także badania na terenie  Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, mające na celu uzyskanie wiedzy o czystości jego wód. W laboratorium wykonywane są analizy jakościowe gleby, w tym także skażenie gleby. Laboratorium przyjmuje zlecenia z zewnątrz, w tym od osób indywidualnych.
Oferta nasza jest skierowana przede wszystkim do rolników, którzy zdają sobie sprawę, iż wysokość plonów zależy w przeważającej mierze od zastosowania odpowiedniego nawozu w ściśle określonych dawkach, po uprzedniej analizie gleby, co przyczynia się do zwiększenia ekonomiki produkcji rolnej oraz plonu, a jednocześnie do środowiska trafia mniej uciążliwych biogenów. Oferta laboratorium jest szeroka - badana jest przydatność gleby do uprawy rolnej i wykorzystania ogrodniczego. Prowadzone są analizy mające na celu określenie ilości składników przyswajalnych w glebie. Badania są wykonywane różnymi metodami analitycznymi, w większości przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury (spektrometru ASA i spektrofotometru UV-Vis). Poza składnikami przyswajalnymi istnieje możliwość oznaczenia zawartości próchnicy, kwasowości hydrolitycznej, pH, popielności, zawartości wody higroskopowej oraz zanieczyszczenia gleby, przede wszystkim metalami ciężkimi (np. ołów, miedź, kadm, rtęć). Możliwa jest również analiza wody. Pełną ofertę wykonywanych analiz możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej:  www.ogrodprzelewice.pl.


Autor:

mgr inż. Andrzej Stefanowicz
Ogród Dendrologiczny
w Przelewicach


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia