Dziś jest: Sobota 07 grudnia 2019, imieniny: Marcina i Ambrożego
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Aktualności

2019-12-03 07:42:28

2019-12-03 07:42:18

Wieści z SP Kłodzino - listopad

Listopad to szczególny miesiąc, w którym pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym ważnym wydarzeniu i 8 listopada wzięliśmy udziału w uroczystej akademii z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, a o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.

13 listopada pojechaliśmy do Barlinka na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia. Najmłodsi obejrzeli sztukę pt. „Dzieci Króla Baśni”, natomiast starsi uczniowie poznali historię Nemeczka, bohatera spektaklu pt. „Chłopcy z Placu Broni”.

2019-11-30 08:53:06

Trwa rewitalizacja świetlicy wiejskiej w Przywodziu

W miejscowości Przywodzie trwa rewitalizacja dwóch inicjatyw: 1. „Remont dachu świetlicy wiejskiej” i 2. „Kuchenna rewolucja – remont i doposażenie kuchni” (wyburzenie ścian, powiększenie pomieszczeń wyposażenie kuchni).

29. listopada 2019 r. spotkaliśmy się w świetlicy w Przywodziu, aby obejrzeć postęp prac przy realizowanych w/w inicjatywach i wspólnie ustalić zakres dalszych robót. Prace te wykonują pracownicy Urzędu Gminy pod nadzorem p. Zbigniewa Gołaszewskiego.  W realizację projektu zaangażowani są również  mieszkańcy Sołectwa (dwie grupy inicjatywne + wolontariusze), którzy aktywnie uczestniczą w jego realizacji. Liderami grup inicjatywnych są panie Żaneta Mrówczyńska i Justyna Błaszczyk.

W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Mieczysław Mularczyk, pracownik UG Zbigniew Gołaszewski, przedstawicielki Stowarzyszenia Lider Pojezierza Elżbieta Andrzejak i Justyna Kołacz, sołtys Żaneta Mrówczyńska i członek Rady Sołeckiej Justyna Błaszczyk oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Inkubator Pomysłów (operatora projektu) Anna Garzyńska. Odwiedził nas również radny RG Zenon Trzaskowski.

Pierwszy etap rewitalizacji  zakończony i widać już duży postęp prac remontowych w budynku świetlicy. Remont dachu praktycznie można uznać za zakończony, wymaga jedynie zamontowania instalacji odgromowej.  Natomiast drugi etap też jest już prawe na finiszu. W pomieszczeniu  kuchennym  wykonano już ogrom prac remontowych, w tym m.in. wyburzono ściany, wymieniono  urządzenia wodno-kanalizacyjne oraz wylano posadzkę. Zaangażowani w remont świetlicy mieszkańcy dokonali także wymiany okien. W najbliższym czasie prowadzone będą dalsze prace remontowe pomieszczenia kuchennego i jego doposażanie.

2019-11-30 08:48:19

Bezpłatne porady prawne

2019-11-29 08:06:27

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

Każdego roku 1-go grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. W tym dniu na całym świecie, obywają się m.in. konferencje, akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Światowy Dzień AIDS powstał z myślą o osobach chorych oraz w celu uświadamiania społeczeństwu tematu dot. tej właśnie choroby. Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi wirusem HIV oraz chorobą AIDS jest czerwona wstążka.

Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum AIDS dokładnie, co 6 sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV, natomiast w Polsce średnio 3 osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu. Większość osób będących zakażonymi nie jest tego świadoma, a niestety nie leczone prowadzi do powstania bardzo niebezpieczne choroby AIDS. AIDS to zespół nabytego niedoboru odporności. W związku z tym dochodzi do uszkodzenia układu immunologicznego czego konsekwencją jest nabywanie chorób takich jak np. nowotwory, zapalenie płuc, grzybica i inne. Wirusem HIV można zarazić się poprzez kontakt osoby zdrowej z krwią lub błoną śluzową nosiciela. Do zakażenia dochodzi również przez niewysterylizowane narzędzia, igły itp. Często drogą zakażenia są kontakty płciowe. Innym sposobem na zakażenie może być transfuzja, przeszczep lub dializa. Istnieje także dość liczna grupa zarażona w studio tatuaży, dlatego zawsze należy wybierać te renomowane, o nienagannej opinii. Ryzyko zakażenie wzrasta u osób, które współżyją z wieloma partnerami lub też często ich zmieniają nie stosując zabezpieczenia. Choć prezerwatywy nie dają 100% pewności to jednak obniżają ryzyko zarażenia się od 80-95%.

Jakie są objawy zarażenia? 

« poprzednie 1 2  [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 999   następne »
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia