Dziś jest: Wtorek 16 stycznia 2018, imieniny: Marcelego i Włodzimierza
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Aktualności

2017-12-21 08:59:44

Święta Bożego Narodzenia w tradycji południowej Polski

Najbardziej rodzinne święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej są bardzo głęboko przeżywane. Pochodzę z południowej części Polski, diecezji tarnowskiej, gdzie pomimo, że niektóre obrzędy wigilijne już zanikły, to nadal pozostają żywe w mojej pamięci. Do wigilii przygotowywała się cała rodzina. Każdy domownik miał określone zadania: dzieci ubierały choinkę, która musiała być naturalna, starsi natomiast przygotowywali wieczerzę wigilijną. W dzień wigilii Bożego Narodzenia gospodarz domu, którym był dziadek lub ojciec, szedł do stodoły, przynosił do domu snopy zboża i kładł je w czterech kątach. Uważano to za symbol urodzaju.

2017-12-20 12:10:17

Wigilia Olimpijska - wyróżnienie dla Gminy Przelewice i Gimnazjum

18 grudnia br. w Szczecińskim Domu Sportu odbyło się doroczne spotkanie Rodziny Olimpijskiej, na którym podsumowano działalność Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej. W uroczystości uczestniczyła delegacja z Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej. Nie zabrakło na niej przelewickich akcentów. Gmina Przelewice została wyróżniony przez Marszałka Województwa wśród najaktywniejszych samorządów województwa zachodniopomorskiego w krzewieniu idei olompijskich. W imieniu wójta gminy Mieczysława Mularczyka statuetkę odebrała dr Maria Ziarkowska. Natomiast nasze Gimnazjum zostało uhonorowane już po raz drugi podziękowaniem za wzorową organizację imprez promujących wartości olimpijskie. Pamiątkową statuetkę odebrała dyrektor Szkoły Renata Kozicka.

Podczas uroczystości w sposób szczególny nagrodzono dwie uczennice gimnazjum: Wiktorię Balcerak i Julię Kowalczyk, a także ich opiekuna p. Krzysztofa Kędziorę za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Olimpijskiej.

 

2017-12-20 11:48:54

Koncert szkolny w Filharmonii Szczecińskiej

18 grudnia 2017 r. grupa uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy oraz z gimnazjum uczestniczyła w koncercie szkolnym „Góra – dół – być jak Karłowicz” w Filharmonii Szczecińskiej. Jak sugeruje tytuł, główny bohater spektaklu to sam kompozytor i jego emocje, które kierowały nim przez całe życie: Radość, Strach, Gniew, Odraza, Smutek. Cechy każdej z nich odzwierciedlała odpowiednia muzyka. Młodzi widzowie żywo reagowali na zachowanie poszczególnych emocji. Dało się zauważyć, że spektakl wywarł na nich duże wrażenie. Wyjazd został zorganizowany przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse” ze środków uzyskanych z loterii fantowej w czasie Przelewickich Dni Folwarku oraz ze sprzedaży książek podczas tegorocznych dożynek.

2017-12-20 00:04:58

Ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniem

2017-12-19 19:49:39

Jasełka naszych przedszkolaków

Miesiąc grudzień to przede wszystkim czas w na naszych przedszkolach, gdzie dzieci poznają tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Tak też i było u naszych przedszkolaków w Oddziale Przedszkolnym (przy Remizie) SP Kłodzino  pod czujnym okiem pań: J. Osipowicz i K. Ptak oraz p. J. Musiałowskiej i A. Sarby. Dzieci, nie  tylko ćwiczyły odgrywanie ról do jasełkowego przedstawienia, ale także piekły i dekorowały  pierniki, aby ugościć swoich bliskich, a także zaproszonych gości.

 

 

« poprzednie 1 2 3 4  [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 760   następne »
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia